Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu  (Przeczytany 102921 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marek Niedźwiedzki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C 5 mkII
  • Miejscowość: Lubin
[MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« dnia: Kwiecień 26, 2014, 19:28:51 »
Witam !
Chciałbym się zapytać o ilość km lub jaki czas należy przyjąć do bezpiecznej wymiany rozrządu .
Rozrząd już był raz wymieniany - prawdopodobnie we Francuskim  ASO
I jaki jest orientacyjny koszt wymiany na dzień dzisiejszy ?
Pozdrawiam
C5 MKII 2.0 HDI no FAP

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2014, 23:06:10 »
w moim (2005r) serwis wymienił rozrząd przy 119tys km,jeśli mnie pamięc nie myli to w książce servisowej jest chyba 150 lub 160tys km podane do wymiany a 240tys dla silnika 1.6 hdi

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2014, 23:28:42 »
Cytuj

joanna luty napisał:
... a 240tys dla silnika 1.6 hdi


Dla 2.0 HDI również.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2014, 23:32:57 »
No to nie umiem czytać :) Czemu więc servis wymienił rozrząd już w połowie przebiegu?

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2014, 00:00:31 »
Ja wymieniałem jakiś czas po zakupie, gdzieś ok 145kkm. I powiem tak, na logikę - nawet jak kupisz nowy samochód, i będziesz nim jeździł do śmierci (samochodu oczywiście), to policz wymiany. Pierwsza np 150kkm, druga załóżmy 300kmm, trzecia 450kkm. Czwartą zrobi już naprawdę mega zagorzały fanatyk tego akurat egzemplarza, jeśli dany egzemplarz dożyje czwartej wymiany. Idąc na skróty - wymiana np co 200kkm - zaoszczędziłeś kilkaset złotych w ciągu np 10 lat. Warto? Myślę, że mając w perspektywie poskładane pół silnika, gra nie warta świeczki - kto widział silnik po zerwaniu paska, wie o czym mówię. instrukcja swoje, życie swoje, to nie jest MB W124:-)

Offline Krzysztof Szewczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2.0HDI SX
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 27, 2014, 00:07:02 »
U mnie (RHR) w książce serwisowej jest napisane jak byk : wymiana paska rozrządu - 160 kkm w warunkach normalnych, 120 kkm w warunkach trudnych (czyli takiej z przewagą jazdy po polskich drogach i w mieście). Przebieg 240 kkm jest podany dla silników 1.4HDI i 1.6HDI.
Zatem, w Twoim - Joanno przypadku, serwis zachował się się całkiem prawidłowo.
Ja wymieniłem u siebie po raz pierwszy po 140 kkm i powoli przymierzam się do kolejnej wymiany po następnych 100 kkm.
Jeśli chodzi o koszty to właśnie nabyłem cały zestaw firmowany przez SKF (pasek, dwie rolki, śruba i pompa wodna z uszczelką) za 425 zł. Koszt robocizny w niezależnym warsztacie nie powinien przekroczyć 200 zł. Cena za całą usługę w ASO, to coś około 1.100 zł.
Przed całą operacją warto sprawdzić, czy nie ma wycieków oleju i w razie ich stwierdzenia zaopatrzyć się w uszczelniacz wału 42x62x7 i wymienić go przy okazji.
Dodam jeszcze od siebie, że przy wszystkich wymianach rozrządu w swoich samochodach, wymieniam również pasek akcesoriów - nigdy nie miałem z tym później problemów na trasie.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 27, 2014, 00:24:21 »
Najwyrażniej Krzyśku mamy taką samą książkę,bo takie wartości właśnie zapamietałam.

