Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami  (Przeczytany 6077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« dnia: Sierpień 14, 2023, 13:53:35 »
Witam serdecznie wszystkich Państwa. Od jakiegoś czasu zanika mi glos w prawym głosniku w Citroenie C5 Mk 1. Zdarzaja sie sytuaje ze ten glos przechodzi z lewej strony na prawą lub jest slyszalny w lewym glośniku . Ostatnim czasy te glośniki strasznie charczą i nie wiem dlaczego tak sie dzieje. Co mnie ciekawi z radia jest lepsza jakość dżwieku niż z zmieniarki. Czy to moze byc przyczyna w radiu? Jak można naprawic ten problem?Czy trudno jest wymienić samemu glośniki w Citroenie C5? Nigdy nie mialem wcześniej takiego problemu. Pozdrawiam serdecznie Andrzej.



Zmiana czcionki domyślnej to zło... którego się pozbyłem :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 20:14:01 wysłana przez Błażej Banisz »

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 131
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2023, 14:00:11 »
Nie kombinuj z wielkością czcionki bo tylko pogarszasz sprawę.
Witam serdecznie wszystkich Państwa. Od jakiegoś czasu zanika mi glos w prawym głosniku w Citroenie C5 Mk 1. Zdarzaja sie sytuaje ze ten glos przechodzi z lewej strony na prawą lub jest slyszalny w lewym glośniku . Ostatnim czasy te glośniki strasznie charczą i nie wiem dlaczego tak sie dzieje. Co mnie ciekawi z radia jest lepsza jakość dżwieku niż z zmieniarki. Czy to moze byc przyczyna w radiu? Jak można naprawic ten problem?Czy trudno jest wymienić samemu glośniki w Citroenie C5? Nigdy nie mialem wcześniej takiego problemu. Pozdrawiam serdecznie Andrzej.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2023, 14:07:17 »
Przepraszam i nie wiem dlaczego tak wyszlo.....a co zrobić aby byla normalna czcionka?

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2023, 20:18:25 »
po pierwsze nie wklejać z edytorów tekstu... a jeśli już to wklejać jako zwykły tekst. Ostateczność to zaznaczyć cały tekst przed wysłaniem i kliknąć na drugi przycisk od prawej (ten powyżej emotikonek) - podwójne A ze strzałką - on usuwa formatowanie tekstu.

A co do charczenia, to przyczyny mogą być różne, od uszkodzonego zawieszenia głośnika przez biodegradację wiązki, po zmęczoną życiem (i głośnikiem) końcówkę mocy w radiu. Demontaż głośników - jak w boczku drzwi widać śruby przy głośniku, to jest banalne, jak ich nie ma, to trzeba boczek drzwi zdjąć (jak w większości aut PSA). Najłatwiej się chyba do Tweeterów na podszybiu się dostać, bo one są zazwyczaj na zatrzaski, a sam głośnik jest też na zatrzasku zamontowany do maskownicy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2023, 20:38:11 wysłana przez Błażej Banisz »
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2023, 21:26:57 »
Błażeju jak byś kiedyś potrzebował. W starszych C5 głośników wymiana jest prosta i przyjemna. Są plastikowe "atrapki" jak w Xantii... W której swoją drogą nawet instrukcja obsługi pokazywała jak zamontować głośniki.  :D

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2023, 23:57:26 »
Piotrek chciałem coś z serwisówki wrzucić, popatrzyłem sobie w DocBackup, ale widocznie Citroen wymianę głośników uznał za zbyt trywialną bo nic nie było :D. I z tego co piszesz miało by to sens... śruby na wierzchu więc problemu nie ma.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2023, 20:24:04 »
A jak dobrać glośniki do auta aby one pasowały.....czym się sugerować i jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy montujac i podpinając nie ma tam żadnego problemu z podlaczeniem? Jaka firmę najlepiej wybrac mówie o glośnikach?

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2023, 18:07:48 »
Wszystko zależy co chcesz osiągnąć... Masz fabryczny wzmacniacz? Czy jesteś zadowolony z dźwięku na fabrycznych głośnikach? Tam są standardowe głośniki 165mm zarówno w przednich i tylnych drzwiach, ta sama referencja jest też w C5x7 bez wzmacniacza. Jak masz wzmacniacz, to fabrycznie były JBL-e (grają minimalnie lepiej od standardowych) i jeśli jakość dźwięku cię zadowalała (zanim zaczęło trzeszczeć) to cenowo i "roboczo" najprzystępniejsza opcja, czyli kupno sprawnych głośników OEM. Fabryczne głośniki mają gniazdo wpinasz wtyczkę i tyle. Aftermarketowe głośniki najwygodniej podłączyć przez przejściówkę dedykowaną do samochodów PSA (niektórzy sprzedawcy na znanym portalu dołączają do popularnych zestawów głośników takowe), ale tu zależy wszystko od budżetu i oczekiwań (jedyne co cię ogranicza to "grubość" głośnika, żeby z szybą nie kolidował - a reszta jest do zrobienia).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2023, 20:40:21 »
Witam serdecznie Pana. Dziękuję ślicznie za odpowiedż. Chcę zmienić cztery głośniki w drzwiach i zalozyc Alpine Sxe-1750s a w moim aucie mam standardowe radio Clariona  i nie szukam jakichś wielkich efektow jedynie aby to poprawnie dżialalo i nie charczalo i dalo sie posluchać radia. Czy te glośniki bedą dobre aby zamontować w Citroenie 5? JA nie mam w aucie żadnego wzmacniacza .....bynajmniej nie wiem gdzie go szukać a radio juz wyjmowalem...no cyba ze w radiu jest wbudowany wzmacniacz.....nie znam sie na tym. Prosze o opinie co PAn o tym myśli? Pozdrawiam serdecznie.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2023, 22:58:44 »
O tym Alpine się nie wypowiem, bo go nigdy nie słyszałem, a to co znalazłem w internecie, to mocny marketing i opinie osób, których nie znam. samochodu w salę koncertową nie zamienisz (a na pewno nie w rozsądnych pieniądzach). Allegro mówi, że te głośniki mają odseparowany tweeter masz pomysł na montaż? do swojej C5 dokładałem wzmacniacz, zmieniałem głośniki najpierw wpadł pełen zestaw JBL jak w P407 z subwooferem, potem znalazłem zestaw na Philipsie (jak montowany fabrycznie w C5 MKIII), najwięcej dała wymiana tweeterów i wygłuszenie drzwi (czysto subiektywnie, zmiana wysokotonowych bez wygłuszenia testowana w żonowym C4). Jeśli jakość dźwięku z fabrycznego zestawu była zadowalająca, to wymiana na identyczne głośniki jest najbezpieczniejsza - będzie tak samo jak wcześniej bez większych kosztów.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 16, 2023, 23:37:03 »
Nie wiem jak zachowa się oryginalne radio przed liftem. Byłem zadowolony ze zmiany fabrycznych "zwykłych" głośników na te z zestawu JBL (akurat po taniości udało mi są wtedy 4 takie głośniki kupić z C6.) nawet bez wzmacniacza była wyrażenia różnica na + tylko dlatego że JBL są lepiej wykonane. Oczywiście później dodałem wzmacniacz... Jednak patrząc na to z dystansem, obecnie mógłbym go zdemontować. Chyba już wyrosłem z "umca umca".  :D

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2023, 21:01:37 »
Muszę powiedżieć ze w temacie glosników i tego typu rzeczy jestem laikiem a obejrzalem film na youtube jak gosc sobie wymienil stare orginalne na takie i pomyślalem ze skopiuje jego pomysl i normalnie wymienie te duze glosniki i w ich miejsce wstawie takie same ale nowe Alpine......a ze gościowi to gralo i nie trzeszczalo wiec taki sam sposob montarzu przewidzialem jak ten gość ....i pomyslalem ze kupie cztery takie glosniki i je zainstaluje w miejsce starych......nie wiem czy poprawnie rozumuje ale chcialem aby jakos te glosniki graly i dzwiek byl normalny.....stare sa juz dziurawe i ledwo sie trzymaja wiec myslalem ze nowe na pewno beda sie sprawwaly lepiej.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2023, 23:48:34 »
Na Youtube... czyli samego dźwięku nie ocenisz, a to że komuś coś odpowiada, nie znaczy, że ty też będziesz z takiego rozwiązania zadowolony. Może się mylę, ale wychodzę z założenia, że jeśli komuś zależy na dobrym dźwięku, i słyszy niedostatki w samochodzie, to zgłębi trochę temat i coś o głośnikach i ich parametrach (czyli na co zwrócić uwagę) będzie wiedział. Sprawny głośnik trzeszczeć nie będzie (o ile końcówka mocy jest go w stanie poprawnie wysterować). Jak długo masz to auto? czy zanim pojawił się problem z głośnikami miałeś wrażenie, że coś jest nie tak z dźwiękiem? Jak na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi wystarczająco długo, aby słyszeć dźwięk bez trzeszczenia na oryginalnych głośnikach, a na drugie "było ok" - to bym został przy OEM - które da się za 10PLN od sztuki dostać. Poprawa dźwięku to nie tylko sprzęt (radio, wzmacniacz, głośniki) to również - a może nawet przede wszystkim - warunki pracy głośników.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 18, 2023, 22:45:29 »
Tak to prawda ze na youtube nie ocenie dzwieku a dodam wiecej ze ja niewiele znam sie na glosnikach i sprzecie audio.... zalezy mi cos zamontowac aby dzwiek byl slyszalny i rozpoznawalny poniewaz obecnie to trudno to nazwac dzwiekiem. Auto mam bardzo dlugo poniewaz posiadam go 17 lat ale stan jest dosc dobry i wszystko dziala poprawnie a pamietam ze gdy glosniki byly sprawne to nawet mlutko to dzialalao a teraz to nie da sie tego sluchac. Chcialbym aby ponownie to dzialalo tak jak dawniej kiedy to wszystko blo sprawne. W sumie to tak naprawde to nie zalezy mi jakiej marki beda glosniki ale  aby to poprawnie dzialalo. Te glosniki o ktorych Pan pisal nie moge znalezc .... moze jakos inaczej musze wpisac .....ale tak jak zaznaczylem na wstepie ....w tym temacie jestem laikiem ..... i dla mnie to czarna magia.
Pozdrawiam serdecznie

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2023, 20:10:12 »
Fabryczne JBL z wersji z 8-mioma głośnikami (niskośredniotonowe - 165mm) miały oznaczenie 6562.J7 (to według Citroena, bo na samym głośniku jest 9648278080), wersja zwykła z 6 głośnikami miała głośniki ASK (zazwyczaj made in Poland lub Italy) które mają oznaczenia 6562.X2 a na samym głośniku jest 9664955480 -  odnośnie głośników wysokotonowych w desce to 6562.C6 dla JBL z nadrukowanym numerem 9633355880 lub 6562.C7 (Harman 9633355780, mógł też być ASK - numeru nie znam, grał gorzej jeszcze mniejszy magnes i membrana), oraz tylne tweetery 6562F5 (JBL 9633355980). W deskę można zamontować tweetery z C5x7 z wersji za wzmacniaczem oznaczenie PSA 6562.Q7 (głośniki Philipsa 9654819580), co do średniotonowych Philipsów 6562.Q6 (9654819680) mam wątpliwości, one mają niższą impedancję i końcówka mocy w radiu może sobie z nimi nie radzić. Tyle jeśli idzie o fabryczne głośniki - i tak jak pisał Piotr te JBL-e są lepiej wykonane, mają też trochę większy magnes i grają zauważalnie lepiej, pasują bez przeróbek, wyjmujesz stary głośnik odpinasz wtyczkę, wpinasz w nowy głośnik i go montujesz.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Odp: Citroen C5 Mk1 Problem z glośnikami
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 22, 2023, 21:34:42 »
Chciałbym zapytać czy może ktoś mi podpowiedzieć lub przeslać jakiś materiał instruktarzowy jak wymienić te malutkie glośniczki na desce te glośniczki przy szybie w Citroenie C5? Z góry ślicznie dziekuję  za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.