Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 548451 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
[MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« dnia: Lipiec 04, 2015, 12:54:33 »
Witam

Aktualny przebieg 121 tyś, skrzynia pracowała doskonale.

Wymianę oleju dokonano przy przebiegu 110tys. Olej oryginał z serwisu specyfikacja AW-1
Po wymianie wszystko było ok.

Od tygodnia skrzynia zaczęła zachowywać się dziwnie, i dotyczy to tylko pierwszych 3 biegów.
Na zimno:
1 bieg ciągnie, przejście na 2 z lekkim szarpnięciem
2 bieg ciągnie, przejście na 3 z lekkim szarpnięciem i tak jakby przerzucał na 2 razy
kolejne biegi bezbłędnie
Po nagrzaniu przeciąganie biegów ustępuje, pozostają lekkie poszarpywania, lecz słabną w porównaniu do zimnej skrzyni, oraz potrafi szarpnąć przy zejściu z 4 na 3 bieg.
Sterownik skrzyni oczywiście nie rejestruje żadnych defektów.

Jakieś pomysły co może być przyczyną?

Wiem, że wymiana oleju w tej skrzyni jest tylko częściowa, czy ewentualna ponowna wymiana oleju może poprawić działanie skrzyni?

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2015, 17:17:12 »
Byłem przy wymianie i dostałem resztę oleju z drugiego dwulitrowego opakowania, że o pomyłce nie ma mowy.
Co do licznika, w piątek sprawdzałem czy są jakieś defekty, oraz przeglądaliśmy parametry. Licznik zużycia wynosił dokładnie 3604. Został skasowany?
Mogę podjechać i zapytać, lecz nie wierze, że ktoś ten licznik zapisał, o ile został skasowany.
Jaka powinna być wartość tego licznika po takim przebiegu? Wiem, pewnie to wynika ze stylu jazdy, ale jakieś widełki powinny być. Gdyby to ustalić, można wpisać taką wartość i poobserwować jak zachowa się skrzynka. Czy błędnie rozumuję?

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2015, 19:42:10 »
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Tak na marginesie, jakiś serwisant ASO nieźle zaszedł ci za skórę  ;)
Będę zmuszony wykonać jeszcze dwie lub trzy wymiany statyczne w krótkim czasie bez kasowania licznika z dokładnym sprawdzeniem poziomu, oraz adaptacja.
Jeśli skrzynia jest mechanicznie sprawna, wszystko powinno wrócić do normy. Tanie to nie będzie, lecz z pewnością tańsze niż naprawa skrzyni.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2015, 11:24:50 »
Widzę żeby uratować sytuację, mogę zrobić tylko jedno. Zlecić wymianę dynamiczną z płukaniem ASB.
W okolicy warsztat posiada maszynę CAT-501+, muszę się tylko dowiedzieć czy zrobią to z powierzonego oleju. Chciałbym zachować specyfikację AW-1, a ten olej zamiennika nie ma.
Volvo 31256774 - to opakowania 1L Volvo 31256775 to opakowania 4L. Cena w serwisie Volvo za 4L to 300 netto. Dla porównania, olej w ASO za 2L 337 netto. (ceny sprawdzałem około miesiąc temu)

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2015, 18:36:32 »
Dzisiaj odpalilem Lexie i troche sie przerazilem. Licznik zuzycia oleju wskazuje 308040 czyli wg mnie bardzo duzo jal na 72000 km przebiegu
 Przebieg pewny, wielokrotnie sprawdzany w niemieckim ASO gdzie auto bylo serwisowane od nowosci. Wymienialem olej raz statycznie przy 64000 km i to co bylo zlane bylo ladne, czerwone i klarowne. Skrzynia pracuje dobrze, rzadko czuc zmiany biegow. Inna sprawa, ze jezdze 80-90% w zatloczomym miescie. Po wymianie oleju licznik nie byl korygowany i zastanawiam sie jaka wartosc wprowadzic. Wymienialem olej 8kkm temu statycznie. No i czy to w ogole mozliwe zeby taka wartosc byla po 72kkm?
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2015, 19:05:04 »
Za sugestią Michała, spróbowałem odzyskać zapis mojego licznika zużycia, oczywiście bez skutku.
Dowiedziałem się natomiast innej rzeczy, że spotkali liczniki na poziomie ponad miliona, przy przebiegach 150tkm.
Ponoć narastanie licznika związane jest z okresem pracy skrzyni w podwyższonej temperaturze oleju.
Jeśli kierowca jeździ spokojnie i krótkie odcinki miasto, mimo wielu zmian biegów licznik rośnie wolno, jazda autostrada długi odcinek, przy ciężkiej nodze ponoć narasta bardzo szybko, ile w tym prawdy, nie wiem, ale chętnie się dowiem. :)

