Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Pomoc dla początkującego  (Przeczytany 4823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Pomoc dla początkującego
« dnia: Sierpień 13, 2008, 14:12:16 »
Witam, jestem nowy na forum
Niedawno kupiłem Citroena ZX 1.6i w gazie. Oczywiste jak to przy używanych samochodach więcej lub mniej części trzeba wymienić/naprawić. Obecnie biegam za bagnetem olejowym właśnie do tego modelu.
Prosiłbym o pomoc, tzn nr telefonu, adres strony www, gdzie można dostać bezproblemowo części do ZXa.
Z bagnetem mam taki problem, iż ten plastik (co blokuje bagnet) jest ruchomy co uniemożliwia dokładny pomiar oleju w silniku... Znajomy twierdzi, iż silnik pobiera za dużo oleju, gdyż za dużo jest spalin przy ruszaniu i autko nie ma takiego przyśpieszenia jakie powinno mieć no i silnik nadaje się do remontu. Oczywiście, że pójdę z tym do mechanika, żeby ktoś kompetentny mi to powiedział. Potrzebny mi jest więc sprawny bagnet, bo trzeba dolewać regularnie oleju w tym wypadku.
Mógłbym sam skleić ten plastik na bagnecie ale nie wiem w którym dokładnie miejscu powinien się znajdować, ważne są milimetry. Jakby ktoś posiadał ZXa z silnikiem 1.6i i chciał pomóc to prosiłbym o zmierzenie odległości tego plastiku na bagnecie od zagięcia i umieszczenie pomiaru.
To co napisałem, może jest chaotyczne ale jestem początkujący i nie znam się dobrze na tym
Pozdrawiam

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2008, 14:48:30 »
kolego na stronie masz katalog firm. polecam sklep z czesciami z Poznania na ul. Wiślanej. proawdza sprzedaz wysylka i maja atrakcyjne ceny. bagnetu mozesz tez poszukac na szrocie. jak po odpaleniu przepala ci olej to winne raczej sa uszczelniacze zaworow . Witamy w Klubie;)
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2008, 19:29:59 »
Dziękuję bardzo.
Jednak nie tylko przy odpalaniu jest za duże spalanie oleju. Sprawdzałem to przy "gazowaniu" powyżej 2tys obrotów wylatują w większości bardziej niebieskie spaliny. Znajomy już mnie nastraszył kosztami naprawy rzędu prawie 1000 PLN, wg niego silnik nadaje się do renowacji, bo za dużo zużywa oleju. Niestety do mechanika będę mógł się wybrać dopiero w przyszłym tygodniu. Nie wiem czy mu wierzyć, czy może te obawy są przesadzone, bo przebieg wynosi ~120000 km i po tak niewielkim przebiegu silnik by się aż tak zużył? (Wszystkie przesłanki są za tym, że nie jest cofany). Olej był zmieniany na początku 2007 roku, wg metki następna wymiana powinna mieć miejsce dopiero za jakies 7tys km.
Tak na marginesie, to czy ktoś z forumowiczów słyszał na temat CERAMIZERÓW, czy próbował "na własnej skórze"?
Pozdrawiam

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2008, 12:33:35 »
A może instalacja gazowa jest źle uregulowana?

I jeszcze takie pytanko mam, z jakich samochodów mogą pasować części do ZXów?  Z Peugeotów jakiś np?
Dzięki i pozdrawiam

P.S. wybieram się na dniach do mechanika ale tak jeszcze chciałem zapytać ;)

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 18, 2008, 14:17:15 »
Cytuj

Bartek Wielgosz napisał:
I jeszcze takie pytanko mam, z jakich samochodów mogą pasować części do ZXów?  Z Peugeotów jakiś np?
Dzięki i pozdrawiam

To zależy co potrzebujesz: Xsara, Xantia, PUG 306, 309, 405
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2008, 22:58:54 »
Słyszałem właśnie, że od Peugeota 306 dużo pasuje.

Mam jeszcze takie pytanie:

Czy aby zmienić uszczelki zaworowe to trzeba wyjmować głowice czy wystarczy wał rozrządu?

crprog

  • Gość
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2008, 14:26:36 »
to zalezy jak to bedziesz robił ;) zeby nie zdejmowac glowicy trzeba w jakis sposob zawory podeprzec aby wymienic uszczelniacze zaworowe ;) jeden ze sposobow to przez gniazdo od swiecu wsunac jakis gruby kawał sznurka w miare sztywnego zeby zapelnil komore spalania i podparł zawory ;) i wtedy podobno bez problemu da rade wymienić te uszczelniacze, w innym razie trzeba zrzucac glowice...

Offline Szymon Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Posiadany samochód: citroen zx
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2008, 21:14:17 »
ja bym ta metoda nie probowal. najlepiej sciagnac glowice i zrobic to jak sie nalezy przy okazji sprawdzic stan gniazd zaworowych i samych zaworków... Jakby co to mam taki silniczek z 3 lata temu sprowadzalem zx z niemiec na czesci. zostal mi silnik chetnie sprzedam nie drogo...

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 28, 2008, 18:23:49 »
Dziękuję za odpowiedzi.
ostatnio byłem u byłego właściciela i wspomniał, że uszczelka pod głowicą była wymieniona. Facet przestraszył się, że po założeniu gazu samochód zjadał więcej oleju. Wymienienie tej uszczelki jednak nic w tej sprawie nie dało. Zostały już tylko uszczelki zaworowe? Nigdzie spod spodu nie cieknie, miska jest lekko spocona, ale nigdzie ani kropelki oleju.
Jak u Was wyglądają problemy z większymi zużywanymi ilościami oleju?

Jeszcze miałbym pytanie na temat przedniego reflektora. W prawym działa regulacja, natomiast lewy ani drgnie. Co proponujecie sprawdzić? Nie działa na lewym reflektorze ani ręczna regulacja ani elektryczna.
Pozdrawiam

Offline Paweł Rybicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: łomża/warszawa
  • Posiadany samochód: xsara 1.4
  • Miejscowość: łomża/warszawa
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2008, 04:58:59 »
Ten reflektor mogl byc kombinowany :) no jak widac silnicze to mozesz go sprawdzic ale martwi ze nawet reczna nie chodzi wiec cos z nim nie halo... Moim zdaniem reflektor to zbyt wazna czesc zwlaszcza lewy i bym nowy kupil nie sa tak strasznie drogie.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 04, 2008, 09:57:31 »
To podziekuj poprzedniemu wlascicielowi ze wymienial uszczelke pod glowica (czyli zdejmowal glowice) i nie wymienil uszczelniaczy zaworowych. Wygenerowal Tobie wlasnie koszt. Chyba ze wymienil a silnik po prostu bierze olej bo juz sie konczy.

Co do reflektora to sprawdz czy silniczek pracuje. Oprocz tego dokladnie obejrzyj plastyki wogol silniczka, czesto nawet lekkie pukniecie z przodu powoduje ze cos peka i silniczek kreci ale nie reguluje. Podobnie moze byc z reczna regulacja. Czesto uszkadza sie takie koleczko ze skosnym rowkiem, mozna to dostac luzem w ASO chyba za kilkanascie zlotych.
Oczywiscie jest mozliwe ze uszkodzony jest silniczek (czesto tez od uderzenia, pekaja sciezki) wtedy juz tylko wymiania.
Generalnie w wiekszosci znanych mi ZXow niedzialanie regulacji reflektorow bylo spowodowane uderzeniem auta w przod, przy czym raz auto lekko puknelo w slupek, ze nie bylo widac na zderzaku prawie, a regulacja sie zepsula.

Jak ktos napisal - pomysl o wymianie lampy, lub chociaz przelozeniu regulacji z innej (szroty). Bez regulacji bedziesz swiecil w kosmos lub w ziemie, a ZX jest dosc wrazliwy na obciazenie (pasazerow) i regulacja sie naprawde przydaje.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 15, 2008, 20:27:19 »
Dzięki wielkie, spróbuje załatwić te plastikowe COŚ do regulacji reflektorów z ASO.

Mam banalne pytanie, ale wole zadać, bo to nie zaszkodzi :)

Powoli nadchodzą mrozy i muszę wymienić w chłodnicy wodę na płyn. Do spuszczenia wody z układu wystarczy przekręcić ten zaworek na dole po prawej stronie i cierpliwie czekać? Czy trzeba dodatkowo coś robić przy silniku (np. odpiąć jakiś przewód), żeby woda mogła opuścić cały układ?

Pytanie niby banalne, ale różnie z tym może być...

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 16, 2008, 09:48:23 »
Poodkręcaj odpowietrzniki, zeby powietrze miało gdzie uciekać. Jak już będziesz miał spuszczony płyn to pokuś się o płukanie układu.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 16, 2008, 10:45:44 »
Aha...
Tzn układ był płukany jakiś miesiąc temu przy okazji klejenia chłodnicy. Zależy mi tylko na tym, żeby cała woda opuściła cały układ. Chyba najlepiej by było wspomóc się sprężarką no ale niestety nie posiadam.

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 01, 2008, 14:02:28 »
Mam takie nietypowe pytanie...
Wam też się tak źle mierzy poziom oleju silnikowego ?

Bagnet mam sztukę-nówkę, a żeby prawidłowo zmierzyć, muszę to robić parę razy. Często przy wyciąganiu bagnetu olej na bagnecie rozmazuje się na ściankach i linia się zaciera co uniemożliwia dobre zmierzenie. Też macie podobny problem?

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 02, 2008, 06:55:05 »
podejrzewam, ze dlatego ze masz nowy bagnet to ci olej po nim splywa. sprobuj moze odtluscic benzyna
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 02, 2008, 08:18:10 »
Nowy nie jest najlepszy. Z czasem się wygrzeje i będzie OK. Wiem, bo sam to przerabiałem.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 02, 2008, 15:23:38 »
Dzięki za porady, przemyje go benzyną, póki co.

Ja go mam z półtora miesiąca...

Dużo mój silniczek oleju pali oj dużo... Chyba trzeba będzie się zapisać do mechanika na wymianę uszczelek, uszczelnień itp...
A wszystko przez instalacje gazową, bo przed montażem NIBY nie brał nic.

Offline Bartek Wielgosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6I
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 04, 2008, 18:09:21 »
Mam pytanie na temat przedniej szyby, a mianowicie czy jest mocowana tylko na uszczelkę czy jest klejona?? Dziekuje z gory

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 09, 2008, 18:35:21 »
Klejona.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...