Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [opinie] pomoc w zakupie 1.9D  (Przeczytany 7480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Jaskowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Ax 1,5D 1994r
  • Miejscowość: Poznań
[opinie] pomoc w zakupie 1.9D
« dnia: Listopad 14, 2007, 22:43:05 »
Cześć czołem czuwaj!!!

Jako że jest to mój pierwszy post na forum proszę o wyrozumiałość dla świeżaka...

Od 11 lat jestem posiadaczem (czytaj żona jest posiadaczką)Citroena Ax 1,5D z 1994 roku wersja Prestige w kolorze lodowy błękit.. autko spisuje się znakomicie jednak z uwagi na to iż coraz to więcej rzeczy jest w nim do roboty przymierzam się do zmiany...

Najchętniej kupiłaby C3 oczywiście HDi w najlepszej wersji wyposażenia i za rozsądne pieniądze... ale do rzeczy- Wiedząc z doświadczenia, że Francuzi robili od wielu lat bardzo dobre diesle  wpadł mi w oko pewien ZX (pozwolę sobie nie zamieścić linka do ogłoszenia gdyż jeszcze nie jest mój) - Zx to wersja 3dr(i tu najbardziej żałuję) kolor ciemny czerwień metalik na aluskach z 1996r 1,9D wersja Allure(centralny, el szyby, lusterko, druga lampka z tyłu w podsufitce, miękka deska, zegary ze wskaźnikiem temperatury(po prawej) i paliwowskazem(po lewej). Byłem zobaczyć to autko na żywca i jestem pod wrażeniem i to bardzo wysokim.... - jak na razie cena do negocjacji choć nie jest to mało jak za takie autko ale zobaczymy..

Moje pytanie brzmią więc- czy po otwarciu maski w tym modelu(otwiera się razem z grillem) za prawym reflektorem(oba z żarówami H1) jest puste miejsce - wygląda na to jakby kiedyś tam był dodatkowy zbiornik - z kolei zbiorniczek spryskiwaczy jest przy zawiasach maski- do czego tam ta dziura?

- Co oznacza kod namalowany na swego rodzaju łączniku między kielichem amortyzatora lewego przód(stojąc przodem do auta to prawy przód) Myślę że to kod lakieru ale na stronce znalazłem że kod powinien być na tym drugim kielichu...??

Czy modele 3dr miały przesuwaną kanapę tylną?
 Czy w tym Zx-sie jest filter kabinowy i jeżeli nie ma to czxy można go podpasować z jakiegoś innego auta lub dorobić?

Proszę o odpowiedzi na moje pytania i jeżeli już one padły to proszę aby ktoś mnie naprowadził- na prawdę zależy mi na tym Zx -sie bo jest to niewątpliwie ciekawa oferta. Pozdrawiam Wojtek

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2007, 22:57:33 »
Za prawym reflektorem, po stronie pasażera nic nie ma. Możliwe, że to jest miejsce na coś (spryskiwacze reflektorów????). W każdym razie ja też nic tam nie mam.

LinkDo mojego Zenka. Porównaj. Na łączniku kielicha jest kod lakieru. Na samym kielichu numer ORGA.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2007, 23:02:20 »
Sprawdziłem w instrukcji do ZX'a (do pobrania ze strony klubowej) i za prawym reflektorem (od pasażera) jejst miejsce na zbiornik do spryskiwania reflektoró. Schematyczny rysunek jest na stronie nr 73 w Instrukcji.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Wojciech Jaskowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Ax 1,5D 1994r
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2007, 17:26:16 »
dzięki za odpowiedź ale co z resztą pytań? pzdr

Offline Janusz Drzewiecki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 902
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: XantiaII 2.0 HDi 110 Millesime 2000
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2007, 20:06:49 »
Nie ma filtra i nie bardzo jest gdzie go włożyć.
Koledzy najczęściej stosują pończochę, ale nie o to chyba tobie chodzi. Oczywiście nie zakładają jej na nogę. ;-)
Pozdrawiam
był ZX 1,4i 94 Premiere
Xantia II 2.0 HDi 110 2000:-)

  • Gość
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2007, 21:22:09 »
Cytuj

Janusz Drzewiecki starannie wyklepał(a):
 Oczywiście nie zakładają jej na nogę. ;-)


Nigdy niczego nie można być pewnym Janusz

A Wiadomo co tam w sobotnie wieczory sie nosi? ;)

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2007, 23:54:17 »
Z tą pończocha to wcale nie jest głupie. Przynajmniej żadne śmieci jesienią nie wpadają do kabiny.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

  • Gość
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2007, 08:36:18 »
Cytuj

Grzegorz Spek starannie wyklepał(a):
Z tą pończocha to wcale nie jest głupie. Przynajmniej żadne śmieci jesienią nie wpadają do kabiny.


