Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP  (Przeczytany 33648 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 04, 2017, 15:16:51 »
G40 3A jest od stycznika stop, pośrednio informuje BSI o jego stanie, same światła sterowane są przez BSI.

Offline Maciej Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 59
  • Skąd: KrK
  • Posiadany samochód: 2.0HDI C5 MKIII
  • Miejscowość: KrK
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 08, 2017, 20:02:04 »
G40 3A jest od stycznika stop, pośrednio informuje BSI o jego stanie, same światła sterowane są przez BSI.
Tak, ale musisz mieć zasilone BSI przez stycznik żeby wywolac dodatkowe  światło stop 😀

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 08, 2017, 21:28:16 »
Zanim użytkownik zajarzy że nie ma stopu zostanie poinformowany na desce o błędzie stycznika, może wcale nie ruszy pojazdu z miejsca bo aby zwolnić elek. ręczny potrzebny jest sygnał z pedału.

Offline Adam Szydłowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 268
  • Skąd: Stalowa Wola/Nisko
  • Posiadany samochód: 508 RXH 180 KM
  • Miejscowość: Stalowa Wola/Nisko
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 19, 2017, 12:30:00 »
Mam pytanko do tych, którzy już przerabiali ten temat.

Kilka miesięcy temu przestał świecić trzeci stop. Problemem była sama lampa. Po wymianie był spokój. Teraz przerwał się przewód w standardowym miejscu. Tak jak poprzednio zdemontowałem spojler, żeby to naprawić. Tym razem urwały się 2 "pieski". Założyłem 2 nowe.  Po złożeniu  okazało się, że kawałki pozostały w klapie. Teraz przy otwieraniu i zamykaniu przemieszczają się wydając drażniące odgłosy. Którędy je wyjąć?

Offline Tomek Zoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Nadarzyn
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 HDI 163 KM, C5 Sedan 2.0 HDI 140KM
  • Miejscowość: Nadarzyn
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 07, 2018, 09:39:21 »
Też mnie dopadł brak 3 światła stop. Gratulacje dla inżyniera, który wymyślił zintegrowanie spryskiwacza z elektroniką. Cały środek zalany, zjedzone ścieżki, rdza na całej listwie LED. Co gorsza nawet piny od zasilania przerdzewiały i odpadły. Oczywiście wiązka też już jest nadłamana.

Dałem sobie spokój z naprawą i zamówiłem nową za 230. Przy kupnie używanych uważajcie na stan płytki.

Offline Witold Saternus

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Oświęcim
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Tourer MKIII, Astra III
  • Zainteresowania: rowery, grfika, fotografia
  • Miejscowość: Oświęcim
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 26, 2018, 19:31:42 »
Witam Wszystkich.


Mnie oczywiście też dopadła awaria trzeciego światła stop - w górach, -5 stopni przez 5 dni. Dowiedziałem się t rasie powrotnej. Dzieki temu forum dowiedziałem się jak rozebrać klapę i dostać sie do światła.


Wynik - przerwany przewód, ale po zlutowaniu lampa dalej nie działa. Jest już popękana więc zamówiłem nową, ale mam pytanie.
Jak rozebrać kostkę przy kablu idącym od klapy - chciałbym ograniczyć lutowanie i wymienić cały kabel od wtyczki do modułu.


I tu drugie pytanie - gdzie ten kabel wędruje od momentu wejścia z gumowej sprężyny do karoserii. W boku bagażnika nie widzę żadnego kabla, który idzie z góry. Wszystkie idą od lampy oraz od przodu auta. Czy czegoś nie widzę czy może rzeczywiście ten kabel wędruje na przód pojazdu. Jeśli tak to zostaje lutowanie, ale chciałbym dać lepszy kabel więc lutować chciałbym tylko w jednym miejscu w tej gumowej osłonce, a potem zakuć nowy kabel we wtyczce - tylko nie wiem jak to rozebrać.

Z góry dziękuję za odpowiedź



Offline Daniel Nakielski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI
  • Zainteresowania: Wędkarstwo
  • Miejscowość: Wyszków
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 08, 2019, 20:44:48 »
Witam Wszystkich.


Mnie oczywiście też dopadła awaria trzeciego światła stop - w górach, -5 stopni przez 5 dni. Dowiedziałem się t rasie powrotnej. Dzieki temu forum dowiedziałem się jak rozebrać klapę i dostać sie do światła.


Wynik - przerwany przewód, ale po zlutowaniu lampa dalej nie działa. Jest już popękana więc zamówiłem nową, ale mam pytanie.
Jak rozebrać kostkę przy kablu idącym od klapy - chciałbym ograniczyć lutowanie i wymienić cały kabel od wtyczki do modułu.


I tu drugie pytanie - gdzie ten kabel wędruje od momentu wejścia z gumowej sprężyny do karoserii. W boku bagażnika nie widzę żadnego kabla, który idzie z góry. Wszystkie idą od lampy oraz od przodu auta. Czy czegoś nie widzę czy może rzeczywiście ten kabel wędruje na przód pojazdu. Jeśli tak to zostaje lutowanie, ale chciałbym dać lepszy kabel więc lutować chciałbym tylko w jednym miejscu w tej gumowej osłonce, a potem zakuć nowy kabel we wtyczce - tylko nie wiem jak to rozebrać.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Udało się wymienić całą wiazke? Podpowiedz jak sobie poradziles .?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 10, 2019, 20:08:11 »
Może pomogę. Ostatnio u mnie też przestał świecić stop.
Wyciąłem kawałki wiązki idące przez peszel (+ ok. 5 cm poza peszlem z obu stron) i wlutowałem nowe.
Przewody kupiłem elastyczne, przeznaczone do zastosowań w motoryzacji. Oryginalne są sztywne i dlatego się łamią.Wymiana całej wiązki to dramat. Szkoda czasu i zasobów.

Offline Daniel Nakielski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI
  • Zainteresowania: Wędkarstwo
  • Miejscowość: Wyszków
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 15, 2019, 18:41:18 »
Dzięki. Zrobiłem jak napisałeś i działa

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline Piotr Dering

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Mogilno
  • Posiadany samochód: Citroen C5 kombi 2011r. 2.0HDI RHR
  • Miejscowość: Mogilno
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 15, 2019, 18:17:19 »
Witam wszystkich,mnie również dopadł brak 3 światła stop.Tylko niestety kabel w widocznym miejscu jest cały listwa LED działa podłączona na krótko,więc może to  bezpiecznik tylko nie wiem który (czy to możliwe że 3 światło stop ma osobny bezpiecznik?) Pozdrawiam

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 15, 2019, 18:54:51 »
Z tego co widzę na schemacie to wszystkie są na F11 w BSI.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 04, 2019, 15:31:35 »
Dzisiaj wymieniłem światło w spojlerze.Przy demontażu pękły dwie spinki od daszka i latają w słupkach.Słychać je podczas otwierania klapy.Jest jakiś sposób aby je usunąć?
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2019, 16:23:55 wysłana przez Machoński Tomasz »

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 04, 2019, 18:07:50 »
Ciężki temat. Ja wyciągałem wkład lampy. Przez otwór wkładałem długi drut np. z wieszaka, zakończony pętlą. Klapa lekko w dół i gdy spinka się pokazała próbowałem umieścić ją w tej pętli. Trochę trwało, ale udało się wszystko wyciągnąć.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 04, 2019, 18:28:34 »
Dzięki.Jutro zdemontuje lampę i zerknę tam.
Spinka lata w samym słupku i chyba nie ma połączenia z dolną częścią klapy.Byłoby łatwiej jak by wpadła do wnętrza klapy.

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 424
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 04, 2019, 21:17:14 »
Na dół klapy spinka nie przeleci. Drutem musisz grzebać w słupku. Przyświeć sobie latarką, to będziesz widział spinkę w momencie opuszczania klapy. Drut kilka cm od pętli podgięty dosłownie o ok. 5 stopni od osi. Starałem się pętlą przepychać element spinki do góry (po ściance słupka), aż sam wpadał w otwór pętli. Z tego co pamiętam nie prowadziłem drutu przez główny otwór, więc nie mogłem spinki wyciągnąć z drutem. Jak już siedziała w pętli to podnosiłem ją ponad "przegrodę" i przymykałem klapę. Wypadała wtedy przez otwór wyjętej wcześniej lampy (warto w ten otwór wsadzić szmatę, żeby nie poleciała na dół klapy). Jak zerkniesz, to będziesz wiedział o czym piszę. Powodzenia.

Offline Piotr Zięba

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Zgierz
  • Posiadany samochód: c5 2.0 HDi BVA break '10; c3 1.4 HDi BVM '09
  • Miejscowość: Zgierz
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 10, 2019, 17:33:13 »
Jeśli chodzi o wyjmowanie resztek spinek z wnętrza klapy, to tu jest opisany niezły sposób:

http://citroen.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=255398&postdays=0&postorder=asc&highlight=światło+stop&start=0
piotrek

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 08, 2021, 21:53:02 »
Odgrzeję kotleta... wydłubałem dzisiaj swoją lampę stopu i w najbliższym czasie muszę kupić sobie nową (no chyba, że żonie z C4 zabiorę) - listwa z diodami działa na płytce korozji brak, ale woda dostała się do gniazda wtyczki i piny zasilające są w stanie tragicznym. Gdyby to była miedź było by łatwiej, ale zasilanie do tej listwy (i piny) są stalowe - lutowanie nie wróży sukcesu na długo. A co do połamanych przewodów w przelotce, to wymiana całości nie jest wcale jakaś straszna - łączenie w kabinie jest łatwo dostępne po zdemontowaniu lewego boczku w bagażniku (czarny plastik przy szybie 2 śruby torx jedna pod haczykiem druga pod "klapką") 4 piny około 2 m przewodu i jest całość bez lutowania.   
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 26, 2022, 14:27:58 »
Wiem, że temat znany i może już wszyscy zdążyli naprawić lub wymienić 3 stop, ale i mnie padło.
Odświeżę:
3 stop nie działa więc wszystko rozebrałem włącznie z samym paskiem LED.
Przewody, które najczęściej się przerywały były jakiś czas temu u mnie wymieniane na inne, dłuższe i bardziej elastyczne. One są całe i wyglądaj na zdrowe. Sam pasek LED bez zmian, po rozklejeniu klosza światła jak nowy, bez zacieków czy zabrudzeń. Wtyczka do światła też wygląda normalnie, piny jak nowe. Klosz światła więc skleilem i czekam do wyschnięcia żeby jeszcze ten bezpiecznik pod schowkiem sprawdzić. Jak znam życie to on okaże się też sprawny.
Co radzicie dalej robić?
Wpadłem na pomysł by zamówić oryginalne światło, ale to 240 zł na All..., podłączyć i zobaczyć czy działa bo jeśli tak to ewidentnie u mnie wina paska jednak, a jeśli nie to ...nie mam pomysłu. Co radzicie?
Nie jestem niestety elektrykiem i nie mam z tym do czynienia aby szukać gdzie ewentualnie jest lub nie ma sygnału....

