Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Stukanie jakby zaworu  (Przeczytany 2400 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Frankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Wieliczka
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2.0 HDI 2008r.
  • Miejscowość: Wieliczka
Stukanie jakby zaworu
« dnia: Grudzień 26, 2009, 12:59:13 »
Witam klubowiczów.Wiem że jest to forum XM-a lecz silnik 2.1 częściej występował w XM-e niż Xanti.A więc po zakupie auta wymieniłem olej ,niewiedząc jaki był poprzednio wlałem castrola 10W40.W czasie wyjazdu na wczasy gdy silnik porządnie się rozgrzał pojawiło się dziwne stukanie jakby jednego zaworu.Po powrocie z wczasów stukanie to zanikło(stukało to tylko na rozgrzanym silniku).W tym roku zmieniłem olej na Elfa 10W40 i pojawiło się to samo stukanie,tylko że w tej chwili stuka mi już przy nie całkiem rozgrzanym silniku.Przy obrotach około 1500-1800 to zanika.Co to może być regulacja zaworów wiem że jest hydrauliczna a może jakiś popychacz.Chyba że poprzednik jeżdził na mineralnym i półsyntetyk wypukał nagar.Proszę o radę jak to usunąć i  od czego zacząć.Może ktoś miał taki sam problem.Pozdrawiam

Offline Tomasz Nowak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: XM 2.9 V6 '98r
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2009, 13:55:08 »
Jeśli przy zwiększaniu obrotów cichnie to raczej popychacze zaworów (kiedy dostają większego ciśnienia oleju to cichnie). A pewny jesteś, że to od góry słychać?
Były: XM 2.1 TD 12V 93r
        Saxo 1.5 '97

Jest: XM 2.9 V6 + LPG Automat '98
        C4 1.6 16V + LPG '10

Offline Artur Majewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 715
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: Drugi XM MKI V6 24v 200KM- :) :) :) SGI Stag Premium
  • Zainteresowania: rowerowe szaleństwa,mechanika
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2009, 16:49:24 »
No cóż, mogę mieć dla Ciebie niepokojące wieści . Kiedyś miałem BX-a i właśnie podobne stukanie zakończyło się wymianą wałka rozrządu ( jakieś 4 godzinki roboty).
Krzywki są utwardzane powierzchniowo i w momencie przytarcia wydzierają się bardzo szybko.Nie jest regułą ,że siadają wszystkie równomiernie.Może to być jedna i mamy kiszkę.
Moja rada - trzeba zdjąć pokrywę i przemierzyć .Do stwierdzenia usterki wystarczy ci zwykła suwmiarka , jak już ostro stuka to odchyłka kształtu krzywki będzie widoczna nawet gołym okiem(brak fazki na rancie).
Poza tym poprzedni właściciel mógł dolać do oleju zagęszczacza i teraz po wymianie oleju wychodzi szydło z worka.Tłumaczy to stukanie w miarę rozgrzewania  oleju . Oczywiście to jest hipoteza ale warto ją sprawdzić.
malibu

Były:125p ,ze trzy 126p,Fiat 131 Mirafiori , Wartburg, VW golf GTI (150 KM) , Opel Kadett Berlina , Renault Fuego GTS (przez 18 lat !!!) , Renault Trafic , Citroen BX , Mazda MPV, XM V6 24v Pallas (200HP :) )

Offline Tomasz Żukowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 725
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 2.0HDI MK1
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2009, 20:09:01 »
Trzeba pamiętać że to diesel i wtrysk też potrafi  stukać jak się zawiesi, ha potrafi tak walić jakby w silnik ktoś młotkiem naparzał .Wszystko zależy jaki dźwięk się wydobywa z silnika , przyczyn może być wiele.Weź słuchawki lekarskie ( jak masz do tego dostęp) i przebadaj poszczególne miejsca silnika .

Offline Michał Armatowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Skąd: Stare Czaple
  • Posiadany samochód: xm-bx-xanti x2
  • Zainteresowania: mechanika samochodowa
  • Miejscowość: Stare Czaple
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2009, 21:12:06 »
Mam trochę przeszłe z tymi silnikami także może coś doradzę. pytani czy silnik bierze olej ile ma przejechane, może starczy zmienić na olej 15w40 .Na 99% to jeden z hydrorególatorów  stuka a może poprzednik jeżdził na 15.Wałki w nich nie siadają a w bx siadnie gdy jest za duży luz zaworowy

Offline Tomasz Nowak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: XM 2.9 V6 '98r
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2009, 03:52:51 »
Cytuj

Tomasz Żukowski napisał:
Trzeba pamiętać że to diesel i wtrysk też potrafi  stukać jak się zawiesi, ha potrafi tak walić jakby w silnik ktoś młotkiem naparzał .Wszystko zależy jaki dźwięk się wydobywa z silnika , przyczyn może być wiele.Weź słuchawki lekarskie ( jak masz do tego dostęp) i przebadaj poszczególne miejsca silnika .


tak to fakt, jak wtrysk jest choćby zapowietrzony to wali jakby się waliło młotkiem po głowicy, ale podczas jazdy by to z czasem ustąpiło, pompa przepchałaby powietrze.
Na początek bym wlał gęstszy olej, a jeśli nie pomoże to wysłuchać czy to z dołu czy z góry, a później jakie opcje to już w sumie wiadomo :)
Były: XM 2.1 TD 12V 93r
        Saxo 1.5 '97

Jest: XM 2.9 V6 + LPG Automat '98
        C4 1.6 16V + LPG '10

Offline Mariusz Frankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Wieliczka
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2.0 HDI 2008r.
  • Miejscowość: Wieliczka
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2009, 08:49:21 »
Witam ponownie.Stukanie z którym mam problem pochodzi na pewno z góry silnika i jest to stukanie tylko jednej części -też stawiam na popychacz.Silnik praktycznie oleju nie bierze ,jednak wydaje mi się że pracuje trochę za głośno.Co do oleju to też wydaje mi się prawdopodobne że poprzednik jeżdził na mineralnym.Dla mnie zmiana na mineralny to nie jest żadne pozbycie się problemu.Ten silnik powinien co najmniej chodzić na 10W40.Jeszcze są ślady że ktoś ściągał głowice,ponieważ widać czerwony silikon na uszczelce po bokach kolo głowicy.Ja kombinuję tak jeżeli była ściągana głowica to nie bez powodu,prawdopodobnie strzelił pasek zrobili co mieli zrobić lecz założyli stare popychacze które zostały pokrzywione.

Offline Michał Armatowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Skąd: Stare Czaple
  • Posiadany samochód: xm-bx-xanti x2
  • Zainteresowania: mechanika samochodowa
  • Miejscowość: Stare Czaple
Re: Stukanie jakby zaworu
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2009, 09:37:02 »
Pogęty  to może nie jest ale na pewno przesilony, a gdy jeszcze się pasek urwał to na 100% to hybro-regulatotr!!!!!!!!!