Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jaki uszczelniacz wału korbowego do silnika RFN (2.0 16v)? PTFE czy FPM  (Przeczytany 1768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Drogoś

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: BYŁ: Citroen ZX 1.4i 93 r., Peugeot 406 2.2 Pb 2000 r., JEST: Citroen C5 2.0i 2002 r.
  • Miejscowość: Zabrze
Witam. Przymierzam się do wymiany popychaczy zaworowych a co za tym idzie to od razu rozrząd i wszystkie uszczelniacze od jego strony. Mam niezły dylemat co do zastosowania uszczelniacza wału korbowego... Fabrycznie jest zastosowany uszczelniacz PTFE (teflonowy bez sprężynki) o numerze katalogowym 0512.37. Słyszałem wielokrotnie opinie, że te uszczelniacze potrafią być zawodne i żeby zastosować zwykły simmering FPM ze sprężynką a będzie pewny, święty spokój. Znalazłem w ofertach takie co potrzebuję PTFE z firmy Elring lub Corteco ale też znalazłem uszczelniacze FPM (ze sprężynką) o identycznych wymiarach, tych samych firm, stosowane do tego samego silnika (według zapewnień producenta). Czy ma ktoś doświadczenie w tym temacie? Jakie lepiej zastosować? Trzymać się fabryki czy jednak zamontować zwykły simmering FPM??? Pozdrawiam.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 032
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Jaki uszczelniacz wału korbowego do silnika RFN (2.0 16v)? PTFE czy FPM
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2020, 07:35:07 »
Nie wiem skąd takie opinie. Uszczelniacze PTFE są dużo trwalsze. Problemem jest tylko ich montaż. Należy być bardzo skrupulatnym i montować je zgodnie z instrukcją. Często jest podane że trzeba odczekać 4h po montażu i nic nie kręcić itp. To przeważnie jest problemem dla warsztatów - nie mają czasu na to żeby to mogło sobie spokojnie odczekać.

 Dobrze też jak taki uszczelniacz jest fabrycznie zapakowany, wtedy mamy pewność że nikt go nie "macał" co może spowodować ewentualne problemy.

Offline Krzysztof Drogoś

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: BYŁ: Citroen ZX 1.4i 93 r., Peugeot 406 2.2 Pb 2000 r., JEST: Citroen C5 2.0i 2002 r.
  • Miejscowość: Zabrze
Odp: Jaki uszczelniacz wału korbowego do silnika RFN (2.0 16v)? PTFE czy FPM
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2020, 20:17:56 »
Ok dzięki za rozwianie wątpliwości :) . Szczerze to pierwszy raz na oczy widziałem i spotkałem się z takim rodzajem uszczelniacza. Z głupoty go rozpakowałem, ściągnąłem z tulejki montażowej i założyłem ponownie a potem dopiero dowiedziałem się, że tak nie wolno robić i natrafiłem na opinie aby zastosować zwykły simmering... Dlatego pytałem bo skoro i tak muszę ponownie kupić nowy uszczelniacz to chciałem zbadać ten temat. Pozdrawiam :)

Offline Paweł Łukaszuk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 58
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16v '03
  • Miejscowość: Biała Podlaska
Odp: Jaki uszczelniacz wału korbowego do silnika RFN (2.0 16v)? PTFE czy FPM
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2020, 19:58:22 »
Pozwolę sobie na podpięcie się do tematu.
Jestem przed wymianą rozrządu i chciałbym przy okazji wymienić uszczelniacze. Może Koledzy wskażą konkretne typy jaki należałoby wymienić