Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: czy wentylator chlodnicy ma więcej niz 1 bieg???  (Przeczytany 1443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Jędruszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gryfice
  • Posiadany samochód: XM 3.0 V6 24V
  • Miejscowość: Gryfice
czy wentylator chlodnicy ma więcej niz 1 bieg???
« dnia: Grudzień 01, 2009, 18:26:15 »
witam
ostatni zaczyna grzac mi sie auto. sprawa dziwna, tym bardziej ze zaczyna sie robic zimno. przy krotkiej jezdzie jest ok, trasa dlugosci ok 100km tez jest ok, ale wjade do miasta, stane na chwile w korkach i temp leci w gore pod czerwone pole.

moje wnioski:
1. auto po uruchomieniu szybko nabiera  temperatury (do ok 90stopni),  w srodku ogrzewanie jest OK. wnioskuje wiec ze termostat sprawny
2. mialem ostatnio problemy z chlodnica,  (w jednym miejscu miala wyciek, prawdopodobnie przez zbyt wysokie cisnienie w ukladzie spowodowane temperaturą - tak powiedzial fachman). chlodnca zregenerowana, powinna byc ok. wycieków nie ma
3. nie zauwazylem jak sie zachowuje wentylator chlodnicy. pamietam ze kiedys slyszalem jak chodzil na postoju po wylaczeniu auta, ale bylo to takie sobie "pierdzenie", wydaje mi sie ze jakby wetknal palca miedzy smigla to by go zatrzymal (aczkolwiek organoleptycznie nie probowalem). W moim poprzednim aucie jak sie zalaczyl wentylator to jakby sie odkurzacz wlaczyl, czuc bylo buchające spod auta opary gorąca.


czy w Xmenie wentylator ma wiecej niz ten jeden "wolny" bieg?
jesli tak, to co za niego odpowiada i jaki element go włącza? jakis przekaznik? gdzie go znalezc?
w jednym z postow wyczytalem ze jest jakis czujnik temp odpowiedzialny za wlaczenie wentylatora, ale nie wiem jak to sie ma do biegow jego pracy?

plan mam taki: jesli jest przekaznik w momencie kiedy temp pojdzie ku gorze bede chcial zmostkowac go zeby wentylator zaczal pracwac z duza predkoscia. powinno to ostudzic silnik. Jesli misja sie powiedzie, to bede wiedzial co jest za to odpowiedzialne. albo wlacznik/przekaznik wentylatora, albo sam wentylator (jesli po zmostkowaniu nie ruszy na wyzszym biegu).
--------------
pozdrawiam
Rafi DJYendruh

Offline Artur Zamozny

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 902
  • Skąd: Herne DE
  • Posiadany samochód: XM 3.0V6-BX-C5mk1-C5mk1fl-C5x7-C6
  • Zainteresowania: TAK są
  • Miejscowość: Siewierz
Re: czy wentylator chlodnicy ma więcej niz 1 bieg???
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2009, 20:28:34 »
Wentylatory mają 2 prędkości.U mnie jak jest włączona klima to cały czas pracują na wolnych obrotach natomiast kiedy temperatura silnika osiągnie wysoką temp wtedy jest 2 bieg.Pracą wentylatorów zapewne steruje czujnik i przekaźnik ale gdzie jest umiejscowiony nie pomogę.

Offline Adrian Kamiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 124
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: citroen Xm2 2.1 td 1997 bez HA
  • Zainteresowania: Peugeot 307 CC 2.0 (180 kM )
  • Miejscowość: Lubin
Re: czy wentylator chlodnicy ma więcej niz 1 bieg???
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 01, 2009, 20:41:53 »
przekaźniki od wentylatorów (szt 3) znajdziesz koło lampy lewej przedniej a zalącza je czujnik temperatury (niebieski ) ten co jest koło filtra paliwa
peugeot 307 CC 2.0 (180 KM)

Offline Rafał Jędruszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gryfice
  • Posiadany samochód: XM 3.0 V6 24V
  • Miejscowość: Gryfice
Re: czy wentylator chlodnicy ma więcej niz 1 bieg???
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 04, 2009, 12:40:49 »
OK, styki byly zielone :-)
teraz są wyczyszczone, podobno sprawdzono ze sie bedzie wentylator wlaczac, powinno byc OK. dzieki wszystkim
--------------
pozdrawiam
Rafi DJYendruh