Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Znów belka...  (Przeczytany 3230 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Marczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4i coupe millesime
  • Miejscowość: Tychy
Znów belka...
« dnia: Styczeń 15, 2014, 13:10:40 »
Witam mam pytanie bo dzis wymienialem belke w xsarze, przed wymiana oba kola byly pochylone z tym ze z lewej mniej ciasno wchodzily palce miedzy kolo a nadkole a z prawej prawie wcale po wymiane z lewej palce wchodza luzno a z prawej ciasno tak powinno byc czy z obu stron powinno tak samo luzno? jak macie? Pan gdzie robilem mowil ze tak to juz jest z tymi belkami i ze luzu na whaczy nie ma napewno dal na belke 3 lata gwarancji, o ile o lewa strone sie nie martwie to boje sie ze z prawej jak siada 2 osoby z tylu to moze trzec. Jak uwazacie?

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2014, 20:40:00 »
Powinno być równo. Belkę zapina się na zęby z pomocą których reguluje się wysokość samochodu od ziemi. Jeśli belka nie jest z obu stron zapięta na te same zęby to samochód stoi krzywo. To jest nawet widać jak się stanie za nim w pewnej odległości. Nie daj wpuścić się w amorki "że może one". Skok na jednym zębie to ok 5 cm.

Najlepiej stać i patrzeć na łapy, chyba że masz dobry warsztat.

Offline Sławomir Marczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4i coupe millesime
  • Miejscowość: Tychy
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2014, 22:53:37 »
Żle mnie kolego zrozumiales:) nie chodzi o to ze jedna strona auta jest nizej bo stoi prosto ale o odleglosc kola od blotnika wewnatrz tam gdzie obciera jak sie belka nadaje do wymiany ale to juz git sprawdzalem pod obciazeniem nic nie trze jest miejsca jeszcze ale zastanawia mnie jeszcze jedno jak stane i zerkne na auto z boku to przeswit nad tylnym kolem zrobil sie wiekszy to jak dla mnie na plus jest tak jak z przodu w koncu a nie ze tyl nisko a przod wyzej ale do rzeczy jak zerkne to wydaje sie jakby te kolo bylo troche przesuniete do przodu nie jest idealnie wycentrowane w blotniku pisal ktos kiedys tu na forum o tym ale nie moge znalezc tego watku, to normalne?

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2014, 23:07:14 »
Trudno mi to sobie wyobrazić (rozumiem o czym piszesz). Jutro zobaczę u siebie bo belkę miałem robioną pół roku temu.

Offline Sławomir Marczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4i coupe millesime
  • Miejscowość: Tychy
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 17, 2014, 11:50:32 »
Tak to wyglada, chocby tylne kolo przesuniete w prawo bylo blizej przedniego( nie jest na srodku w blotniku) z drugiej tak samo.

foto:
https://picasaweb.google.com/110018689941503832071/Xsara?authkey=Gv1sRgCKH1q5LPpdX4-wE

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 17, 2014, 12:08:03 »
Jeśli chodzi o Twój link z picasa to: "Sorry, that page was not found." przynajmniej u mnie

Offline Sławomir Marczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4i coupe millesime
  • Miejscowość: Tychy
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2014, 12:50:03 »
Sorry teraz powinno być git.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2014, 23:49:37 »
masz dobrze kolego,ja chyba 2 lata temu robiłem belkę,i mam tak samo,nic ci nie będzie tarło,bez obaw jeździj spokojnie,w zeszłym roku jechałem nad morze,650 km,dwoje dzieci,i auto zawalone na maksa,siedziało troszkę,ale nic się nie działo,i tak jest do tej pory,koła mam tak jak ty na fotografii,poza tym wahacz nie jest w pozycji poziomej w stosunku do koła,tylko idzie lekko pod kątem,i wydaje mi się(ale nie jestem pewien) że ta różnica o której piszesz niweluje się podczas obciążonego tyłu samochodu,sprawdzę to jutro,ale nie martw się,belka jest zrobiona i wszystko wróciło na swoje miejsce.
maniek ;-)

Offline Sławomir Marczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4i coupe millesime
  • Miejscowość: Tychy
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 18, 2014, 11:31:14 »
Dzięki pocieszyles mnie:) też mi sie cos wydaje ze pod obciazeniem ta roznica sie niweluje

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2014, 22:20:15 »
Dziś znalazłem kawałek czasu i zobaczyłem u siebie jak to wygląda. Też jest nie równo. Wgoniłem dwie osoby na tyl i się wyrównało. Jest to normalne zjawisko bo belka prowadzi koło po swoim obwodzie. Tylko w jednym punkcie tego obwodu koło jest centralnie w nadkolu. Kiedy samochód jest pusty, a koło jest centralnie, to pod obciążeniem też będzie inaczej.

