Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"  (Przeczytany 4340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« dnia: Czerwiec 26, 2009, 22:14:13 »
Witam Wszystkich Serdecznie!

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem ZX’a. Autko jak na razie sprawuje się bez zarzutów, no może poza skrzynią biegów – prawdopodobnie uszkodzony synchronizator trzeciego biegu, ale już się przyzwyczaiłem do podwójnego wysprzęglania i przygazówki i nie jest źle. Ale to nie ten dział – wiem.

Lubię czasem pobawić się w majsterkowicza i postanowiłem „ulpeszyć” swoje autko. Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem głośniki na zestaw odseparowany Helix’a i wykeiłem drzwi matami. Ale też nie o tym miałem pisać.

Myślę, że ciekawym pomysłem było zbudowanie prostego „komputerka” poprawiającego wygląd wnętrza i umilającego czas spędzony w ZX’e. Komputer to za duże słowo, ale niech będzie. Jak widać na zdjęciach – na wyświetlaczu wstawionym w miejsce zegarka (chyba nie występuje on w każdej wersji) można odczytać godzinę, datę, dzień tygodnia, temperaturę zewnętrzną oraz napięcie na akumulatorze. Nie jest to niezbędne, ale fajny bajer. Dodatkowo komputerek steruje jasnością lampek wewnątrz samochodu. Działa to mniej więcej tak: otwieram drzwi – lampki powoli się rozjaśniają i świecą przez określony czas, np. 30 sekund po czym stopniowo gasną, jeżeli jednak w czasie świecenia (przed upływem 30 sekund) przekręcę kluczyk – lampki również się powoli wygaszą. Zresztą co tu dużo pisać, każdy wie jak działają lampki w nowszych autach. Schemat tego działania zaczerpnąłem z Peugeota 307. Następną funkcją komputerka jest alarm – załącza się on po określonym czasie od otwarcia drzwi, jeśli go nie rozbroję – zacznie budzić wszystkich w okolicy przeraźliwym trąbieniem. Do obsługi komputerka wykorzystałem klawiaturę, która niegdyś służyła do zabezpieczenia przed nieporządanym uruchomieniem rozrusznika (chyba). Aby rozbroić alarm muszę za każdym razem po wejściu do samochodu wprowadzić kod lub przekręcić kluczyk – idzie się przyzwyczaić. Alarm sam się uzbraja po określonym czasie, czyli np. gasimy silnik, wychodzimy z auta i po 10 minutach alarm się uzbroi, jeśli w ciągu tych 10 minut otworzymy drzwi, to czas ten się wyzeruje. Starczy tych szczegółów bo jeszcze jakiś złodziej to przeczyta. Dodatkową zaletą komputerka jest możliwość sterowania przekaźnikiem – może w przyszłości się przyda, na razie nie wykorzystana funkcja. W każdej chwili mogę dokonać edycji róznych parametrów, czyli zmiana pinu, czasu zapalania, świecenia i gaszenia lampki, czasu uzbrajania alarmu, itd. I to by było chyba na tyle, jeżeli ma ktoś jakieś pytania, chętnie udzielę odpowiedzi.

Pozdrawiam Fanów i Użytkowników Cytrynek, szczególnie ZX’ów ;)
















Offline Mateusz Kita

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Audi A4 1.8t '00; Honda CBX 750 '89
  • Zainteresowania: sporty walki, motoryzacja
  • Miejscowość: Lublin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2009, 22:52:30 »
Bardzo pomysłowe:) Myślę, że nie jeden klubowicz weźmie z Ciebie przykład;)

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2009, 23:07:59 »
Miałem coś podobnego w Klekocie- ale tylko jako zegarek/(głównie) termometr- zabudowane w zaślepce po lewej stronie kierownicy. Wyświetlaca 2*16- pasowaal idealnie, niestety nie zdążyłem nic więcej przy tym zrobić- poszło razem z autem, gdzieś są nawet fotki;)
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Tomasz Wroniszewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 067
  • Skąd: Turzany
  • Posiadany samochód: 406 2.0 HDI, C5 '04 2.0 HDi, PF 126p
  • Miejscowość: Rudawa
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2009, 23:39:28 »
Opowiedz jak to wygląda od strony technicznej. Oparte na układzie z peuga czy coś w stylu atmega?

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2009, 10:21:24 »
Cytuj

Tomasz Wroniszewski napisał:
Opowiedz jak to wygląda od strony technicznej. Oparte na układzie z peuga czy coś w stylu atmega?


Witam, układ bazuje na mikrokontrolerze ATMEGA16, program pisałem w BASCOM'ie i niestety pamięć zapełniona jest dokładnie w 100%. Piszę niestety bo chętnie upchnął bym jakieś dodatkowe funkcje. Można zastosować większą pamięć, ale już nie chciało mi się bawić w przelutowywanie układu.

Pozdrawiam

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2009, 16:00:31 »
Mariusz- a jak wygląda u Ciebie przełączanie funkcji, co ma pokazywać? Musiasz się do programatora podłączać, czy masz przycisk i kilka ustawień?

Moje też na tym ATMEGu było:D
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2009, 17:35:36 »
Witaj, ogólnie układ jest bezobsługowy. Można wybrać jeden z dwóch rodzajów wyświetlania informacji. W 1. trybie wyświetlana jest data, godzina, dzień tygodnia i temperatura na zmianę z napięciem. W 2. trybie wyświetlana jest godzina na dwóch liniach wyświetlacza oraz temperatura i napięcie. Oczywiście wybór trybu wyświetlania wybiera się przy użyciu klawiaturki. Po wciśnięciu przycisku "S" wchodzi się w menu ustawień i tam można przestawić godzinę, ustawić czas stopniowego zapalania lampek oraz wszystkie pozostałe parametry. Czyli raz zaprogramowana ATMEGA ma działać przez długie lata (mam nadzieję). Układ wyposażyłem dodatkowo w pamięć EEPROM, więc po zaniku zasilania wszystkie parametry zostaną zapamiętane.

Pozdrawiam ;)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2009, 17:40:34 »
Cytuj

Mariusz Wiśniewski napisał:
Witaj, ogólnie układ jest bezobsługowy. Można wybrać jeden z dwóch rodzajów wyświetlania informacji. W 1. trybie wyświetlana jest data, godzina, dzień tygodnia i temperatura na zmianę z napięciem. W 2. trybie wyświetlana jest godzina na dwóch liniach wyświetlacza oraz temperatura i napięcie. Oczywiście wybór trybu wyświetlania wybiera się przy użyciu klawiaturki. Po wciśnięciu przycisku "S" wchodzi się w menu ustawień i tam można przestawić godzinę, ustawić czas stopniowego zapalania lampek oraz wszystkie pozostałe parametry. Czyli raz zaprogramowana ATMEGA ma działać przez długie lata (mam nadzieję). Układ wyposażyłem dodatkowo w pamięć EEPROM, więc po zaniku zasilania wszystkie parametry zostaną zapamiętane.

Pozdrawiam ;)


Gratuluje pomyslu:) Fajnie byloby jakby komputer pokazywal srednie spalanie oraz zawartosc baku w litrach:) ALe to chyba nie jest do zrobienia)

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2009, 17:59:20 »
Cytuj

Krzysztof Szymczak napisał:
Gratuluje pomyslu:) Fajnie byloby jakby komputer pokazywal srednie spalanie oraz zawartosc baku w litrach:) ALe to chyba nie jest do zrobienia)


No dzięki ;) Wszystko jest do zrobienia, tylko trzeba trochę nad tym posiedzieć i się znać a mi tej wiedzy brakuje, zresztą cierpliwości też ;)

Pozdrawiam

  • Gość
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 28, 2009, 08:38:38 »
Hehe fajne chcem też coś takiego :))
zastanawiam sie skad takie cosik można dorwać wie ktoś moze??

Offline Tomasz Wroniszewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 067
  • Skąd: Turzany
  • Posiadany samochód: 406 2.0 HDI, C5 '04 2.0 HDi, PF 126p
  • Miejscowość: Rudawa
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2009, 09:04:21 »
Na alledrogo można kupić gotowy komputerek pokazujący również spalanie, także oparty na atmega.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2009, 09:31:18 »
Cytuj

Tomasz Wroniszewski napisał:
Na alledrogo można kupić gotowy komputerek pokazujący również spalanie, także oparty na atmega.


Tylko ciekawe czy dziala bez problemu takie znalazlem na allegro:)

http://allegro.pl/item663760042_uniwersalny_komputer_pokladowy_paliwa_rewelka.html

lub

http://allegro.pl/item663760120_uniwersalny_komputer_pokladowy_paliwa_w_obudowi.html

Ciekawe tylko jak z ich precyzja dzialania:) W sumie fajnie byloby miec cos takiego i zeby jeszcze pokazywalo ile jest paliwa w baku:) Bo wiadomo jak jest ze wskaznikami w ZX:)

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 28, 2009, 09:56:40 »
Ciekawe jak z montażem tego w naszych cytrynkach. Jeżeli komuś się uda to myślę, że wezmę się za przeróbke mojego komputerka i wetdy mógłby powstać projekt dla wszystkich chętnych forumowiczów (oczywiście jeśli byliby jacyś chętni).

Pozdrawiam ;)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 28, 2009, 11:07:50 »
Cytuj

Mariusz Wiśniewski napisał:
Ciekawe jak z montażem tego w naszych cytrynkach. Jeżeli komuś się uda to myślę, że wezmę się za przeróbke mojego komputerka i wetdy mógłby powstać projekt dla wszystkich chętnych forumowiczów (oczywiście jeśli byliby jacyś chętni).

Pozdrawiam ;)


Ja jestem chetny:) Mozna by go umiescic zamiast zegarka:) I napisac do goscia zeby dla klubu cytrynki do funkcji komputera dodal zgarek:) Mysle zeby nie bylo z tym problemow:)

  • Gość
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 28, 2009, 11:10:17 »
Ja tez bym byl chetny na takie cosik :)

Offline Mateusz Kita

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Audi A4 1.8t '00; Honda CBX 750 '89
  • Zainteresowania: sporty walki, motoryzacja
  • Miejscowość: Lublin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 28, 2009, 15:22:20 »
Gdybym cokolwiek znał się na elektryce to pewnie też bym sobie sprawił taki bajer;)

Offline Tomasz Wroniszewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 067
  • Skąd: Turzany
  • Posiadany samochód: 406 2.0 HDI, C5 '04 2.0 HDi, PF 126p
  • Miejscowość: Rudawa
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 28, 2009, 17:10:12 »
Mariusz dodaj najlepiej wszystkie schematy jak podłączyć i jak zrobić takie coś. I rzecz wiadomo co do tego jest potrzebne.

Krzysztof co do dokładności tego komputerka z allegro to na pewno będzie trzeba go odpowiednio zestroić ze wszelkimi czujnikami jakie mamy  w aucie, aby nie oszukiwał. Sprawą jasną jest to że różne odczyty mogą być w różnych samochodach. Co do ZXów sprawę podłączenia tego urządzenia ułatwia nam brak linki prędkościomierza.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 28, 2009, 17:14:26 »
Cytuj

Tomasz Wroniszewski napisał:
Mariusz dodaj najlepiej wszystkie schematy jak podłączyć i jak zrobić takie coś. I rzecz wiadomo co do tego jest potrzebne.

Krzysztof co do dokładności tego komputerka z allegro to na pewno będzie trzeba go odpowiednio zestroić ze wszelkimi czujnikami jakie mamy  w aucie, aby nie oszukiwał. Sprawą jasną jest to że różne odczyty mogą być w różnych samochodach. Co do ZXów sprawę podłączenia tego urządzenia ułatwia nam brak linki prędkościomierza.



ćzy ja wiem czy ze wszystkim czujnikami?? Ma on byc tylko polaczony z wtryskiwacza i czujnika predkosci. Pozniej nalezy go tylko skalibrowac. Rozmawialem z gosciem ktroy sprzedaje ten komputer, ze jego dokladnosc jest wysoka. Pozatym wszystko jest napisane jak kalibrowac i podlaczyc. Moim zdaniem po skalibrowaniu jego dokladnosc moze byc wysoka

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 28, 2009, 18:16:36 »
Mam wątpliwości czy ten komputer z aukcji będzie pracował z ZX'em. Z tego co mi się wydaje wtryskiwacz nie steruje dopływem paliwa a pompa. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

Offline Tomasz Wroniszewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 067
  • Skąd: Turzany
  • Posiadany samochód: 406 2.0 HDI, C5 '04 2.0 HDi, PF 126p
  • Miejscowość: Rudawa
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 28, 2009, 19:30:56 »
W sumie oprócz wtryskiwacza i czujnika prędkości dochodzi jedynie odczyt temperatury, aby mieć termometr.

  • Gość
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 28, 2009, 21:53:12 »
Bardzo fajny pomysł, podoba mi się, tylko jedno pytanie, czemu pisałeś w Bascomie a nie w C? Bascom jest [color=ff0000]piii[/color]nie nieekonomiczny...

Chyba się nie pogniewasz jak ściągne od Ciebie pomysł i zrobie sobie taki komputerek na atmedze w C? Naprawdę mi się podoba ten patent ;) Tylko ja np. nie mam klawiaturki od immobilisera i przyciski musiałbym jakoś ładnie wkomponowac w tą samą obudowe. Ile przecisków wykorzystałeś ?

Wyświetlacz to zwykły lcd 2x16 monochromatoryczny z zielonym podświetleniem?


A ja bym tam jeszcze wstawił akcelerometr (już nie są drogie) i żeby pokazywał przyspieszenie i przeciążenie, fajny bajer mógłby byc ;)

pozdrawiam!

Offline Mariusz Wiśniewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Modyfikacja Zegarka - czyli mini "komputer"
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 28, 2009, 22:42:28 »
Czemu pisałem w BASCOMie a nie w C? Bo tylko znam BASCOMa, wiem, że "nieeokonomiczny" ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. A czemu nie napiszesz w Asemblerze ;). Wyświetlacz tak jak napisałeś - 2*16 z zielonym podświetleniem. Czemu zielone? Bo ładnie się kompnuje z resztą wnętrza. Obecnie na rynku występują wyświetlacze z całą paletą barw (nawet RGB). Jeżeli chodzi o klawiaturę to użyłem wszystkich przycisków - cyfry i klawisz "C" do wpisania kodu, oraz przycisk "S" i klawisze "4" i "6" do sterowania komputerem. Dodatkowo pod każdym przyciskiem umieściłem diodę LED, która podświetlaja aktywny klawisz. Pomysł z akcelerometrem ciekawy, nie wpadłem na niego.

Życzę powodzenia przy budowie komputerka ;)

Pozdrawiam