Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 581799 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1975 dnia: Maj 30, 2019, 07:46:03 »
A nie ma w Diagboxie opisu przed uruchomieniem wymiana oleju (adaptacji)? Jakie warunki trzeba spełnić i jak przebiega procedura?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1976 dnia: Maj 30, 2019, 08:06:01 »
Nic nie ma.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1977 dnia: Maj 30, 2019, 11:38:37 »
znalazłem na angielskim forum:

 N.B. : For all these operations, follow the procedure in the diagnostic tool.   1. Replacing the automatic gearbox without replacing the ECU  Perform the following operations :
  • Initialisation of the neutral position of the gear selection lever position sensor
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  • Initialising the autoadaptives
  • Reset to zero of the oil usage counter
  2. Replacement of the automatic gearbox ECU  Perform the following operations :
  • Read the value of the gearbox oil usage counter from the old ECU
  • Write the oil usage counter value into the new ECU
  • Initialisation of the neutral position of the gear selection lever position sensor
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  • Initialising the autoadaptives
  3. Replacing the automatic gearbox and the automatic gearbox ECU  Perform the following operations :
  • Initialising the autoadaptives
  • Reset to zero of the oil usage counter
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  4. Draining the automatic gearbox oil  Perform the following operations :
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  • Reset to zero of the oil usage counter
  N.B. : For downloading of the automatic gearbox ECU, there is no specific operation ; Follow the diagnostic equipment procedure.   CAUTION : For a certain period, a quality of gear change can be obtained which is more or less satisfactory (adaptation of ECU parameters to the gearbox). To obtain satisfactory gear changing quality, it is necessary to carry out a road test involving frequent gear changes (Auto-adaptive laws).

Czyli wynika z tego, że 4 opcja (wymiana oleju) resetuje licznik i uruchamia tylko adaptację elektrozaworów (ciśnienia oleju).
Natomiast opcja 1 (wymiana skrzyni bez ECU) resetuje licznik ale uruchamia procedury: adaptacji wybierania biegu N, elektrozaworów, autoadaptację
 

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1978 dnia: Maj 30, 2019, 11:48:05 »
Jest opis procedury uczenia wg AISIN:

If the AF40‐6 Speed Initial Learning Automatic Transmission or the TCM are replaced, it is essential to initialize the learned
values and perform initial learning.

Initial learning can only be performed between 66‐110 C

Garage Shift Learning :
Vehicle stopped, depress the brake and keep lever in N for 3 seconds. Then shift from N to D
and maintain for 3 seconds. Repeat this procedure 5 times. Then repeat the same procedure
from N to R.

Gear Shift Control Learning :
In D, at a throttle opening of 25%‐30% drive up to 6th gear at a speed of above 65mph. Then
coast to a stop within 60 seconds. Repeat this procedure 10 times.
Check Learning Results :
Check that variable speed shock and shift shock have decreased compared to the condition
before learning.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1979 dnia: Maj 30, 2019, 12:01:14 »
Tego typu rzeczy przydaloby się podwiesic gdzieś   na gorze wątku. To bardzo precyzyjne informacje a za chwilę  pewnie znowu ktoś będzie teho szukał

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1980 dnia: Maj 30, 2019, 21:07:14 »
Znaczy się jechać od 0 do ok. 120km/godz. Potem się zatrzymać. I tak powtórzyć jeszcze 9 razy. Dobrze rozumiem???

Offline Zbigniew Iwanicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Posiadany samochód: Citroen c5 III 2.2HDI (204KM), C2 VTR 1.4 (8V) LPG
  • Zainteresowania: kino
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1981 dnia: Maj 31, 2019, 02:26:25 »


  4. Draining the automatic gearbox oil  Perform the following operations :
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  • Reset to zero of the oil usage counter
  ...

Czyli wynika z tego, że 4 opcja (wymiana oleju) resetuje licznik i uruchamia tylko adaptację elektrozaworów (ciśnienia oleju).
...



Dokładnie tak. Też trochę poczytałem po zagranicznych forach i wynika z tego że jest:
- adaptacja (kalibracja) bloku hydraulicznego - przyuczanie ciśnień do sterowania sprzęgłami, hamulcami i napełniania konwertera plus sterowanie lockup'em
- autoadaptacja "praw" zmieniania biegów - 3 prawa autoadaptacji dla stylu jazdy (użytkownika): normalnej jazdy, ekonomicznej i sport; 3 dla warunków drogowych i obciążenia: łagodna górka, stroma górka, zjazd z pochyłości. Autoadaptacja bo skrzynia cały czas się uczy. Dodatkowo kalkulator ma zapisane "prawa" niezmienne (bez autoadaptacji): 1 prawo dla "śnieg", 1 dla ochrony przed wys temperaturą (tryb awaryjny??); 1 prawo dla wypalania FAP - zwiększenie obciążenia silnika; 1 prawo dla zimnego silnika i skrzyni.


Wymiana oleju (nawet częściowa - źródło instrukcja wymiany oleju) wymaga tylko i wyłącznie resetu licznika zużycia tego oleju, a tym samym wczytanie  ciśnień domyślnych, czyli prawdopodobnie jest to  inicjalizacja tej adaptacji. Dodatkowo chyba wystarczy ten "garage shift learning" po wymianie oleju.


Natomiast (re)inicjalizacja autoadaptacji  "praw zmieniania biegów" będzie tylko wymagana po wymianie skrzyni i/lub kalkulatora (gearbox ECU zwany też TCM). Do wymiany samego bloku hydraulicznego pewnie wystarczy "reset olejowy" tym bardziej że równie ż wymieniamy olej.


Tak mi się przynajmniej wydaje po lekturze różnych materiałów.

Offline Zbigniew Iwanicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Posiadany samochód: Citroen c5 III 2.2HDI (204KM), C2 VTR 1.4 (8V) LPG
  • Zainteresowania: kino
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1982 dnia: Maj 31, 2019, 03:06:53 »
Znaczy się jechać od 0 do ok. 120km/godz. Potem się zatrzymać. I tak powtórzyć jeszcze 9 razy. Dobrze rozumiem???
"Coast to a stop" to tyle co pozwolić aby samochód sam wytracił prędkość do zera, bez hamowania.

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1983 dnia: Czerwiec 06, 2019, 23:27:59 »
Witam, wiec opowiem swoja sytuacje, citroen c4 picasso 2011 am6 drugiej generacji przebieg 42tys mil wiec okolo 65-70tys km, skrzynia szarpala na lekkim gazie typu 10-30% położenia pedału gazu tylko i wyłącznie z 2 na 3. Po spuszczeniu 3.5l oleju wniosek olej czarny jak smoła zapewne fabryczny, w uk jak ktos nie zaleca czegos robic to nikt tego ponad obowiązek nie zrobi :), po wymianie oleju statycznie 3 razy w odstępach 2-3 dni olej w misce wciąż ciemno bordowy lecz podczas spuszczania struga przezroczysta, po 1 i drugiej wymianie skrzynia zaczela zmieniać biegi plynnie licznik zuzycia oleju wskazywal 47 tys wiec podjęte ~45%, brak szarpniec z 2na3, po 3 wymianie cos uległo zmianie ponieważ skrzynia zaczela szarpac na każdym biegu nie licząc 5 > 6, czy to lekkie przyspieszanie czy but.. Wiec po zrobieniu procedury przyuczania garażowego, 3 sek n 3 sek d.... Ona inicjuje regulacje zaworow która robimy jak wyzej 25%30 gazu do 6 biegu lecz tu jest błąd nie przekraczamy 50mph wiec 80kmh, i potem zwalniamy do zatrzymania pojazdu w ciagu 60 sek. Ja używałem hamulca lecz lekko. Po 5 moze 6 krotnym zabiegu skrzynia jak cvt brak szarpniec na każdym biegu plynnie zmienia biegi i przestała szarpac z 2 na 3 przy lekkim gazie. Więc w/w metoda powoduje kalibracje/ regulowanie pracy zaworów i u mnie rozwiązała wszystkie problemu przynajmniej narazie.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1984 dnia: Czerwiec 07, 2019, 07:31:03 »
Pytanie czy przed inicjacją procedury jest dokładny opis jak ją przeprowadzić? (skąd wiedziałęś o 80 km/h)

No i skąd wiadomo że wychylamy pedał między 25-30%? Jest tam jakiś wskaz podczas procedury?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1985 dnia: Czerwiec 07, 2019, 08:00:31 »
Ale inicjacja "garażowej procedury" to przełożenia z N na D na 3 sek ? Bo tego nie zrozumiałem

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1986 dnia: Czerwiec 07, 2019, 09:12:10 »
Tak to opcja ustawiania przełącznika D/N robiona na postoju.

Dostępna tylko przy wybraniu wywiany skrzyni lub ECU skrzyni.

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1987 dnia: Czerwiec 07, 2019, 09:33:27 »
Wiec tak, procedura wygląda tak
1. Kasujemy błędy w skrzyni,
2. Rozgrzewamy do minumum 66 stopni
3. Skrzynia na P ręczny.
4. Noga na hamulec i zmieniamy na N 3 sek i na D, 3 sek i na N spowrotem to jest jeden pelny cykl, powtarzamy 5 razy po czym skrzynia na P noga z hamulca.
5. Identycznie tylko z N na R pięć razy i skrzynia na P noga z hamulca
6. Dajemy noge na hamulec i D 25-30% odczytywalem z lapka z diagboxa. Po zmianie biegu na 6 u mnie okolo 45 na godzinie puszczam noge zaczynam zwalniac i ja pomagalem hamulcem.
Wykonałem ta procedure 5 moze 6 razy i teraz nie czuje kiedy skrzynia zmienia biegi. I kolejka rzecz która zauważyłem to ze przy 60mph mialem 2050 obrotow silnika okolo teraz jest 1850 jakby 200 obrotow mniej. Dlaczego? Nie wiem

Offline Mariusz Jędrzejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163KM
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1988 dnia: Czerwiec 07, 2019, 10:18:00 »
Albin super manual, powiedz mi tylko jak wywołałeś adaptacje skrzyni w diabox? wymiana oleju czy coś innego?
ps.
przy 45/h zmieniło Ci na 6 bieg? trochę mała prędkość jak na 6

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1989 dnia: Czerwiec 07, 2019, 10:25:01 »
Nie robiłem zadnej procedury w diagbox, jedynie co zrobilem to wszedłem w zapis licznika oleju i wpisalem wartość 1 tys jednostek więcej coby skrzynia miala jakąś zmianę, potem pojechalem na miasto rozgrzalem skrzynie i opisana wyżej procedura poprostu poprawila zmiane biegów. Cala procedure inicjuje chyba zmiana biwgow n->d 5 razy tak jak opisane po angielsku jest to oficjalna procedura aisina która ma poprawic zmiane biegow i to dziala!

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1990 dnia: Czerwiec 07, 2019, 10:29:00 »
Nie robiłem zadnej procedury w diagbox, jedynie co zrobilem to wszedłem w zapis licznika oleju i wpisalem wartość 1 tys jednostek więcej coby skrzynia miala jakąś zmianę, potem pojechalem na miasto rozgrzalem skrzynie i opisana wyżej procedura poprostu poprawila zmiane biegów. Cala procedure inicjuje chyba zmiana biwgow n->d 5 razy tak jak opisane po angielsku jest to oficjalna procedura aisina która ma poprawic zmiane biegow i to dziala!
45mph wbija 6 bieg z racji tego ze to samochód w uk

Offline Mariusz Jędrzejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163KM
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1991 dnia: Czerwiec 07, 2019, 10:38:14 »
sory źle zrozumiałem chodzi o zatrzymanie w ciągu 60 sekund ;)

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1992 dnia: Czerwiec 07, 2019, 11:24:51 »
Procedurę wywołuje się Diagboxiem w naprawie AM6 ->wymiana skrzyni bez wymiany ECU lub wymiana całości. Zmiana licznika o 1000 na bank nie uruchamia procedury.
Pytałem wcześniej czy jest opis w Diagboxie po wejściu w tą procedurę.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1993 dnia: Czerwiec 07, 2019, 11:30:45 »
....I kolejka rzecz która zauważyłem to ze przy 60mph mialem 2050 obrotow silnika okolo teraz jest 1850 jakby 200 obrotow mniej. Dlaczego? Nie wiem

Przy 2000 obr to ja mam na 6tce 120km/h, więc chyba wcześniej miałeś coś zwalone w skrzyni. Teraz jest w miarę OK.

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1994 dnia: Czerwiec 07, 2019, 11:45:00 »
Nie bede pisał co wywoluje ta procedure lub nie, ja zribilem wg opisu z angielskiej strony i dziala. Jak dla mnie nie trzeba bylo wchodzic w wymiane skrzyni itd. Ponieważ w angielskiej instrukcji pisze ze zmiany biegow 5x inicjuje cala procedure uczenia skrzyni wiec jak ktos nie ma diagbox wystarczy pozmieniać biegi i potem jazda :) w podobnej instrukcji która znalazlem pisze wyraznie ze zmiana biegow itd to tzw garażowa inicjacja po której robimy uczenie na drodze to wszystko miłego weekendu

Offline Mirosław Kirol

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Pruszcz Gdański
  • Posiadany samochód: ;Citroen C5 2,0HDI 2002r; C5(X7) 2,0HDI(136KM;AM6) 2008r; C6 3,0HDI(241KM;AM6)
  • Miejscowość: Pruszcz Gdański
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1995 dnia: Czerwiec 07, 2019, 20:13:20 »
Witam
Rozumiem, że ta adaptacja garażowa to na postoju i podniesionych kołach napędowych. A co na to ASR?, bo przecież koła będą się obracały nie równo. Jeżeli samochód ma mieć koła w powietrzu, to uprzednio trzeba podnieść zawieszenie na max. Przy włączeniu napędu zawieszenie się automatycznie opuści i co wtedy? Czy coś się nie uszkodzi się, bo przecież przednie koła będą nieobciążone a tylne dociśnie masa pojazdu? czy nie wywali to błędu zawieszenia? A podczas tej procedury zmniejszenie prędkości należy wymusić za pomocą hamowania? Bo przecież aby przełączyć z D na N, lub P koła muszą być zatrzymane.
Proszę o dokładny opis tej, lub innej procedury. U mnie ostatnio podwyższyły się prędkości przy których skrzynia zmienia biegi. Czuć także szarpnięcia, bardziej przy zwalnianiu i zrzucaniu biegów. Miałem ok 1000km temu dynamiczną wymianę oleju w autoryzowanym i renomowanym warsztacie w Gdańsku na Śnieżnej. Stwierdzili, że przy wymianie oleju była robiona płukanka i zerowanie licznika zużycia oleju.
Mam Lexię. Możecie wskazać gdzie i jak przeprowadzić w niej adaptację?, bo wnerwia mnie to szarpanie i późne przerzucanie biegów.
Pozdrawiam


Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1996 dnia: Czerwiec 07, 2019, 20:59:26 »
A gdzie tam jest napisane, że koła mają być w powietrzu?Ta procedura 'garage' to wg kolegi inicjacja na postoju: 5x3s na D następnie 5x3s na R z przełączaniem na N.Potem jedziemy na trasę i 10 razy przyśpieszamy do 80 km/h z pedałem wciśniętym na 25-30% z wyhamowaniem w 60s.
Ja dzisiaj za pomocą Diagboxa ustawiłem wybierak biegów (Initialisation of the neutral position of the gear selection lever position sensor).Wg opisu przed uruchomieniem procedury ten proces kalibruje czujnik Halla w przełączniku skrzyni.
Zrobiłem też w naprawie procedurę nr 4 wymiana oleju:

 4. Draining the automatic gearbox oil  Perform the following operations :
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  • Reset to zero of the oil usage counter
Licznik rzeczywiście się wyczyścił i biegi zmieniają się płynniej/lepiej.
Kusi mnie procedura nr 1 czyli wszystkie możliwe adaptacje dla tej skrzyni.

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1997 dnia: Czerwiec 07, 2019, 22:17:21 »
Ehh, skoro poradnik przetlumaczony na język polski lopatologicznie sekwencja na postoju a następnie jazda na drodze to jak komus moze przyjsc do glowy uniesiony samochód i asr  :o

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1998 dnia: Czerwiec 07, 2019, 22:30:40 »
Wiec jeszcze raz i dokladnie...
1 kasujemy jakie kolwiek błędy w skrzyni
2 rozgrzewamy skrzynie min 66 stopni
3 zatrzymujemy sie na drodze P i reczny
4 noga na hamulec skrzynia na N 3 sekundy i na D 3 sekundy i na N, wszystko w odstepach 3 sekund na kazddym z biegów. N - D - N to jeden cykl, po 5 cyklach skrzynia na P i puszczamy hamulec.
5 to samo tylko N - r - n znowu 5 razy znowu skrzynia na P i puszczamy hamulec.
6 hamulec D i 25-30% gaz do 6 biegu nie przekraczajac 50mph wiec okolo 80kmh i zwalniamy nie pisze dokladnie czy pozwalamy sie zatrzymac czy mozna pomóc hamulcem ale mamy zatrzymac sie w ciagu 60 sekund od puszczenia gazu, (ja pomagalem hamulcem u mnie nie bylo problemu ze zmianą biegów w dół tylko do góry) i po zatrzymaniu znowh to samo do 6 biegu i nie więcej jak 80kmh
7 powtórzyc 10 razy lecz ja zrobilem okolo 5-6 razy po czym biegi szczególnie z 2-3 jak w masło, instrukcja mowi ze czasem trzeba nawet więcej niz 10 razy aby uzyskac plynna pracę, nie wiem czy komus to pomoze chociaż u mnie pomoglo a bylem juz na skraju kupna niwej mecchatroniki ze Stanów która ma inne zawory i poprawione wady fabryczne plus dożywotnią gwarancję. Ale jak widać zaoszczedzilem 450 funtow :)

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1999 dnia: Czerwiec 07, 2019, 22:49:59 »
A gdzie tam jest napisane, że koła mają być w powietrzu?Ta procedura 'garage' to wg kolegi inicjacja na postoju: 5x3s na D następnie 5x3s na R z przełączaniem na N.Potem jedziemy na trasę i 10 razy przyśpieszamy do 80 km/h z pedałem wciśniętym na 25-30% z wyhamowaniem w 60s.
Ja dzisiaj za pomocą Diagboxa ustawiłem wybierak biegów (Initialisation of the neutral position of the gear selection lever position sensor).Wg opisu przed uruchomieniem procedury ten proces kalibruje czujnik Halla w przełączniku skrzyni.
Zrobiłem też w naprawie procedurę nr 4 wymiana oleju:

 4. Draining the automatic gearbox oil  Perform the following operations :
  • Adaptation programming procedure of the oil pressure solenoid valves and regulators
  • Reset to zero of the oil usage counter
Licznik rzeczywiście się wyczyścił i biegi zmieniają się płynniej/lepiej.
Kusi mnie procedura nr 1 czyli wszystkie możliwe adaptacje dla tej skrzyni.

Dało cos ta kalibracja czujnika hala podczas nastawy biegu neutralnego?