Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: xsara picasso i przyczepa - siada tył  (Przeczytany 5257 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
xsara picasso i przyczepa - siada tył
« dnia: Styczeń 16, 2014, 13:19:25 »
Witam.
Wymieniłem wreszcie przyczepę kempingową. Do tej pory ciągałem mała lekką polska niewidówkę. Teraz kupiłem ważąca 750kg przyczepa z DMC 1100kg.
Po podpięciu "nowej" przyczepy bardzo mocno siada mi tył auta. Wiem, że nasze belki skrętne maja to do siebie że zawieszenie jest miękkie i dodatkowe 50kg na haku robi swoje. Ale autko naprawdę mocno siadło.
Zastanawiam się i tu pytanie do Was, czy wymiana tylnej belki na zregenerowaną (w firmie Antałex) spowoduje, że autko nie będzie tak mocno siadało?
Auto ma przejechane około 160 000km (oczywiście tyle mam na liczniku i przebieg sprawdzianem i wygląda na prawdziwy - ale wiadomo że to może być teoria). Widać lekkie zużycie - tył lekko siedzi ale bez przesady, koła wydają się proste, nic nie stuka.
tak więc proszę podpowiedzcie, czy wydanie tych około 1200 zł na wymianę pomoże ?

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2014, 18:08:27 »
jesli tak siada to mysle ze nie 50 kg dales na hak a wiecej i to znacznie i tu pojawia sie problem bo dopuszczalny nacisk na hak to zazwyczaj ok 70 kg. przyczepa dwuosiowa czy jedno? Jesli jedno to sprawe moze rozwiazac dobry zaladunek przyczepy czyli troche wiecej ciezaru na tyl i powinno byc ok, przy dwuosiowej szukalbym nowego haka zeby nizej osadzic ta przyczepe. mam nadzieje, ze wiesz o co mi chodzi bo pewnie niezbyt fachowo sie wyrazilem ale sporo przyczep ciagalem i osobowkami i busami wiec mniej wiecej wiem jak to w praktyce wyglada
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Marek Konopka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 56
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: picasso 2.0HDI 2004
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Warszawa
Re: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2014, 19:45:12 »
mam dwie podobne przyczepy i podpinam je do przeładowanego samochodu, bagaże dla 4 osób na całe wakacje na działce dodam  że przyczepy też przekraczają masę dopuszczalną wypełnione pod sufit gratami typu szafki,lodówka,terma itp. I tył pozwala dojechać bezpiecznie z miejsca przechowania na działkę po łące, mostkach i drodze gruntowej.nigdy o nic nie zahaczyłem a tył nie siedzi tak by coś budziło niepokój. Wniosek - jak siedzi przy pustej przyczepie coś jest nie tak. Ps. zawsze można sprawdzić nacisk haka prostą wagą sprężynową za grosze.

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 17, 2014, 19:56:20 »
no właśnie przyczepa była pusta a autko siadło. ale jak piszecie wiosną przeważę nacisk na hak i się okaże.

Offline Robert Szelenbaum

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 73
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: SKODA Kodiaq 2.0TDI 150KM DSG 4x4 Style
  • Miejscowość: Warszawa
Re: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2014, 18:00:06 »
Ja przy każdym wyjeździe sprawdzam nacisk za pomocą zwykłej wagi łazienkowej (IKEA). Podkładam pod koło manewrowe, podnoszę wszystkie podpory, wysokość zaczepu ustawiam na taką jaka będzie na haku i sprawdzam...
W razie potrzeby zmieniam załadunek przód/tył...
Doświadczalnie doszedłem do wniosku, że mój zestaw najlepiej prowadzi się przy nacisku 60-65kg...

Na zdjęciu (w CRO) nacisk 60kg + w bagażniku przedsionek (lekko licząc 50kg) + na tylnym siedzeniu 1os. dorosła + 1 dziecko...
Pozdrawiam,

Robert Sz
SKODA Kodiaq 2.0TDI 150KM DSG 4x4 Style '20
były C4 Grand Picasso 2.0blueHDI MoreLife '16
       Xsara Picasso 1.6HDi 92 Impress Pack '08

Offline Andrzej Styś

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2000r 266kkm
  • Zainteresowania: karawaning http://www.fanklub-niewiadowek.com
  • Miejscowość: Warszawa
Re: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2014, 12:08:43 »
Cześć Stefan, wczoraj wymieniłem w Łomiankach tylną belkę podobno regenerowana przez antałex -musiałem wymienić -zrobił się czteroślad koszt belka 700+200 robocizna http://www.ascco.com.pl/

to tak na przyszłość chciałem Ci napomknąć ,a co do przyczepki to gratuluję i zmierz nacisk na hak http://allegro.pl/waga-do-mierzenia-nacisku-na-hak-i3929160748.html
pozdrawiam

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2014, 22:51:15 »
Witam. Dopiero teraz mogę odpowiedzieć za co przepraszam.

Otóż macie racje z pomiarem nacisku na hak. jak tylko przyjdzie wiosna to postawie przyczepę na twardy podjazd i wezmę od rodziców wagę i sprawdzę  (na swojej szklanej nie będę ryzykował :)
Na razie tylna belka odeszła, bo mrozy duuże u nas na wschodzie były i mi odma zamarzła... w efekcie oprócz przymusowej zmiany oleju to zaczęły mocno stukać zawory. Przy okazji też olej dostał się do paska rozrządu i muszę chyba wymienić pasek bo boję się, że olej troszkę go podgryzł.

Offline Stefan Ostrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: xara picasso 1.8, C3 1.4 HDI, C4 GP 2.0HDI
  • Miejscowość: Choroszcz
Odp: xsara picasso i przyczepa - siada tył
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 17, 2016, 08:47:30 »
Przepraszam, ze dopiero teraz ale może komuś się przyda - zakończenie sprawy z belką:


Przyczepa ważona - nacisk na hak 60-65 kg - waga do przyczep tyle pokazuje.
Wymieniłem belkę. Dodatkowo w Antałexie podpowiedziano mi, że warto lekko podnieść na drążkach. Taką też belkę zamówiłem. Teraz siedzi w aucie. Auto tak bardzo nie siada jak poprzednio. Przyczepę ciągnie się ładnie i równo.
Czy wymiana belki była potrzebna... nie wiem... wiem jedno - psychicznie jest dużo, dużo lżej i naprawdę warto było zapłacić te 1200 zł. Dodatkowo nie mam problemu z zaczepianiem o wystające elementy na drodze czy podczas zjeżdżania z podjazdu. Czasami udawało mi się zaczepić o coś tyłem jak miałem podczepioną przyczepę. Teraz tego nie mam.


Ogólnie warto było i jestem zadowolony.


Dodam, że od czasu zakupu wagi do ważenia dyszla przyczepy zestaw dużo lepiej się prowadzi. Nacisk na hak musi być tyki, jaki przewidział producent i przyczepy i auta i haka. Wcześniej gdy pakowałem przyczepę kempingową robiłem to trochę na wyczucie i różnie z tym bywało. Teraz jak postawię na wagę i odpowiednio rozłożę bagaże w przyczepie jest naprawdę super.
Koszt wagi listowej to 40-80 zł - ale warto!!