Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] Wymiana ksenonu  (Przeczytany 1005 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartosz Zieliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Z-ów
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V+ LPG
  • Miejscowość: Z-ów
[Mk1] Wymiana ksenonu
« dnia: Luty 09, 2013, 18:19:24 »
Witam. Przepalił mi się ksenon po prawej stronie. Ogólnie się już do niego dostałem, odłączyłem przetwornicę, ale niestety nie wiem jak odgiąć i "co" odgiąć aby wyciągnąć spalony żarnik. Zaglądałem przez lusterko ale nie wiem na jakiej zasadzie działa ten zatrzask. Proszę o pomoc jak go odłączyć. I jeszcze pytanie jakie ksenony były montowane fabrycznie? chodzi mi o barwę i ewentualnie markę. Muszę zakupić nowy i nie chciał bym żeby mocno się różniły. Za pomoc z góry dziękuję.

Offline Adam Łosik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 92
  • Skąd: Świętochłowice
  • Posiadany samochód: [MK I] (Break) 2001 V6 3.0 Exclusive Automat + LPG
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Świętochłowice
Re: [Mk1] Wymiana ksenonu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2013, 17:19:26 »
Witam!

Poniższy rysunek powinien pomóc. Drut trzymający palnik trzeba przycisnąć w kierunku "do lampy" i przesunąć w bok. To w którą stronę zależy od strony którą wymieniamy. Nie pamiętam która lampa w którą stronę ;)

Co do barwy, to oryginalnie montowane są 4300K, jednak nie należy wymieniać tylko jednego palnika, gdyż kolor na pewno będzie się różnić chociażby ze względu na inne zużycie obu lamp. Osobiście jeżdżę na 6000K tanich z Alle... za 26zł / szt. Wytrzymują około roku.

Pozdrawiam, Adam.

Offline Bartosz Zieliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Z-ów
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V+ LPG
  • Miejscowość: Z-ów
Re: [Mk1] Wymiana ksenonu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2013, 19:00:40 »
dziękuję za odpowiedź. Poradziłem już sobie z tym nieszczęsnym drucikiem. Powiedz kolego a nie obawiasz się o przetwornice?? Czytałem gdzieś że chińskie podróbki potrafią przepalić przetwornicę. Również stoję przed decyzją kupna żarników no i nie ukrywam że mam dylemat.

Offline Adam Łosik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 92
  • Skąd: Świętochłowice
  • Posiadany samochód: [MK I] (Break) 2001 V6 3.0 Exclusive Automat + LPG
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Świętochłowice
Re: [Mk1] Wymiana ksenonu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2013, 19:29:14 »
To już moja trzecia wymiana kompletu i wszystkie niemarkowe ;) W 2009r. wymieniałem pierwszy raz po kupnie cytryny. Też czytałem na ten temat, jednak wydać 200zł za komplet a 50zł to różnica ;) Dodam, że wymieniam je przy pierwszych oznakach kończącego się palnika tj. miganie bądź wyraźna zmiana barwy światła. Ponoć dłuższa jazda ze spalonym palnikiem potrafi uszkodzić przetwornicę. Odpukać jak na razie nie mam problemu. Faktem jest natomiast, że chińskie potrafią okopcić reflektor od środka. "Farba" z której wykonana jest "maska" na palniku najzwyczajniej się wypala. Po wyciągnięciu zużytego palnika widać spore ubytki tej "maski". Raz już robiłem "pranie" reflektorów ;)

Pozdrawiam, Adam

Offline Tadeusz Lorkiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Posiadany samochód: honda logo, '99 i C5 mkII 2.0 HDI
Re: [Mk1] Wymiana ksenonu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2013, 23:11:59 »
a mnie się wydaje, że lepiej wydać 200, pomijając prawdopodobieństwo trafienia przetwornicy, to starczy na dłużej niż trzy lata...
pozdr.
Tadeusz

piotrek

  • Gość
Re: [Mk1] Wymiana ksenonu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2013, 14:41:07 »
Witam

Cytuj

Tadeusz Lorkiewicz napisał:
a mnie się wydaje, że lepiej wydać 200, pomijając prawdopodobieństwo trafienia przetwornicy, to starczy na dłużej niż trzy lata...

Tyle, że za 200 za kpl to też nie będzie oryginał (pomimo, że sprzedawcy twierdzą inaczej).
Mam już 3 kpl "oryginalnych" Philipsów i nie świeca tak jak te które były fabrycznie. Jak się przyjrzeć to jakość wykonania też kiepska (cienie krzywo naniesione, mocowanie źle pasujące itp).

Pozdrawiam

Offline Bartosz Zieliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 53
  • Skąd: Z-ów
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V+ LPG
  • Miejscowość: Z-ów
Re: [Mk1] Wymiana ksenonu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2013, 16:10:50 »
rowniez zdecydowalem sie na niemarkowe. Wymienic komplet gdzie sztuka Ostramow (taka wyjelem) kosztuje 170 pln to faktycznie lekka przesada. Przetwornica uzywana kosztuje 100 ale mam nadzieje ze bedzie wszystko dobrze.