Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi  (Przeczytany 1776 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebastian Wykrętowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 355
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 Break Exclusive 2.0HDI 136KM FAP+ AM6 2006 C5 X7 Exclusive 2.0HDI 163KM +AM6 2010
  • Miejscowość: Wrocław
Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« dnia: Lipiec 19, 2022, 17:50:14 »
Cześć. Chciałbym zamontować przekaźnik do zamykania klapy z pilota i dorobić instalację do otwierania klapy z wnętrza auta. Wszystko jest ładnie opisane i z tym raczej nie będę miał problemów ale nigdzie nie znalazłem opisu jak zdemontować tapicerkę. A że mam taki talent jak mój imiennik Sebastian "wazzup" i zawsze coś urwę, zlamię lub porysuję to chciałbym podpytać co jeszcze trzeba zrobić po odkręceniu 4 śrub torx i wypięciu 4 białych klipsów tapicerki. Jak powypinam rzeczone klipsy to coś nadal trzyma tapicerkę a nie chcę narobić szkód i poniszczyć auta. Będę wdzięczny za instrukcje co dalej zrobić żeby dostać się do zamka i spokojnie kontynuować pracę.

Offline Bartek Sieluck

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Skąd: Tczew
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 163KM (198KM) Exclusive
  • Miejscowość: Tczew
Odp: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2022, 19:27:53 »
4 torxy i chyba z 8 białych klipsów. Dodatkowo wtyczka od zamykania klapy. Ja zawsze je łamie. Nie kumam jak mam te białe badziewie rozpiąć.

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Offline Krzysztof Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 222
  • Skąd: Miechów
  • Posiadany samochód: Citroen C5(x7) 2.0Hdi 163KM
  • Miejscowość: Miechów
Odp: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2022, 21:41:46 »
Ostatnio miałem nieprzyjemność ściągać ta tapicerkę i faktycznie 4 torxy na dolnej części klapy. Oczywiście te mocowania pod torxy tak skonstruowane że sruba może wpaść do środka tego plastiku. Na szczęście da się je później wytrzepać po zdjęciu osłony. Ja zdemontowalem sobie lampy w klapie dzięki czemu uratowałem 4 spinki używając takiej łapki do demontażu tapicerek. Spinek tam jest w cholerę, chyba z 10. Ta górna osłonę należy ściągać w całości mimo że jest dzielona bo te dwie części są na rogach i w środku zespawane. Górna osłona również na tych łamliwych spinkach bodajże 4 szt. Po demontażu oberwane części spinek zostają wewnątrz klapy wku...ając przy każdym otwieraniu/ zamykaniu. Żeby je wyjąć użyłem odkurzacza i przejściówki na wężyk taki z 18mm średnicy długi na 50 cm. Po chwili manewrowania klapa i wężykiem udało się pozbyć grzechotek.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2022, 22:01:22 »
4 torxy i chyba z 8 białych klipsów. Dodatkowo wtyczka od zamykania klapy. Ja zawsze je łamie. Nie kumam jak mam te białe badziewie rozpiąć.

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka


Jest do tego przyrząd o odpowiedniej średnicy który je ściska aby łatwo wyszły.

Offline Sebastian Wykrętowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 355
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 Break Exclusive 2.0HDI 136KM FAP+ AM6 2006 C5 X7 Exclusive 2.0HDI 163KM +AM6 2010
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 20, 2022, 09:03:26 »
(...) Spinek tam jest w cholerę, chyba z 10. Ta górna osłonę należy ściągać w całości mimo że jest dzielona bo te dwie części są na rogach i w środku zespawane. Górna osłona również na tych łamliwych spinkach bodajże 4 szt. (...)

Po takim opisie stwierdzam że chyba mi przeszło. Przy moich umiejętnościach i szczęściu po wdrożeniu procedury "rwij pan" spinek nie będzie wcale. Przeżyję bez sterowania klapą z wnętrza a klucza będę lepiej pilnował żeby przycisku do otwierania klapy przypadkiem nie nacisnąć.

Ostatnio mi się tak przydarzyło. Na urlopie po długiej męczącej drodze wszedłem do wynajętego mieszkania żeby chwilę odpocząć. Położyłem się na łóżku i tak poodpoczywalem z 30min. Podchodzę do okna a tam cytryna z klapą w górze. Na szczęście nikt niczego nie zabrał. Musiałem zejść na dół zamknąć klapę z przycisku i zaryglować zamki kluczem (pilotem). Z takim przekaźnikiem wpiętym w układ załatwiłbym temat nie wychodząc z mieszkania.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 20, 2022, 09:45:49 »
Te spinki często pękają. Dlatego pod ręką trzeba mieć zapasowe i tylko w oryginale, bo zamienniki często pękają już przy zakładaniu. Zawsze mam jedno opakowanie pod ręką, bo nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą.

Spinki 1622750380 lub 9341.PF https://allegro.pl/oferta/spinki-spinka-tapicerki-citroen-c5-x7-10-sztuk-oe-9570910618
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Demontaż tapicerki klapy tylnej kombi
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2022, 20:04:49 »
Na forum jest opis rozbiórki tylnej klapy... oryginalny wątek dotyczył chyba trzeciego stopu albo wężyka spryskiwaczy.

Zaintrygowany tematem zamykania bagażnika z pilota... znalazłem opis i fotki na PKP, przejrzałem schematy i całość da się zrobić od strony BSI, bez ryzyka połamania plastików i spinek. Przewód z kostki zamka klapy z którego zasilana jest cewtka przekaźnika wychodzi z BSI z Pin-u 35 40V BE (niebieska wtyczka) dalej idzie na pin10 IC82A, czyli czarna wtyczka 16V NR (złącze pośrednie między klapą a kabiną), zamiast pod przycisk klapy wyjście z przekaźnika można podpiąć (tak jak przycisk otwierania/zamykania z wnętrza) do pinu nr 10 niebieskiej wtyczki w BSI (albo pin nr 7 IC82A). Podłączenie masy do przekaźnika, to już formalność zarówno przy IC82 jak i BSI są punkty masowe... i przewody też (np pin16 w IC82A lub pin 6 i 8 zielonej wtyczki 16 pin w BSI)

Biorąc pod uwagę fakt, że przekaźnik "tylko" podaje masę, gdy zamek dostaje sygnał do otwarcia... to zamiast przekaźnika można by użyć jakiegoś małego Mosfet-a i podawać mu na bramkę sygnał z zamka... tylko trzeba pamiętać, żeby wewnętrzna dioda nie symulowała stałego wciśnięcia przycisku ;)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2022, 19:05:58 wysłana przez Błażej Banisz »
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?