Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 584506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2200 dnia: Luty 17, 2020, 19:15:46 »
Jacek, nie sądzisz że  bez diagnostyki komputerowej będzie Ci baaardzo ciężko to ogarnąć.  Diagbox bardzo wiele by Ci podpowiedział na dzień dobry

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2201 dnia: Luty 17, 2020, 20:26:22 »
Jacek, nie sądzisz że  bez diagnostyki komputerowej będzie Ci baaardzo ciężko to ogarnąć.  Diagbox bardzo wiele by Ci podpowiedział na dzień dobry


To wiem, ale przecież pisze, że nie mogę się połączyć z kalkulatorem skrzyni więc pytam co jest za to odpowiedzialne ??

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2202 dnia: Luty 18, 2020, 06:21:26 »
Z historii którą przytaczasz wynika, że może być wszystko.
Zacząłbym od sprawdzenia czy sterwnik/kalkulator w ogóle jest, i czy komunikacja jest fizycznie spięta z resztą. Zapewne powinna być komunikacja z BSI, ale może też z czymś jeszcze, trzeba popatrzeć w schematach. Może też brakować zasilania do sterownika skrzyni.
Ciekawy przypadek, i wiele możliwości
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Jacek Wielebski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 457
  • Skąd: Ostrów Wielkopolski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII X7 2017r. 2.0 150KM BleuHDI - Exclusive
  • Miejscowość: Ostrów Wielkopolski
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2203 dnia: Luty 18, 2020, 17:31:05 »
komunikację z innymi kalkulatorami mam nie mam natomiast komunikacji ze skrzynią automatyczną
sterownik chyba jest jeżeli mówimy o tym przykręconym do skrzyni.
Nawet zastanawiałem się żeby kupić sterownik by podmienić natomiast napisy z numerem sterownika mam zamazane i jestem w kropce.


Może ktoś z kolegów spisałby mi numer tego sterownika auto 2.0 HDI 163KM w kombi. z 2011r., bo chyba montowali te same sterowniki do tych silników ??

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2204 dnia: Luty 20, 2020, 23:51:16 »
Witam, auto citroen c4 picasso skrzynia tf80sc, błąd p0948 którego nie da sie skasować, napis service oczywiście, skrzynia w sensie rączka zmiany biegów działa, nie blokuje sie na P, ktoś coś wie na ten temat? Stało sie to wszystko po kliknięciu w opcje wymiany skrzyni biegów bez wymiany tcm...

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2205 dnia: Luty 21, 2020, 07:22:24 »
tu masz rozpiskę od tego błędu.



Na początek do sprawdzenia bezpiecznik 30A

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2206 dnia: Luty 21, 2020, 08:27:27 »
Bezpiecznik po kliknięciu opcji wymiany skrzyni?? Ta rozpiska to do skrzyni pcp raczej jak wynika z tytułu. Bardziej to mi pasuje na problem z kodowaniem skrzyni... Ponieważ blokada dziala, parking blokuje skrzynie, nie blokuje sie na pozycji P mozna zmienic biegi itp... Gdzie owy przekaźnik sie znajduje? Mógł bys sprawdzić jak wygląda u Ciebie reczne kodowanie w sterowniku skrzyni i elektrycznego sterowania skrzynia? U mnie cos nie pasuje w tych dwóch sterownikach...

tu masz rozpiskę od tego błędu.



Na początek do sprawdzenia bezpiecznik 30A

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2207 dnia: Luty 21, 2020, 09:03:21 »
A co masz w opisie tego błędu w DB. Jest tam zwarcie do plusa lub przerwa w obwodzie? Jak tak to problem w zasilaniu sterownika skrzyni ( np bezpiecznik ). A nie dałeś może wymiany skrzyni ze sterownikiem? W takim przypadku trzeba będzie go zakodować. Chociaż jeżeli pamietam z opisu jest tam opcja zapamiętania ustawień ze starego sterownika.