Co do oszczędności Kamilu to Twoje wyliczenia są tylko dla "długoposiadaczy".Jeśli ktos zmienia auta relatywnie często,lub robi niewielkie przebiegi to wtedy jest to oszczędność całej kwoty bo nim dolata do zakładanego przebiegu(lub nawet go przekroczy na ryzyko)to sprzeda samochód.
Mnie zdarzyło sie w swej historii motoryzacyjnej kupować auta na chwilę(dosłownie bo i tak często zmieniałam)i zarówno toyota camry jak i ospolite mondeo mkII były mistrzami niezawodności.Temat toyoty pomijam bo to legenda ale mondeo kupiłam z przbiegiem 300tys,zrobiłam ok 70 tys nie tylko bez zmiany rozrządu ale nawet zmiany oleju(dolane ok 2l na tym dystansie)a to dlatego,że było tanie,na chwilę(a zostało 2 lata)a jakakolwiek inwestycja"podwajała jego wartośc".Jedno z najwdzięczniejszych moich aut.Kupił kolega w tamtym roku i nadal jest moim kolegą :)

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 27, 2014, 01:05:41 »
właśnie w mojej polskiej książce jest 160

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 27, 2014, 11:55:44 »
Żeby nie było wątpliwości

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 27, 2014, 20:03:45 »
Skąd zatem rozbieżności? Sprawdziłam teraz bo nie dawało mi to spokoju i mam jak byk 150tys norm. lub 120tys na każdej ze stron "przeglądy okresowe" w książce serwisowej.Może zależne od roku auta ?mój jest '05.
Pozatym w swoich "papierach"nie mam takiej strony jak wstawił Irek.Wstaw Irku scan okłądki Twojej instrukcji.

Offline Marcin Grzegorczyk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 946
  • Skąd: Piekary Śląskie
  • Posiadany samochód: Jest: Peugeot 207. Nissan Qashqai II. Był: C5 2.0 Pb 2002r., C3 1,1 Pb 2002r.
  • Miejscowość: Piekary Śląskie
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2014, 21:09:36 »
Powszechne jest, ze jak nie przebieg, to 5 lat (pasek się starzeje). Ja też po kupnie auta zawsze wymieniam. Wolę wydać kilkaset złotych, niż potem kombinować, co zrobić jak "strzeli".

W moim po kupnie, a auto miało prawie 10 lat, pasek był oryginał i nawet wyglądał, ale lepiej było wydać 600 niż zastanawiać się czy pęknie lub nie.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2014, 21:52:32 »
Mam MkII krajowe i w mojej książce stoi jak wół to samo co Irek Wam przedstawił. 180 lub 240.
Na forum jest wyszukiwarka, która świetnie działa. Taki temat jest średnio co rok na nowo zakładany. Po co?
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2014, 22:19:00 »
Marku,mój to też krajówka i włąśnie dlatego ta rozbierzność mnie dziwi.To nie jest 10 czy 20tys różnicy.dlatego tez prosiłam Irka o scan okładki jego ksiązki.Nie ,żebm nie wierzyła tylko by sprawdzic czy mam taka samą(nie mam mozliwości wklejenia swojej).Zresztą w rodzinie jest drugie c5 tylko benz,tez krajowe i ma identyczną ksiązke jak moja(i zalecane przebiegi).

Offline Marek Strachowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break SX 2.0 HDI 2005r.
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 28, 2014, 08:24:10 »
Potwierdzam słowa Joanny - mam krajową C5 z 2005 i w książce serwisowej przebiegi do wymiany paska są: 160kkm/120kkm.
W tabeli nie ma w ogóle wzmianki o HDI 2.0 16V. Jest tylko HDI 2.0.
Ale mam też dokument ASO z pierwszego przeglądu po roku (coś w rodzaju arkusza czynności do wykonania - wrzucę skan później) i tam jest już wyraźny podział na "zwykłe" HDI oraz HDI 16V z dopiskiem model 2005 (2004 ?) i okresem do wymiany 240kkm/180kkm.
Wygląda no to, że Citroen Polska miał zapasy starych książek serwisowych..

Na marginesie dodam, że rozrząd wymieniałem po 185 kkm i 7 latach.
Mechanik po oględzinach stwierdził, że był w bardzo dobrym stanie i gdyby nie wiedział jaki jest jego przebieg zaryzykował by stwierdzenie o przedwczesnej i niepotrzebnej wymianie.
Oby nowy komplet okazał się równie trwały.

Offline Rafał Frontczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 871
  • Skąd: Bolesławiec
  • Posiadany samochód: Cactus 1.2 110KM '17 i Citroen Astra G 2.0DTI '02
  • Zainteresowania: Citroeny, Boksery i Depeche Mode
  • Miejscowość: Bolesławiec
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 28, 2014, 12:05:45 »
Nie bedę pisał co ile wymieniać rozrząd, bo szkół jest wiele, ale mogę podać cenę wymiany w 2.0HDi z 2002r (wymiana 01.04.2014). Rozrząd kompletny z pompą wody firmy SKF -> 355zł, wymiana -> 150zł. Koszt całkowity 505zł :)

Dodam jeszcze, że była to pierwsza wymiana od nowości (12lat) i przebiegiem 150kkm - mechanik stwierdził, że czas był najwyższy, bo już pasek był spękany.
Sudecki Klub Citroena

A long time ago:
Fiat 126p (3lata) Citroen AX 1.1 (3lata) Citroen Xantia 1.6 (5 lat) "Cezaria" C5 2.0HDI '02 (4lata)

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 02, 2014, 11:53:21 »
Cytuj

joanna luty napisał:
Skąd zatem rozbieżności? Sprawdziłam teraz bo nie dawało mi to spokoju i mam jak byk 150tys norm. lub 120tys na każdej ze stron "przeglądy okresowe" w książce serwisowej.Może zależne od roku auta ?mój jest '05.
Pozatym w swoich "papierach"nie mam takiej strony jak wstawił Irek.Wstaw Irku scan okłądki Twojej instrukcji.



Okładka mojej książki serwisowej

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 02, 2014, 23:40:56 »
Teraz widzę,że nie tylko szata graficzna wewnatrz ale i na zewnatrz jest inna.Najwyrazniej zmieniając książki ,citroen zmienił tez wytyczne.Ciekawa jestem jakie inne jeszcze różnice obsłogowe sa w tych ksiązkach.

Offline Mariusz Wrzesiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kożuchów
  • Posiadany samochód: CCCO A6 C7
  • Miejscowość: Kożuchów
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 03, 2014, 10:58:33 »
Witam

Moje było z końca 2006 i też miało wartości wyższe do wymiany rozrządu.
Wymieniony przy 180k i wygladał tak, że spokojnie do 240k nie było by problemu.
Jakieś tam zmiany Citroen robił. Np gałka zmiany biegów w moim aucie była inna niż w autach z 2005. Jeśli to zmienili to mogli zmienić również książkę.
Raz zdziwiło mnie tylko w serwisie, że z przeglądów co 20k przeszli na co 30k. Na moje pytanie dlaczego, powiedzieli, że maja takie zalecenia. Na pytanie dlaczego więc robili wcześniej co 20k odpowiedzieli, że dla tego auta przeglądy są co 30k i tyla.
Nie przeszkadzało mi to za bardzo bo autko bez problemów wytrzymywało takie przebiegi. Faktem jest, że więcej trasa niż miasto.

Pozdrov
Był OPEL Kadett 1.4i
Był OPEL ASTRA 1.6i Kombi
Był VW POLO 1.4 Trendline
Był C5 2.0 HDi Mk II SX Break
Był Audi A6 C6 2.0 TDI 170KM Multitronic
Był VW Golf 7 1.2 TSI Comfortline
Jest VW Golf 7 1.4 TSI Highline
Jest Audi A6 C7 2.0 TDI 177KM Multitronic

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 04, 2014, 02:02:56 »
ja w swoim wymieniłem po ok 220tkm i osprzęt wraz z paskiem jeszcze całkiem dobrze wyglądał.
Moim zdaniem kolejne wymiany niestety już nie będą tak odległe gdyż teraz raczej trzeba patrzeć na to co producent wymienionego paska zaleca, a nie producent auta.
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r

