Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu  (Przeczytany 14067 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 14, 2018, 20:58:04 »
Odswieze troche temat,mam problem z ogrzewaniem a mianowicie leci mi z nawiewow letnie pow.i dopiero jak ustawie na 26-27 leci lekko cieple,temp.na wyswietleczu pokazuje siedem kresek ale jak dotykam weza na gorze to jest goracy a ten dolny zimny i teraz pytanie czy to walniety termostat czy zapowietrzony uklad?jakies sugestie?bede wdzieczny za pomoc.

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 15, 2018, 02:22:29 »
zapowietrzony albo czujnik zewnętrzny ( w lusterku) źle pokazuje temp. Może też być zapchany filtr kabinowy. Jak dmucha mocno to filtr raczej odpada.
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r

Offline Michał Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7, 2.0HDI 163KM Tourer Excl.
  • Zainteresowania: Wędkarstwo
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 18, 2022, 13:50:40 »
Cześć! Odgrzewam kotleta. Czeka mnie wymiana termostatu w C5 2013r. 163 KM. Czy dobrze zauważyłem że nie da się w tym modelu silnika wymienić samego wkładu, tylko razem z obudową ? Pomóżcie proszę bo nie wiem jakie części zakupić. Sugerowałem się poniższym filmikiem, u mnie ta magistrala wygląda identycznie.
Pozdrawiam,

https://www.youtube.com/watch?v=Ee6sH3C1vBQ&ab_channel=AlanHowatt

Offline Bartłomiej Drużbiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 029
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 163KM FAP, C4 1.6 HDi 3D
  • Zainteresowania: HYDRO :D
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 18, 2022, 14:09:42 »
Wymiana lekko skomplikowana ze względu na to że trzeba dużo dookoła rozebrać.
Polecam zakup nowych uszczelek rury przykręcanej z tyłu termostatu bo pewnie nigdy nie były ruszane.
Jaką masz obecnie temperaturę bo ja wymieniłem orginalny na zamiennik bo silnik trzymał temperaturę 70st a po wymianie trzyma 75st... Teoretycznie otwarcie ma na 82st a otwiera się być może już uchyla przy 76-77st a układ jest bardzo wydajny...
Jak byś kupował szukaj oryginału ja kupiłem gaets i tak działa jak napisałem. Nie jest to pierwszy gaets który montowałem ale ten utrzymuje temperaturę niższa niż niby poprawna

Offline Michał Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7, 2.0HDI 163KM Tourer Excl.
  • Zainteresowania: Wędkarstwo
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 18, 2022, 16:58:17 »
Dzięki za szybką odpowiedź.
Widziałem że trzeba zdjąć węże, obudowę filtra powietrza, pokrywa komputera, i jeszcze kilka rzeczy, trochę lipa a i tak największy problem mam ze spuszczeniem płynu bo nie mam podnośnika a nie chce mi się czołgać pod autem żeby zdjąć osłonę ;P jedyny ból to konsola która kosztuje w oryginale dużo, dlatego pytam o jej integralność.
@Bartłomiej Drużbiak, czy da się wyjąć z tej konsoli oddzielnie sam zawór termostatyczny czy jest on tam na stałe ?
Temp to obecnie 5 kresek, pali jak smok, letnie powietrze z kratek a nagrzewa się ponad 30 min jazdy mocno obciążającej (światła, ruszanie, wyprzedzanie, przyspieszanie częste) temp jaką osiąga jest nieakceptowalna wg mnie.
A i najlepsze! Jak się nagrzeje i w mrozie zatrzymam się na trochę to temp spadnie dwie kreski.

Offline Bartłomiej Drużbiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 029
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 163KM FAP, C4 1.6 HDi 3D
  • Zainteresowania: HYDRO :D
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 18, 2022, 17:40:50 »
bez spuszczenia płynu to se narobisz dużo więcej bałaganu niż jak byś się miał męczyć z odkręceniem podłogi :D
termostat wymieniany tylko w całości z obudową.
masz hydro? jeżeli tak to podnieś auto na górny serwis, podłóż pod progi w miejscu lewarka z obu stron jakieś cegły/deski/klocki i daj auto na dolny serwis wtedy przód samochodu pójdzie do góry i podłogę zdejmiesz na siedząco :)
tylko podłóż coś stabilnego a najlepiej kobyłki. Sam tak robię przed blokiem bo też nie mam innej opcji.
temperatura jak spada ci do 2 kresek to faktycznie zimno :D
P.S. co oznacza pali jak smok? mój 90% miasto obecnie ok 9L/100km
A orginał wskazałem ze względu na to jaki mi się trafił gaets, ale generalnie działa i jest ok z tym że wydaje mi się że temperatura mogła by być ze 6-7st wyższa.

Offline Michał Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7, 2.0HDI 163KM Tourer Excl.
  • Zainteresowania: Wędkarstwo
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 18, 2022, 22:55:34 »
Dobry pomysł z podnoszeniem hydro. Tak się obawiałem że będzie z obudową, marzenie o taniej naprawie legło w gruzach.
Dziwne że tyle Tobie pali, chyba że ciśniesz do deski od czerwonego do czerwonego. Mój jeszcze rok temu palił do 6,5l/100 przy jeździe mieszanej 70/30 wiochy/miasto (w trasie potrafiłem zejść do 5,5l 90% autostrada 130km/h), nigdy nie przekroczyłem 7,5l/100 nawet w mieście nie jestem w stanie tego zrobić jeżdżąc załadowanym autem. Zazwyczaj jeżdżę szybko i dosyć agresywnie, wyprzedzam jak tylko mam okazję- jak to możliwe że pali Tobie 9l/100? Najwięcej mi spala na autostradzie jak jadę w kilka osób powyżej 150-160. Z przyczepą pali ok 7,5-7,7l

Offline Bartłomiej Drużbiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 029
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 163KM FAP, C4 1.6 HDi 3D
  • Zainteresowania: HYDRO :D
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: Citroen C5 X7 2,0 HDI 163 KM - wymiana termostatu
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 19, 2022, 14:23:09 »
W trasie autostrady itp w wakacje miałem 5,7L, a miasto yo zależy jakie, w Kaliszu ciężko się jeździ, zrobienie 5 km z pracy do domu zajmuje mi często 25min... Ruch u mnie w mieście jest tragicznie rozwiązany a do tego kilka rozkopanych ulic i korki ... Masakra
Jednak jestem zadowolony ze spalania 1,7tony auta... Z przelotem 525tys.km :)
P.S. obecnie zimą mam 9L przy czym autko odpalam przy skrobaniu takie tam...
Latem mam w mieście miedzy 7,7 a 8,2L
Wyłączyłem u siebie"strategię spalania" auto nagrzewa się tak samo, nie zauważyłem różnicy ale może się ono odbija na spalaniu, temat do przyglądania się