Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi  (Przeczytany 62234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Dzierżoniów
  • Posiadany samochód: C5 Kombi V6 Tip-Tronic
  • Miejscowość: Dzierżoniów
[Mk1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« dnia: Grudzień 26, 2007, 15:37:22 »
Witam,
mam takie pytanie czy w wersji kombi tylnia szyba jest otwierana?? bo jest pod wycieraczką przycisk ale nic nie działa:( próbowałem na włączonym i wyłączonym silniku...
jak to jest u was??
aha mam taki spojler na tylniej szybie ale to chyba we wszystkic jest.

Offline Michał Gawroński

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 1 159
  • Skąd: Szadki
  • Posiadany samochód: Mazda 3 SDN 2016, Peugeot 208 2014, C2 2008.
  • Miejscowość: Szadki
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2007, 15:54:32 »
Cytuj

Marcin Rutkowski starannie wyklepał(a):
Witam,
mam takie pytanie czy w wersji kombi tylnia szyba jest otwierana?? bo jest pod wycieraczką przycisk ale nic nie działa:( próbowałem na włączonym i wyłączonym silniku...
jak to jest u was??
aha mam taki spojler na tylniej szybie ale to chyba we wszystkic jest.

Otwiera się. Prawdopodobnie masz przetarte ścieżki na szybie, od przełącznika do elektromagnesu. Na forum jest trochę o tym. Da się zwalczyć ;-)
Pozdrawiam, Michał
Kolejno były: Kadet, P309, Xsara, ZX, Clio, C5 Break, C2i, C3 HDi, C4GP.

Offline Marcin Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Dzierżoniów
  • Posiadany samochód: C5 Kombi V6 Tip-Tronic
  • Miejscowość: Dzierżoniów
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2007, 16:47:00 »
hm...nie moge znaleźc chyba baza z wczesniejszymi wątkami nie działa :(

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2007, 23:07:15 »
Otworz klape, zdejmij okladzine od jej gory na styku z plastykiem przy szybie, pchnij dzwignie zamka i otworzysz szybe. Po jej otwarciu zdejmij plastykowa oslone napedy wycieraczki i znajdziesz tam przewod ze zlaczka wiadacy od sciezek w szybie do stycznika pod ramieniem wycieraczki. Rozlacz zlaczke i wetknij kabelek tak zeby polaczyc obwod, jesli uslyszysz "trzask" elektromagnesu to masz uszkodzony stycznik znajdujacy sie w oslonie dzwigni wycieraczki, jesli nic nie uslyszysz to masz uszkodzona sciezke. W drugim przypadku postaraj sie o dwuzylowy przewod, zdejmij spojler znad szyby i pod nim znajdziesz przewod ze zlaczka ktorego koncowki wchodza w szybe. Od tej zlaczki do zlaczki przy wycieraczce musisz poprowadzic przewod i w ten sposob ominac uszkodzona linie w szybie. Trzeba tylko jakos skutecznie przykleic kabelek. Po naprawie (przypadek I lub II) bedzie dzialc otwieranie.

Offline Wojtek Wawrzynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 341
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Byla Xantia `96 jest C5 `02 - 2.0i +LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2007, 12:18:09 »
Marek jest "szpecjalista" od tylnej szyby w break'u - zrob jak napisal i musi dzialac :)
Pozdrawiam
Wojtek

  • Gość
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2007, 13:24:15 »
Cytuj
Marcin Rutkowski starannie wyklepał(a):
hm...nie moge znaleźc chyba baza z wczesniejszymi wątkami nie działa :(

Niestety baza się "rypła" :( i są nikłe szanse na jej przywrócenie :(, stąd też gorąca prośba, aby tego rodzaju doradztwo umieszczać w formie artykułu w zakładce "Modele i porady".

A tak na marginesie - słuchaj Marka, ja tam kiedyś przez niego pierwszą Xsarę kupiłem i teraz mam nawet... CX'a. :evil:

Offline Marcin Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Dzierżoniów
  • Posiadany samochód: C5 Kombi V6 Tip-Tronic
  • Miejscowość: Dzierżoniów
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 27, 2007, 18:28:35 »
hej no jak dzisaj znajde chwile to popatrze na te wycieraczke i dam znac czy sie udało, dzisaj jeszcze jak przyciskałem przycisk to słychac jakby elektro magnes pracował czy co tam jest.
a co sie stało z bazą została skasowana?? virus?? czy cos innego?? bo moge jakos bede mógł pomóc.

