Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem  (Przeczytany 28876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
[MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« dnia: Maj 11, 2015, 20:29:44 »
Nie tak dawno wykosztowałem się w wymianę klapek mieszalnika , przyszło ciepełko , włączam klimę a ta działa i po pewnym czasie się wyłącza i ponownie włącza.
Myślę że może za mało dobili przy wymianie , pojechałem do serwisu klimy i okazało się że wszystko jest ok (nawet za dużo nabite) ale serwisant zobaczył że nie włącza mi się wentylator.
I z tego powodu klima działa i po pewnym czasie się rozłacza (za duże ciśnienie) ...


Faktycznie wentylator nie działał , ale się zdziwiłem ,bo temperatura płynu chłodzącego wskazania ma w normie i nie wygląda aby się przegrzewało.


Po odgrzybieniu klimy i po przejechaniu dłuższej drogi , zatrzymałem się i patrzyłem na wentylator. Stał sobie. Patykiem lekko poruszyłem i zaczął się kręcić , ale po chwili znów stanął i ruszył kilka obrotów i znów stanął i co pewien czas wyglądało że się krecił i nawet po chwili  mocniej się zakręcił ale później znów stanął.


Po dotarciu do domu i po kilku godzinach odpaliłem samochód , włączyłem klimę ,ale wentylator nie działał. Pokręciłem i coś się ruszył , znów stanął , znów ruszył..


Czy takie objawy to objawy uszkodzonych przekaźników ? Jakie są objawy uszkodzonych przekaźników ?


Można jakoś szybko sprawdzić czy sam wentylaotr jest w porządku ?
Podobno jakąs wtyczkę należy wyjąć i powinien ruszyć na max obroty ?


Czy ktoś spotkał się z takimi objawami ? Padł wentylator ? Przekaźnik , czy zupełnie co innego..


Mam C5 1.6HDI z 2006r. Klima dwustrefowa


Dzięki !


Bardzo pilne. Liczę na WAS

Offline Tomek Czajka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 476
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C6 3.0 V6 Benzyna
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2015, 21:02:08 »
No jak przekaźnik pada, to pewnie może mieć taki objaw że nie styka czasami, ale to raczej szybko by go wykończyło przy takich prądach (35A i 40A).  Ja miałem MKI , ale zakladam , ze w tym zakresie wiele nie pozmieniali. Ja u siebie wymieniłem przekaźniki, bo w ogóle nie chodził, a u taty w V6 rozbieraliśmy wentylator i czyściliśmy , bo był cały silnik zasyfiony i nie chcial sie kręcić. Zdejmij zderzak i sprawdzaj. Ale może są prostsze sposoby, typu podłączenie pod komputer :)

Offline Krzysztof Szewczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2.0HDI SX
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2015, 21:15:22 »
Obawiam się, że masz wentylator do wymiany. W naszym modelu sterowanie jest zabudowane razem z wentylatorem, więc całość idzie do wymiany. Dość kosztowna sprawa, w tamtym roku za nowy wentylator zapłaciłem coś ok. 1.100 zł. Na używki raczej nie patrz, rok-dwa i będzie to samo.
U mnie również pierwszym objawem była niedziałająca klima. Włączenie klimy powinno automatycznie odpalić wentylator na I-szy bieg. Jeśli wentylator się nie włączy, również nie włączy się sprężarka.
Drugi bieg w moim wentylatorze działał normalnie, gdy temperatura płynu chłodzącego wzrosła ponad normę, załączał się drugi bieg wentylatora i na ten czas również włączała się klima. Gdy temperatura płynu wróciła do normy, wentylator się wyłączał i klima również.
Zanim tego nie naprawisz, lepiej odłączyć przewód sterujący sprzęgłem sprężarki (taka żółta złączka przy sprężarce). Spec od klimy powiedział mi, że bez wentylatora ciśnienie może rozwalić skraplacz zanim sprężarka się wyłączy.

Offline Krzysztof Szewczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2.0HDI SX
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2015, 21:17:51 »
A, jeszcze jedno. Żeby wyjąć wentylator, nie trzeba zdejmować zderzaka. Da się go wyjąć górą po odchyleniu tej osłony pod maską.

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2015, 23:10:22 »
No nieciekawie ...

Tyle że jak wentylator jest do kitu to czy czasem nie powinien w ogóle się kręcić ?

Bo tak jak pisałem co pewien czas coś tam się zakręci a tak jak pisałem nawet przez chwilę wszedł na wyższe obroty , więc chyba jakoś działa.

Bo chyba jakby był zatarty lub uszkodzone szczotki , to chyba w ogóle by nawet nie drgnął ?

Chyba jakoś musi funkcjonować , bo inaczej by mi przegrzewał płyn chłodzący a nawet na postoju z włączonym silnikiem nic złego się nie dzieje ...

Offline Waldemar Kruszka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 334
  • Posiadany samochód: citroen C4 Picasso1,6HDI
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2015, 18:43:34 »
Tu nie chodzi o zatarcie czy uszkodzone szczotki ,tylko o niesprawnosc elektroniki sterującej wentylatorem. Niestety MKII  w przeciwieństwie do MKI ma właśnie takie sterowanie, a moduł elektroniczny umieszczony jest na obudowie wentylatora. Co gorsza jest to niewymienne.

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2015, 22:16:44 »
To masakra :(


Wychodzą następne "cudowne" pomyły Citroena aby klientowi wydrenować kieszeń ...


Najpierw linki hamulca ręcznego w metalowych rurkach , które też trzeba wymienić , zamiast zrobić tak jak reszta w pancerzu , później bardzo kosztowna wymiana klapek mieszalnika , bo Citroen zaoszczędził kilka centów na kawałku plastiku , a teraz wentylator z "wtopioną" elektroniką aby czasami za tanio nie dało się naprawić ...


Patrzyłem po VIN i u mnie jest wentylator 1253.N5.


Czyli co tutaj nie da się naprawić/wymienić przekaźników ?
W skrzynce z bezpiecznikami po zdjęciu przedniego zderzaka nie ma sensu sprawdzać ?


Czyli co nastawić się że trzeba będzie wymieniać cały wentylator ?


Patrzyłem na Allegro to używki chodzą po 400zł ,ale patrząc na zdjęcia to nie prezentują się zbyt ciekawie. Na Allegro ktoś sprzedaje nowy zamiennik (za 690zł) , niby z tego co pisze wynika że jest trwalszy (lepszy) od oryginału.


Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2015, 14:43:19 »
We wtorek mechanik ma zobaczyć co się dzieje.


Mam nadzieję że to bezpiecznik/przekaźnik lub coś innego niezbyt kosztownego , bo wywalenie tak dużej kwoty na wentylator mnie przeraża.


Widać ze nowsze samochody mają części mniej trwałe i co gorsze duże droższe w wymianie , a producenci specjalnie te elementy szpikują elektroniką aby jeszcze zmniejszyć ich żywotność...




Offline Wojtek Konefał

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 094
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0 163km tourer.
  • Zainteresowania: motoryzacja wedkarstwo itd
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2015, 15:56:08 »
Witam,
to i ja się podłączę do tematu.
Dziś pojechałem nabić klimę bo myślałem ,że się skończyła a tu majster mi mówi ze jest prawie pełna a sprężarka się nie załącza:( Czyli rozumiem ,że wentylator do wymiany? a jak się go zrobi ,żeby się kręcił na drugim biegu to sprężarka wystartuje?
gdy Cię d..a boli od jeżdżenia, kup Sobie citroena:))

Offline Artur Parzygnat

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 063
  • Skąd: Kwidzyn- Zmywakowo
  • Posiadany samochód: Peugeot 407 2.0 HDI 2006 Siemens- wóz drabiniasty
  • Zainteresowania: Bioenergoterapia
  • Miejscowość: Kwidzyn- Zmywakowo
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2015, 18:20:24 »
Cały myk był w bezpieczniku. Bezpiecznik był walniety. Wentylator sprawdzisz podłączyć trzeba go na krótko.

Pawełku,Ty masz zupełnie inny wentylator,niźli ten o którym mowa. Mam nadzieję, że nieświadomie, ale wprowadzasz zamęt.


Cytat: Wojtek Konefał
a jak się go zrobi ,żeby się kręcił na drugim biegu to sprężarka wystartuje?

I będziesz jeździł z wiecznie niedogrzanym silnikiem??
Były: Garbus 1200 Meksyk, Ford Taunus 1.6 kombi, Mazda 626 GD 2.0 Liftback automat, Ford Transit 130 2.4D , Mazda Premacy 2.0D, Nissan Primera P11 lift 2.0D, Citroen C5 MkI 2.0 HDI, Volvo 740 2.0 benz, Ford Mondeo MkIII 2.0 TDCI, Citroen C5 MkII 2.2 HDI automat.

Offline Daniel Bakiera

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 266
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 Tourer 2.0 HDi 140KM 2009r, były Citroen C5 2.0 HDi, Citroen Xantia 1.9 TD 1994
  • Zainteresowania: motoryzacja, muzyka
  • Miejscowość: Pruszków
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2015, 18:38:59 »
Wyjąć silnik wentylatora, rozebrać, założyć nowe szczotki za kilkanaście złotych i cieszyć się chłodem w aucie.Skoro wentylator zaskakuje od czasu do czasu, to znaczy, że ciągnie na resztkach szczotek.

Offline Wojtek Konefał

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 094
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0 163km tourer.
  • Zainteresowania: motoryzacja wedkarstwo itd
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2015, 20:30:59 »
Więc tak: byłem u kolegi na kompie i u mnie siedzi jakiś termik na sprzęgiełku sprężarki. Jutro jak się uda podjadę wypompować gaz i zdemontuję sprężarkę i dam temu koledze do naprawy:)
gdy Cię d..a boli od jeżdżenia, kup Sobie citroena:))

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2015, 22:51:17 »
Wyjąć silnik wentylatora, rozebrać, założyć nowe szczotki za kilkanaście złotych i cieszyć się chłodem w aucie.Skoro wentylator zaskakuje od czasu do czasu, to znaczy, że ciągnie na resztkach szczotek.

Tylko że zaczęłem go obserwować i zaczyna się ruszać jak pomoże mu się w starcie patyczkiem. Coś tam się lekko ruszy , wykona jeden obrót , stanie i znów wykona obrót lub pół , ale nie zaczyna całkowicie działać.

Tak jak pisałem odpalił mi się kiedyś na wyższe obroty , więc jakoś działa.

Ale jak są walnięte szczotki to czy powinien działać ???

Pytam , bo jak się włączył chyba na 2 biegu ??? to wykonał dużo więcej obrotów niż podczas tego co na pierwszym biegu ...

Nie ukrywam że boję się że jak dam do mechanika (mechanik od francuzów) to może pójść po najniższej linii oporu i zasugerować od razu wymianę wentylatora.
A wywalenie kilku stów dla mnie to spory wydatek , tym bardziej że nie tak dawno wykosztowałem się na mechanika (płyn FAP , klapki mieszalnika) :(

Czy wymiana takich szczotek jest skomplikowana ? Czy wykona ją każdy elektryk samochodowy ? Takie szczotki to jakieś specjalne , czy taki elektryk powinien je mieć na miejscu ?

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2015, 07:13:37 »
I jeszcze pytanie.


Wyczytałem gdzieś że można na chwilę wyjąć jakąś wtyczkę i wtedy wentylator chłodnicy powinien włączyć się na max i że dzięki temu można przetestować czy działa wentylator.
Czy ktoś orientuje się orientuje gdzie jest zlokalizowana ta wtyczka , najlepiej jakieś zdjęcie by się przydało.


Bo rozumie że jak wentylator będzie działał to oznacza to że sam wentylator (silnik i szczotki) są sprawne , a problem jest albo albo w przekaźnikach albo elektronice wentylatora ?


Pytam bo chciałbym jakoś zdiagnozować wcześniej problem , bo jeśli winny jest wentylator to zacznę szukać na szrocie wentylatora , bo na nowy raczej nie będzie mnie stać.

Offline Roman Suchara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Orzesze
  • Posiadany samochód: Xm 2.1td aut.exl.Xantia2hdi,C5
  • Zainteresowania: wino,po nim śpiew
  • Miejscowość: Orzesze
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 14, 2015, 10:20:48 »
Jak już kolega Krzysztof napisał,w Twoim wozie silnik wentylatora jest zintegrowany z modułem sterującym,który jest (moduł) narażony bezpośrednio na działania atmosferyczne,przez co często pada.Na szrocie życzą sobie za ten model najtaniej około 600zł,(pasuje też od P407 z tym silnikiem).Po małych przeróbkach można dostosować z modelu P207,który to można kupić za ok.200zł,(ja dostałem za 150 na giełdzie w Gliwicach).i działa do dzisiaj choć wiatrak ma założony większy z P407.Przy odkręcaniu samego wiatraka,uważaj bo tam na śrubce jest lewy gwint.
edit.
Z tego co widzę, to od moich poszukiwań, ceny na popularnym portalu aukcyjnym znacznie spadły,a i dostępność wentylatorów jest większa.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2015, 10:46:49 wysłana przez Roman Suchara »
Pozdrawiam
Roman Suchara
Śp.Xm 2,1td 92 kombi
XM 2,1td 98r aut.exclusive
Xa2 hdi.99r excl.
,C5.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 14, 2015, 10:24:12 »
Aby zdiagnozować "problem" pomocna jest Lexia. Są "tam" testy urządzeń, wystarczy wykonać test wentylatora i już będziesz wiedział czy jest sprawny. Trudno darmo, szkoda czasu na gdybanie...ze szklanej kuli.

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 14, 2015, 12:26:04 »
Jak już kolega Krzysztof napisał,w Twoim wozie silnik wentylatora jest zintegrowany z modułem sterującym,który jest (moduł) narażony bezpośrednio na działania atmosferyczne,przez co często pada.Na szrocie życzą sobie za ten model najtaniej około 600zł,(pasuje też od P407 z tym silnikiem).Po małych przeróbkach można dostosować z modelu P207,który to można kupić za ok.200zł,(ja dostałem za 150 na giełdzie w Gliwicach).i działa do dzisiaj choć wiatrak ma założony większy z P407.Przy odkręcaniu samego wiatraka,uważaj bo tam na śrubce jest lewy gwint.
edit.
Z tego co widzę, to od moich poszukiwań, ceny na popularnym portalu aukcyjnym znacznie spadły,a i dostępność wentylatorów jest większa.

Patrzyłem na tym serwisie i najtańszy nowy (zamiennik) kosztuje 690zł (z opisu wynika że jest lepszy niż oryginał (mocniejsze i trwalsze szczotki , inny rodzaj łożyskowania , elektronika zabezpieczona przed spaleniem ..)

Używki z tego co widziałem chyba po 400zł , więc kiepsko , no chyba że coś mi umknęło ?
Ceny z kosmosu ...

Po VIN samochodu wyszło że mam  wentylator - 1253.N5. Ale tego jest mało i ceny mało ciekawe :(

Na lokalnym szrocie który się specjalizuje we franzuzach nie mieli wogóle takiego wentylatora :(

Nie ukrywam że liczę że to nie jednak wentylator a może jakiś przekaźnik , bezpiecznik , ale wiem że chyba szansa na to mała i muszę sie przygotować na zakup wentylatora , bo jak mechanik pojedzie i sam kupi to zapewne całkowicie mi szczęka opadnie ...
Więc będę musiał sie umówić że sam zamówię , ale to wtedy następna strata czasu i kilka dni wiecej samochód w serwisie zostanie :(

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 19, 2015, 19:51:31 »
No i niestety wentylator a raczej ... elektronika wentylatora :(


Naprawdę jestem wkurzony na Citroena , bo nie spodziewałem się tego że taki prosty element jakim jest wentylator można tak skomplikować aby nie było szansy na jego wymianę i mimo że sam wentylator jest sprawy (zapewne) to przez uszkodzenie elektroniki nadaje się na śmietnik ...


Zamówiłem zamiennik przez internet i czekam :(




Offline Artur Parzygnat

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 063
  • Skąd: Kwidzyn- Zmywakowo
  • Posiadany samochód: Peugeot 407 2.0 HDI 2006 Siemens- wóz drabiniasty
  • Zainteresowania: Bioenergoterapia
  • Miejscowość: Kwidzyn- Zmywakowo
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 19, 2015, 20:20:46 »
Naprawdę jestem wkurzony na Citroena , bo nie spodziewałem się tego że taki prosty element jakim jest wentylator można tak skomplikować aby nie było szansy na jego wymianę i mimo że sam wentylator jest sprawy (zapewne) to przez uszkodzenie elektroniki nadaje się na śmietnik

Zbyszek, w jakim Ty swiecie żyjesz??
Były: Garbus 1200 Meksyk, Ford Taunus 1.6 kombi, Mazda 626 GD 2.0 Liftback automat, Ford Transit 130 2.4D , Mazda Premacy 2.0D, Nissan Primera P11 lift 2.0D, Citroen C5 MkI 2.0 HDI, Volvo 740 2.0 benz, Ford Mondeo MkIII 2.0 TDCI, Citroen C5 MkII 2.2 HDI automat.

