Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Xsara 1.6 16V problem z automatyczną skrzynią biegów  (Przeczytany 1471 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiusz Namyślak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: Xsara 1.6 16V aut,
  • Miejscowość: Pabianice
Xsara 1.6 16V problem z automatyczną skrzynią biegów
« dnia: Listopad 17, 2014, 17:34:28 »
Na wstępie chciałbym Was wszystkich powitać, jest to mój pierwszy post na tym forum :) mam problem ze skrzynia automatyczną, na zimnym szarpie i potrafi wejść w tryb serwisowy ( miga tryb sport i winter ) czy zbliża się zmiana oleju w skrzyni, czy też to większy problem? i jak sprawdzić stan oleju jeżeli nie ma żadnego bagnetu, w poprzednim samochodzie miałem bagnet.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Xsara 1.6 16V problem z automatyczną skrzynią biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2014, 18:06:08 »
Jaki przebieg auta, jeżeli powyżej 100kkm, to szykuj się na wymianę dwóch elektrozaworów :-( każdy ponad 300 zł, plus koszty wymiany i koszty oleju.
W 2011 kosztowało mnie to łącznie około 1000 zł, miałem wówczas przebieg 135kkm, ale problemy rozpoczęły się już przy około 115kkm.
U mnie by skrzynia nie wchodziła w tryb awaryjny przy zimnym aucie, rozpędzałem się  nie za szybko, do około 70km/h, by włączony został ostatni (4) bieg, Jechałem dalej z taką prędkością, aż wskazówka temperatury płynu chłodzącego osiągnęła stałą pozycję, u mnie to na wskaźniku około 75°. Wówczas już można było jeździć normalnie, byle po postoju auto zbytnio nie wystygło. Przejeździłem tak ponad 0,5 roku i około 20kkm.
Zimny olej w skrzyni to duże opory przepływu, a czujnik ciśnienia wychwytuje to i wywala błąd, za który odpowiedzialne są 2 z 12 elektrozaworów w skrzyni.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Arkadiusz Namyślak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Skąd: Pabianice
  • Posiadany samochód: Xsara 1.6 16V aut,
  • Miejscowość: Pabianice
Re: Xsara 1.6 16V problem z automatyczną skrzynią biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2014, 00:23:59 »
Robię dokładnie tak samo jak Ty, aczkolwiek i tak nawet na trasie 10 km potrafi dwa razy wejść z awaryjny nawet jak ma 90 stopni. elektrozawory są wewnątrz skrzyni? Przebieg w moim aucie wynosi 163 tysięcy, czyli nawet długo wytrzymała :) najlepiej podjechać do kogoś kto mógłby odczytać błędy ze skrzyni

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Xsara 1.6 16V problem z automatyczną skrzynią biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2014, 11:26:30 »
Dokładnie jak piszesz, podjechać i sprawdzić, a elektrozawory są w skrzyni, chyba w zewnętrznej płycie sterowania elektrohydraulicznego.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM