Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkII] Zmiana na klimat zimny  (Przeczytany 10858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
[MkII] Zmiana na klimat zimny
« dnia: Grudzień 28, 2015, 23:16:25 »
Jakiś czas temu gdy podpinałem lexię, wydaje mi się, że widziałem gdzieś opcję zmiany klimatu na zimny lub bardzo zimny ale wtedy mnie to nie interesowało. Teraz gdy potrzebuję dotrzeć do tej opcji, wogóle nie mogę jej znaleźć. Czy może mi ktoś z Was podać po kolei ścieżkę gdzie w lexii to się znajduje? Jedyne co znalazłem to to co widać na zdjęciu, ale to jest co innego, bo tyczy się jakiejś zmiany w oświetleniu (chyba)


Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2015, 23:29:04 »
No proszę, przy okazji będę wiedział gdzie ustawić aby światła zapalały się po odpaleniu silnika (dobrze zrozumiałem ?) A wracając do pytania to przetrzepałem wszystkie zakładki włącznie z klimatyzacja/ogrzewanie i nie ma tego czego szukam, a dałbym głowę że gdzieś widziałem! Tylko gdzie???

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2015, 23:56:45 »
Światła skandynawskie są w "Opcje klienta" - nazwane to jest tam "światła dzienne".

Co to jest "opcja na klimat polarny" nie mam zielonego pojęcia - stawiałbym na coś związanego z ogrzewaniem tylnej szyby i lusterek - pewnie w autach na klimat polarny jest możliwość mocniejszego/szybszego rozmrażania (np. inna rezystancja).

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2015, 19:24:21 »
Nikt nic nie wie?

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2015, 19:41:06 »
Jak to nikt i nic? ;)  Napisałem Ci gdzie jest ustawienie skandynawskich świateł i do czego najprawdopodobniej jest "pakiet polarny" - to już coś ;)

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2015, 19:56:22 »
Źle mnie zrozumiałeś, oczywiście inf na temat świateł skandynawskich na pewno w odpowiednim czasie mi się przyda więc za to dzięki, ale ciągle czekam na naprowadzenie mnie gdzie zmienia się opcję klimatu na zimny lub bardzo zimny ( takie pytanie zadałem zakładając ten wątek)

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2015, 20:42:26 »
W specyfikacji jest podawany klimat normalny (tak jak u mnie) i np zimny. Kolega ma zimny i w swojej C5 fabrycznie ma ogrzewanie postojowe.
Tutaj może też mieć coś wspólnego dodatkowa grzałka w układzie ogrzewania. Wydaje mi się, że w klimacie gorącym np Włochy ta grzałka będzie odłączona.

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2015, 20:56:53 »
Jak byś zgadł po co chcę zmienić ten klimat. Mam zamontowaną tą elektryczną grzałkę w nawiewie ale pomimo że w bsi jest aktywna to jednak nie grzeje. Gdzieś czytałem że  niektórym  po przestawieniu klimatu na zimny, zaczęła dopiero pracować ta grzałka, ale jak na złość teraz ani ja ani nikt nie potrafi podać gdze jest opcja zmiany klimatu.

Offline Krzysztof Zielinski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI MK1 2001r
  • Zainteresowania: motoryzacja,komputery
  • Miejscowość: Mielec
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2015, 21:09:42 »
A jak aktywować grzałkę w bsi?, opcję zmiany klimatu kiedyś przypadkiem zmieniłem lex..., ale nie pamiętam w której zakładce, choć pewnie w bsi.
Był Peugeot 205 1,9D 98r
Był Citroen Xantia 1,9TD 97r
Jest Citroen C5 2.0 HDI MK1 2001r

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2015, 21:14:57 »

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2015, 22:05:58 »
Ja mam klimat normalny i w mroźne dni przy ustawieniu HI czuję już trochę ciepłe powietrze po ok 2min. Z nagrzania płynu w układzie na pewno to nie jest ale jak na taką grzałkę to chyba też coś cienko.
Można podrążyć ten temat.

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2015, 22:23:41 »
Z tego co widziałem to można tam zmieniać na np. 300, 600 lub 900wat. Druga sprawa to pytanie czy grzałka włącza się tylko przy ustawieniu na HI, czy przy niższym nastawieniu, byle by tylko w możliwie najkrótszym czasie dogrzać do żądanej temperatury.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2015, 22:29:16 »
Źle mnie zrozumiałeś

Spoko, to był taki zart - chyba kiepski ;)

Ta "opcja na klimat polarny" (w angielskiej wersji jest to "Very cold option"), z racji tego że jest w "Oświetlenie-Sygnalizacja-Widoczność-Lusterka" na pewno odnosi się do tej kategorii, dlatego stawiam na coś związanego z odmrażaniem lusterek i/lub tylnej szyby.  Raczej nie ma to związku z klimatyzacją, bo ta ma przecież osobną kategorię.

Natomiast o ile dobrze sobie przypominam u mnie ustawienie rodzaju klimatu jest w "Air conditioning - Cabin heating"  czyli na nasze "Klimatyzacja - Ogrzewanie kabiny" (używam Lexii po angielsku więc zgaduję jak to jest przetłumaczone na polski).   Tam u mnie jest opcja "Type of Climate" czyli właśnie "Rodzaj klimatu".

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2015, 22:38:40 »
O właśnie, o to mi chodzi, i wydaje mi się że właśnie w tej kategorii to widziałem ale.... teraz nie widzę.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2015, 01:02:32 »
O właśnie, o to mi chodzi, i wydaje mi się że właśnie w tej kategorii to widziałem ale.... teraz nie widzę.

Jacku, u mnie to na pewno było w tej kategorii. Może to zależy od wersji auta? W przypadku wielu ECU są różnice w dostępności różnych opcji w różnych wersjach aut, może w BSI też.  Albo może to zależy od wersji Lexii?  W tej samej wersji to wcześniej widziałeś?

EDIT: Udało mi się to na szybko znaleźć w sieci. Np. na tej stronce ktoś podaje wszystkie opcje dostępne w Lexii dla BSI i "Type of climate" jest tam podane właśnie w "Air Conditioning - Cabin Heating"

http://c4owners.org/plugins/faq/faq.php?0.cat.2.22

Czyli jeśli jest, to na pewno tam. A dlaczego u Ciebie tam nie widać to już nie wiem ;)

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 30, 2015, 09:24:32 »

 Albo może to zależy od wersji Lexii? 

Wyobrażasz sobie, że Twoje wyposażenie/funkcje zależą od lexii??? Trochę logiki proszę... Albo masz komunikację ze sterownikiem w aucie, albo otrzymujesz komunikat o braku komunikacji ze sterownikiem w przypadku "niezgodności oprogramowania".

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 30, 2015, 10:29:58 »
Michał - ciekawa stronka z tym opisem menu lexii, szczególnie dla osób początkujących z lexią, tak jak ja :) . Rzeczywiście widać że w zakładce klimatyzacji jest ta opcja. Spróbuję jeszcze raz poszukać, może jakoś to przeoczyłem, zobaczymy. Jak nie znajdę to poprostu dam sobie spokój z tą grzałką, choć przydatna byłaby w chłodniejsze dni.

Offline Jan Wojtkiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 30, 2015, 11:06:58 »
Ja mam klimat normalny i w mroźne dni przy ustawieniu HI czuję już trochę ciepłe powietrze po ok 2min. Z nagrzania płynu w układzie na pewno to nie jest ale jak na taką grzałkę to chyba też coś cienko.
Grzałka włącza się po 1 min. pracy silnika.

Offline Krzysztof Zielinski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI MK1 2001r
  • Zainteresowania: motoryzacja,komputery
  • Miejscowość: Mielec
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 30, 2015, 11:30:05 »
W mk1 hdi opcja zmiany klimatu znajduje się w klimatyzacji.
Był Peugeot 205 1,9D 98r
Był Citroen Xantia 1,9TD 97r
Jest Citroen C5 2.0 HDI MK1 2001r

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 30, 2015, 12:05:42 »
Ok. dzięki, na wolnym czasie jeszcze raz posprawdzam i dam znać.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 30, 2015, 18:28:27 »
Wyobrażasz sobie, że Twoje wyposażenie/funkcje zależą od lexii??? Trochę logiki proszę...

Panowie, co jest że ostatnio strach się tu odezwać bo zaraz ktoś wyzywa od głupków, bzdur, braku logiki i Bóg wie czego? I to tylko dlatego że czegoś nie zrozumiał. Weźcie się trochę wyluzujcie, dopiero co święta się skończyły....

Nikt tu nie mówi że WYPOSAŻENIE zależy od wersji Lexii, tylko że POKAZYWANE PRZEZ PROGRAM opcje mogą zależeć od wersji programu.   Nie że coś Ci w aucie znika, tylko że po prostu dana wersja programu nie umożliwa zmiany danej opcji. I co w tym niby dziwnego? Porównaj sobie NA TYM SAMYM AUCIE kilka różnych wersji DiagBoxa z różnych lat i zobacz jak zmieniały się w nich dostępne opcje - co nowsza wersja DB to mniej.  Na przykład w niektórych silnikach usunięto możliwość wymuszonej regeneracji w czasie jazdy - jest już tylko na postoju.

Albo masz komunikację ze sterownikiem w aucie, albo otrzymujesz komunikat o braku komunikacji ze sterownikiem w przypadku "niezgodności oprogramowania".

A co ma piernik do wiatraka?  W Lexii wystarczy że zły numer OPR podasz na początku i już Ci się w wielu miejscach zupełnie inne opcje pokazują a niektórych ECU w ogóle nie rozpoznaje - bo to PROGRAM zarządza tym co jest wyświetlane.   To nie sterownik pokazuje to co widzisz na ekranie, to program ma konkretną listę opcji i funkcji dla każdego sterownika, a ze sterownika jedynie odczytuje (lub w nim zapisuje) dane dla wybranej opcji, lub wysyła do sterownika polecenie wykonania danej funkcji (np. test elementu wykonawczego).

Jeśli Citroen np. z jakichś względów zrezygnował z możliwości konfiguracji danej opcji przez serwisy to w kolejnym uaktualnieniu Lexii taka opcja mogła zostać usunięta z programu. Co nie znaczy że taka opcja "zniknęła ze sterownika" tylko że program diagnostyczny w nowszej wersji już nie umożliwia jej zmiany.  Lexia 3 miała 45 uaktualnień - sprawdź sobie w biuletynach "Lexia Mag" ile było między nimi różnych zmian.

Nie twierdzę, że akurat tak jest w tym przypadku. Napisałem tylko że istnieje taka możliwość i zapytałem jedynie czy Kolega wcześniej widział tę opcję w tej samej wersji programu.  A tu od razu aj waj.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 31, 2015, 10:48:24 »

Nikt tu nie mówi że WYPOSAŻENIE zależy od wersji Lexii, tylko że POKAZYWANE PRZEZ PROGRAM opcje mogą zależeć od wersji programu.   


No to teraz dla mnie właściwie/technicznie objaśniłeś swoją myśl z poprzedniego postu. 
Wątpliwe logicznie dla mnie ostatnie zdanie/zapytanie:
Cytat: Michał Jerz link=topic=98939.msg971759#msg971759
W przypadku wielu ECU są różnice w dostępności różnych opcji w różnych wersjach aut, może w BSI też.  Albo może to zależy od wersji Lexii?

Do Siego Roku...

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 31, 2015, 17:56:08 »
No to teraz dla mnie właściwie/technicznie objaśniłeś swoją myśl z poprzedniego postu. 

W poprzednim poście po prostu w skrócie napisałem, że widoczność takiej opcji może zależeć albo od wersji Lexii, albo od wersji BSI (lub jego oprogramowania).  Nie wiem czy Kolega to wcześniej widział w tym samym aucie czy w innym (bo może wcześniej miał inną wersję czy rocznik, skąd mam wiedzieć) i czy używał wtedy tej samej wersji Lexii czy starszej - więc zapytałem.  Gdzie tu błąd?   Nie mogę zawsze wszystkiego od razu rozwijać w szczegółach na pięć linijek bo od komputera bym musiał 24/7 nie odchodzić.  Jak ktoś czegoś nie zrozumie i zapyta o szczegóły to zawsze chętnie doprecyzuję, tak jak teraz to robię.

Jeśli Kolega tę opcję wcześniej widział a teraz jej nie widzi to chyba właśnie jest logiczne, że jakieś zmiany musiały w międzyczasie zajść. Są generalnie cztery możliwości:  albo ją widział w innej wersji auta, albo ją widział w innej wersji Lexii, albo w międzyczasie miał aktualizowane oprogramowanie w BSI, albo poprzednio lub teraz wpisał nieprawidłowy numer OPR w Lexii. Innych możliwości nie ma - sama z siebie na pewno nie zniknęła ;)

A tak na marginesie, Lexia sama z siebie jest całkiem głupia ;)  Nawet nie potrafi sama wykryć jakie ECU są w aucie - właśnie dlatego jej się podaje na początku nr OPR i ona sobie na podstawie tego OPR z wbudowanej bazy danych odczytuje jakie w aucie z danym numerem OPR są ECU i tylko takie ECU wyświetla (i dla każdego ECU pokazuje opcje które ma przypisane dla tego numeru ORP).  Wystarczy wpisać inny numer OPR i już możesz mieć pokazane inne wersje ECU, a w nich inne opcje.

Wątpliwe logicznie dla mnie ostatnie zdanie/zapytanie:
Cytat: Michał Jerz link=topic=98939.msg971759#msg971759
W przypadku wielu ECU są różnice w dostępności różnych opcji w różnych wersjach aut, może w BSI też.  Albo może to zależy od wersji Lexii?

Nadal nie rozumiem co tu jest "wątpliwego logicznie"....

Offline Jacek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 227
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1.6HDI Fap 2006r
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 31, 2015, 18:04:03 »
Koledzy, przestańcie się przekomażać, nie o to mi chodziło zakładając ten wątek. Auto to samo, lexia ta sama, nic międzyczasie nie było aktualizowane. Tak jak wcześniej napisałem, jeszcze raz będę uważnie przeglądał te wszystkie opcje i zobaczymy, napewno dam znać czy znalazłem czy nie.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkII] Zmiana na klimat zimny
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 31, 2015, 18:30:07 »
Nie przekomarzamy się, jest cool ;)  Doprecyzowałem tylko tak, że chyba Grzegorz już nie będzie miał zastrzeżeń co do logiki ;)

Cytuj
Auto to samo, lexia ta sama, nic międzyczasie nie było aktualizowane.

To na mój gust pozostaje tylko wariant z innym numerem OPR. Może wtedy pomyliłeś się przy wpisywaniu. Jak pisałem wcześniej, jeśli się poda inny OPR to zostaną wyświetlone wersje ECU i ich opcje dla auta wyprodukowanego w innym okresie czasu.   Jeśli nie będziesz mógł znaleźć tej opcji normalnie to spróbuj dla testu wpisać inny OPR niż swój (np. starszy o rok - tzn. niższy o 365 jednostek, albo nowszy o rok - czyli wyższy o 365) i wtedy zobacz czy się pojawi.