Offline Konrad M. Karnowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2005 kombi, 2.0 hajdi, KCWD, manual, fabrycznie bez fapa :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 04, 2014, 15:46:07 »
Ja niedawno wymieniłem u siebie rozrząd przy przebiegu 248 tys km. Wygląda na to że nikt go wcześniej nie ruszał bo pompa wody i napinacz miały nabite datę 04 :)
Rolki delikatnie szumiały ale bez tragedii a pasek był trochę sparciały od środka. Napisy na pasku nieczytelne ale widać że pasek Gates`a.
Pozdrawiam

Offline Konrad M. Karnowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2005 kombi, 2.0 hajdi, KCWD, manual, fabrycznie bez fapa :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 05, 2014, 09:08:23 »
Cytuj

Paweł Jędrocha napisał:

Fabrycznie DAYCO ewentualnie Conti


Mogłem pomylić nazwy, sprawdzę może jeszcze nie wyjechał ze śmietnika :)
Był identyczny jak ten co montowałem nowy z fabrycznego (z ASO) zestawu rozrządu...
Pozdrawiam

Offline Marek Strachowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break SX 2.0 HDI 2005r.
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 06, 2014, 15:48:37 »
Cytuj

joanna luty napisał:
Najwyrazniej zmieniając książki ,citroen zmienił tez wytyczne.Ciekawa jestem jakie inne jeszcze różnice obsłogowe sa w tych ksiązkach.


Jeszcze w formie uzupełnienia:

Zalecenia serwisowe zmieniły się nie w chwili zmian książek, ale w momencie wprowadzenia "nowego" C5 FL model 2004 ( czyli wg nazewnictwa  forum MK2 ) co chyba już ostatecznie potwierdza ten skan - karta przeglądu z ASO dla C5 z lat 2004/2005

Offline Rafał Frontczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 871
  • Skąd: Bolesławiec
  • Posiadany samochód: Cactus 1.2 110KM '17 i Citroen Astra G 2.0DTI '02
  • Zainteresowania: Citroeny, Boksery i Depeche Mode
  • Miejscowość: Bolesławiec
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 08, 2014, 00:26:54 »
Cytuj

Paweł Jędrocha napisał:
Cytuj

Konrad M. Karnowicz napisał:
Ja niedawno wymieniłem u siebie rozrząd przy przebiegu 248 tys km. Wygląda na to że nikt go wcześniej nie ruszał bo pompa wody i napinacz miały nabite datę 04 :)
Rolki delikatnie szumiały ale bez tragedii a pasek był trochę sparciały od środka. Napisy na pasku nieczytelne ale widać że pasek Gates`a.


No to nie był oryginalny :)
Żaden szanujący się producent silników nie montuje tego na 1 montaż :)
Fabrycznie DAYCO ewentualnie Conti


Nie jest całkowitą prawdą to co piszesz, bo mało osób wie, że Gates produkuje również paski dla Conti (niektóre modele). Kupiłem sobie zestaw naprawczy rozrządu firmy SKF i pasek był z Gates'a.
Skąd wiem? Pracuję w branży Automotive z inżynierami, którzy pracowali dla Gates'a i wiem, że wiele pasków (oficjalnie różnych firm) różni tylko i wyłącznie napis na gumie.
Jako ciekawostkę podam, że paski na pierwszy montaż i zamienniki Gates'a są tej samej jakości.
Sudecki Klub Citroena

A long time ago:
Fiat 126p (3lata) Citroen AX 1.1 (3lata) Citroen Xantia 1.6 (5 lat) "Cezaria" C5 2.0HDI '02 (4lata)

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 08, 2014, 22:00:18 »
Tyle tylko Jacku,że mój to własnie MkII 2005.

Offline Zenon Reetz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Grudziądz
  • Posiadany samochód: C 5 2.0 hdi/2003 r.
  • Miejscowość: Grudziądz
Re: [MKII] 2.0 HDI Ile km do bezpiecznej wymiany rozrządu
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 21, 2014, 21:48:33 »
120 000 km