Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika  (Przeczytany 5610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Lewicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi
  • Miejscowość: Lublin
Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika
« dnia: Lipiec 23, 2014, 15:30:09 »
Objawy kojarzę z wymianą kompletnego sprzęgła w aucie. Po wyjeździe od mechanika zauważyłem, że dodawanie gazu (jak i jego odejmowanie) skutkuje krótkim metalicznym stukiem dochodzącym z lewej-górnej części komory silnika (patrząc od kierownicy). Wtedy nie było innych objawów. Po powrocie do mechanika na poprawkę ten stwierdził, że najprawdopodobniej stuka plecionka wydechu - to jednak wydawało się mało prawdopodobne bo lokalizacja jest inna. Machnąłem ręką, kondycję plecionki potwierdziłem w innym warsztacie jako dobrą. Zanim tam jednak trafiłem zacząłem zauważać inne - powiązane - objawy. Otóż przy odpalaniu silnika z w/w miejsca dobiega terkotanie, jakby coś było niedokręcone i przy wibracji silnika stukało o inny element. Kwestię zgłosiłem ale diagnozą i propozycją rozwiązania problemu nie byłem zachwycony. Badanie na kanale, które w zasadzie nic nie wykazało i tekst w stylu "trzeba rozebrać i zobaczyć". Oczekiwałem, że po opisaniu objawów ktoś choćby zasiądzie za kierownicą, posłucha, przejedzie się i doświadczy stuków - nic z tych rzeczy, pracownicy nie byli specjalnie tym zainteresowani.

Czy orientujecie się co to może być? Czy wybrane elementy sprzęgła przy niedokręceniu (ewentualnie błędnym montażu) mogą dawać takie objawy? Chciałbym uniknąć zabawy w rozkręcanie i rozbrat z autem kiedy diagnoza może być banalna.

Dodam, że wcześniej żadnych tego typu objawów nie obserwowałem - zarówno podczas jazdy czy odpalania nie było poczucia luzu na silniku (tak bym to subiektywnie nazwał).

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

PS. Jeśli ktoś wie gdzie w Lublinie ktoś może pod w/w kątem pewnie  spojrzeć na moje HDI - proszę o namiary.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2014, 20:26:07 »
Nie zauważyłeś może dziwnego kołysania się silnika na biegu jałowym?
Lewa poduszka, a w zasadzie podwieszka skrzyni biegów może mieć tendencje do "popsucia się" przy wyjmowaniu i wkładaniu skrzyni biegów.

Co do elementów sprzęgła- jedynie tarcza sprzęgła. A w zasadzie jej tłumik drgań. Czyli te popularnie nazywając sprężynki między jej piasta, a okładziną cierną.

Gachu

  • Gość
Re: Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 23, 2014, 21:38:40 »
sprawdź stan wahaczy tj. tulejek - tez tak sie bujałem aż przypadkiem wymieniłem wahacz i wszystko ustało

Offline Piotr Lewicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi
  • Miejscowość: Lublin
Re: Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2014, 22:17:42 »
Dzisiaj dla odmiany po powrocie z pracy na parking kilka razy uruchamiałem i gasiłem silnik - odgłosu nie było, jak na złość!  Obserwuję dalej, wcześniej czy później pojawi się znowu.

Sprzęgło wykluczam, jest nowiutkie. Poduszka, wahacz - zbadam ten trop, dzięki.

Karol, rozwiń jeszcze proszę temat kołysania się silnika - nie kojarzę czegoś takiego ale może też nie do końca jestem świadomy jakich objawów oczekiwać.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2014, 09:08:31 »
Uszkodzone, lub zmęczone czasem( stare gumy) poduszek mocujących układ napędowy dają efekt kołyszącego się silnika.
Silnik ma być nieruchomo w komorze silnika.
Uszkodzona poduszka daje efekt wyraźnego kołysania się na boki silnika szczególnie na biegu jałowym..
A lewa poduszka jest prosta w konstrukcji. Wisi na niej cała skrzynia biegów.
Słabym punktem tego mocowania jest śruba, dość długa. Jedną stroną przechodzi przez poduszkę i dokręcona nakrętką. Druga strona wkręcona jest w korpus skrzyni.
U mnie zarówno w Xsarze jak i Xantii musiałem dokręcić przy skrzyni.

Offline Piotr Lewicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDi
  • Miejscowość: Lublin
Re: Metaliczne stuki przy ruszaniu i odpalaniu silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2014, 13:37:45 »
W takim wypadku kołysania nie stwierdzam. Czasami nie słyszę tego odgłosu w ogóle przy odpalaniu/gaszeniu ale ten wraca - teraz przypomina bardziej jakiś niedokręcony kawałek twardego plastiku, to takie charakterystyczne terkotanie. Wczoraj dodatkowo na konkretniejszych wybojach dźwięk także się pojawił więc podejrzenie padło też na jakiś element zawieszenia (chociaż to, że występuje podczas odpalania silnika przeczy temu).