Offline Marcin Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Dzierżoniów
  • Posiadany samochód: C5 Kombi V6 Tip-Tronic
  • Miejscowość: Dzierżoniów
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2007, 11:07:06 »
otwieranie tylnej szyby naprawione :-D  zrobiłem mniej wiecej według instrukcji Marka z tym ze nie ma potrzeby zdjemowac tylni spojler...do tych kabelków odpowiedzialnych za otwieranie szyby dostałem sie po lewej stronie bagażnika zaraz przy zawiasie jest taki czarny plastki a w nim przewody, miałem uszkodzoną jedną scieżke wiec pociagnołem tylko jeden kabel. Narazie wszystko działa ;-)
Dzięki za pomoc

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2007, 18:52:43 »
Najwazniejsze ze dziala :)

Offline Marcin Płokita

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C 5 2.0 Hdi Break
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2008, 11:21:22 »
witam
U mnie istnieje nieco inny problem, a mianowicie poprzedni właściciel uszkodził plastikowy uchwyt w którym znajduje się elektromagnes a wraz z nim sam elektromagnes(uchwyt pęknięty sklejony jakimś klejem w miejscu elektromagnesu wpuszczony silikon)  moje pytanie brzmi czy jest możliwość zakupu samego elektromagnesu wraz z uchwytem, czy jest to całość wraz z ramieniem wycieraczki, a może trzeba kupić całą tylną szybę?

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 28, 2008, 17:58:02 »
Osobno do nabycia w kazdym serwisie:
- ramie wycieraczki
- pokrywka
- uchwyt wraz z elektromagnesem
jesli ramie wycieraczki masz cale to dwa pozostale elementy kosztuja ok. 200 zeta...fonow :) Przy zdejmowaniu ramienia wycieraczki badz czujny bo lubi pekac (w srodku plastyku jest metalowa tulejka z wyzlobieniami pod bolec prowadnicy i trzeba ja delikatnie podwazac zeby #$%!%....a zlazla)

Offline Jakub Madejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Berline MKI
  • Zainteresowania: motoryzacja informatyka
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2008, 13:02:04 »
Witam,

właśnie wczoraj przerabiałem wymianę przycisku - swoją drogą całości. Do rzeczy:
1. Objawy: szyba samoczynnie się otwierała w losowych momentach.
2. po zdjęciu "spojlerka" i osłonki dzwigienki wycieraczki okazało się że szyba i ścieżki ok.
3. za to bardzo dziwnie zachowywał się przycisk otwierania tylnej szyby, przy otwartej i podniesionej szybie było ok. po naciśnięciu zamykał obwód a po puszczeniu przycisku rozwierał. Najlepsze jest to, że przy klapie opuszczonej cały czas dawał zwarcie. Zanim to odkryłem to minęło trochę czasu.
4. Przycisk razem z plastikową zewnętrzną podstawą kosztował 166zł w ASO.
5. Do wymiany jest potrzebny wąski płaski śrubokręt, klucz 12 oczkowy, śrubokręt płaski szeroki, klucz 22 głęboki nasadowy.
Uwaga: śrubokrętem wąskim należy delikatnie nacisnąć zapadkę w otworze technologicznym obudowy przycisku a drugą ręką ściągnąć osłonkę. (zdjęcie)
6. Reszta raczej prosta. Trzeba pamiętać żeby szyby nie zatrzasnąć ;)

pozdrawiam
C4 GP, C5 2.0i 16v Berline MK I, był C5 2.0 HDI Break MK I, Xsara 1.9D MK II Break, XM 2.1TD 12v MK II Berline

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2008, 18:47:21 »
Jak zatrzasniesz szybe to tez zaden problem, zdejmujesz oslone mechanizmu wycieraczki od srodka bagaznika i ... otwierasz mechanicznie bez zwierania czegokolwiek :) a przy pozycjonowaniu calego mechanizmu i ramienia wycieraczki coby nie dobijala zbyt mocno na koncu i tak te oslone lepiej zdemontowac :)

Offline Mateusz Haglauer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Świebodzice
  • Posiadany samochód: C5 [MKI] 2.0 HDi 110KM BREAK SX 2003 - 363 tys km, 508 RXH 2.0 HDi 180 KM 2017
  • Zainteresowania: narty i żeglarstwo
  • Miejscowość: Świebodzice
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2008, 23:50:52 »
Witam
zamiast wymiany przycisku na nowy - kosztowny zakupiony w ASO  proponuje zakupić mały kontaktron przylutować go w miejsce uszkodzonego przycisku
kontaktron można przykleić  na klej  albo silikon w miejscu gdzie był przycisk oryginalny
teraz do osłony tej na wierzchu należy przykleić mały magnes
- zastosowałem magnes z uszczelki od lodówki  można go przycinać - dobrać wielkość należy doświadczalnie


od 2 lat działa u mnie taki "przycisk " bezawaryjnie


a koszt 2 zł i około 10 minut roboty

pzdr

 mh

Offline Rafał Rawiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: C5 LX, 2.0 HDI (90 KM) kombi, MkI '03
  • Miejscowość: Lublin
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 01, 2008, 22:47:56 »
Mateusz, jaką  rolę pełni w twoim patencie magnes?
I czy udało Ci się zdjąć pokrywę (aby dostać się do przycisku - włącznika) bez uszkodzenia jej. Koledzy pisali, że to się nie udaje. Ja po kilku próbach poddałem się nie chcąc połamać zatrzasków tej obudowy.
Może mógłbyś umieścić jakieś fotki, aby można było wyobrazić sobie efekt końcowy z tym magnesem ...

Offline Mateusz Haglauer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Świebodzice
  • Posiadany samochód: C5 [MKI] 2.0 HDi 110KM BREAK SX 2003 - 363 tys km, 508 RXH 2.0 HDi 180 KM 2017
  • Zainteresowania: narty i żeglarstwo
  • Miejscowość: Świebodzice
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2008, 23:26:38 »
witam
kontaktron działa na "magnes"

zbliżając magnes do kontaktronu - następuje zwieranie (lub rozwieranie ) styków wewnątrz rurki szklanej - kontaktronu

to wykorzystałem do otwierania szyby - inne styczniki nie były wodoszczelne i działy sie naprawde dziwne rzeczy - otwieranie tylnej szyby podczas otwierania drzwi z pilota, otwieranie szyby po zatrzymaniu auta i otwarciu drzwi kierowcy, brak działania wycieraczki tylnej szyby
spowodowane to było zwarciem styków małego stycznia jaki tam użyłem - dlatego użyłem kontaktronu

zdjęć  nie mam ale naprawdę to łatwe do wykonania

niestety mnie też nie udało sie zdjąć tej osłony nie łamiąc zatrzasków - ale tak później to zrobiłem ze wchodzi na wcisk naprawdę z oporem i od 2 lat nie mam z tym żadnych problemów



jedynie zastanawiałem sie nad modyfikacją - żeby tylna szyba otwierała sie z pilota

w pilocie - po rozebraniu go widać ze jest jeden nie wykorzystany przycisk - niestety nie znalazłem nigdzie w necie czy jest możliwe sterowaniem tym przyciskiem czegokolwiek w naszym aucie - w Peugeocie 206 break tylna klapa jest otwierana właśnie z pilota.

Offline Rafał Rawiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: C5 LX, 2.0 HDI (90 KM) kombi, MkI '03
  • Miejscowość: Lublin
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 02, 2008, 23:55:17 »
Mateusz dzięki za wyjaśnienie.
 Doczytałem także troszeczkę i już wiem. Nawet udało mi się zdjąć pokrywę (bez jej uszkodzenia) i dostać do mikrołącznika. Rozebrałem łącznik i okazało się, że sprężynka styku (cieniutka blaszka) utleniła się na wskroś i w połowie zamieniła się w zielony proszek, nie mogąc spełniać dalej swojej funkcji.
 Jak obejrzałem ten mechanizm to zrozumiałem jak kontaktron ma współpracować z magnesem. Uważam, że zastosowanie tego typu łącznika to świetny pomysł.
Jutro jadę poszukać odpowiedni kontaktron i w wolnym czasie spróbuję zastosować Twój patent.

Offline Mateusz Haglauer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Świebodzice
  • Posiadany samochód: C5 [MKI] 2.0 HDi 110KM BREAK SX 2003 - 363 tys km, 508 RXH 2.0 HDi 180 KM 2017
  • Zainteresowania: narty i żeglarstwo
  • Miejscowość: Świebodzice
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 03, 2008, 00:02:05 »
witam
nie ma problemu ;)

będziesz następnym który ma taki "włącznik"
aż może kiedyś Citroen zastosuje ten prosty i niezawodny patent


pzdr
mh

Offline Rafał Rawiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: C5 LX, 2.0 HDI (90 KM) kombi, MkI '03
  • Miejscowość: Lublin
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 11, 2008, 22:19:51 »
I już mam. Było trochę kombinowania ze zdobyciem magnesów. Kilka doświadczeń, aby zbadać, przy jakiej odległości od magnesu kontaktron zwiera styki a przy jakiej odpada (czyli rozłącza).
Potem wszystko jak opisał Mateusz. Także użyłem magnesu z uszczelki z lodówki inne miały zbyt silne pole.
Mechanizm stworzony jakby do tego rozwiązania (dziw, że spece z citroena na to nie wpadli).

Działa wyśmienicie od paru dni (badany kilkanaście razy dziennie, bo jeszcze się nie mogę nacieszyć, że szyba się otwiera po kilkunastomiesięcznej przerwie).

Pozdrawiam.

Offline Dariusz Tkaczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 219
  • Skąd: Haslev
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,0 Prestige Weekend
  • Miejscowość: Haslev
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 12, 2008, 12:05:46 »
To ja tak z moze glupio zapytam. Wszyscy wiedza , ze sa problemy z otwieraniem tylnej szyby w kombi i jest to wina Citroena. W Danii Citroen wykonuje ta naprawe za darmo. Czy w Polsce jak zwykle olali klientow i trzeba za to placic ?
Citroen C5 2,0 Prestige Weekend 2004 :-)
Byla Xantia 1,8 i Audace Weekend 96

Offline Mateusz Haglauer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Świebodzice
  • Posiadany samochód: C5 [MKI] 2.0 HDi 110KM BREAK SX 2003 - 363 tys km, 508 RXH 2.0 HDi 180 KM 2017
  • Zainteresowania: narty i żeglarstwo
  • Miejscowość: Świebodzice
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 12, 2008, 20:29:16 »
Witam
Niestety w Polsce ASO Citroen a raczej Citroen Polska nie ma zamiaru naprawiać tego  wiec musimy sobie radzić.

Fajnie że sie udało - ewentualnie jak masz zdjęcia to wstaw dla innych!!!!

Offline Marek Chmielewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 173
  • Skąd: Otwock
  • Posiadany samochód: C6 2.7 Exclusiv (2008) C-Crosser 2.2 (2011)
  • Zainteresowania: Strzelectwo
  • Miejscowość: Otwock
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 12, 2008, 20:46:08 »
Cytuj

Marek Chmielewski napisał:
Najwazniejsze ze dziala :)

O!! Nie wiedziałem, że nas dwóch jest  :-)
Marek Chmielewski
C-Crosser 2.2 (2011)
C6 2.7 Exclusiv (2008)
Kiedyś:
C5 Break 2.0HDi (2004)
C3 1.4 Furio (2008)
Xsara I 1,4 SX (2000) LPG
BX 1,7 TZD TURBO Break (1993)

woytasmi

  • Gość
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 13, 2008, 19:19:25 »
Qrcze u mnie też się nie otwiera - myślałęm, że nie wszystkie modele mają ten patent. Jutro zabieram się za tą sprawę.
Czy może ktoś ma jakieś dokładne zdjęcia tego zamka ?

woytasmi

  • Gość
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 14, 2008, 13:05:48 »
No i klapa - po zwarciu przewodów nie ma odgłosu elektromagnesu. Dodatkowo nie mogę za chiny zdjąć plastikowej osłony mechnizmu wycieraczki. Czy ktoś mógłby jak chłopowi napisać jak to cudo się demontuje ? Pusciły 4 kołki po 2 na stronę ale trzyma gdzieś po środku. Dodatkowo zdemontowałem ten elektromagnes - o ile to on :) mam wątpliwości - bo wyglada to jak czujnik zamknięcia klapy.
Pomocy !

Offline Mateusz Haglauer

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 86
  • Skąd: Świebodzice
  • Posiadany samochód: C5 [MKI] 2.0 HDi 110KM BREAK SX 2003 - 363 tys km, 508 RXH 2.0 HDi 180 KM 2017
  • Zainteresowania: narty i żeglarstwo
  • Miejscowość: Świebodzice
Re: [MK1] otwieranie tylniej szyby w kombi
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 14, 2008, 14:25:12 »
witam
żeby sprawdzić dlaczego szyba nie otwiera się musisz najpierw zdjąć osłonę mechanizmu wycieraczki szyby do której dostaniesz się po otwarciu szyby - niestety

ale z tego co widać to już masz szybę otwartą skoro wymontowałeś czujnik otwarcia tylnej szyby ;)

ten plastik osłaniający mechanizm wycieraczki (znajdujący się na wewnętrznej stronie szyby) zdejmuje się podważając delikatnie śrubokrętem zatrzaski - zdjęcie DSC00360
 tam znajdziesz złączkę którą należy rozpiąć i zewrzeć
jeżeli nie słychać elektromagnesu
to być może masz uszkodzoną ścieżkę w szybie - żeby to sprawdzić musisz się dostać do wiązki która znajduje się o góry szyby  - tam gdzie 3 światło STOP - zdjęcie DSC00361
po lewej stronie pod osłona
rozpinasz wtyczki i omomierzem sprawdzasz czy jeden z przewodów nie jest przerwany  - jeśli jest zastępujesz go nowym przyklejonym do szyby - wg uznania i już

zrobiłem właśnie zdjęcia - oto one