No i nie mogę znaleźć tego bezpiecznika od światła stop. Za tym schowkiem przed kierowcą? Tam jest listwa A oraz C, a nie huhu nie mogę znaleźć listwy C, gdzie właśnie jest ten bezpiecznik.albo ja nie rozumiem...
Już znalazłem - faktycznie jeszcze tę ramkę trzeba odczepić ciągnąć od spodu.

Bezpiecznik sprawny.

Jakie spinki (numer katalogowy) idą do tego czarnego plastiku na pokrywie bagażnika, który się demontuje aby odkręcić spojler?  Gdzieś to widziałem ale nie mogę znaleźć...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2022, 17:00:35 wysłana przez Marcin Gałek »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 592
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 26, 2022, 21:37:19 »
to są takie same spinki jak do boczków drzwi.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Dariusz Wróblewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Gdynia
  • Miejscowość: Gdynia
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 26, 2022, 22:39:49 »
Wiem, że temat znany i może już wszyscy zdążyli naprawić lub wymienić 3 stop, ale i mnie padło.
Odświeżę:
3 stop nie działa więc wszystko rozebrałem włącznie z samym paskiem LED.
Przewody, które najczęściej się przerywały były jakiś czas temu u mnie wymieniane na inne, dłuższe i bardziej elastyczne. One są całe i wyglądaj na zdrowe. Sam pasek LED bez zmian, po rozklejeniu klosza światła jak nowy, bez zacieków czy zabrudzeń. Wtyczka do światła też wygląda normalnie, piny jak nowe. Klosz światła więc skleilem i czekam do wyschnięcia żeby jeszcze ten bezpiecznik pod schowkiem sprawdzić. Jak znam życie to on okaże się też sprawny.
Co radzicie dalej robić?
Wpadłem na pomysł by zamówić oryginalne światło, ale to 240 zł na All..., podłączyć i zobaczyć czy działa bo jeśli tak to ewidentnie u mnie wina paska jednak, a jeśli nie to ...nie mam pomysłu. Co radzicie?
Nie jestem niestety elektrykiem i nie mam z tym do czynienia aby szukać gdzie ewentualnie jest lub nie ma sygnału....

No i nie mogę znaleźć tego bezpiecznika od światła stop. Za tym schowkiem przed kierowcą? Tam jest listwa A oraz C, a nie huhu nie mogę znaleźć listwy C, gdzie właśnie jest ten bezpiecznik.albo ja nie rozumiem...
Już znalazłem - faktycznie jeszcze tę ramkę trzeba odczepić ciągnąć od spodu.

Bezpiecznik sprawny.

Jakie spinki (numer katalogowy) idą do tego czarnego plastiku na pokrywie bagażnika, który się demontuje aby odkręcić spojler?  Gdzieś to widziałem ale nie mogę znaleźć...


Podając na krótko napięcie świeci?
Profesjonalne usługi transportowe w lokalizacji Gdynia - https://www.bagazowka-gdynia.eu, sprawnie i kompleksowo.

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 067
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 26, 2022, 22:40:41 »


Co radzicie dalej robić?

Po pierwsze czy prąd dochodzi do wtyczki leda?
Po drugie czy sam led świeci po podaniu 12V?
Bo to że kable są ok i led wygląda dobrze o niczym nie świadczy. Miernik w rękę i sprawdź. Innej metody nie ma. Optycznie nie sprawdza się elektryki.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 12, 2022, 13:37:13 »
Na razie odłożyłem w czasie, inne rzeczy wyszły. Jak ogarnę dam znać. Dziękuję za sugestie.

dziara

  • Gość
Odp: [MkIII kombi] brak trzeciego światła STOP
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 23, 2022, 16:07:23 »
No i okazało się, że nie dochodzi prąd do wtyczki. Kable już kiedyś były przedłużane i czeka mnie ich odizolowanie i sprawdzanie. Mam tylko nadzieję, że przerywa gdzieś na klapie, a nie np. pod podsufitką...Bo to będzie grubsza sprawa....