Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.  (Przeczytany 6446 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« dnia: Październik 13, 2015, 08:43:34 »
Witam forumowiczów i proszę o radę. Mój problem polega na tym, że pękło w moim Pikusiu coś w rodzaju cięgna czy też mechanizmu, który otwierał bądź zamykał dach panoramiczny. Kompletnie nie wiem czego szukać jeśli chodzi o uszkodzoną część i czy w ogóle jest ona wymienialna. Bardzo proszę o pomoc, nigdzie nie mogłem znaleźć nawet wzmianki o podobnym problemie. Poniżej dodam kilka zdjęć, mam nadzieją że będzie coś widać.


Na pierwszym zdjęciu widać odłamaną część tego cięgna czy jak tam to nazwać :)
Na ostatnim to lewa strona dachu z nieuszkodzonym elementem a pozostałe dwa zdjęcia to miejsce uszkodzenia (wyłamania) się tego elementu.
Dodam jeszcze ze swej strony, że po stronie elektrycznej jest wszystko ok, wyłamany prowadnik działa w obie strony.
Wydaje mi się również, że dach nie jest w 100% zamknięty tzn. przy większych prędkościach słychać lekki świst czego nie było wcześniej.  Mam w związku z tym pytanie, czy jest możliwość manualnego zamknięcia bądź otwarcia dachu bez użycia elektryki czy raczej fantazja już mnie za bardzo poniosła  ;D
lolo@lolo@

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2015, 10:23:09 »
to co ci sie urwalo sluzy miedzy innymi do zaczepiania rolety, czy pelni jakas inna funkcje ciezko mi powiedziec ale caly mechanizm napedzajacy znajduje sie na srodku panoramy
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2015, 17:25:36 »
Dokładnie tak, to jest zaczep który ciągnie między innymi roletę dachu ale głównie służy do zamykania i otwierania dachu.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2015, 20:34:33 wysłana przez leszek szpotowicz »
lolo@lolo@

Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2015, 15:27:34 »
Widzę że mało jest użytkowników z takim dachem lub po prostu tylko mi się takie coś przytrafiło . No trudno, będę szukał jeszcze po internecie.
lolo@lolo@

Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2015, 16:09:02 »
Jako, że nie mogłem nigdzie znaleźć mojego problemu postanowiłem spróbować rozwiązać go sam. Przede wszystkim postanowiłem od zlokalizowania samego cięgna i jak się okazało znajduje się ono tuż za podsufitką zaraz nad przednią szybą i wygląda tak:



Jak się okazało metalowo-plastykowy element, który odpadł mi od cięgna jest niewymienialny tzn. jest on na stałe zespolony ze ślimakiem tej prowadnicy (ten ślimak jest w niego wtopiony). Nie da się samego cięgna wymontować tylko trzeba wymieniać całą ramę wraz z mechanizmem prowadnicy, silniczkiem i roletą materiałową dachu (MASAKRA!). No nic, po kilku telefonach i wielu godzinach w internecie znalazłem ramę wraz z całym mechanizmem za 200 zł. plus koszt wysyłki (oczywiście używana).
Sam demontaż starej ramy i montaż nowej jak się okazało nie jest wcale taki straszny. Przede wszystkim trzeba zdemontować podsufitkę więc należy najpierw ściągnąć opaskę łączącą podsufitkę z ramą, odkręcić rączki nad głową kierowcy i pasażerów potem demontujemy osłonkę przeciwsłoneczną z przodu od kierowcy i nad pasażerem, następnie demontujemy oświetlenie kabiny tył i przód, odkręcamy z tyłu mocowanie pasa bezpieczeństwa służącego do zapinania pasażera na środkowym fotelu, trzeba jeszcze poluzować plastykowe obudowy środkowych słupków (zatrzaski) i praktycznie podsufitka powinna nam bez problemu zejść. Żeby nam nie przeszkadzała trzeba ją usunąć z wnętrza kabiny przez klapę bagażnika. Teraz to już sama frajda, pokazały się śruby trzymające ramę (tak gdzieś ze 20-ścia sztuk) i należy wykręcić je wkrętakiem (najlepiej wkrętarką) i rama luźno spada nam do kabiny. Montaż w odwrotnym kierunku, bez żadnego problemu. Jedynie co istotne przy montażu to fakt, że przydała by się druga para rąk do przytrzymania ramy ponieważ luzem jest ona dość giętka i istnieje obawa lekkiego jej wygięcia.
Poniżej dodam kilka fotek z całej zabawy. Mam nadzieję, że w miarę logicznie to wytłumaczyłem a jeśli ktoś miałby z tym jakiś problem to służę pomocą.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2015, 16:37:43 wysłana przez leszek szpotowicz »
lolo@lolo@

Offline Jacek Mularz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Strzyżów
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso
  • Miejscowość: Strzyżów
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 19, 2016, 22:33:16 »
Witam.
Ostatnio wymieniłem dach na szklany i mam problem z podpięciem przełącznika do otwierania/zamykania dachu. W parcianym dachu był pięciopinowy a w szklanym jest czteropinowy, który kupiłem osobno i nie wiem jak go teraz podpiąć do tej kostki wpinanej w moduł znajdujący się przy silniczku szyberdachu. Proszę o pomoc w tej kwestii.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka


Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 20, 2016, 09:09:09 »
Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.Ja u siebie zdemontowałem niedziałający szyberdach i zamontowałem nowy, nic nie przerabiałem , wtyczki od elektryki wypiąłem a potem powpinałem na swoje miejsce.
lolo@lolo@

Offline Jacek Mularz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Strzyżów
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso
  • Miejscowość: Strzyżów
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2016, 11:22:12 »
Ja tez mam wtyczkę przeznaczoną do tego szyberdachu, tylko że z innego źródła. Wtyczka przełącznika została odcięta od wiązki i posiada cztery przewody, które nie wiem jak podłączyć do tej kostki przy module, w której mam wolne cztery miejsca oznaczone nr 1, 2, 5 i 6. Do pinów 3 i 4 podłączone są przewody wysokoprądowe.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka


Offline Marek Tusiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4GPII 2013, 2.0 BlueHDI, automat
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2018, 10:05:01 »
Cześć, mam identyczny problem, tyle tylko że w c4gp2. Urwany jeden paluch mocujący  listewkę rolety. Ciężko znaleźć używany mechanizm rolety. Jesli macie namiary na taką cześć, proszę o info. Od 2 tygodni codziennie przeczesuje allegro i Olx i lipa, pojawiają się do c4gp1 lub C4 2, ale krótkiego.

Orientujecie się może, czy dokładnie ten mechanizm rolety jest uzywany w innych modelach PSA?

A moze któryś z forumowiczów w międzyczasie znalazł metodę naprawy zamiast wymiany?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2018, 11:03:43 wysłana przez Marek Tusiewicz »

Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 12, 2018, 13:46:15 »
Cześć Marek, spróbuj zadzwonić pod numer 508919508, to jest gość który handluje częściami do francuzów. Ja u niego zamawiałem już dużo różnych części używanych, między innymi mój szyberdach i jest naprawdę godny polecenia.
lolo@lolo@

Offline Andrzej Kulpa

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 393
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroemeryt - obecnie 19ty Citroen w stajni
  • Zainteresowania: moto-citro-zboczeniec
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 12, 2018, 16:24:18 »
Cześć, mam identyczny problem, tyle tylko że w c4gp2. Urwany jeden paluch mocujący  listewkę rolety. Ciężkoźć używany mechanizm rolety. Jesli macie namiary na taką cześć, proszę o info. Od 2 tygodni codziennie przeczesuje allegro i Olx i lipa, pojawiają się do c4gp2 lub C4 krótkiego.

Orientujecie się może, czy dokładnie ten mechanizm rolety jest uzywany w innych modelach PSA?

A moze któryś z forumowiczów w międzyczasie znalazł metodę naprawy zamiast wymiany?

Marku wrzuc zapytanie na dział C4GP na pewno ci klubowicze pomogą.

Offline robert alechandrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 402
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 hdi 2006r
  • Zainteresowania: motoryzacja modelarstwo F1C
  • Miejscowość: warszawa
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 13, 2018, 08:04:50 »
Leszku czy po demontażu nie szumi ci wiatr

Offline leszek szpotowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: pawłowice śl.
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2002r. 1.8 benzyna+gaz
  • Miejscowość: pawłowice śl.
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2018, 07:52:07 »
Leszku czy po demontażu nie szumi ci wiatr
Robert, nic więcej ponadto co było. Poprzez wymianę nic się tam nie zmienia ponieważ samego dachu szklanego wogóle się nie rusza.
lolo@lolo@

Offline Marek Tusiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4GPII 2013, 2.0 BlueHDI, automat
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Pęknięte cięgno dachu panoramicznego.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2018, 11:19:10 »
Leszku, Andrzeju dzięki za wskazówki, zadzwonię potem zapytam na forum C4. Podpowiedź dla innych w podobnej sytuacji: na allegro często jest ta część opisywana jako żaluzja dachowa. Pozdr.

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka