Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?  (Przeczytany 20906 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marcin Łukawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Wrocław/Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2011r 2.0 163km Diesel, Sedan exclusive. Dawniej: 307,Corolla,206
  • Zainteresowania: Muzyka,książka,motoryzacja,handel
  • Miejscowość: Wrocław/Jelenia Góra
Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« dnia: Wrzesień 18, 2015, 16:46:17 »
Cześć jakieś 3 miesiące temu mój hydrowóz był u mechanika, bo płyn hydrauliczny wyciekał. Wyciekło go dosyć sporo tak + - około litra ale awaria okazała się drobnostką i mechanik naprawił ją od ręki i powiedział, że płynu nie trzeba dolewać. Dziś, coś mnie podkusiło i opuściłem cytusa na glebe poczekałem chwilę i na chodzącym silniku sprawdziłem płyn. Ku mojemu zaskoczeniu PŁYN W SITKU NIE POJAWIŁ SIĘ WCALE. Więc teraz pytanie do kolegów cytryniarzy : Kupiłem, już płyn LDS, ale nie wiem jak go dolać i, czy na zapalonym czy na zgaszonym silniku, i nie wiem czy na "glebie" czy w normalnej pozycji auta.

PS: od czasu naprawy auto nie gubi żadnego płynu :)
Citroën creative technology ;)

mjerz

  • Gość
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2015, 17:08:14 »
Wyciekło go dosyć sporo tak + - około litra [...] i mechanik naprawił ją od ręki i powiedział, że płynu nie trzeba dolewać.

Kolejny za**bisty fachowiec... no płakać się chce. Ja nawet rozumiem że oni na tym hydro się nie znają, ale że w ogóle NIE MYŚLĄ i na zwykłą logikę takich prostych rzeczy nie biorą to już po prostu jest straszne.

Jeśli płyn wyciekł to znaczy że tam był w takiej ilości, a jeśli tam był w takiej ilości to znaczy że w takiej ilości powinien być. Stąd prosty wniosek, że każdy ubytek należy natychmiast uzupełnić.

Ciekawe czy jakby z miski olejowej silnika czy ze skrzyni biegów wyciekło takiemu mechaniorowi 1 litr oleju to też by powiedział że nie ma po co uzupełniać.

Pojemność całego układu hydro to chyba ze 4.5 litra LDS (w HA3, a w HA3+ chyba 5.4), więc jeśli wyciekł litr to znaczy że ubyło prawie 1/4 - 1/5 (!).

Zrób sobie dobrze i więcej do tego fachmana nie jeździj.

Co do procedury uzupełniania w Mk III to niech ktoś inny się wypowie, bo ja wiem jak to się robi w Mk I / II (gleba i dolewamy do sitka), ale podobno w Mk III inaczej - po uprzednim spuszczeniu ciśnienia z układu przyrządem diagnostycznym, jak w C6.

http://service.citroen.com/dtt/CDP/donnees/pl_PL/2007_c6/c6_page_246_ctrl_mise_niv_fluide_lds.pdf
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2015, 17:19:39 wysłana przez Michał Jerz »

Offline Marcin Łukawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Wrocław/Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2011r 2.0 163km Diesel, Sedan exclusive. Dawniej: 307,Corolla,206
  • Zainteresowania: Muzyka,książka,motoryzacja,handel
  • Miejscowość: Wrocław/Jelenia Góra
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2015, 17:39:01 »
Dzięki Michał mechanika zmienię. Jak dolać bez pomocy DB skoro wiem że ubyło ok  litra to i tyle doleje
Citroën creative technology ;)

Offline Arkadiusz Staniec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Tourer Exclusive '09
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2015, 19:44:54 »
Na oko nie dolewaj, bo możesz przelać. Bez DB to najlepiej opuść na dół i  dolej do dna sitka, ale nie więcej. Najlepiej jest oczywiście spuścić ciśnienie i wtedy dolać do górnej granicy sitka.