Offline Grzegorz Dec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 124
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 2.2HDI 204 KM 2011, Citroen C4 B7 1.6 115 e-hdi 2014
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 06, 2015, 20:22:02 »
U mnie przy 92 tyś. licznik w skrzyni wskazywał 1 484 466.... Olej wcześniej nie był zmieniany.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 06, 2015, 20:42:58 »
U mnie przy 92 tyś. licznik w skrzyni wskazywał 1 484 466.... Olej wcześniej nie był zmieniany.
Znasz historię, jak był eksploatowany od nowości? (miasto / trasa / technika jazdy itd)

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2015, 21:06:09 »
U mnie przy 92 tyś. licznik w skrzyni wskazywał 1 484 466.... Olej wcześniej nie był zmieniany.
Znasz historię, jak był eksploatowany od nowości? (miasto / trasa / technika jazdy itd)

Jeśli chodzi o mojego (benzynowe V6), to raczej dookoła komina, w sensie miasto w Niemczech - przez 7 lat zrobione 63kkm, z czego 1500km to był dojazd do Polski. Ma przy 72kkm 308040, a olej wymieniany był przy 64kkm. Teraz też 80-90% to miasto.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 06, 2015, 21:34:29 »
....Ma przy 72kkm 308040.
Pierwszy głos, który potwierdza tezę. Kolejne proszę.
Pomijam teraz mój problem, zebranie paru statystyk pozwoli w przyszłości ocenić realność przebiegu auta.
Może komuś pomoże.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 07, 2015, 17:43:53 »
Wracając do Panów z ASO, szkoda tylko, że skoro tak wiele wiedzą na temat tego licznika, to w żadnym stopniu nie przeszkodziło im to całkowicie wyzerować Ci ten licznik (i nie zapisać jego stanu) pomimo wymiany tylko 3 litrów oleju w samochodzie o takim przebiegu (a więc gdzie w skrzyni pozostało 4 litry już mocno zużytego oleju), i nawet nie okazują z tego powodu jakiegokolwiek zażenowania, jednocześnie chwaląc się "rozległą wiedzą"....   Jak widać, ich wiedza jest bardzo selektywna - nie obejmuje głupot, które sami wyczyniają.
Na pytanie, dlaczego skasowali licznik, odpowiedź panów jest bardzo prosta: "Bo taka jest procedura"
Czy mogę ją zobaczyć, usłyszałem: "oczywiście" i otrzymałem to co w załączniku.
Najciekawszy jest opis w ramce, na dole dokumentu.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 07, 2015, 21:25:46 »
Albo może zapytaj Wiesławie serwisanta, dlaczego w AL4 przy częściowej wymianie należy odjąć od licznika wartość proporcjonalną do ilości wymienionego oleju, a w AM6 ich zdaniem całkowicie wyzerować licznik. Niech odpowie, będziemy mieli ubaw.
Chyba już nie mam ochoty z nimi gadać.
Z uporem maniaka słyszałem, że wszystko jest zgodnie z procedurą, która jest w diagbox oraz dokumentacji serwisowej.
Oni to nazywają, cytując instrukcję serwisową: "Zainicjować licznik zużycia oleju (postępować zgodnie z procedurą przyrządu diagnostycznego)."

A skrzynia zachowuję się dziwnie bo:"nie umiem jeździć automatem"
Jest to mój szósty automat w życiu, którymi w sumie przejechałem jakieś pół miliona kilometrów i z żadnym wcześniej nie miałem problemów, mimo, że również w nich wymieniałem olej, bo uważam że tak trzeba bez względu na to co twierdzi ASO.
Autami, nigdy nie ciągam ciężkich przyczep, nie ruszam póki nie czuję że skrzynia zapięła bieg po przełączeniu na D lub R, nigdy nie dojeżdżam do świateł na N.
Dlatego nie przyjmuję tego argumentu.

Za bardzo lubię swoją cytrynkę, żeby to tak zostawić. Olej już w bagażniku, czekam na wolny termin wymiany dynamicznej, wraz z przepłukaniem.
Mam do wyboru jeszcze użycie dodatkowego detergentu, który ma dokładnie wypłukać skrzynie oraz filtr z osadów. Zastanawiam się czy warto, dodatkowy koszt 100zł.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 08, 2015, 18:00:38 »
...... a nie Ludwika (bo i o takich artystach słyszałem)...
Michał z całym szacunkiem, ty to potrafisz pocieszyć człowieka ;)   i mam nadzieję, że to żart.

Jutro wymiana i sprawa się wyjaśni, dam znać oczywiście.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 08, 2015, 22:42:50 »
P.S. Jaki w końcu olej?
VOLVO OE 31256775, po małych negocjacjach kupiony z rabatem po 270 netto za 4L.
Dostępny z półki w serwisie, bez specjalnych zamówień.

