Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Remont Citroena BX - dzień po dniu.  (Przeczytany 21598 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krystian Kobus

• Sponsor
  • Posiadany samochód: Citroen BX 16 Top - Citroen Xantia mk1 2.0i 16V - Citroen Xsara mk2 1.4 - Citroen BX Break '86 1.9D
Odp: Remont Citroena BX - dzień po dniu.
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 25, 2016, 01:03:44 »
Niestety nie skończony, plany swoją drogą, życie swoją - ale nie oznacza to że remont "umarł". Wręcz przeciwnie.

Jako że zmuszony byłem przenieść się do nowego lokum - remont musiał zapauzować. Do tego doszedł chory okres w pracy (teatr przed remontem, będzie zamknięty na jakiś rok-dwa, w związku z tym same wyjazdy po całej Polsce), więc czasu na BX'a było niewiele, a dodając do tego konieczność każdorazowego pokonywania sporego dystansu do miejsca prac - praktycznie brak.

Przenosząc się uzyskałem jednak własny garaż z kanałem, prądem i kawałkiem działeczki.

Nie chciałem jednak auta zostawiać na pastwę deszczy i wilgoci, więc wymontowałem z niego wszystko co się jeszcze dało spod maski oraz kabiny (mechanizm pedałów, nagrzewnicę, wentylator, mechanizm wycieraczki, linki oraz parę wiązek). Dzięki temu odkryłem jeszcze po dwie nowe dziury od korozji - dokładniej w miejscach odpływów wody w podszybiu. Tak ogołoconą karoserię z samymi belkami i kołami zapakowałem na lawetę i zawiozłem do Jeleniej Góry do kuzyna który prowadzi warsztat blacharsko - lakierniczy. Całkiem zresztą spory.
Tam w ciepłym warsztacie BX oczekiwał na swoją kolej ze dwa miesiące. Następnie wszystkie dziury, dziurska i dziureczki po korozji zostały zlikwidowane. Tylne poszycie oraz tylna szyna pod zderzakiem zostały odtworzone.
Problem pozostał tylko z bocznym tylnym panelem od strony pasażera (blacha wokół wlewu paliwa). Tam gdzie był kiedyś dostępny - już od wieków nie ma. Jedynie w Chevronicsie mają, ale chcą za niego po przeliczeniu 800-900 zł.

Odrestaurowana (ale nie lakierowana na nowo jeszcze) karoseria wróciła do mnie i pod zadaszeniem, zabezpieczona zaparkowała przy w/w garażu. Samo stanowisko w garażu okupuje jeszcze Xantia. O znaleziskach w niej można by napisać powieść.

Sam garaż sukcesywnie doposażam we wszelkie niezbędne przy grzebaniu w samochodach graty.
Parę urządzeń przydałoby się jeszcze zdobyć (przykładowo kompresor), ale podstawowe narzędzia i urządzenia już są.
Najważniejsze i najbardziej optymistyczne jest jednak to, że garaż znajduje się naprzeciwko mojego domu. Więc w każdej chwili mogę wreszcie tam pójść i pracować w spokoju dalej, nie martwiąc się o dojazd i zajmowanie Adrianowi podnośnika.

Na marginesie. Odkupiłem od Adriana jego Kombi i przywróciłem mu jego BXowy wygląd. Poprawiłem w nim elektrykę, naprawiłem wentylatory chłodnicy, dodałem brakujące nadkola oraz zakonserwowałem co się dało. Co prawda dalej straszy, ale już trochę mniej. No i jakby nie patrzeć - ma już równo 30 lat, a dalej jeździ.
"Samochód to jedna z rzeczy stworzonych przez człowieka, które najbardziej przypominają żywy organizm"

Offline Jakub Proszowski

• Administrator
  • Posiadany samochód: CITROEN C4 1.6 HDi CITROEN C3 1.4i CITROEN BX 19 TRI
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 01, 2016, 08:37:52 »
Z przecieków od Adriana wiem że prace trwają.
Jednak nic ci nie zastąpi takiej sytuacji jak teraz, dwa kroki do garażu i zawsze choćby parę minut codziennie można podziałać. Zazdroszczę ja mam kawałek do garażu i czasu potem brak.
Jak tam poszły prace blacharskie? ile? czy jesteś zadowolony? no i może jakieś foto?
szukajcie a znajdziecie...
BX 19  TRI 109 KM 1989r ( XU9M )
C3 1.4 FURIO 75 KM 2006r (TU3A)
C4 1.6 HDi   92 KM 2009r ( DV6ATED4 )

Offline Tomasz Strzelczak

• Sponsor
  • Posiadany samochód: BXy, C5 2.0 hdi bva am6, do pracy Transit 2017. Były Xantie, Bxy, AXy.
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 20, 2017, 19:20:51 »
I jak reanimacja Bx kiedy będziesz jeździł nim? :)

Offline Krystian Kobus

• Sponsor
  • Posiadany samochód: Citroen BX 16 Top - Citroen Xantia mk1 2.0i 16V - Citroen Xsara mk2 1.4 - Citroen BX Break '86 1.9D
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 20, 2017, 20:15:15 »
Karoseria jest gotowa, belki też.

Nowy silnik ze skrzynią czeka z wymienionym rozrządem, sprzęgłem, uszczelniaczami, uszczelkami, miską olejową i kołem zamachowym.

Jedyne czego mi teraz potrzeba to cieplejszych dni (: I zniżek w Le Point Mecanicuqe :)
"Samochód to jedna z rzeczy stworzonych przez człowieka, które najbardziej przypominają żywy organizm"

Offline Jerzy Zym

• Przyspiesza
  • Posiadany samochód: citroen bx
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 07, 2018, 19:21:09 »
Krystianie !  Dzięki Ci za to że jesteś. Właśnie przeczytałem o Twojej miłości do Bx i przypomniałem sobie o mojej do syrenki 103 . Było to ok.50 lat temu. Obecnie cieszę się moimi 2 bxami /tzi 1.6 z1991 itzd 1,9 z1992/ dbając o to aby służyły mi jak najdłużej. Życzę Ci wytrwałości i satysfakcji z dokonań.

Offline Wojciech Gliniak

• Byle do przodu
  • *
  • Posiadany samochód: CX 25 GTI '86, CX 25 GTI '88, BX 19 TZD, XANTIA Turbo C. T., Berlingo
  • Zainteresowania: turystyka
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 12, 2018, 19:19:40 »
Szczerze gratuluję, marzę o tym aby mojemu również odjąć lat. Pozdrawiam. Wojtek