Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 598292 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1875 dnia: Grudzień 06, 2018, 12:32:29 »
Ta skrzynia pracuje  inaczej gdy księżyc w pełni a jeszcze inaczej gdy w nowiu:) Wybaczcie żart ale trochę oddaje jej kapryśny charakter:)

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysiek Morowiec

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 595
  • Skąd: Śląsk
  • Posiadany samochód: był totalny zamulacz Citroen C4 GP 1.8 LPG, SUPER Peugeot 508 2.0 HDI a jest C5 AirCross 2.0 blueHDI
  • Miejscowość: Śląsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1876 dnia: Grudzień 07, 2018, 02:14:28 »
Jak w perspektywie masz wydać 4tys za naprawę a okaże się że nie wbija 6 przez nierówne opony to do śmiechu już nie jest człowiekowi .

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1877 dnia: Grudzień 07, 2018, 21:51:19 »
Dokładnie, w pierwszej kolejności do sprawdzenia koła czy mają podobną głębokość bieżnika, odpowiednie ciśnienie, geometria i zawieszenie. Jeśli jest ok i silnik nie wykazuje dziwnych objaw to walczyłbym o obniżenie ceny samochodu jeśli cała reszta jest tego warta.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1878 dnia: Styczeń 16, 2019, 12:24:26 »
Zestarzał się temat, albo może nie w nim już się o tym pisze :)


Otóż dwa dni temu zrobiłem coś co miałem zrobić 3 razy szybciej, to jest wymieniłem olej statycznie po 29kkm(planowałem po 10kkm).


Wcześniej wymieniony był dynamicznie przy stanie 79kkm, jeśli chodzi o tamtejszy stan oleju, to był podobny do tego co niżej załączam. Ma ciemny kolor ale klarowny, i ogólnie jest rzadki, nie pozostawia osadu.


To co załączyłem zeszło po 29kkm., tj, przy stanie licznika 108kkm.


Statycznie nie będę się więcej bawił(operacja prosta ale na mały przebieg, za wygodny jestem), tak więcej planuję dynamiczną za 50kkm.


Licznik skrzyni przez te 29kkm urósł do wartości 1900, po statycznej wpisałem 1270.

Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1879 dnia: Styczeń 16, 2019, 12:27:32 »
Olej wygląda całkiem dobrze. Szczególnie w porównaniu do mojego który  zlalem krótko po wymianie dynamicznej.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Igor niszczot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: Reda
  • Posiadany samochód: C5 2.0 hdi 163km III
  • Miejscowość: Reda
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1880 dnia: Luty 01, 2019, 11:16:46 »
Tadeusz. Tutaj masz wątek o olejach http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=91962.350

A co do szarpania sprzyni... coś i mnie dopada bolączka. Gdy zrobiło się zimno, przy zmianie z 2-3 jest dość mocne szarpnięcie, jakby strzał ze sprzęgła i z 3-4 ale już tylko lekko wyczuwalne. Dzieje się to na zimnym oleju, przy pierwszym rozpędzeniu samochodu, po kilkuset metrach już jest ok. Gdy rano jadę, po nocy w garażu problem nie występuje, dzieje się to gdy temperatura w której stacjonował samochód była bliska 0st. C.
Drugi problem to spadające obroty silnika po odpuszczeniu gazu, praktycznie do obrotów jałowych. Występuje też tyko na zimnym. Chyba jest to niezależne od prędkości i przełożenia, ale nie obczaiłem jeszcze dokładnie.
Czyżby nadchodził remont skrzyni?

Identyczne objawy sa i u mnie. Poza "strzalem" ze sprzegla tez sie slizga na kazdym biegu. Olej wlalem liqui moly wymiana dynamiczna. Czort wie czemu to tak robi. Auto od wiosny mam, moze dlatego poprzednik sie go pozbyl jak zauwazyl zimowe anomalie

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1881 dnia: Luty 01, 2019, 14:26:01 »
Ja już rozwiązałem ten problem powyżej na zimnej skrzyni. Skorygowałem licznik oleju o 500.000 w dół i efekt jest praktycznie ledwo wyczuwalny. Być może jeszcze trzeba zejść o następne 100.000.
Jaki olej z LM zalałeś?

Offline Igor niszczot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: Reda
  • Posiadany samochód: C5 2.0 hdi 163km III
  • Miejscowość: Reda
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1882 dnia: Luty 01, 2019, 22:42:41 »
Lm 1800.
Tez sie zastanawiam nad ta korekcja, choc zerowalem juz ten licznik po wymianie

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1883 dnia: Luty 04, 2019, 23:14:41 »
Ja tylko wtrącę swoje trzu grosze co do stanu licznika zużycia oleju względem przebiegu-po 244tys mam 1189934. Jeśli to w ogóle jest jakaś zależność ale tak się zastanawiam nad wymianą oleju i wątpliwości coraz więcej. Nie wiem czy przy takim przebiegu nie lepiej oddać do rozebrania i generalnego przeglądu. Ktoś ma jakieś doświadczenia z konkretnymi remontami tych skrzyń?

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1884 dnia: Luty 05, 2019, 11:15:34 »
Michał... A jak pracuje Tobie skrzynia? Jeżeli nie szarpie itd to zrób statyczne że 3 razy w odstępach np co 500km i pomniejsz licznik zużycia oleju.

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1885 dnia: Luty 05, 2019, 11:40:17 »
Może opiszę jak pracuje, bo to mój pierwszy automat i może chodzi dobrze albo i nie. Ogólnie czuć zmiany biegów najbardziej między 2-3-4 i przy redukcjach tych biegów, może nie są to jakieś duże szarpnięcia ale wyczuwalne tak jak przy zmianie w manualnej skrzyni. Na pewno występuje częściej gdy jest już dobrze rozgrzana. Wyższe biegi bardzo gładko, wręcz niewyczuwalnie. Gdy przyspieszam bardzo delikatnie to potrafi zmienać bieg tak jakby na dwa razy, albo z uślizgiem, nie wiem jak to nazwać i czy to normalne. Przy mocniejszym dodaniu gazu nie ma tego zjawiska.  Nie wiem co może być podejrzane w zachowaniu tej skrzyni i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Offline Radek Lisowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: C5 III
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1886 dnia: Luty 06, 2019, 10:34:07 »
Miałem w miarę podobnie przy przebiegu 110kkm - wymieniłem olej w skrzyni biegów i szczerze mówiąc, samochód odczuwalnie jeździ... inaczej - nie czuć już szarpań pomiędzy biegami (były lekkie ale wyczuwalne tak jak opisujesz) - jedynie to przy bardzo małej prędkości jak "wrzuca" się jedynka czuć że coś się dzieje. Szczerze polecam taką wymianę jeżeli masz wątpliwości co do swojej skrzyni biegów, bo czuć różnice. Widziałem też oryginalny olej, który był.. no cóż w nienajlepszym stanie.


Ja osobiście robiłem serwis w https://slusarczyk-auto.pl/ - zależało mi na dynamicznej wymianie - koszt to trochę ponad 1.5k PLN, ale porównując to do kosztów ewentualnego serwisu w przyszłości to raczej warto.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1887 dnia: Luty 06, 2019, 20:44:56 »
Jakbyś przeczytał ten wątek od początku to z tym szczerym polecaniem może byś wyluzował... Nie jestem przeciwnikiem dynamicznej wymiany,  ale każdy powinien to indywidualnie przemyśleć.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1888 dnia: Luty 06, 2019, 23:19:24 »
Przy 110k można się pokusić o dynamiczna wymiane, ale czy przy tym przebiegu występują problemy ze zmianą przełożeń?

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1889 dnia: Luty 06, 2019, 23:30:56 »
Raczej przy 200kkm, przy 110kkm chyba bardzo rzadki temat...
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Radek Lisowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: C5 III
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1890 dnia: Luty 07, 2019, 17:58:12 »
Jakbyś przeczytał ten wątek od początku to z tym szczerym polecaniem może byś wyluzował... Nie jestem przeciwnikiem dynamicznej wymiany,  ale każdy powinien to indywidualnie przemyśleć.


Fakt mea culpa - nie zauważyłem ile ten wątek ma stron.

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1891 dnia: Luty 08, 2019, 00:47:32 »
Może nie do końca w temacie ale aje jednak ciągle dotyczy AM6 i muszę zapytać kogoś mądrego: czy numer na zdjęciu to może być data produkcji skrzyni? Albo chłodnicy oleju, ale po co ją zmieniać? Auto jest z 2010r. No chyba że ten numer to najpierw rok(10) a później reszta

Offline Igor niszczot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: Reda
  • Posiadany samochód: C5 2.0 hdi 163km III
  • Miejscowość: Reda
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1892 dnia: Luty 08, 2019, 12:44:40 »
Widziałem też oryginalny olej, który był.. no cóż w nienajlepszym stanie.
Niby tak. Każdy wymieniał, każdy widział syf, każdy COFNAŁ licznik lexią i każdy odnotował poprawę. Mnie natomiast zastanawia, czy gdyby zamiast wymiany oleju, tylko cofnąć licznik lexią, nie otrzymałoby się tego samego efektu? Olej w skrzyni biegów wymieniałem latem, więc dużo km nie natrzepałem. Chyba nawet to zrobię dla swojej ciekawości i na wiosnę/lato pojadę i zrobię tę wymianę jeszcze raz. Mogę się założyć, że typek z warsztatu powie to samo: stary olej szlam, nowy nie ma co porównywać  ;D
A w między czasie zaraz wyzeruj magiczny licznik i zobaczę, czy dalej będzie szarpał na zimnym.