Zaraz, zaraz bo juz sie sam pogubiłem....
Na nodze ma być ta pończocha, czy przy wlocie wentylacji? ;)

Offline Wojciech Jaskowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Ax 1,5D 1994r
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2007, 00:19:42 »
oczywiście że przy wlocie... :-)

Teraz troszkę pytanie inne- co się w tych autach , silnikach i zawieszeniach psuło?(belka to wiem) jakie są defekty, niedoróbki niedociągnięcia, i na co zwracać uwagę przy kupnie i jeździe próbnej? (trochę przeglądałem forum - min dział kupujemy auto- lecz nie są w nim zawarte dokładniejsze szczegółowe informacje)

Pozdrawiam Citromaniaków -  choć i tak uważam że Japończyk to jest Japończyk(prócz Ax-a mam też Nissana Bluebirda - super furka) ale to nie znaczy że krytykuję europejskie auta które są też ok.


Oj chyba widzę się koledzy obrazili za powyższy tekst... jeszcze raz zaznaczam że nie mam nic do francuskich aut- sam też mam i jestem bardzo zadowolony!

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 19, 2007, 00:42:50 »
Mogę Ci tylko swoje diświadczenia z moim klekotem napisać:

1) Nie mam elektryki wielkiej, więc nic się nie psuło.
2.) Jak nic nie było przy pompie grzebane to będzie ok. Szczególnie jeśli pompa będzie BOSCH.
3) Poza tym to wsio tak samo jak w innych autach.

W mnie jeśli szukasz dobrze wyposażonego, WYGODNEGO, oszczędnego auta klasy kompakt, nie zależy Ci na dynamice (ma być oszczędny...) to takie auto będzie idealne. Szczegółna uwaga na belke. Reszta jak w innych autach.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

  • Gość
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2007, 22:46:08 »
Witam! zgodzę się z kolegami. Sam mam ZX1.9 td i nie narzekam zbytnio. Spalanie w normie ok,6l miejsca i wygody full, ważne by pilnować tylnej belki i regularnie wymieniać płyny i paski i nie ma powodów do narzekań. Autko jak autko na pewno wygodniejsze od Golfa :-)

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2007, 22:52:46 »
Cytuj

Robert Kaźmierczak starannie wyklepał(a):
Autko jak autko na pewno wygodniejsze od Golfa :-)

Wygodniejsze, ładniejsze (subiektywnie), i co najważniejsze- jak nie było bite- NIE rdzewieje :-).
Jeśli trafisz na zadbany egzemplarz to masz bardzo fajne i oszczędne (Turbo D nawet i bardzo dynamiczne ;-) ) autko na lata.
Pozdrawiam
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Wojciech Jaskowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Ax 1,5D 1994r
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2007, 14:30:35 »
ten egzemplarz co oglądałem prezentował się bardzo ładnie- żadnej rdzy - miał w tym roku slłuczkę- delikatnie zgięta maska troszkę błotkin i zderzak i lampa LP+migacz. z tego co jeszcze się dowiedziałem jakiś gnojek porysował mu lewe przednie drzwi i ten element+ częśc sąsiednich byłi trochę przecieniowane. czy to wróżyh problemy? Jeszcze raz zaznaczam że pod maską nic nie wyglądało na bite, lakier ma jadnakową faktruę plastiki wszystkie pod maskę i wewnątrz całe... brać czy nie bo stoi cały czas...

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2007, 14:58:00 »
Uważaj na autka z robionym przodem- chodzi mi o te ze szpachlowanymi błotnikami, głównie ten "róg" nad reflektorem. Jeżeli błotnik był wymieniony to jest OK, ale jeśli był szpachlowany to jest gorzej. Wystarczy się o niego mocniej oprzeć i pęka szpachel- paskudnie to wygląda i czasem rdzewieje. Meliśmy tak robione błotniki w toledo, a ja teraz mam tak i w ZXie- niedawno mi pękł szpachel- na razie lekko, ale po zmimie będzie pewnie do roboty :-(
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Dariusz Miszta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 D kombi 1998r
  • Zainteresowania: elektro mechanika. komputery
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2007, 23:43:10 »
Witam!
Mój 1.9D 98r break ma przejechane 210000 i jak na razie silniczek bez problemów jeszcze na półsyntetyku .
Stan licznika wiary godny {z pewnego źródła}.odpala bez problemu, w temp.-5 stopni C dwa razy podgrzać świece i dobrze zaskakuje. Oleju nie bierze, brak wycieków, ogólnie stan silnika jest bardzo dobry.
Z resztą te silniki cieszą się dobrą opinią w śród użytkowników. Słyszałem, że dochodzą do 500/tkm bez  remontu.
Spalanie w normie ok,6l a przy łagodnej jeździe mieści się w 5. Do 3 tys.obr/min wkręca się dość dobrze, a po wyżej przydało by się turbo.
Ogólnie sumując jest to autko ekonomiczne, wygodne i praktyczne {kombi}. Najbardziej mnie zaskoczyło jak na tę porę roku to ogrzewanie, spisuje się znakomicie. Czego nie mogę powiedzieć o innych markach samochodów.
Pozdrawiam klubowiczów.
http://www.klub.citroen.triger.com.pl/imgupload/smil3dbd4d6422f04.gif

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 21, 2007, 00:35:36 »
Powyżej 3000 obr to i turbo nie pomaga zbyt wiele. No, może trochę... ;) Ale najbardziej je czuć od ok 2100 obr.

Jak grzejesz świeczki przy -5 dwa razy to jak dla mnie ciut za dużo. Ja nie grzeje nawet do końca jeden raz i gada.

Kombiak jest rewelka, duży bagażnik, regularne kształty.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Wojciech Jaskowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Ax 1,5D 1994r
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 31, 2008, 20:48:19 »
Panowie co sądzicie o tym- prezentuje się bardzo ładnie- powiedzcie mi tylko co to za wersja wyposażenia? Co powinien mieć a czego nie?

http://moto.allegro.pl/item305382095_citroen_zx_1_9d_1996rok_komplet_kol_zimowych.html

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 01, 2008, 14:31:58 »
na pierwszy rzut oka widze ze albo cos z tylu albo z przodu bylo robione bo zderzaki sie roznia, kierownica jest czyms obszyta-niezbyt dobrze, nie ma poduszki a powinien miec, srodek jest od zx przed liftingiem, tyl byl chyba robiony bo nie ma zadnych napisow na klapie, na zdjeciu wyglada jakby lekko z lewej strony odstawala, przod tez chyba byl robiuony bo skoro srodek od mk1 a przod od mk2 to troche dziwnie, mk2 chyba mialy inne zderzaki te wygladaja mi na mk1  jak na moje oko nic ciekawego. lakier wypicowany do sprzedazy wiec sie ladnie prezentuje
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Wojciech Jaskowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Ax 1,5D 1994r
  • Miejscowość: Poznań
Re: Proszę o pomoc i doradzenie w sprawie ZX 1,9D
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 02, 2008, 17:46:39 »
oglądałem go przed chwilą- wygląda on dośc rzetelnie pod względem blacharskim- ale - lakier już przymatowiony, pod maską przed akumulatoram jakaś skrzynka z kablami i kilka wolnych kostek pod maską- był walnięty przód z prawej stroni i prawdopodobnie lakierowana komora silnika bo żadnego nru nadwozia ani lakieru tam nie było- wnętrze przydałoby się odświeżyć - ale deska rozdzielcza jak się mocniej przycisnęło to lekko miękka- zegarek na desce świecił zielonymi cyferkami- czyli jak na rok chyba się zgadzał- z tyłu w półce fajna roletka przeciwsłoneczna lecz nie wiem czy oryginalna- nie działała el regulacja świateł- wg właściciela nie było silniczków( i wyglądał tak jakby te reflektory miał wymienione bo miał 2 razy po H1( a tak w ogóle to mam pytanie - czy el regulacja świateł była tylko w lampach H4 czy w H1 też?) Z koleii np silnik odpalił bardzo ładnie - cichutko i ładniutko- opony wszystkie ładne ale belka z tyły prawa strona już do roboty- koło było pochylone... Ogólnie tak- robił dobre wrażenie ale już te rzeczy mi sie nie podobały... aha zapomniałem dodac że przednia szyba była na 100% wymieniona z tego co widziałem i przednia od pasażera też (nie miały oznaczeń citroena)- reszta szyb miała rocznik 92.... prócz tej małej tylnej lewej....