Offline Arkadiusz Borzęcki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 910
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Gs300
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 09, 2015, 18:11:07 »
Panowie , jakimś specem od asb nie jestem , ale 10 tyś po wymianie oleju w skrzyni to raczej wątpliwe , żeby sprawa z licznikiem oleju miała wpływ na pracę skrzyni. Trzymam kciuki żeby tak było , ale wątpię  ::) Ta skrzynia ma swoje  wady , które raczej są znane i nie są to raczej sprawy z licznikiem oleju
był Ls 430,C6 2.7 HDI, Lexus GS 430, C5 2.0 HDI Exclusive 2009, C5 1.6HDi Break 2005 oraz Activa V6 :-)

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 09, 2015, 20:54:46 »
Operacja udała się, pacjent żyje :)
Dokonano jej przy pomocy launch cat-501+

Ale kolejno:

Przy umawianiu się na wymianę, dowiedziałem się, że potrzebuję 10L oleju. Wyrażono zgodę na dostarczenie własnego pod warunkiem, iż będzie w fabrycznych zaplombowanych pojemnikach. (Wydaje się być to zrozumiałe)

Planowałem zakupić, 3 x po 4L z racji najkorzystniejszej ceny, lecz mieli w magazynie dwa opakowania 4 litrowe, do tego wziąłem 3 x po 1L, w sumie 11L.

W widoku naklejka z opakowania 1L. Nie mamy wątpliwości iż jest to "krew" do rzeczonej skrzyni.



Użyty detergent, nie był to wspomniany wcześniej ludwik, pur lub inny fairy :) , lecz produkt firmy Liqui Moly.



Wszystkie uszczelnienia wymiennika ciepła, oraz korek spustowy nadmiaru wymieniono na nowy. (dla niewtajemniczonych, wymiennik wymaga demontażu by umożliwić montaż adaptera, przez który następuje wymiana oleju.)

Moment sprawdzenia poziomu oleju, i ta krystalicznie czysta czerwona ciecz wypływająca z rurki nadmiarowej :) bezcenne :)


Wszystko to oczywiście ważne, lecz nie najważniejsze, co z pracą skrzyni?
Zaraz po wymianie musiałem przejechać około 3km by podłączyć diagbox.

Pierwsze wrażenie, bardzo pozytywne, przede wszystkim całkowicie zniknęło przeciąganie biegów, skrzynia zmienia biegi zauważalnie, lecz bez szarpnięć i to bez względu na temperaturę, tu nie ma praktycznie różnicy, jakby robiła to jeszcze trochę łagodniej, byłoby idealnie.

Po wykasowaniu licznika raczej zmiany nie widzę, pewnie dlatego że niedawno wykasowany (tu pewnie trzeba czasu na autoadaptację, pytanie ile?)

W Diagbox poza wykasowaniem licznika nie widzę funkcji przyuczania, że pozostaje mi jeździć i obserwować zachowanie ASB.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2015, 21:11:35 wysłana przez Wiesław Mateja »

Offline Arkadiusz Borzęcki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 910
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Gs300
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 10, 2015, 08:25:37 »
Nie napisałem że kiepskiej tylko ze wady ma znane  ;) Znam gorsze skrzynie :) Sam zresztą pewnie będę niedługo użytkownikiem takiej samej ;)
był Ls 430,C6 2.7 HDI, Lexus GS 430, C5 2.0 HDI Exclusive 2009, C5 1.6HDi Break 2005 oraz Activa V6 :-)

Offline Mariusz Chałubek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKIII 2,0HDI 163kM
  • Miejscowość: Legionowo
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2015, 08:38:20 »
Podłączę się do tematu.
Mój przebieg 277 tys., licznik skrzyni 4605000. Auto od Niemca. Zgaduję, że nigdy nie był zmieniany olej.  To mój pierwszy automat, jeżdżę tym autkiem od roku. Skrzynia pracowała, tak mnie się wydaje, bez problemu. Jednak od pewnego czasu zaczęła poszarpywać przy zmianie z 3 na 4 i przeciągać na biegach, szczególnie na 2. Myślę o wymianie dynamicznej, olej Volvo. Rozmawiałem ze specjalistą od skrzyń w Warszawie i on twierdzi, że jeszcze nigdy po wymianie dynamicznej nie miał żadnej awarii. Mam obawy, co byście radzili? Wymieniać statycznie czy zaryzykować dynamiczną. Obawiam się, że tak czy siak skrzynia będzie wymagała remontu.

Offline Szczepan Słowik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 269
  • Posiadany samochód: Kia
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2015, 09:17:16 »
Jeśli masz wymieniać zrób to raz a porządnie. W najgorszym przypadku będziesz pewien, że zrobiłeś najlepiej jak się dało - marne to może pocieszenie, ale ja bym tak zrobił.