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2015, 19:59:07 »
Ja doleje na opuszczonym do dna sitka to wywali płyn za zbiornik jak usunie ciśnienie żeby zrobić to jak należy. Niestety ale trzeba robić to jak należy. Przypominam że w DB jest opcja sprawdzania poziomu płynu i po aktywacji tej opcji ciśnienie z układu jest usuwane

Offline Marcin Łukawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Wrocław/Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2011r 2.0 163km Diesel, Sedan exclusive. Dawniej: 307,Corolla,206
  • Zainteresowania: Muzyka,książka,motoryzacja,handel
  • Miejscowość: Wrocław/Jelenia Góra
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2015, 20:55:49 »
Jak dolać na odpalonym silniku i na "glebie" czy na zgaszonym?
Citroën creative technology ;)

Offline Marcin Łukawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Wrocław/Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2011r 2.0 163km Diesel, Sedan exclusive. Dawniej: 307,Corolla,206
  • Zainteresowania: Muzyka,książka,motoryzacja,handel
  • Miejscowość: Wrocław/Jelenia Góra
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2015, 21:10:28 »
Jest tu kto z DB z Jeleniej Góry i okolic żebyśmy to sprawdzili? Z kasą się dogadamy
Citroën creative technology ;)

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2015, 21:15:23 »
Na glebie ale po usunięciu ciśnienia z układu i na zgaszonym bo nawet otwarcie drzwi zainicjuje pracę pompy i uzupełni ciśnienie w układzie. Zrozum że jak to zaniedbasz to możesz mieć spore koszty, np wymianę siłowników zawieszenia

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2015, 21:39:02 »
U mnie w C5 x7 z 2009r różnica miedzy dołem sitka uzyskanym na dolnym zawiasie a dołem sitka uzyskanym po spuszczeniu ciśnienia DB wynosi około 0,7l na plus, pamietam jak po raz pierwszy użyłem DB do opuszczenia auta to nie nadążałem strzykawka odciągać płyn ze zbiorniczka.

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2015, 21:46:17 »
Dla tego piszę że kipi góra jak usuniesz ciśnienie po nieprawidłowym dolaniu płynu. Chyba jutro w wolnej chwili zrobię poradnik jak sprawdzać i uzupełniać LDS :-)

Offline Marcin Łukawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Wrocław/Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: Citroen c5 2011r 2.0 163km Diesel, Sedan exclusive. Dawniej: 307,Corolla,206
  • Zainteresowania: Muzyka,książka,motoryzacja,handel
  • Miejscowość: Wrocław/Jelenia Góra
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 18, 2015, 22:01:45 »
Hah dzięki Michał jak tylko znajdę kogoś z DB to od razu to zrobię a, co do poradnika było by super! :)
Citroën creative technology ;)

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 19, 2015, 12:11:08 »
U mnie w C5 x7 z 2009r różnica miedzy dołem sitka uzyskanym na dolnym zawiasie a dołem sitka uzyskanym po spuszczeniu ciśnienia DB wynosi około 0,7l na plus.
Uważam, że to bardzo cenny pomiar, dla tych, którzy nie mają chwilowo dostępu do DB i muszą uzupełnić LDS. Moim zdaniem w takim razie trzeba opuścić auto na dolne położenie, uzupełnić LDS do poziomu takiego jakby było spuszczone ciśnienie z układu, następnie strzykawką odciągnąć ze zbiornika te 0,7 litra. I w dobym przybliżeniu mamy właściwą ilość płynu w układzie.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 19, 2015, 13:54:36 »
Jak to zrobisz? Wywiercisz dziurę w sitku zbiornika żeby tam wsadzić strzykawkę?
Przecież jak nalejesz LDS do dna sitka bez usunięcia ciśnienia to płynu będzie za dużo, ale nadmiar pojawi się dopiero w przypadku usunięcia ciśnienia. Więc jak planujesz usunąć nadmiar bez DB?