Jest jeszcze ciekawiej. Ten błąd nie występuje w skrzyni AM6 tylko w MCP. Coś jest nie tak z kodowaniem

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2208 dnia: Luty 21, 2020, 09:13:45 »
Po nie udanej próbie kasowania błędu poszły wszystkie 3 opcje po kolei ;D ;D skrzynia bez tcm, skrzynka z tcm itd... Wymiana z tcm przenosi ustawienia ale moglo sie zdarzyć ze nie przeniosło i tu jest problem, co do błędu to jak dobrze pamietam było zwarcie do + albo otwarty...

Blad jest zwarcia do masy lub otwarty, bezpieczniki za schowkiem wszystkie sprawdzone, nie mialem okazji sprawdzić jeszcze pod maska bo juz ciemno i wieje... ;)

Jeżeli chodzi o kodowanie w sterowniku skrzyni wygląda tak ze dwie rzeczy których nie da sie zmienic to sygnał hamulca jest esp nie da się zmienić na bsi,,

Sterowanie elektryczne skrzynia biegow nie da się włączyć bo wyrzuca błędne kodowanie,,  reszta 3 opcje to prędkość z bva itp to obydwie opcje akceptują kodowanie a w żadnej konfiguracji błąd sie nie kasuje.

Jedyna opcja żeby skasować błąd to wciśnięcie hamulca włączenie zaplonu i wtedy mozna skasować błąd ale powraca odrazu po puszczeniu hamulca...
Czujnik hamulca raczej ok bo sterownik rozpoznaje pozycje hamulca...
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2020, 20:22:25 wysłana przez Albin Pencarski »

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2209 dnia: Luty 22, 2020, 18:43:53 »
Ktoś coś?

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2210 dnia: Luty 22, 2020, 19:50:47 »
Skoro masz skrzynie AM6 a wyskakuje błąd z MCP to wygląda na to, że w BSI lub w BSM jest zakodowana nie taka skrzynia jaką posiadasz. Spróbuj znaleźć co tam jest wybrane. Chociaż druga sprawa dlaczego to się miało zmienić w tych modułach. Być może w sterowniku skrzyni też jest zmienione z Am6 na MCP. Nie mam pojęcia czy ten sam sterownik obsługuje obie skrzynie.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2211 dnia: Luty 22, 2020, 19:53:47 »
Sterowniki MCP i AM6 są zupełnie inne.

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2212 dnia: Luty 23, 2020, 14:30:51 »
W sterowniku skrzyni nie da sie tak naprawdę nic zmienić w kodowaniu, i diagboxem i uniwersalnym autelem, w każdym przypadku np zmiany sygnalu stop z esp na bsi powoduje błąd kodowania, w bsi jest tylko wybór skrzynia automat na "tak" skrzynia manualna na "nie"...
Ten błąd dotyczy mechanizmu blokowania dźwigni zmiany biegów kiedy hamulec nie jest wciśnięty.

W c5 jest solenoid do blokowania lewarka abys nie wbił wstecznego jadac do przodu i bez nogi na hamulcu lecz w c4p jest dźwignia przy kierownicy która nie ma żadnej blokady i dziala fizycznie bez hamulca lecz zmieni bieg tylko kiedy hamulec wciśnięty... 

Bezpieczniki sprawdzone wszystkie...

Ręce opadają

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2213 dnia: Luty 23, 2020, 17:04:16 »
A ja mogę wrzucić bieg na postoju, bez ręcznego i nożnego, mogę zmienić z D na R i odwrotnie bez hamulca (chociaż staram się tego nie robić, oczywiście mowa tu o manewrowaniu przy minimalnych prędkościach) no i jeszcze mogę odpalić silnik bez wciśniętego pedału hamowania.

Offline Włodzimierz Rogowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2.0HDI RHH 163km 2013r
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2214 dnia: Luty 24, 2020, 09:26:17 »
A ja mogę wrzucić bieg na postoju, bez ręcznego i nożnego, mogę zmienić z D na R i odwrotnie bez hamulca (chociaż staram się tego nie robić, oczywiście mowa tu o manewrowaniu przy minimalnych prędkościach) no i jeszcze mogę odpalić silnik bez wciśniętego pedału hamowania.
mozesz, ale tylko w zakresie R-N-D a silnika nie odpalisz na innym biegu niż P

EIDT:chyba ze pisząc na postoju masz na myśli bieg P? To by zalatywało jakąś usterką blokady lewarka...

