Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy to linka sprzęgła?  (Przeczytany 13279 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Czy to linka sprzęgła?
« dnia: Grudzień 27, 2014, 13:00:38 »
Witam,
niestety w okresie swiątecznym miałem pecha. Wracając do domu sprzegło na skrzyżowaniu wpadło mi w podłogę. Pomagało odciąganie reką lub nogą i na chwilę pare razy dobrze działało. Przy wpadnieciu w podłogę jest hałas takie "trach" i wtedy już sprzegło nie wraca, a jak nie ma tego hałasu to wiem że zadziała dobrze.
Pytanie czy to linka czy może być coś innego? Bo nie wiem czy w ciemno zamawiać i wymieniać czy lepiej podjechać jeszcze na diagnozę? Ktoś miał już takie coś?
ps. do tej pory nie miałem żadnej awarii ze sprzęgłem jeszcze.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 27, 2014, 17:57:25 »
Linka, tylko kup porządną...
Jak miałem Xsarę to kupiłem TRW i śmiga do tej pory (samochód w rodzinie)...

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 27, 2014, 21:34:06 »
A pamiętasz może ile kosztowała? Oryginał jest trochę drogi, 300zł prawie. Ktoś wie może jakiej firmy jest oryginał w ogóle?
TRW z tego co patrzyłem to nie jest taki drogi więc jak Tobie tyle wytrzymał to może być dobra alternatywa. A ile czasu mniej więcej śmiga ta linka od zakupu?

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2014, 13:14:28 »
Marku nie pamiętam już ceny ale 100 zł nie przekroczyła. Co do czasu to gdzieś już na forum pisałem... - mam 8 post http://klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&type=&topic_id=80372&forum=79

Pozdrawiam

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2014, 12:51:13 »
U mnie padł samoregulator linki sprzęgła. Za oryginalną linkę z samoregulatorem dałem 105 złotych w sklepie z częściami do francuzów. Objawiało się tak: http://www.youtube.com/watch?v=Hdne5Sk_dpI

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2014, 14:23:52 »
No niestety u mnie linka TRW sie nie sprawdziła no chyba że coś innego się dzieję. Sprzęgło zaczeło brać od podlogi praktycznie i tak dziwnie chodziło jakby z 2 stopniowym odskokiem. Nawet nie chciałem odjężdzać z takim sprzęgłem spod warsztatu.
Zamówiliśmy jakąś droższą linke, coś pod oryginał.
Myślicie że to pomoże czy czeka mnie jednak naprawa sprzęgła?
Paweł jakiej firmy zamówiłeś za 105zł oryginalną linkę i gdzie dokładnie jeśli można wiedzieć?
PS. jeszcze mechanik probował "regulować" linke zmniejszając naciąg ale i tak ona wracała do pozycji takiej jak się ustawiła no bo wiadomo samoregulator. Regulowany też był sam skok pedału sprzęglą  ale też nic to nie dało i ciekawe było jeszcze że na koniec w ogóle linka spadła z pedału sprzęgła - w taką pogodę to ciekawe jakbym ją sobie założył na trasie :| . Tam jest zapinka to chyba poproszę też o wymianę na nową.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2014, 22:39:01 »
Zapewne została dobrana za długa linka, są różne długości. U mnie nie było problemu.
Wymieniałem również u sąsiada w Peugeot 206 linkę którą zakupił sam i również nie pasowała. Po zakupie według nr referencyjnego nie było żadnych problemów.
Ciekaw jestem w jaki sposób ów mechanik regulował tą linkę?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2014, 08:53:00 »
tzn specjalnie napisalem w cudzyslowiu regulował, po prostu wziął ją ręką ciągnał żeby się sama przestawiła na samoregulatorze i udawało się ale na chwile. Po prostu samoregulator i tak się potem nastawiał po swojemu.
Z tego co patrzyłem to odpowiadała numerze referencyjnemu ta linka, bo sam nawet taką samą znalazłem jesli chodzi o trw, oznaczenie GCC1722 a nume oryginalu to 2150V7.
Może jeszcze tutaj kupić: http://allegro.pl/nowa-linka-sprzegla-xsara-1-4-1-6-oryginal-i4896196604.html ?
Nie wiem sam, mechanik się upiera ze to wina docisku i za duży przeskok jest dlatego linke skraca za bardzo, podobno tylko linka z ręczną regulacją dałaby radę ale te kiepsko chodzą.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2014, 12:47:29 »
Aż sprawdziłem opakowanie (mam jeszcze tą starą linkę) i miałem ten sam nr TRW co Ty. Być może była już uszkodzona przed założeniem nie wiem. Co do linku który podałeś nie wypowiem się ponieważ nie miałem styczności z tym produktem...