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2015, 14:30:51 »
Michał, nie trzeba wiercić dziur w sitku, bo takie dziury już tam są i to dwie. Koszyczek oprócz szczelin, jak dobrze popatrzysz, ma po bokach dwa półkoliste otwory, przynajmniej w jeden, ten od strony silnika mozna wsunąć wężyk o średnicy 4 mm i strzykawką wyssać choćby cały płyn do dna - kiedyś to robiłem i stąd wiem, że wysysa się do dna prawie dwa litry LDS.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2015, 14:55:29 »
to chyba trwało wieki :D ja chyba z 10 min usuwałem nadmiar płynu rurką :)

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2015, 15:06:29 »
Trochę trwało, ale nie wieki, miałem strzykawkę 60 ml, czyli wyssałem ponad 30 strzykawek zanim pojawiło sie powietrze. Jedną strzykawkę ciągnie się paręnaście sekund, wężyk 4 mm, stawia opór, ale nie taki, żeby bolały palce.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Arkadiusz Staniec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Tourer Exclusive '09
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 19, 2015, 22:46:55 »
Jak to zrobisz? Wywiercisz dziurę w sitku zbiornika żeby tam wsadzić strzykawkę?
Przecież jak nalejesz LDS do dna sitka bez usunięcia ciśnienia to płynu będzie za dużo, ale nadmiar pojawi się dopiero w przypadku usunięcia ciśnienia. Więc jak planujesz usunąć nadmiar bez DB?

Jak to zrobisz? Wywiercisz dziurę w sitku zbiornika żeby tam wsadzić strzykawkę?
Przecież jak nalejesz LDS do dna sitka bez usunięcia ciśnienia to płynu będzie za dużo, ale nadmiar pojawi się dopiero w przypadku usunięcia ciśnienia. Więc jak planujesz usunąć nadmiar bez DB?

U mnie w C5 x7 z 2009r różnica miedzy dołem sitka uzyskanym na dolnym zawiasie a dołem sitka uzyskanym po spuszczeniu ciśnienia DB wynosi około 0,7l na plus.
Uważam, że to bardzo cenny pomiar, dla tych, którzy nie mają chwilowo dostępu do DB i muszą uzupełnić LDS. Moim zdaniem w takim razie trzeba opuścić auto na dolne położenie, uzupełnić LDS do poziomu takiego jakby było spuszczone ciśnienie z układu, następnie strzykawką odciągnąć ze zbiornika te 0,7 litra. I w dobym przybliżeniu mamy właściwą ilość płynu w układzie.

To byłby dobry sposób, gdyby każdy miał ustawione zawieszenie tak samo. W przypadku braku kontaku cytryny z DB przez dłuższy czas, lepiej nalać w dolnym położeniu zawieszenia do dna sitka( może trochę poniżej) niż jeździć ze zbyt niskim poziomem płynu. Ale trzeba pamiętać, że przed spuszczeniem ciśnienia należy odciągnąć trochę płynu, zapewniając sobie suchy zbiornik na zewnątrz.

Offline Arkadiusz Staniec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Tourer Exclusive '09
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 19, 2015, 22:57:05 »
Na glebie ale po usunięciu ciśnienia z układu i na zgaszonym bo nawet otwarcie drzwi zainicjuje pracę pompy i uzupełni ciśnienie w układzie. Zrozum że jak to zaniedbasz to możesz mieć spore koszty, np wymianę siłowników zawieszenia

Ale "demonizujecie" to zawieszenie. Pompa uzupełni ciśnienie do dolnego położenia serwisowego i tyle, nic się nie stanie. Przecież nie powstanie żadne podciśnienie, tylko zwykłe napompowanie układu. Samochód będzie stał na kołach, więc to będzie normalna sytuacja dla siłowników.

mjerz

  • Gość
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2015, 00:49:37 »
Ale to że z ilością płynu przesadzić nie można jest faktem.  A ludzie często przelewają, bo wydaje im się że różnica kilku milimetrów ponad sitko to niewiele, a w rzeczywistości to może być i pół litra, bo przecież to nie jest tylko to co widać przez dziurkę ale cały poziom zbiornika.

Dużo też zależy od temperatury. Ja kiedyś lekko przelałem i wszystko było normalnie dopóki temperatury były normalne, a jak się zaczęły upały po 35 stopni to odgłos przepływającego płynu stał się zupełnie inny (o wiele głośniejszy) - np. gdy wysiadłem z auta w garażu i nadwozie opadało. Po prostu wysokie temperatury dodatkowo zwiększały objętość (a więc i ciśnienie) płynu.  Szybko odciągnąłem strzykawką (ok. 200 ml) i odgłosy wróciły do normy.

Tak więc przelania trzeba unikać szczególnie przed gorącym latem ;)  A kontrolę poziomu i uzupełnianie też trzeba robić w normalnej temperaturze i na wystudzonym samochodzie, bo inaczej też może być źle.

Offline Arkadiusz Staniec

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 98
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Tourer Exclusive '09
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 20, 2015, 09:30:27 »
Czyli podsumowując, sprawdzajcie i uzupełniajcie płyn tylko po spuszczeniu ciśnienia z układu.

Offline Marek Maliszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 MkIII Tourer 2.0 2012 ON kombi
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 29, 2016, 08:51:18 »

Cześć

Wyczytałem że wymianę  płynu LDS należy wykonywać co 2-3 lata więc chciałbym się dopytać :
1.Czy przy całkowitej wymianie płynu LDS należy go najpierw obniżyć diagbox'em do położenia najniższego serwisowego i wtedy odkręcić koło i zdemontować i zlać płyn ?
2.Czy zbiornik LDSu należy zdemontować aby wylać płyn ?

3.Czy dla całkowitej wymiany płynu LDS należy odpowietrzyć układ : jak to mówi instrukcja podać ciśnienie 0,5 bara do zbiornika LDS ?  w moim przypadku mam nowy typ korka i nie wiem czy jest potrzeba
z góry b dziękuje z podpowiedz
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2016, 09:05:14 wysłana przez kismo »

Offline Maciej Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 59
  • Skąd: KrK
  • Posiadany samochód: 2.0HDI C5 MKIII
  • Miejscowość: KrK
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 29, 2016, 12:38:47 »
Żeby upuścić ciśnienie z układu nie trzeba mieć DB. Na sferze po tej samej stronie co zbiornik plynu jest odpowietrznik. W procedurze jest opisane że również nim można strawić ciśnienie. Zakladamy wężyk na odpowietrznik i odkręcamy. Wężyk do zbiornika trzeba włożyć albo do jakiejs butelki. Spokojnie ok 0,5l może zlecić.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 29, 2016, 13:19:46 »
Żeby upuścić ciśnienie z układu nie trzeba mieć DB. Na sferze po tej samej stronie co zbiornik plynu jest odpowietrznik. W procedurze jest opisane że również nim można strawić ciśnienie. Zakladamy wężyk na odpowietrznik i odkręcamy. Wężyk do zbiornika trzeba włożyć albo do jakiejs butelki. Spokojnie ok 0,5l może zlecić.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Tylko,że tym sposobem spuścisz ciśnienie z jednej osi.

Offline Marek Maliszewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 MkIII Tourer 2.0 2012 ON kombi
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 29, 2016, 13:37:39 »
Diagboxa mam więc ze spuszczeniem ciśnienia nie będzie problemu
Chodzi mi o krok postępowania przy wymianie całego LDSu z układu.
 

Offline Maciej Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 59
  • Skąd: KrK
  • Posiadany samochód: 2.0HDI C5 MKIII
  • Miejscowość: KrK
Odp: Citroen c5 (X7) - [MkIII] Płyn hydrauliczny dolwewać?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 29, 2016, 15:41:18 »
Żeby upuścić ciśnienie z układu nie trzeba mieć DB. Na sferze po tej samej stronie co zbiornik plynu jest odpowietrznik. W procedurze jest opisane że również nim można strawić ciśnienie. Zakladamy wężyk na odpowietrznik i odkręcamy. Wężyk do zbiornika trzeba włożyć albo do jakiejs butelki. Spokojnie ok 0,5l może zlecić.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Tylko,że tym sposobem spuścisz ciśnienie z jednej osi.
Zawsze to z jednej osi :) na drugiej osi robisz to samo ale dostęp kiepski

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka