Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Pojemnosc miski olejowej ! 1.9i  (Przeczytany 3190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Kurenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: ZX 1.9i Volcano - sprzedany
  • Miejscowość: Olsztyn
Pojemnosc miski olejowej ! 1.9i
« dnia: Marzec 17, 2009, 18:20:10 »
Ile litrów oleju nalezy wlać, aby poziom był miedzy minimum a maksimum ?!

Witam.

W aucie pojawiła się dziwaczna przypadłość:

Przy mocnym depnięciu w hamulec, zapala się lampka .. cisnienia oleju ; o Ale zdziwko złapałem, jak to zauwazylem..

Trwa to sekunde jak nie mniej, tak jakby za duzy pęd leciał na przód i zapala się lampka i po chwilce już gaśnie.

Dwa razy miałem dzis hamowanie awaryjne i 2 razy ten sam problem.

Any ideas?
11/08 - 10/09 ZX 1.9i Volcano - sprzedany

Offline Mariusz Ilicki

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 1 942
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0 BlueHDi 14r., Pug 306 1.6 8v 00r., Xsara Picasso 1.8 16v 04r.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2009, 18:51:19 »
Sprawdź poziom oleju...może być mało.

Offline Mariusz Kurenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: ZX 1.9i Volcano - sprzedany
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2009, 18:59:58 »
Niedawno wymieniałem i wlałem około 5 L, wiec w miesiąc by chyba nie ubyło .. wycieków nie mam, rozrzad zrobiony z wymiana uszczelniaczy wałka rozrzadu i walu korbowego wiec elegancko pod machą, a tu taki zonk.

Co prawda, wskaznik na desce rozdzielczej podczas zaplonu jest ledwo ponad czerwone pole, ale tym sie nie sugeruje za bardzo bo raz tak, raz tak pokazuje, a bagnet jest taki troche z [color=ff0000]piii[/color] w zx, dość ciężko na nim odczytać poziom, ale z tego co tam sprawdzałem to miedzy kreskami sie miesci..
11/08 - 10/09 ZX 1.9i Volcano - sprzedany

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 17, 2009, 20:09:21 »
A masz cały bagnet czy z urwaną rączką?

Offline Mariusz Kurenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: ZX 1.9i Volcano - sprzedany
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 17, 2009, 21:11:13 »
z gumowa 'rączką'. kupowany jakis czas temu w aso, bo wczesniej mialem bez tej gumy
11/08 - 10/09 ZX 1.9i Volcano - sprzedany

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2009, 22:55:01 »
Mariusz- przez miesiąc to mój móglby spalić z 6 litrów (przy 3 kkm miesięcznie)- zaraz po kupnie dziada. Sprawdź koniecznie poziom oleju!

Wypaliłeś bagnet po zakupie? Jak nie to dlatego nie możesz poziomu odczytać;)
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2009, 08:12:59 »
miałem ten sam problem. pomogła dolewka 0.5 litra oleju. Nawet na ostych zakrętach w lewo mi się zapalała kontolka

Offline Mariusz Kurenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: ZX 1.9i Volcano - sprzedany
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2009, 15:58:48 »
Eh.. Piotrek, co am przez to rozumieć? Ze zx'y tak mają i wchłaniaja kilka litrow oleju? Przeciez to nie jest normalne, tak nie powinni byc..

1. Powiedzcie mi w takim razie jaka jest pojemnosc miski olejowej, ile trza wlać przy wymianie zeby bylo OK. W instrukcji silnik 1.9i został pominiety, wkur**jące, ale wlałem 5L miesiac temu i niby teraz mam mniej niz minimum ?! Miesiac i okolo 3L zjadło?! Toc to nienormalne jet..

2. Ten bagnet w zx to jest jedna wielka kupa. Nie dość ze on spiralowy taki, to jeszcze nie idzie prosto do miski tylko zakreca.. Masakra z takim pomyslem beznadziejnym.

Bo przecież jak wsadze go na miejsce, to po wyjeciu powinien być olej na calej szerokosci bagnetu konczac miedzy minimum a max, a teraz mam tak, ze olej jest przy krawedzi, pod minimum jest troche wiecej, ale jak juz innym razem sprawdze to i w ogole pod minimum nie pokrywa szerokosci bagnetu tylko idzie jakos przy krawedzi, z przerwami, w jednym miejscu jest kropelku, nie ma, jest znow ... O kant d**py potłuc takie kontrolowanie stanu oleju.
11/08 - 10/09 ZX 1.9i Volcano - sprzedany

Offline Marcin Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 333
  • Skąd: Bailieborough/Gryfice
  • Posiadany samochód: ZX 2.0 16v 157PS i 181Nm
  • Miejscowość: Bailieborough/Gryfice
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2009, 16:37:52 »
z tego co pamiętam do Volcana 1.9i wchodzi 5,5 litra ale nie mówie na 100% bo dawno go nie miałem a jeździłem dwoma! proponowałbym jeszcze to sprawdzić gdzieś w archiwum bo było to opisywane!
Marcin Jankowski
ZX 2.0 16V 157PS i 181Nm 20.09.1996r. idealny stan

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2009, 17:32:54 »
Cytuj

Mariusz Kurenda napisał:
Eh.. Piotrek, co am przez to rozumieć? Ze zx'y tak mają i wchłaniaja kilka litrow oleju? Przeciez to nie jest normalne, tak nie powinni byc..

1. Powiedzcie mi w takim razie jaka jest pojemnosc miski olejowej, ile trza wlać przy wymianie zeby bylo OK. W instrukcji silnik 1.9i został pominiety, wkur**jące, ale wlałem 5L miesiac temu i niby teraz mam mniej niz minimum ?! Miesiac i okolo 3L zjadło?! Toc to nienormalne jet..

2. Ten bagnet w zx to jest jedna wielka kupa. Nie dość ze on spiralowy taki, to jeszcze nie idzie prosto do miski tylko zakreca.. Masakra z takim pomyslem beznadziejnym.

Bo przecież jak wsadze go na miejsce, to po wyjeciu powinien być olej na calej szerokosci bagnetu konczac miedzy minimum a max, a teraz mam tak, ze olej jest przy krawedzi, pod minimum jest troche wiecej, ale jak juz innym razem sprawdze to i w ogole pod minimum nie pokrywa szerokosci bagnetu tylko idzie jakos przy krawedzi, z przerwami, w jednym miejscu jest kropelku, nie ma, jest znow ... O kant d**py potłuc takie kontrolowanie stanu oleju.


Zależy jaszcze czy nie masz wycieków i ile kilometrów robisz w miesiącu. Jak nie ma wycieków i ubywa wiecej niż 1l na 1000km bez agresywnej jazdy to spalanie oleju nie mieści się w normie. ja w 16v nieraz musze kilka razy sprawdzać olej zyby bagnet pokazał rzeczywisty stan oleju. U przy wymianie wchodzi 4l oleju, ale to jednak inny silnik niż u ciebie

  • Gość
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2009, 17:49:16 »
Faktycznie tego oleju może być za mało (do swojego vulcana też wlewałem 5L), ale mając olej w normie, pamiętam że też przy sotrym hamowaniu i na zakrętach, zapalała się kontrolka

"miałem ten sam problem. pomogła dolewka 0.5 litra oleju. Nawet na ostych zakrętach w lewo mi się zapalała kontolka"

Przy 16V niedobrór oleju jest dużo bardziej niebezpieczny.
Na ostrych dokręconych zakrętach smok potrafi wyssać olej z miski (mała miska a duża głowica), i zatarta panewka, a w najgorszym przypadku korba bokiem wyjdzie...

Offline Mariusz Kurenda

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: ZX 1.9i Volcano - sprzedany
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2009, 17:50:15 »
Tak jak pisalem wyzej: "Niedawno wymieniałem i wlałem około 5 L, wycieków nie mam, rozrzad zrobiony z wymiana uszczelniaczy wałka rozrzadu i walu korbowego"

W miesiącu robie moze 500 km .. ; ]
11/08 - 10/09 ZX 1.9i Volcano - sprzedany

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2009, 18:12:26 »
Cytuj

Marcin Jankowski napisał:
Faktycznie tego oleju może być za mało (do swojego vulcana też wlewałem 5L), ale mając olej w normie, pamiętam że też przy sotrym hamowaniu i na zakrętach, zapalała się kontrolka

"miałem ten sam problem. pomogła dolewka 0.5 litra oleju. Nawet na ostych zakrętach w lewo mi się zapalała kontolka"

Przy 16V niedobrór oleju jest dużo bardziej niebezpieczny.
Na ostrych dokręconych zakrętach smok potrafi wyssać olej z miski (mała miska a duża głowica), i zatarta panewka, a w najgorszym przypadku korba bokiem wyjdzie...


nawet mnie nie strasz! ja tak jeździłem ze dwa miesiące. Ogólnie ja sie boję krecic swojego 16v powyżej 6000obr. bo słyszałem ze panewki sie obracaja. Prawda to?

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 18, 2009, 18:15:17 »
Cytuj

Mariusz Kurenda napisał:
Tak jak pisalem wyzej: "Niedawno wymieniałem i wlałem około 5 L, wycieków nie mam, rozrzad zrobiony z wymiana uszczelniaczy wałka rozrzadu i walu korbowego"

W miesiącu robie moze 500 km .. ; ]


sprawdz czy dolanie oleju pomaga na ten objaw zapalającej sie lampki cisnienia oleju.

  • Gość
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 18, 2009, 22:13:54 »
Cytuj

michał Kamiński napisał:
Cytuj

Marcin Jankowski napisał:
Faktycznie tego oleju może być za mało (do swojego vulcana też wlewałem 5L), ale mając olej w normie, pamiętam że też przy sotrym hamowaniu i na zakrętach, zapalała się kontrolka

"miałem ten sam problem. pomogła dolewka 0.5 litra oleju. Nawet na ostych zakrętach w lewo mi się zapalała kontolka"

Przy 16V niedobrór oleju jest dużo bardziej niebezpieczny.
Na ostrych dokręconych zakrętach smok potrafi wyssać olej z miski (mała miska a duża głowica), i zatarta panewka, a w najgorszym przypadku korba bokiem wyjdzie...


nawet mnie nie strasz! ja tak jeździłem ze dwa miesiące. Ogólnie ja sie boję krecic swojego 16v powyżej 6000obr. bo słyszałem ze panewki sie obracaja. Prawda to?


No właśnie napisałem Ci dlaczego się obracają:]
NA prostej możesz go drzeć ile wlezie, na zarętach trzeba uważać.
Podobno miska olejowa z wersji ZXa 16v z klimą jest rozwiązaniem na obracającą się panewkę (jest o litr pojemniejsza i ma specjalną przegrodę zapobiegającą odpływaniu oleju)

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Ciśnienie oleju przy hamowaniu
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 18, 2009, 22:19:15 »
no tak. Teraz będę polnował oleju jak oka w głowie....