Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 598271 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1050 dnia: Wrzesień 23, 2017, 06:19:16 »
Od pewnego czasu zauważyłem, że skrzynia zaczyna przeciągać i czasami uślizgiwać. Zdarzyło się też ze 2 razy, że przy nagłym ruszaniu skrzynia doszła do 2. biegu, ciągnęła na nim do maksymalnych obrotów i nie zmieniła na 3. bieg - dopiero gdy odpuściłem gazu to zmieniła na trójkę. Skrzynia jest po kapitalnym remoncie - całe jej wnętrze jest nowe. Naprawę wykonywało Teo Motors. Bardzo mnie zaniepokoiły te objawy, macie jakieś sugestie? Czy może być to np. problem z EGR'em - zdarza się,że na niskich obrotach silnik trochę poszarpuje.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1051 dnia: Wrzesień 24, 2017, 10:04:43 »
Czy ktoś ma procedurę adaptacji skrzyni ? ale konkretną bo nie mam sił na czytanie 50 stron rozważań

Offline Marcin Kaminski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 311
  • Skąd: UK
  • Posiadany samochód: C5 MKIII
  • Miejscowość: UK
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1052 dnia: Wrzesień 24, 2017, 10:09:31 »


...nie mam sił na czytanie 50 stron rozważań

Trzeba być frajerem, żeby na taką "prośbę" podać ci odpowiedź.

Sent from my E6853 using Tapatalk


Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1053 dnia: Wrzesień 24, 2017, 10:20:11 »
Jasne wiec nie bądź i nie podawaj  :P ;D ;D ;D

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1054 dnia: Wrzesień 24, 2017, 10:23:42 »
Jasne wiec nie bądź i nie podawaj  ;D ;D ;D
@Marek trochę pomogę. Nie ma takiej oficjalnej procedury. Dwie może trzy strony temu pisałem o tym i to co znalazłem na ten temat.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1055 dnia: Wrzesień 24, 2017, 10:52:08 »
Właśnie nigdzie nie ma takiej jednoznacznej procedury zalecanej przez producenta albo jest to tajne/poufne

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka


Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1056 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:04:51 »
Właśnie nigdzie nie ma takiej jednoznacznej procedury zalecanej przez producenta albo jest to tajne/poufne

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
Moje dywagacje na temat skrzyni są takie że licznik oleju to prawdopodobnie są jakieś korekty pracy skrzyni bo tak naprawdę to niewiadomo co autor oprogramowania miał na mysli. W skrzyni pewnie należało by wymienić tłoki i wyczyścić sterownik hydrauliczny o ile nie będą zużyte zawory tzw selenoidy a jak zawsze producent wsadził filtr tam gdzie mu się podobało czyli bez możliwości wymiany. Myślę że prawidłowy remont przywróci świetność skrzyni jakiś gość na forum opla dorabiał tłoczki i skrzynia mu chodziła jak bezstopniowa dopiero będę walczył ze skrzynia więc wszystko przede mną
A jeszcze jedno nie ma ktos komputerka na zbyciu moze byc nawet uszkodzony

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2017, 11:36:15 wysłana przez Marek Spychalski »

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1057 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:34:35 »
Moje dywagacje na temat skrzyni .... W skrzyni pewnie należało by wymienić tłoki i wyczyścić sterownik hydrauliczny ....

Dziwne dywagacje, czytając dodatkowo "nie chce mi się robić".... zacznij od płyty i oleju, reszta skrzyni za pewne sprawna. No chyba, że sa konkretne objawy ze strony mechanicznej ...

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 886
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1058 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:38:24 »
A co Ci się dzieje, ze chcesz remontować skrzynię? Ślizga się, szarpie, nie zmienia biegów? Próbowałeś kilkukrotnej wymiany oleju? Po wymianie dynamicznej w skrzyni robi się niezły syf i jak się ze 2-4 razy nie spuści tego statycznie to tylko kwestia czasu aż skrzynia klęknie. Licznik na pewno ma duże znaczenie. Jak dla mnie to związany jest z adaptacją skrzyni. Po wyzerowaniu z reguły skrzynia gorzej pracuje dopiero po jakimś czasie się adaptuje. U mnie po zmianie z 12500 na 72000 praca skrzyni zrobiła się delikatniejsza, ale nawet przy tych 12500 chodziła już lepiej niż po wyzerowaniu. Moje wrażenie było takie jakby po wymianie dynamicznej i zerowaniu licznika skrzynia zaczęła "ciężej" zmieniać  biegi chociaż na pewno zaczęła zmieniać biegi szybciej niż przed wymianą. Po 2 wymianach statycznych zaczęła ro robić lżej.

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1059 dnia: Wrzesień 24, 2017, 11:38:51 »
Dlaczego dziwne ? nie chce robić coś bez sensu i narażać się na niepotrzebne koszty i robotę bo sam robię w warsztacie a już mam swoje lata
zimna skrzynia w miarę dobrze przełącza ciepła nie zasprzegla 4 biegu na czas czyli 3 wyłączona a 4 nie wiec jak juz zaskoczy 4 to masz wściekłe szarpniecie można to zmniejszyć operując gazem . wiec będę zwalał sterownik hydro i czyścił  i jeszcze komputer jest uszkodzony bo temperature pokazuje -40 szukam jakiejś uzywki przeprogramuje

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1060 dnia: Wrzesień 24, 2017, 12:27:50 »
A ja wczoraj zrobiłem kontrolnie zrzut oleju. Jak wyglądał po dynamicznej pokazywałem ale teraz był taki lekko brunatny (nie czarny) i co najważniejsze nie widać w nim syfu (osadu). Zostawiłem pół litra i wrzuciłem ponownie coś aby się odstało zobaczymy.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2017, 09:18:48 wysłana przez Jakub Nawara »

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1061 dnia: Wrzesień 24, 2017, 15:37:38 »
Sadzę że czyszczenie bloku nie wystarczy (oby tak) ale polecisz w koszty na uszczelnieniach i będziesz w tym samym miejscu. A 1500 pln to kosztuje naprawa sterownika a nie samo czyszczenie.

A może sterownik (komputer) jest dobry a uszkodzony jest sam czujnik temperatury ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2017, 09:19:15 wysłana przez Jakub Nawara »

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1062 dnia: Wrzesień 26, 2017, 12:30:39 »
Witam, historia mojej skrzyni jest następująca. Przebieg 180tys, podobno przy 170 statycznie wymieniono 4 litry oleju, samochód kupiłem jak miał 175 tys... Skrzynia zaczęła szarpać kiedy wrzucam D, przy R niema to miejsca, oraz czasami podczas jazdy przy zatrzymaniu się do zera też jest szarpnięcie. problem zauważyłem jakieś 2 tygodnie temu, teraz szarpnięcie przy wrzucaniu D jest coraz częstsze. Przeraziło mnie to więc zacząłem dzwonić po warsztatach i pytać co mają do powiedzenia różni fachowcy, pierwsi dwaj nic nie powiedzieli tylko że muszą się przejechać, a remont skrzyni koszt do 7,5 tys zł. Przy czym jeden facet mówił, że ma poza obiegiem citroena dostęp do nowych bloków hydraulicznych za 3000zł. Ale czy od razu remont, jak na żadnym biegu niema szarpania? Dzwoniłem dalej, następny mówił, że sprzęgło do wymiany, w sensie hydrokinetyk konwerter czy coś tam, i przy okazji czyszczenie jakieś zawory itd bez ingerencji w blok hydrauiczny koszt z robotą do 3000zł max. Następny fachowiec twierdzi że problem to zasyfione sterowanie, i jego dokładne czyszczenie jakąś maszyną z wymianą oleju filtra to koszt 600 robota plus koszt oleju i filtra. powiedziałem mu o tym sprzęgą co poprzedni to twierdził, że  problem ze sprzęgłem by był  gdyby działo się to też przy wrzuceniu R. Mówił, że najpierw by chciał spuścić około 50ml oleju by zobaczyć, czy faktycznie był wymieniony 10tys temu. Samochód kupiłem w lipcu, czy jeszcze mam prawo domagać się jakiegoś zadośćuczynienia od poprzedniego właściciela? czy trafiłem na bubuel. Samochód kupiłem od prywatnego, nie od handlarza.


Silnik 2,2 hdi 204km, skrzynia bva am6c

Offline Roman Piotrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0 HDi 136KM Exclusive
  • Zainteresowania: wszystko co francuskie...
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1063 dnia: Wrzesień 26, 2017, 12:33:40 »
Prywatnego możesz już w pompę cmoknąć ;) Z KC odpowiada do 7 dni... Automat? Ryzyko i koszty :D 

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1064 dnia: Wrzesień 26, 2017, 16:49:27 »
Do tego typa który chce Ciebie na filtr oleju naliczyć też nie jedź, to oszust albo gorzej - ignorant, w tej skrzyni filtr oleju można wymienić tylko podczas remontu.

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1065 dnia: Wrzesień 26, 2017, 17:08:37 »
Tylko do kogo bo mnie to martwi... 600 zł to mówił coś o rozbieraniu i dokładnym myciu, dwa dni robocze. Jak przy rozbieraniu no to chyba filtr by sie dało wymienić, bez ingerencji w blok hydrauliczny...

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1066 dnia: Wrzesień 26, 2017, 17:10:32 »
Heh. Tylko blok można wyjąć w ciągu godziny bez zdejmowania skrzyni a filtr aby wyjąć należy skrzynię zdemontować i "rozpołowić". Ale jak za sześć setek zrobi ten manewr to tanio

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1067 dnia: Wrzesień 26, 2017, 20:38:39 »
A może ktoś poleci jakiś warsztat na śląsku? gdzie robił i jest zadowolony? Ja jestem z okolic Bielska Białej, ale jestem w stanie gdzieś dalej podjechać... Mam nadzieje, że obejdzie się bez remontu skrzyni...

Offline Krzysztof Nosal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Kraków, Dobczyce
  • Posiadany samochód: C5 3,0 HDi 2011, C5 3,0 HDi 2013, C6 3,0 HDi 2010, 407 3,0 HDi 2011
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Kraków, Dobczyce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1068 dnia: Wrzesień 26, 2017, 22:00:13 »
nie pakuj się w remonty! Jak masz wywalić 3 klocki lub więcej to kup skrzynie z używanych. Spotkałem się z kilkoma opiniami ludzi którzy remontowali skrzynie, wywalone pieniądze.
Ja osobiście nie wierzę w takie cudowne remonty.
całe życie z francuzami :)

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1069 dnia: Wrzesień 26, 2017, 22:06:04 »
No spoko. Tylko jak kupić sprawną używaną skrzynię to po pierwsze. A po drugie zalejesz ją świeżym olejem i ten może zrobić ponownie kuku.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1070 dnia: Wrzesień 26, 2017, 22:27:58 »
A miał ktoś w ogóle taki objawy? I co zrobił?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1071 dnia: Wrzesień 27, 2017, 09:54:26 »
A miał ktoś w ogóle taki objawy? I co zrobił?


Kolego objawy w tych skrzyniach są zawsze podobne i na pierwszy odstrzał idzie blok hydrauliczny jego naprawa bądź wymiana, naprawa kosztuje około 1500 pln jak sam wymontujesz i zamontujesz. Nigdy jednak pewności nie ma. Skrzyniarze niechętnie dają diagnozy bo wolą natychmiast rozbierać skrzynię.

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1072 dnia: Wrzesień 27, 2017, 10:25:16 »
No tak, al przeczytawszy jakiś procent internetu natknąłem się na ten sam problem, może w innych skrzyniach i goście pisali, że wymiana oleju pomogła. Dynamiczna. Więc rzecz typu 600 zł za dokładne płukanie skrzyni jest chyba na pierwszy rzut ok? a za co w ogóle odpowiada blok, za co sterownik itd? ale na logikę rzecz chyba jest z wysprzęglaniem, skoro szarpie tylko przy wrzucaniu D? przy ruszaniu czasami... Sam nie będe ryzykować nic robić bo ani czasu ani na tyle umiejętności i sprzętu... A blok jest w skrzyni osobno czy jak to w ogóle wygląda? Naprawdę mam dylemat i chce coś z tym zrobić, szarpnięcia są coraz częstsze...
Nowy blok podobno 3000, naprawa przez tylko jedną firmę w poznaniu jest sensowna... Nie wiem już, wpakowałem się na bubel, żona mnie zje jak się dowie...

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1073 dnia: Wrzesień 27, 2017, 10:34:30 »
No tak, al przeczytawszy jakiś procent internetu natknąłem się na ten sam problem, może w innych skrzyniach i goście pisali, że wymiana oleju pomogła. Dynamiczna. Więc rzecz typu 600 zł za dokładne płukanie skrzyni jest chyba na pierwszy rzut ok? a za co w ogóle odpowiada blok, za co sterownik itd? ale na logikę rzecz chyba jest z wysprzęglaniem, skoro szarpie tylko przy wrzucaniu D? przy ruszaniu czasami... Sam nie będe ryzykować nic robić bo ani czasu ani na tyle umiejętności i sprzętu... A blok jest w skrzyni osobno czy jak to w ogóle wygląda? Naprawdę mam dylemat i chce coś z tym zrobić, szarpnięcia są coraz częstsze...
Nowy blok podobno 3000, naprawa przez tylko jedną firmę w poznaniu jest sensowna... Nie wiem już, wpakowałem się na bubel, żona mnie zje jak się dowie...


Niestety nikt tutaj nie doradzi na 100 %
1. Wymiana dynamiczna oleju może pomóc ale równie dobrze zaszkodzić. Osobiście jestem jej przeciwnikiem o czym pisałem kilka stron temu dlaczego (ale to tylko moje prywatne zdanie). Po wymianie może być znacznie gorzej. Choć jak pisałeś wymianę ktoś zrobił statycznie - jeśli tylko jedną to za mało. Nowy olej ma również właściwości płuczące i teraz część syfu pewnie uwolniła się i krąży w układzie.
2. Sterownik i blok jest często używane zamiennie. Sterownikiem jest również kalkulator skrzyni, który gada z resztą elektroniki ale ten to raczej się nie psuje.
Blok hydrauliczny steruje pracą całej skrzyni - taka jednostka sterująca w sumie chyba najważniejszy element. Osobno nie jest bo mieści się w obudowie ale wyciąga się go nie demontując skrzyni - jak ktoś Ci powie inaczej to proponuję go omijać z daleka.

Offline Wojciech Krzyścin

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Górki Wielkie
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.2 hdi 2012
  • Miejscowość: Górki Wielkie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1074 dnia: Wrzesień 27, 2017, 10:43:08 »
Czyi z tego wnioskuje, że gość chce wyciągnąć blok i jego wypłukać skoro mówił o sterowniku? a filtr jest w bloku czy w gdzie? olej jest w bloku czy wszędzie?