Offline Sławomir Marczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4i coupe millesime
  • Miejscowość: Tychy
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 18, 2014, 23:16:00 »
Dzieki za poswiecony czas i przetestowanie tego na swojej Xsarze:) Teraz juz jestem spokojny nic tylko jezdzic pozdrawiam:)

Offline Marcin Brzozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V 2002 + BRC przebieg 222222 km na dzień 19.08.2013
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 20, 2014, 14:57:29 »
Cytuj

Marek Ogrodowski napisał:
Powinno być równo. Belkę zapina się na zęby z pomocą których reguluje się wysokość samochodu od ziemi. Jeśli belka nie jest z obu stron zapięta na te same zęby to samochód stoi krzywo. To jest nawet widać jak się stanie za nim w pewnej odległości. Nie daj wpuścić się w amorki "że może one". Skok na jednym zębie to ok 5 cm.

Najlepiej stać i patrzeć na łapy, chyba że masz dobry warsztat.


Witam. Może kolega na jakimś zdjęciu albo schemacie pokazać te zęby??
Czy bez zdejmowania belki jest możliwość zmiany zęba?
Chce podnieść tył ale w zakresie 2 cm. Przy zmianie zęba w drążku i wysokości 4-5cm to tył od razu będzie jak w terenówce.

Z innej beczki...
W Xsarze były montowane 3 grubości drążków skrętnych. Czy w normalnym użytkowaniu wyczuje się różnicę w twardości tyłu??

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 20, 2014, 22:55:22 »
Koledzy, gdzieś to znalazłem w necie, dlatego proszę nie zadawać mi kolejnych pytań. Proszę o niewykorzystywanie tych materiałów do celów zarobkowych. Tylko jako hobby, oraz info jak to działa i czy nas nie nacinają.
Szczególnie polecam dane techniczne.

Uwaga z powodu wielkości pliku 0,5MB ostatni plik jest podzielony na trzy części. Aby go zobaczyć należy go połączyć np total commanderem, lub może admin się zlituje i to zrobi.

Offline Janusz Mendrala

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Kraków/Wodzisław
  • Posiadany samochód: Był XM3.0 i Xsara 1,4 Jest Xsara Pikuś 1.8 + C4 (Żony)
  • Zainteresowania: wszelakie
  • Miejscowość: Kraków/Wodzisław
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 24, 2014, 08:47:26 »
Witam,
wczoraj zmieniłem opony na letni i zaczęła obcierać o nadkole tylna opona swą wewnętrzną krawędzią. Auto mam od 0,5 roku i zaraz po zakupie belka była wymieniona (zakup zregenerowanej + wymiana czopów w wahaczach). Conajmniej dziwna jest bardzo mała odległość wewnętrznej strony opony od nadkola (trudno wcisnąć palca z tej dobrej strony). Czy możliwy jest jakiś błąd montażu belki tzn przesunięcie całości w prawo lub lewo?
Jak wysunąć koło na zewnątrz bo zdecydowanie jest zbyt blisko (pomijam metody typu dystans)?
Luzów brak, felgi standard ET24, opony też katalogowe 185/65
Pozdrowionka.
Pozdrowionka

Offline Marcin Brzozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V 2002 + BRC przebieg 222222 km na dzień 19.08.2013
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 24, 2014, 12:59:25 »
Witam.
Pierwsze pytanie to czy masz te same felgi na letnich i zimowych oponach??

W Xsarach, które mają hamulce tarczowe muszą być felgi (czy to 15ki czy 14ki) z ET18.

W mojej Xsarze oryginalnie były 6Jx15 ET18 i  jak postanowiłem zmienić felgi na 14ki to się okazało, że standardowe 14ki mają ET24 ale są też ET18.

Dla "przodu" nie ma znaczenia ale dla "tyłu" te kilka mm robi dużą różnice.

Jeżeli z geometrią i stanem belki jest wszystko ok  to może u Kolegi też kiedyś była zmieniana cała belka i pochodzi od innej Xsary i potrzebne są felgi z ET18.

http://www.rozmiaryfelg.pl/citroen.htm

Pozdrawiam

Offline Janusz Mendrala

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Kraków/Wodzisław
  • Posiadany samochód: Był XM3.0 i Xsara 1,4 Jest Xsara Pikuś 1.8 + C4 (Żony)
  • Zainteresowania: wszelakie
  • Miejscowość: Kraków/Wodzisław
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 16, 2014, 10:00:54 »
Tak mam te same felgi, a nawet zapas ma ET24 - hamulce bębnowe z tyłu. Podejrzewam, że belka jest z Chin i lekko krzywa z jednej strony. Troszkę się poprawiło po podniesieniu auta, odkręceniu poduszek i przesunięciu całej belki. Finalnie kupiłem na allegro 5mm dystanse i po problemie. Mimo, że belka nowa to przecież nie będę jej wyjmował, aby złożyć reklamację. Szkoda, bo dobrze byłoby uczyć gości,że produkcja tandety się nie opłaca
Jasiu
Pozdrowionka

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Znów belka...
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 29, 2014, 22:18:26 »
Fabrycznie w xsarze 1.4 mk1 są felgi 14" et24 i nie powinno nic ocierać. U mnie ocierało jak belka była do wymiany. Sprawdź jeszcze odboje amortyzatorów tylnych i stan poduszek czy przypadkiem gdzies na dołkach nie odskakuje minimalnie tylne zawieszenie.