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2014, 19:52:54 »
Juz naprawione :), udało się. Druga linka pomogła.
Powiem krótko, jeśli chodzi o linkę przynajmniej w xsarze 1 to tylko oryginał. Niestety koszt większy bo 250zł ale sprzęgło chodzi tak samo jak wcześniej. Może i da się faktycznie taniej znaleźć ale nie miałem czasu.
Co do linki TRW to może w xsarze 2 dobrze się sprawuję, być może inny typ skrzyni/sprzęgła, nie wiem. Ewentualnie faktycznie zużyte sprzęgło wymaga "precyzyjniejszej" oryginalnej linki.
ps. gdzieś mi się obiło o uszy już taki temat dotyczący linki i nie wiem czy tam nie była mowa właśnie że tylko oryginał ale nie mogę zlokalizować tego tematu.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i sugestie, szczególnie Jackowi.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 01, 2015, 12:00:27 »
Dzięki za miłe słowa.
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku...

Pozdrawiam

Offline Grzegorz Kaczmarek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.9D
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2015, 20:19:56 »
Witam,
mam problem z linką sprzęgła - około 3 tygodnie zerwała mi się linka - wymieniłem na taką kupioną w Intercarsie po VINie ponoć oryginalna - i po 3 tygodniach zerwała mi sie ta nowa. Zastanawiam się co jest przyczyną zerwania tej linki. Może nie odpowiednia długość. Zauważyłem że podczas ostatnich dni pedał chodził inaczej niż na oryginalnej lince, strasznie drgał.
Macie jakis pomysł ? Bo ta linka to mi wygląda raczej na skutek a przyczyna jest gdzieś indziej.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2015, 21:50:26 »
A ta linka co ją kupiłeś to jest z samoregulatorem? Podobno jak 2 razy coś się dzieje z linką w krótkim odstępie czasu to już sprzęgło jest do roboty. U mnie odpukać ta linka działa bez zarzutu do tej pory.
A i pytanie w jaki sposób się zerwała, po prostu pękła czy spadła z zaczepów gdzieś? Więcej szczegółów prosimy.

Offline Grzegorz Kaczmarek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.9D
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2015, 05:57:55 »
Linka była z samoregulatorem. Pękła zaraz za tym cięzarkiem walcowatym, stara tez pękła dokładnie w tym samym miejscu. Samochód ma oryginalny przebieg 152 tys,(ma 13 lat)  sprzęglo nie było jeszcze wymieniane.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2015, 22:57:31 »
A masz szanse zareklamować tą linkę? napisz jakiej firmy ta linka jest. A jak pedał sprzęgła chodził przez ten czas, ciężko? nisko/wysoko brało sprzęgło?
Nie chcę tutaj dawać diagnozy na odległość ale wygląda na to że będzie jednak sprzęgło do roboty.
Ale jakby Ci się udało zareklamować to można jeszcze próbować z jeszcze jedną linką. A jak nie to chyba szkoda pieniędzy jak pisałeś że to oryginalna była linka i nie pomogło.

Offline Dariusz Sopiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 14, 2015, 16:45:36 »
Witam

a ja mam nowe sprzęgło a starą linke od sprzęgła. Objawem jest to że bierze strasznie wysoko i jest to uciążliwe, czy to może być wina starej linki sprzęgła z samoregulatorem?

Offline Marcin Nowak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 838
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9td 95r Citroen C5 mk1 2.0HDI, C5 Mk2 2.0HDI, DS5 2.0HDI 163KM Automat
Odp: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 17, 2017, 15:44:19 »
Witam odgrzeję ten temat ponieważ w Peugeocie 206 1.4 (benzyniak) dzisiaj pojawił się problem ze sprzęgłem. Polega on na tym ze dzisiaj przy wciskaniu sprzęgła coś tak jakby coś strzeliło i od tego czasu sprzęgło zaczęło się ślizgać i słabo wysprzęglać bo czuć wyraźny opór przy wrzucaniu biegów. Dodam, że kompletne sprzęgło było wymieniane z rok temu na VALEO. Czy problem może leżeć po stronie liniki sprzęgłowej? Sory że piszę tutaj na temat peugeota ale mam już tutaj założone konto i nigdy się na klubie cytrynki nie zawiodłem.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 17, 2017, 21:43:58 »
Jeśli jest tam linka z samoregulatorem to to może być wina linki.

Offline Marcin Nowak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 838
  • Posiadany samochód: Citroen Xantia 1.9td 95r Citroen C5 mk1 2.0HDI, C5 Mk2 2.0HDI, DS5 2.0HDI 163KM Automat
Odp: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 18, 2017, 13:28:43 »
Tak linka jest z samoregulatorem. Tylko zastanawia mnie czy poprzez uszkodzenie linki sprzęgło może jednocześnie się ślizgać a podczas zmiany biegów niewysprzęglać?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Odp: Czy to linka sprzęgła?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 26, 2017, 14:27:08 »
Jak najbardziej może, tym bardziej że piszesz że coś strzeliło. Wymień linkę najlepiej na oryginał (ja zapłaciłem ponad 200zł chyba)ponieważ nie wiem jak w peugeocie ale cytryny nie lubią innych linek.Wtedy albo złe bierze sprzegło albo nie chodzi tak jak dawniej itp a to się przekłada pewnie na zużycie skrzyni i przeszkadza w jeździe.