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 21, 2015, 23:11:38 »
Pytanie jeszcze jedno. Wentylator dotarł (choć było z nim trochę przebojów bo mechanik powiedział że zły zamówiłem i była lekka awantura , a okazało się że była dołączona instrukcja jak "przerobić" ten wentylator aby pasował do naszej C5 , co mnie zdziwiło bo przy zakupie było brak takiej informacje że trzeba trochę polutować) i jutro trafi co mechanika , ale mechanik zadzwonił że za miejscem gdzie był umieszczony wentylator chłodnica jest mokra :(
Czyli wygląda że zaczyna w miejscu gdzie był wentylator powoli się rozszczelniać i sugeruje wymianę , bo niedługo może całkowicie się rozszczelnić :(
Zaoferował mi chłodnicę Valeo za 390zł . Cena chyba ok , choć na Allegro widziałem inne tańsze chłodnice , ale nieznanych marek ...
Zdziwiło mnie jednak że powiedział że trzeba będzie rozłączyć klimę i ponownie trzeba będzie ją nabić ...

Zawsze zdawało mi się że chłodnica jest chłodzona przez płyn chłodzący , więc skąd tam klima ?

Tak więc za jednym wydatkiem poszedł następny ....

Wentylator mimo że zamiennik okazało się że jest produkowany w PL i producent chwali się że jest dużo bardziej wytrzymały (trwalsze szczotki) i żywotniejszy (łożyskowanie) i pewniejszy (elektronika z zabezpieczeniami przed przepięciem/zwarciem) więc teoretycznie powinien być dużo trwalszy niż oryginalnie montowany ..
Widać więc że Citroen specjalnie montuje taką niezabezpieczoną elektronikę aby zbyt długo nie podziałała ...

Jeśli to co obiecuje producent zamiennika okazało się prawdą to według mnie nie będzie sensu kupowania gorszego oryginału i dawania zarobić żabojadom. Lepiej żeby zarobiła PL firma ...



Offline Krzysztof Szewczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2.0HDI SX
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 26, 2015, 22:44:47 »
Nie wyjmowałem (jeszcze) chłodnicy w swoim "pontonie", ale domyślam się, że do tego trzeba również wyjąć skraplacz klimatyzacji, który znajduje się tuż przed chłodnicą. Stąd konieczność późniejszego nabicia klimy.

Offline krzysztof dlugolecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: ostrów mazowiecka
  • Posiadany samochód: C5 mk2 1.8 C5 2011 2.0HDI 140
  • Miejscowość: ostrów mazowiecka
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 14, 2015, 21:47:59 »
 Witam
Niedziałający wentylator  nie oznacza uszkodzony moduł . W twoim przypadku z tego, co opisujesz to 99% szczotki.
Na pewno trzeba go zdemontować – czas 10min na kanale bądź podnośniku.
Rozebrać ( odginając zaczepy) powoli całkowicie odchylić. Teraz widać szczotki.
Wymieniasz za 8zł. Składasz i wiatrak biega jak nowy.
Pewnie już wymieniłeś wentylator, ale może przyda się innym.
 
 
 

Offline Zbyszek Mączyński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 362
  • Skąd: okolice Torunia
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6 LPG + C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: okolice Torunia
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 15, 2015, 10:05:24 »
Wentylator już dawno wymieniony ...


Też miałem nadzieję że to szczotki , ale podczas diagnozy okazało się że uszkodzony jest pierwszy bieg dmuchawy a na drugim biegu działa  , tak mi przekazał serwis , więc szlak trafi elektronikę ...

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 15, 2015, 10:50:02 »
Jakiś czas temu sam przechodziłem , przez wieloetapową diagnozę i naprawę wentylatora chłodnicy. U mnie skończyły się szczotki ale w poszukiwaniu rozwiązań natknąłem się na opis naprawy wentylatora , który ma w sobie zintegrowane sterowanie ( ja miałem na szczęście zwykły model ).
Może okazać się pomocne dla innych w przyszłości : http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1720503.html
Floating on ;)

Offline Krzysztof Kreczko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 395
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 mkII 1.8
  • Zainteresowania: podróże / fotografia
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MKII] Problem z klimatyzacją a raczej wentylatorem
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 08, 2016, 10:50:35 »
Cześć,
zrobiłem właśnie uzupełnienie czynnika w klimie i mechanik twierdzi, że jest zbyt wysokie ciśnienie na sprężarce (25bar), co jego zdaniem jest powodowane przez niezałączanie się wentylatora chłodnicy na drugi bieg.
Wentylator kręci, ale jego prędkość nie wygląda na drugi bieg.

Pod Lexią mam błąd P0485 - Usterka przemijająca, Stan zespołu wentylatora chłodnicy (GMV) Odpowiedniość.


Ale 'test elementu' wentylatora wykonany Lexią pokazuje jako 'brak defektu'.

Jak ratować ten wentylator, bo jednak parę złotych kosztuje :(


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk