Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji  (Przeczytany 2115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 599
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« dnia: Lipiec 20, 2018, 21:32:18 »
Witam,

Zna ktoś może zakres rezystancji na potencjometrach pozycji lusterek? Ewentualnie jaki silniczek regulacji podejdzie do C5? Chwilowo mam założony z Espace geometrycznie pasuje, ale indeksacja nie działa - podejrzewam inny zakres rezystancji (zmiany od 37-51%) albo mam gdzieś jeszcze walnięty przewód w lusterku. Na oryginalnym silniczku DB pokazuje błąd i stałą wartość położenia pion/poziom 100/100. Na razie jeździć się da, ten "fabryczny" spróbuję jeszcze raz rozebrać (ma lekko zjechane zęby na jednej z prowadnic i zębatce - zamieniłem zębatki miejscami, tak żeby bardziej zużyta część współpracowała z taką bez widocznych śladów zużycia). Miałem plan, żeby płytkę z potencjometrami przełożyć do tego z Espace ale jak "encoder" nie działa to plan się wy...
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 599
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2018, 23:43:52 »
Sam sobie odpowiem, mierząc "w rękach" (suwając po ścieżkach) od 1k do około 3k ale suwaki nie osiągają skrajnych pozycji, więc praktyczny zakres jest mniejszy.
Edyta:
między pinami 1,2 oraz 3,4 jest od 1,3 do 2,8 [kOhm] (w zależności od położenia) między 2 i 4 od około 2,7k - 4k (2,7 jak "suwaki" są po tej samej stronie 4 jak po przeciwnych) między 1,3 stale 1,6k... o ile płytka na której mierzyłem nie jest uszkodzona
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2018, 03:32:43 wysłana przez Błażej Banisz »
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2018, 08:50:33 »
Silniczki z indeksowaniem maja 7 pinów.

Offline Jacek Janikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.2 HDI '11, CX GTI Turbo '84, CX Prestige' 81, DS 19 Pallas '68
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 21, 2018, 09:46:07 »
Możesz też sprawdzić wtyczkę pod tapicerką drzwi. U mnie w obu C5 była mocno zaśniedziała i wyczyszczenie przywróciło działanie indeksacji.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 21, 2018, 09:53:14 »
czyściłem też tą wtyczkę tydzień temu.Faktycznie była zaśniedziała.Objawiało sie to tym,że szkło nie pamiętało ustawienia po rozłożeniu lusterka.

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 599
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 21, 2018, 11:03:36 »
Fizycznie to pinów jest 8, 2 wewnętrzne od silnika są zwarte, ale do lusterka też dochodzi 8. Zaśniedziałe nie są bo wiązki w drzwiach wymieniałem niedawno - w oryginale miałem tylko obsługę fotochromów. Jak się okazało lusterko kierowcy kupione w okazyjnej cenie ma pewne wady, wiązkę łatałem - w kilku miejscach była uszkodzona izolacja albo żyła zgnieciona; a napęd ma zużyte cięgno przez co przeskakuje zamiast zacząć się ślizgać na sprzęgle. Błąd zrobiłem nie zakładając od razu "nowego" lusterka, z drugiej strony zapłaciłem ze nie mniej niż niektórzy wołają za sam wkład z fotochromem a ten akurat jest sprawny. Znalazłem silniczek z indeksacją z renault espace, ale coś jest nie tak, bo obserwując wartości w DB zmiany % w stosunku do pozycji są mniejsze niż w lewym lusterku. Trzeba będzie pomierzyć ten z Espace on mechanicznie wydaje się w porządku najwyżej z 2 zrobię 1... (chociaż wolał bym mieć wtedy na rezerwę 3-ci jak by coś poszło nie tak)
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 21, 2018, 11:10:11 »
mój silnik ma 7 pinów.Na próbę zamontowałem silnik z P607 ale działał skokowo no i ma inne mocowanie wkładu lusterka.

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 599
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 21, 2018, 13:04:49 »
Wszystkie 3 jakie mam mają 8 pinów, niestety tylko pasażera działa poprawnie... a tak z ciekawości jest szansa, aby przerobić te z pługa (zamienić mocowanie) czy zupełnie inna konstrukcja? Ale i tak pozostaje kwestia czy skokowe działanie to niedomaganie konkretnego egzemplarza, czy też elektrycznie są inne.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 22, 2018, 07:57:04 »
Silniczek z Peugeota miałem nowy czyli to nie uszkodzenie.Rozebrałem go i obudowę zmieniłem aby wkład z C5 pasował ale po montażu działał podczas ustawiania skokowo.Nie sprawdzałem czy reszta funkcji działa.

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 599
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 24, 2018, 16:14:56 »
A więc tak pomierzyłem sobie co dają potencjometry położenia lustra z silniczka od reni i wyszło, że pomimo identycznych zakresów rezystancji nie będzie to działać wprost. Wzajemne położenie regulacji pion poziom zamiast na pinach 1 i 4 jest na 2 i 3 dodatkowo pion i poziom są zamienione miejscami. Przelutowałem płytkę z oryginalnego silniczka i jest pełen sukces ;) lusterko zapamiętało pozycję, zaprogramowana indeksacja działa.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Online Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 599
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterka z pamięcią zakres rezystancji
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2018, 19:29:42 »
Może komuś się kiedyś przyda... mechanizm lusterka z pamięcią w wersji rozłożonej. Enkodery to 2 potencjometry (na przekładni ślimakowej jeździ sobie "wózeczek" ze zworą). Pomimo słabej jakości zdjęcia widać wyrobione zęby na listwie. Przy okazji problem z drganiem szkła lusterka przy większych prędkościach może być spowodowany wyłamanym "ząbkiem" widocznym na zdjęciu obudowa_1, na którym zatrzaskuje się mocowanie szkła. Do rozebrania trzeba wyczepić mocowanie szkła z obudowy (półokrągły otwór widoczny na zdjęciu) podać napięcie na silniczki aby maksymalnie wysunąć listwy - wtedy można wyczepić przeguby kulowe z mocowania i podać jeszcze raz napięcie wtedy "same wyjadą" (przy składaniu też podać napięcie żeby się "same schowały" inaczej można uszkodzić ząbki w listwie). Jak by ktoś potrzebował jakiegoś dokładniejszego opisu to w miarę możliwości i wiedzy... Na koniec: listwy zębate w wersji bez pamięci są dłuższe i nie pasują.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?