Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie  (Przeczytany 1401 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Niezgoda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: XP EW7J4 + XP EW10J4 z BVA
  • Miejscowość: Wrocław
2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« dnia: Czerwiec 02, 2021, 14:51:12 »
Cześć. Czy ktoś z Was wie, czy w roczniku 2005 są już nowe popychacze zaworowe (0942.48) czy te stare ?Pytam, ponieważ od pewnego czasu silnik pracuje nierówno - lekko wyczuwalne wibracje po uruchomieniu auta.Po włączeniu klimy wibracje są tak mocne, że podskakują wycieraczki na szybie, czuć je po podłodze i na desce.
Dźwięk spalin na końcowym tłumiku przypomina pyrkanie.
Wentylator chłodnicy sprawdzony. Niestety nie mogłem zdjąć paska WK żeby sprawdzić czy wibracje tworzą się na kompresorze klimy - brak płaskiego klucza 16.
Przeglądając internet wyczytałem, że użytkownicy często piszą o problemach związanych z wadliwymi popychaczami. Nie wydają one dźwięków stukających popychaczy, po prostu nie domykają zaworów.
Czy ktoś miał podobny problem i rozwiązał go wymieniając popychacze ?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2021, 15:19:21 »
Nie ma wadliwych popychaczy... Wadliwa była wymiana oleju co 30k km. Numery popychaczy do tych silników które nie mają z nimi problemów są identyczne. Był ten temat poruszany w dziale C5.

Offline Adam Niezgoda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: XP EW7J4 + XP EW10J4 z BVA
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2021, 16:28:30 »
Nie zgodzę się z Tobą odnośnie tych popychaczy. Nawet na YT znalazłem film porównujący stare popychacze i nowe 0942.48.
Nowy numer 0942.48 to popychacze z silnika 2.2 16V i te popychacze wprowadzono zamiast 0942.56, które były w 1.8 i 2.0 16V.
Obecnie INA 420010510.
Również na YT znalazłem film, gdzie pokazany jest silnik 2.0 16V w 307-mce jak podskakuje (przed wymianą popychaczy). Po wymianie równiutko.

P.S. Po VIN wychodzi, że mam silnik RFN (EW10J4) 138KM. a więc starsza wersja niż EW10A, w którym problem nie występował.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2021, 16:56:44 wysłana przez Adam Niezgoda »

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2021, 18:12:57 »
Tylko że do EW10A (RFJ) idą te same co do EW10J4(RFN)... W RFJ ludzie też je wymieniają... Ale zwykle jest zwyczajnie syf w silniku i dlatego są problemy.

W internecie można sporo rzeczy znaleźć, nie wszystko to prawda. Już w XU10J4 miały być podobno problemy z popychaczami... Ja nie miałem.

 Ciężko mi uwierzyć że wprowadzili "lepsze" popychacze a później znów używali tych samych... Najpierw był silnik EW10J4 później EW12J4 następnie EW10A. Gdzieś pomiędzy był wprowadzony EW10J4S.

Problemu z EW10A nie ma jeszcze tylko dlatego że są to młodsze silniki i zwyczajnie mają jeszcze mniejsze przebiegi niż EW10J4.

Offline Adam Niezgoda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: XP EW7J4 + XP EW10J4 z BVA
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2021, 19:46:04 »
U mnie nie ma i nie było problemu z olejem. Wymiany na czas, nie dłużej jak 15 tyś.km i olej 5W40.Mój przebieg to 98 tyś.Szukam problemu z pracą motoru. Jakoś wcześniej tego nie było. Odpinałem wężyki od filtra oparów, od odmy itd. Bez rezultatu.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2021, 20:31:19 »
Wypadałoby sprawdzić co mówi Lexia. Następnie sprawdzić podciśnienie w dolocie ma wolnych obrotach. Później jeśli nic nie przyjdzie do głowy, można będzie rozważać popychacze.

Przy takim przebiegu popychacze powinny jeszcze żyć... Ale wymiana oleju po 15k km w tych silnikach to nic dobrego... One naprawdę lubią świeży olej.

Głupio trochę rwać popychacze gdy przyczyną może być coś innego.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2021, 20:47:00 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Adam Niezgoda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: XP EW7J4 + XP EW10J4 z BVA
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2021, 09:03:56 »
Niestety nie posiadam Lexii. Doświadczenie z mechanikami z okolicy nie wróży szybkiego i taniego rozwiązania.

Czy u Was też słychać szum z okolicy pompy wspomagania ? Słuchałem, czy gdzieś nie ma nieszczelności i ta okolica pompy jest strasznie głośna. Jakby powietrze z niej uciekało.

P.S. W mojej drugiej cytrynce 1.8 pompa podobnie szumi, czyli ok. Silnik podobnie wibruje ale nie przenosi wibracji.
Dzisiaj wymieniłem koło pasowe z łożyskiem na klimie + tarcza sprzęgła. Bez zmian, chociaż łożysko miało lekki luz.

Pozostaje mi tylko wymienić popychacze.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2021, 12:05:11 wysłana przez Adam Niezgoda »

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 056
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2021, 11:22:39 »
Sprawdź chociaż czymś podciśnienie na wolnym obrotach w dolocie.

Offline Adam Niezgoda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 57
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: XP EW7J4 + XP EW10J4 z BVA
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: 2.0 16V wibracje, nierówna praca, pyrkanie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2021, 18:01:02 »
Czy stan oleju w skrzyni może powodować wibracje np. skrzyni ? Mówię tu o automacie AL4.
Pytam, ponieważ zauważyłem, że dół skrzyni jest upocony jasnym olejem, albo zielonkawy albo żółty. Czym uzupełnić stan, Mobil, Febi ... ?