Edit: czary mary. Podpialem sie a ten licznik zuzycia oleju pokazuje 0 tak jak go ustawilem 5msc temu. Wpisalem 20000 na probe. Sa jakies przyczyny dla ktorych mogl sie zawiesic?:o
 
« Ostatnia zmiana: Luty 08, 2019, 13:37:47 wysłana przez Igor niszczot »

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1893 dnia: Luty 08, 2019, 14:39:46 »
Ten licznik nie nabija wartości wraz z km. Tak na prawdę nikt nie wie jaki jest algorytm. Można domniemywac, że narasta jak skrzynia jest mocno obciążana.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1894 dnia: Luty 08, 2019, 15:07:08 »
Widziałem też oryginalny olej, który był.. no cóż w nienajlepszym stanie.
Niby tak. Każdy wymieniał, każdy widział syf, każdy COFNAŁ licznik lexią i każdy odnotował poprawę. Mnie natomiast zastanawia, czy gdyby zamiast wymiany oleju, tylko cofnąć licznik lexią, nie otrzymałoby się tego samego efektu? Olej w skrzyni biegów wymieniałem latem, więc dużo km nie natrzepałem. Chyba nawet to zrobię dla swojej ciekawości i na wiosnę/lato pojadę i zrobię tę wymianę jeszcze raz. Mogę się założyć, że typek z warsztatu powie to samo: stary olej szlam, nowy nie ma co porównywać  ;D
A w między czasie zaraz wyzeruj magiczny licznik i zobaczę, czy dalej będzie szarpał na zimnym.

Edit: czary mary. Podpialem sie a ten licznik zuzycia oleju pokazuje 0 tak jak go ustawilem 5msc temu. Wpisalem 20000 na probe. Sa jakies przyczyny dla ktorych mogl sie zawiesic? :o




Tak jak Tadek napisał, nic się raczej nie zwiesiło, ale pochwal się za parę dni czy i jakie są efekty zmiany.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1895 dnia: Luty 08, 2019, 15:13:33 »
Igor, trochę szacunku dla ludzi ktorzy już tu wiele potu zostawili w temacie:) Temat licznika i  tego, że jego wartość nalicza się skokowo była tu wielokrotnie opisywana.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Krzysiek Morowiec

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 595
  • Skąd: Śląsk
  • Posiadany samochód: był totalny zamulacz Citroen C4 GP 1.8 LPG, SUPER Peugeot 508 2.0 HDI a jest C5 AirCross 2.0 blueHDI
  • Miejscowość: Śląsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1896 dnia: Luty 08, 2019, 16:27:23 »
Możesz rok jeździć i będziesz miał 0 pocisniesz tydzień skrzynie i nabije milion .

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1897 dnia: Luty 08, 2019, 20:19:43 »
Cośw tym liczniku jest... U mnie po wymianie statycznej skrzynia zaczęła pracować gorszej, różnica była istotna, celowo nie robiłem odrazu korekty by zobaczyć czy będzie jakaś różnica. Po korekcie wróciło do normy a może nawet minimalnie lepiej.

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1898 dnia: Luty 09, 2019, 01:53:27 »
Właśnie jestem po sprawdzeniu poziomu oleju w skrzyni. Brakowało jakieś 200ml (wlałem 0.5l zlałem 300ml). Ku mojemu zaskoczeniu olej wcale nie wygląda tragicznie. Wiadomo że nie jest pierwszej świeżości ale nie śmierdzi spalenizną jest ciemny ale nie tak jak olej typowo zużyty,ciemny ale klarowny "niebrudzący". Zastanawia mnie jego barwa, gdyż na dolewkę kupiłem 5l oleju aisin premium atf6 i ten ma kolor czerwony, a to co zlałem zdaje się że miało kiedyś barwę żółtawą. No i zapach też jest zupełnie inny. Spotkał się ktoś z żółtym olejem do automatu?

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1899 dnia: Luty 09, 2019, 08:14:16 »
Kolor to tylko barwnik aby olej można było odróżnić. Oleje z grupy atf/ przekładniowe raczej występują czerwone, ja nie spotkałem osobiście w innej barwie.