Offline Paweł Lessnau

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: C5 Tourer Exclusive 2011, 1.6 THP BVA 6
  • Zainteresowania: Muzyka
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2215 dnia: Luty 24, 2020, 11:40:58 »
U mnie jest tak samo jak u Tobiasza. Tylko przy przełączaniu z i na P jest potrzebny wciśnięty hamulec. Całą resztę mogę obsługiwać bez wciśniętego hamulca. Silnik tez mogę odpalić bez trzymania nogi na hamulcu. Na pewno odpala w położeniu P i N (innych nie sprawdzałem).

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2216 dnia: Luty 24, 2020, 12:18:06 »
Elektrozawór blokuje skrzynię tylko w położeniu P. Jeśli skrzynia przed odpaleniem jest w P to nie ma potrzeby trzymania nogi na hamulcu w czasie rozruchu, ale aby zmienić bieg trzeba wcisnąć hamulec, bo zestyk hamulca odblokowuje skrzynię z P (słychać takie ciche klik). Osobiście wszystkie manewry ze zmianą biegów skrzyni wykonuję na wciśniętym hamulcu.

Offline Igor niszczot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: Reda
  • Posiadany samochód: C5 2.0 hdi 163km III
  • Miejscowość: Reda
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2217 dnia: Luty 24, 2020, 13:26:50 »
Próbował ktoś dolewać archoila 9100 do skrzyni?

Offline Maciej Dąbrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2,2 Exclusive 2012
  • Miejscowość: Toruń
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2218 dnia: Marzec 23, 2020, 19:54:49 »
hejja mam taki dziwny problem... auto kupiłęm w połowie listopada, przelatane mam teraz 230kkm. Podpiąłem w końcu Diagboxa chcąc sprawdzić licznik zużycia oleju. Ku mojemu zaskoczeniu pokazało 5543, a jakoś wątpię aby niemiec na świeżo przed sprzedażą auta zmieniał olej w skrzyni. Jak myślicie, co tu się mogło odjaniepawlić?
Dodam, że skrzynia nie działa idealnie, poszarpuje stąd też pomysł o wymianie oleju, ale chciałem się jeszcze upewnić milionowym licznikiem zużycia oleju, a tutaj taki klops.
Czy jest opcja w diagboxie jakoś odczytać datę kiedy był ten licznik zerowany? Zapisuję się to w ogóle w aucie?

Offline Czesław Małek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 75
  • Skąd: R-rz
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.4 SX IV.1998r.
  • Miejscowość: R-rz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2219 dnia: Marzec 23, 2020, 20:01:41 »
hejja mam taki dziwny problem... auto kupiłęm w połowie listopada, przelatane mam teraz 230kkm. Podpiąłem w końcu Diagboxa chcąc sprawdzić licznik zużycia oleju. Ku mojemu zaskoczeniu pokazało 5543, a jakoś wątpię aby niemiec na świeżo przed sprzedażą auta zmieniał olej w skrzyni. Jak myślicie, co tu się mogło odjaniepawlić?
Dodam, że skrzynia nie działa idealnie, poszarpuje stąd też pomysł o wymianie oleju, ale chciałem się jeszcze upewnić milionowym licznikiem zużycia oleju, a tutaj taki klops.
Czy jest opcja w diagboxie jakoś odczytać datę kiedy był ten licznik zerowany? Zapisuję się to w ogóle w aucie?
Ja również dzisiaj podpiołem lexię i zastałem taki oto stan

Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka


Offline Paweł Wolski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI (163KM)
  • Miejscowość: Stare Bogaczowice
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2220 dnia: Kwiecień 01, 2020, 07:58:03 »
Podpinając się pod temat, objawy mam podobne do autora tego wątku, poszarpywanie podczas wrzucania biegów (szczególnie z 2 na 3) i delikatne uślizgi na ciepłej skrzyni, na zimnej z tego co wiem nie załącza się lockon więc pomijam. Chciałbym wymienić olej w skrzyni a nalatane jest 187k km., nie ma komunikatu o wymianę oleju, ale jednak po objawach wolałbym to zrobić. Czy olej był wymieniany - tego nie wiem, ale zakładam że nie a skasowali tylko licznik zużycia.

Pytanie, czy którykolwiek z użytkowników dokonywał wymiany oleju skrzyni wraz z płukaniem w warsztacie w okolicach Wrocławia i może jakiś warsztat polecić

Offline Piotr Kniaź

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 65
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: C5 citroen 2010 r 2.0 HDI Fap 163km tourer
  • Zainteresowania: film
  • Miejscowość: Siedlce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2221 dnia: Kwiecień 01, 2020, 08:59:11 »
Podpinając się pod temat, objawy mam podobne do autora tego wątku, poszarpywanie podczas wrzucania biegów (szczególnie z 2 na 3) i delikatne uślizgi na ciepłej skrzyni, na zimnej z tego co wiem nie załącza się lockon więc pomijam. Chciałbym wymienić olej w skrzyni a nalatane jest 187k km., nie ma komunikatu o wymianę oleju, ale jednak po objawach wolałbym to zrobić. Czy olej był wymieniany - tego nie wiem, ale zakładam że nie a skasowali tylko licznik zużycia.

Pytanie, czy którykolwiek z użytkowników dokonywał wymiany oleju skrzyni wraz z płukaniem w warsztacie w okolicach Wrocławia i może jakiś warsztat polecić
mój po szarpuje przeszło 2 lata już   (szczególnie z 2 na 3)szarpie bardziej na rozgrzanym oleju , zima na zimnym oleju nie wyczuwalne to jest . Duzo czytając na ten temat nie  zawsze wymiana oleju  pomaga  , ja tak zrobiłem 21 tys km

Offline Paweł Wolski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI (163KM)
  • Miejscowość: Stare Bogaczowice
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2222 dnia: Kwiecień 01, 2020, 10:05:17 »
Nie czuć na zimnym bo z tego co czytałem o AM6, to nie blokuje biegów po to, aby olej w skrzyni szybciej się rozgrzał. Wtedy chodzi prawie jak bezstopniowa  ;D


Co do szarpania, sam już nie wiem, czy takie uroki skrzyń z aisina, czy po prostu żaden znany mi mechanik nie zna przyczyny problemu. W ASO Wałbrzych nie chcą wymieniać oleju bo "producent nie przewiduje" a jest inaczej. Każdy jakby czegoś się bał, dlatego szukam speca od tych skrzyń, który zrobi wymianę oleju, ewentualnie powie co może takie objawy powodować.


Jeździłem kilkoma automatami no i nie przypominam sobie takich objawów.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2223 dnia: Kwiecień 01, 2020, 20:30:34 »
Skrzynia ma chodzić perfekcyjnie bez żadnych szarpnięć. Jeżeli szarpie po skasowaniu licznika czy w ogóle po wymianie oleju to należy zrobić adaptację elektrozaworów (w DB naprawa - wymiana oleju) lub adaptację całej skrzyni: elektrozawory, ciśnienia, przełączanie (metoda opisana w tym dziale z AISIN'a lub w DB Naprawa - wymiana skrzyni bez TCU). Przy drugiej opcji trzeba dokładnie przeczytać jak się to robi. Konieczna jest nauka na drodze rozpędzanie i wybieg do zatrzymania.

Offline Marek Paruzel

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen c5 III 2.0 HDI
  • Miejscowość: Police
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2224 dnia: Kwiecień 01, 2020, 20:38:39 »
Zanim będziecie się doszukiwać problemu ze skrzynią to proponuje najpierw sprawdzic czy z silnikiem i jego parametrami wszystko jest ok.
U mnie przeważnie rozjeżdżają się dwa parametry (ciśnienie doładowania i przepływ powietrza). Jak te parametry sie rozjeżdżają to czuć szarpnięcia przy zmianie biegów.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka