Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Nowe opony  (Przeczytany 1011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Czujkiewicz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso, Ford Fusion
  • Zainteresowania: wędkarstwo
  • Miejscowość: Warszawa
Nowe opony
« dnia: Marzec 01, 2020, 13:15:25 »
Witam,
Nadszedł czas zakupu nowych opon letnich do Pikusia i mam dylemat dotyczący wyboru rozmiaru, mianowicie pozostać przy standardowym 185/65 15, czy zamienić na 195/60 15. Rzecz polega na uzyskaniu lepszej przyczepności podczas bocznego wiatru, a Pikuś jak wiadomo jest bardzo wrażliwy w tych warunkach pogodowych. Może ktoś ma doświadczenia z jazdy na dobrych oponach 195/60 15 i reakcję na boczny wiatr. Teoretycznie niższy profil i większa szerokość mogły by pomóc w tym przypadku. Proszę o info. Pozdrawiam

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Odp: Nowe opony
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2020, 22:32:46 »
Na Oponeo.pl masz kalkulator zamienników.

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Nowe opony
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2020, 22:52:53 »
Rzecz polega na uzyskaniu lepszej przyczepności podczas bocznego wiatru, a Pikuś jak wiadomo jest bardzo wrażliwy w tych warunkach pogodowych.
Niestety, konstrukcja zawieszenia i gabaryt sprawia, że nawet założenie walców 235 niewiele by zmieniło.
Zawsze będzie usiłował zmienić pas ruchu przy bocznym wietrze.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Nowe opony
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2020, 00:17:57 »
Ja jeżdżę na 15-tkach 195/65 (na zimę mam taki sam rozmiar). Auto dobrze się prowadzi, fajnie wygląda, a gruby balon sprawia, że nie wnerwiam się tak bardzo jak czasem wpadnę w jakąś dziurę.

Na lato mam Vredestein Sportrac 5. Bardzo przyjemnie się na nich jeździ. Z szerokością też nie masz co szaleć. Przy bocznych podmuchach przyczepności masz dość nawet przy rozmiarze 185/65. To auto jest po prostu żaglem i przy szerokich gumach też będzie Ci na wietrze chciało uciec na bok.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Marcin Czujkiewicz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso, Ford Fusion
  • Zainteresowania: wędkarstwo
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Nowe opony
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2020, 17:46:29 »
Wracam do tematu po doświadczeniach z jazdy na oponach w rozmiarze 195/60 R 15, marka Goodyear Efficientgrip Performance. W końcu zdecydowałem się na zmianę rozmiaru zgodnie z pierwszym postem i po ok. 10 tys. km zrobionych przez ostatnie 6 miesięcy potwierdzam, że zmiana wyszła na lepsze przede wszystkim w kontekście prowadzenia pojazdu i reakcji na boczny wiatr. Samochód jest odczuwalnie bardziej stabilny, nie wymaga takich reakcji jak wcześniej przy standardowym rozmiarze ogumienia. Dodatkowo komfort jazdy wcale nie ucierpiał. Pozdrawiam.