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 16, 2015, 12:03:40 »
Podłączę się do tematu.
Mój przebieg 277 tys., licznik skrzyni 4605000. Auto od Niemca.
No ten olej już naprawdę swoje przeszedł. Nie wiem czy te 4,6 mln to nie jest rekord jaki widziałem, więc krótko mówiąc, spodziewaj się w skrzyni smoły, o ile nie lepiku bitumicznego ;)  No może przesadzam, ale czarne będzie i spalenizną śmierdzieć też będzie, na bank.

Czarne to jest już po 80000 km :) w większości po mieście.


Tak jak już pisałem, u mnie po 63000 km olej był ładny, przezroczysty i nie śmierdział spalenizną. Dlatego wymieniłem 2 razy statycznie w odległości bodajże 100 km. W sumie to nie odczułem jakiejś specjalnej różnicy w działaniu skrzyni. Przez te 63000km jazda raczej miejska, dookoła komina. Teraz też 80% to miasto.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Tomek Czajka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 476
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C6 3.0 V6 Benzyna
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 16, 2015, 22:43:28 »
Ja wymieniłem u siebie przy przebiegu 140kkm 3 razy. Najbardziej odczułem ostatnią wymianę. O ile wcześniej jak jechałem delikatnie to nie czułem przełożeń, to przy wdepnięciu prawie na maksa i zmianach przełożeń przy ponad 5 tys obrotów, było czuc wyraźnie zmianę. Teraz nie mam pojęcia kiedy zmienia, tylko po odgłosie silnika wiadomo. Ja jestem zadowolony bardzo, a olej jak zlewałem ostatni raz to już byl akceptowalny, więc teraz to już jest ładniutki. Na liczniku skrzyni miałem 512500 i skorygowałem do 18.5%. Drugą wymianę robiłem po 900km, a trzecią po ok 100. Sama wymiana to pikuś.

Offline Jan Wojtkiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 17, 2015, 10:35:53 »
Moja historia jest taka:
4 lata temu kupiłem 2-letnie auto w D ze stanem licznika 86000 km i stanem licznika oleju 185000. Wtedy nie miałem tej wiedzy co teraz :) . Ponieważ skrzynia nieco szarpała pojechałem do warsztatu, gdzie wg. telefonicznej informacji wymieniali olej metodą dynamiczną. Na miejscu okazało się, że "metoda dynamiczna" to 3-krotna statyczna, nawet bez przejechania się między wymianami. No cóż... Ale pomogło, skrzynia zachowywała się dużo poprawniej, aczkolwiek nie idealne. Licznik ustawiłem na 20000. Po przejechaniu 30000 km stan licznika wzrósł do 20600 - jeżdżę dość delikatnie i większość "koło komina". Tydzień temu ponownie wymieniłem olej, tym razem metodą dynamiczną z płukaniem skrzyni. Na początku olej był dość ciemny, LED ledwo prześwitywał przez rurkę podglądu. Po 9 litrach kolory IN i OUT były identyczne. Po skasowaniu licznika ruszyłem na próbną jazdę. Skrzynia zachowuje się idealnie, żadnych szarpnięć.

Offline Wiesław Mateja

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 3.0HDi 2010
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 17, 2015, 18:40:49 »
Moja skrzynka wyraźnie się adoptuje i "polubiła" nowy olej.
Sporadycznie na zimno 2 na 3 da się wyczuć zmianę.
Po rozgrzaniu, tylko widać zmianę na wyświetlaczu oraz obniżenie obrotów silnika.
Generalnie jestem zadowolony i liczę, że kolejne 120tkm skrzynia się pokręci, gdzie w połowie tego dystansu zamierzam zrobić wymianę dynamiczną, czyli co 60tkm.

Offline Marcin Suchożebrski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 88
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Skoda Superb 2.0TSI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 24, 2015, 11:02:44 »
Tam chyba jednego zera brakuje .... jesteś pewien, że nikt nie grzebał i nie kasował tego licznika (np. przed sprzedażą podczas 'obniżania przebiegu auta' - może chciał też olej trochę pomniejszyć)?
Dawniej m.in.: Citroën XM II 2.0i 16v, Citroën XM II 3.0i 12v automat, Citroën XM II 2.0i 8v TurboCT
Obecnie: Skoda Superb 2.0TSI

Offline Tomasz Oli

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 hdi 163 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 25, 2015, 11:22:04 »
Panowie gdzie sprawdzić licznik zużycia oleju w skrzyni?
Walczyłem dziś diagboxem 7.44 po zrobieniu testu globalnego, szukałem w module skrzyni automatycznej, ale nigdzie tego nie znalazłem.
Podpowiecie gdzie tego szukać?