Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?  (Przeczytany 7270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

chlo

  • Gość
Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« dnia: Wrzesień 17, 2014, 19:35:05 »
No właśnie. Na forum jest temat związany z wymianą oleju w skrzyni biegów. Ale niewielu użytkowników XP się wypowiedziało na ten temat.
W ASO mówią, że nie. Mechanicy niezależni, że się nie wymienia.
 
Zatem powinno się / warto to zrobić ?

Mam już przejechane ponad 170tyś km i czasami przy zimnym aucie mam wrażenie, że biegi ciężko wchodzą. I mam dylemat.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2014, 19:59:40 »
nie zaszkodzi. przy okazji wymiany sprzęgła wlalem nowy olej i nie widzę skutków ubocznych. ja myślę ze warto to zrobić choćby dla spokojnego sumienia. albo chociaż sprawdzić poziom oleju.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 17, 2014, 23:25:35 »
Przepraszam kolego, a ile będzie cię kosztować wymiana oleju w skrzyni? 30 zł? 50 zł? Wymieniłem u siebie - sam. Bez problemu, bez wysiłku. Olej który zlałem był czarny jak d.... diabła. Wlałem świeży - wbrew zaleceniom forum - o innych parametrach i samochód przejechał na nim 40 tys km. Bez skutków ubocznych.
Mechanicy mówią też, że w automatycznych skrzyniach biegów oleju się nie zmienia. No cóż mówią a potem mają co robić za grube pieniądze.
Zmień - nie zaszkodzi.

Offline Błażej Grotowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 721
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: C3 mk III 1.2T
  • Zainteresowania: fotografia, motoryzacja, podroze, zegarki, historia
  • Miejscowość: Radomsko
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2014, 19:36:12 »
W Xantii wymieniałem ale dlatego, iż okazało się, że jest go bardzo mało. Różnicę odczułem zimą kiedy z odpowiednim stanem nowego oleju dźwignia biegów lżej się ruszała. Nie wiem kto i dlaczego stwierdza, że nie wolno, że nie powinno się? Nie rozumiem dlaczego ktoś takie  rzeczy pisze. Ogólnie słyszałem o takiej zasadzie:  "olej w skrzyni manualnej jest jeden na całe życie auta (życie skrzyni)". Może być ale nie musi.
Był GSA 1.2. Była Xantia 1.9 TD Hydractive. Jest Xsara Picasso 1.6 HDI& C3 mkIII

chlo

  • Gość
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2014, 20:17:13 »
Na forum czytałem, że najlepiej zalać skrzynie Motul 75W80. Jaki olej koledzy wlali do swoich skrzyń?

Offline Kudyba Wojciech

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Kraśnik
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD; Xantia 2.0 HDI; Picasso 1.8
  • Miejscowość: Kraśnik
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2014, 20:44:24 »
ASO i mechaniki hehe, a instrukcje serwisowe wyraźnie piszą kiedy i co ile wymieniać olej w skrzyni.
Sam uczyniłem to i postawiłem na Totala 75W80 tak jak zaleca to producent. Co prawda nie w picasso, a zwykłej xsarze, ale koszt taki sam, max 50 zł bo potrzebne są dwie litry, a ceny różne od regionu, u mnie 1l kosztuje 23 zł.
Potrzebne są dwa klucze, lewarek albo kanał, pojemnik na stary olej, 15 minut czasu i chęci.
Wymieniajcie też uszczelki miedziane pod korkami bo to jest ważne, większość ludzi zakłada stare,a koszta nijakie, ze 30 groszy. Korek spustowy też kupiłem nowy ( 4 zł ) bo nie chciało mi sie starego czyścić.

chlo

  • Gość
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2014, 14:28:04 »
Kolega miał na myśli ten olej?

http://allegro.pl/total-transmission-bv-75w80-warszawa-olsztyn-lodz-i4615204161.html

Pisząc o zalecanym Totalu?

Offline Kudyba Wojciech

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Kraśnik
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD; Xantia 2.0 HDI; Picasso 1.8
  • Miejscowość: Kraśnik
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 20, 2014, 21:27:44 »
Dokładnie ten sam olej.

chlo

  • Gość
Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów - warto?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 30, 2014, 17:24:56 »
Dziś odbyła się wymiana. Szybko i sprawnie za 30zł. Więc chyba warto było.
Skrzynia chodzi jakby płynniej, ale to może po prostu wrażenie. Dziękuję wszystkim za pomoc.