Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 585211 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2075 dnia: Wrzesień 05, 2019, 11:05:31 »
Marcin sprawdź z ciekawości jakość oleju po 1000 km.
Wiadomo na 100% że będzie syf.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2076 dnia: Wrzesień 05, 2019, 19:45:20 »
Od niedawna pojawił się u mnie dość niestandardowy problem ze skrzynią. Pojawiło się to po 150km jeździe po autostradzie a objawia się tym, że występuje mocne szarpnięcie przy włączeniu D.
Trochę lipa tak jeździć bo zaraz coś bokiem ze  skrzyni wyskoczy. Zmiana na R jest poprawna- włączenie bardzo delikatne i po chwili zaczyna ruszać bardzo płynnie. A na D szarpnięcie i od razu auto jakby ciągnie. Problem nie występuje po dłuższym postoju. np po nocy ustawiam na D i jest wszystko poprawnie ale szczęście nie trwa długo bo już po kilkuset metrach jazdy problem wraca i niemal każdorazowe włączenie D wiąże się z szarpnięciem. Czasem mocne czasem lżejsze zdarzy się i płynne włączenie biegu ale rzadko. W trakcie jazdy skrzynia działa poprawnie. Wymieniłem kolejny  raz olej statycznie ale bez żadnych efektów (wcześniej dwa razy rok temu).  Jakieś pomysły?

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2077 dnia: Wrzesień 05, 2019, 19:53:00 »
Zrób kalibracje wybieraka biegów. Kasowałeś licznik oleju na 0?

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2078 dnia: Wrzesień 05, 2019, 21:53:51 »
Licznika nie kasowałem, zrobiłem jego korektę ale myślę że to nie jest istotne- dwa razy olej zmieniałem w zeszłym roku i do niedawna ze skrzynią było ok, trzeci raz wymieniłem wczoraj a owe szarpnięcie występuje już od kilkunastu dni.Kalibracja masz na myśli:
1. Kasujemy błędy w skrzyni,
2. Rozgrzewamy do minumum 66 stopni
3. Skrzynia na P ręczny.
4. Noga na hamulec i zmieniamy na N 3 sek i na D, 3 sek i na N spowrotem to jest jeden pelny cykl, powtarzamy 5 razy po czym skrzynia na P noga z hamulca.
5. Identycznie tylko z N na R pięć razy i skrzynia na P noga z hamulca
6. Dajemy noge na hamulec i D 25-30% odczytywalem z lapka z diagboxa. Po zmianie biegu na 6 u mnie okolo 45 na godzinie puszczam noge zaczynam zwalniac i ja pomagalem hamulcem.
Wykonałem ta procedure 5 moze 6 razy i teraz nie czuje kiedy skrzynia zmienia biegi. I kolejka rzecz która zauważyłem to ze przy 60mph mialem 2050 obrotow silnika okolo teraz jest 1850 jakby 200 obrotow mniej. Dlaczego? Nie wiem

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2079 dnia: Wrzesień 06, 2019, 07:21:11 »
Ja miałem uderzenia z D na R jak wykasowałem licznik na 0. To zdecydowanie najgorsza opcja przy kombinacjach z licznikiem wg mnie. Po przejechaniu 800 km trasy licznik się nie zmienił a kultura pracy skrzyni nadal była jak dla mnie nie zadowalająca.

To co opisujesz to procedura AISINa. Mi chodziło i wybierak skrzyni biegów. Z diagboxa powinna być taka opcja.

Ma tez znaczenie załączanie biegów na pochyłościach. Jak zaciągałem ręczny na P to właśnie często było wyczuwalne szarpnięcie przy włączaniu R / D.
Zacząłem stosować opisaną tutaj metodę że zaciągamy ręczny na N, puszczamy hamulec aby auto się ustawiło i dopiero wtedy pozycja na skrzyni P.

Offline Jacek Kaleta

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 163 2012 AM6 + pełnoletnia kura na masce
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2080 dnia: Wrzesień 06, 2019, 08:36:16 »
mocne szarpnięcie przy włączeniu D.



Mam podobnie, tzn. nie wrzucanie D , ale zatrzymanie auta do zera i ponowne ruszanie.
To co, wyczytałem na forum i zdanie kilku forumowiczów z którymi rozmawiałem wskazuje na "wywalony" zawór od pierwszego biegu - nie trzyma ciśnienia.
Jakiś rok temu na zimnym oleju czy powolnej jeździe ( około 120 na godz. ) nie było takich objawów, a dopiero przy "pałowaniu" auta w okolicach 170
dawało łupnięcie na jedynce - w mojej opinii nie trzymający zawór plus mocno rozgrzany olej ( czytaj rzadki jak rosół ) dawał taki efekt.
Obecnie jadąc już na poziomie 120- 130 powoduje czasami takie "walnięcie".
Stąd u mnie do wymiany płyta - tak sądzę.
Olej mam  klarowny, wymieniany statycznie wielokrotnie - TotalFluidmatic.


Pojawił się wątek - AM6 dla odważnych......
Szkoda że jest w nim cisza, bo ja aż tak odważny nie jestem, ale wespół z kimś to już mogę zrobić rozpi... uchę w swojej skrzyni  :D
Jak nie wyjdzie to potem najwyżej laweta i serwis  ;D
Myślę też nad dodatkową chłodnicą oleju , to relatywnie niewielki koszt , a według mnie Aisin  się nie wykazał.
Kiedyś w przyszłości targanie przyczepy, czy wyjazdy zakiprowanym autem po dach na wakacje będzie dawało w kość skrzyni a właściwie olejowi.

Offline Sebastian Wykrętowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 355
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 Break Exclusive 2.0HDI 136KM FAP+ AM6 2006 C5 X7 Exclusive 2.0HDI 163KM +AM6 2010
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2081 dnia: Wrzesień 06, 2019, 10:35:02 »
Takie szarpnięcie przy zatrzymaniu też mam (nie zawsze). Mam nowiutką płytę wymienioną tuż przed wyjazdem na urlop (koniec lipca tego roku). Wymieniałem olej (dynamicznie na ravenol). Do póki nie ruszałem licznika skrzynia pracowała gładko. Potem (po około 3dniach) kliknąłem wymiana oleju w lexii (zerowanie licznika) i zaczęło się poszarpywanie przy zatrzymaniu :/ co gorsze czasem mam lekkie przeciąganie przy zmianie z 2 na 3 jak olej jest już dobrze rozgrzany. Po urlopie (około 3tys km jazdy) miałem już 2,5 miliona jednostek :) - jazda po terenie górzystym łącznie z ruską cestą i mangartską cestą (btw polecam). Zrobiłem adaptację (te zmiany biegów n>d i n>r + jazda) i jest trochę lepiej. Chyba przestawię licznik na np. 4 miliony i zobaczę czy będzie poprawa. Najbardziej wkurza mnie to że płyta jest w 100% funkiel nówka a już są objawy zużycia i to pewnie tylko i wyłącznie przez olej lub komputer sterujący skrzynią :/.

Dlatego sądzę że to nie płyta a może np. nie właściwy wtrysk paliwa - mam dymienie na czarno przy przyspieszaniu i podwyższone spalanie ( minimalne spalanie przy mega spokojnej jeździe -rekord 6,5L/10km, średnio 7,5l/100km).

Kurła kiedyś Panie było lepiej. Wymienił część i już było jak nowe a tu wymieni i jak coś tam źle w komputerku kliknie to jest tak samo jak by było nie wymieniane :D

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2082 dnia: Wrzesień 06, 2019, 10:41:19 »
Potem (po około 3dniach) kliknąłem wymiana oleju w lexii (zerowanie licznika) i zaczęło się poszarpywanie przy zatrzymaniu :/ c

Miałem podobnie po wymianie oleju w DB (zerowanie licznika). Wróciłem do starej wartości licznika i delikatnie zacząłem ją korygować i to dało najlepszy efekt

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2083 dnia: Wrzesień 06, 2019, 12:49:34 »
Będę po południu szukał opcji z wybierakiem ale nic mi takiego nie utkwiło w głowie, jedynie co to ustawienie pozycji N. U mnie szarpnięcie występuje tylko i wyłącznie przy włączeniu D, późniejsza jazda jest już płynna.

Niestety nie mogę znaleźć opcji do wybieraka, jeśli ktoś zauważy to proszę o informację
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2019, 15:44:58 wysłana przez Tobiasz Sabat »

Offline Wojtek Konefał

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 094
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0 163km tourer.
  • Zainteresowania: motoryzacja wedkarstwo itd
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2084 dnia: Wrzesień 08, 2019, 08:43:31 »
Witam.
Kolego Tadeuszu, widzę, że często robiłeś wymianę oleju w skrzyni. Robiłeś to sam czy w jakimś warsztacie w Lubinie? U mnie skrzynia chodzi narazie dobrze, olej był wymieniany przy stanie licznika coś około 90kkm, teraz 122kkm.
Pozdrawiam
gdy Cię d..a boli od jeżdżenia, kup Sobie citroena:))

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 687
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2085 dnia: Wrzesień 08, 2019, 10:16:56 »
Wymieniałem sam 

Offline Wojtek Konefał

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 094
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 x7 2.0 163km tourer.
  • Zainteresowania: motoryzacja wedkarstwo itd
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2086 dnia: Wrzesień 08, 2019, 14:18:45 »
Ooo, to będę musiał Cię poprosić o porady, jakiś opis itd. A potem spotkać się w Lubinie i się czymś odwdzięczyć.
gdy Cię d..a boli od jeżdżenia, kup Sobie citroena:))

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2087 dnia: Wrzesień 08, 2019, 16:25:21 »
W procedurze opisanej w tym wątku jest że rozpędzam maksymalnie do 80km/h.

Cytując samego siebie sprzed kilku lat

cut!
Rozpędzić pojazd do czasu aż skrzynia włączy 6th bieg i prędkość pojazdu będzie nie mniejsza niż 80km/h. Po osiągnięciu prędkości nie mniejszej niż 80km/h zdjąć nogę z gazu, nacisnąć hamulec, delikatnie nim operując doprowadzić do zatrzymania pojazdu w czasie nie dłuższym niż 60 sekund.
cut!
 

Widzę w klubie cytrynki stabilnie... licznikiem i wymianami oleju skrzynie naprawiają :)
 

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2088 dnia: Wrzesień 08, 2019, 16:43:27 »
Witam, dawno tu nie zagladalem ale wróciłem zobaczyć co sie dzieje. Ku mojemu zdziwieniu ludzie maja dylemat z prędkością mniej 80 kmh czy więcej, ja zawsze robilem mniej jak 50mph i bylo ok, po 4 wymianie statycznej robilem powyżej 50mph i tez zrobiło robote wiec nie płakać jak adaptacja nie pomaga tylko mechatronika do wymiany.

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2089 dnia: Wrzesień 08, 2019, 16:53:23 »
Skoro mówisz, że nie ma znaczenia. Miles per hour(MPH) to nie kilometry na godzinę(KMH).
Źródłem procedury jaką zamieściłeś jest Valve Body Xpress obecnie Sonnax i dotyczy bloku dla Forda, który jest inny.
https://www.sonnax.com/tech_resources/386-ford-af21-control-module-relearn-procedure
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2019, 18:04:45 wysłana przez Dawid Hoffman »

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2090 dnia: Wrzesień 08, 2019, 16:57:52 »
Skoro mówisz, że nie ma znaczenia. Miles per hour(MPH) to nie kilometry na godzinę(KMH).
https://www.jednostek.pl/tablice/predkosci-mph
Źródłem procedury jaką zamieściłeś jest Valve Body Express

Ponizej 50mph (80kmh) a powyżej 50mph (80kmh) chyba o jednej rzeczy rozmawiamy?

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2091 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:00:43 »
Najpierw rozmawiamy o źródłach. Źródłem "Twojej" procedury jest VBX obecnie Sonnax. Procedura dotyczy bloku dla Forda, który jest inny. Skrzynia u Forda ma oznaczenie TF81SC lub AF21

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2092 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:04:58 »
Czyli rozumiem robiąc procedure af21 czy tf81sc dla bloku tf80sc metoda poniżej 80kmh nie powinna działać. Wiec cuda sie zdarzają?

"twojej", to nie moja tylko przetlumaczona na polski.

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2093 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:12:19 »
Niepotrzebnie napisałem o tej prędkości w pierwszym poście.
Właśnie celowo napisałem "Twojej" w cudzysłowie. Pełna zgoda. Wszak nie jest Twoja, a to jedynie przedruk z materiałów firmy, która zajmowała się regeneracją bloków(VBX). Nigdzie nie napisałem, że się nie uda. Mamy dwie osoby, które twierdzą, że nie musi być ponad 80 km/h(50MPH), a może być mniej u PSA.  Ja się trzymam faktografii jako, że ludzie mają tendencję do tworzenia z anegdot prawd objawionych.To nic innego jak błędy potwierdzenia

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2094 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:17:44 »
Tak, ja mam tf80sc z olejem aw1 i obydwie prędkości działają, po wymianie oleju i procedura wymiany oleju w diagbox z resetem licznika oleju powoduje kwadratowe dzialanie skrzyni, po adaptacji jest pięknie.

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2095 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:29:57 »
Voila. Git majonez. Jak widzę ludzi, którzy mają procedurę adaptacji na widelcu i naprawiają skrzynię korektą licznika, to mnie tak odrobinkę napawa dobrym humorem. Jakiej marki olej wlałeś?

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2096 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:39:03 »
No z tym licznikiem to rzeczywiście mozna w nosie pogrzebac, olej leje ravenol t-ws ktory ma lepkosc niby aw1 ale dla mnie mam wrażenie ze zimny za gesty, przy 40 stopniach ma chyba 29 a w 100 stopniach cos równe 6 tej kinetycznej lepkości czy cos tam... Chcialem amsoil ale w uk ciezko dostać i parametry ma cos jak ravenol

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2097 dnia: Wrzesień 08, 2019, 17:58:54 »
W UK powinien być Aisin ATF 0WS. Z dużym prawdopodobieństwem to będzie ten olej, który Volvo sprzedaje do tego samego TF80SC produkcji Aisina pod P/N 31256774 i 31256775 Ravenol ma rzeczywiście nieco wyższą lepkość. To jest coś pomiędzy JWS3309 i JWS3324

Offline Albin Pencarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 42
  • Posiadany samochód: Citroen c4 picasso
  • Zainteresowania: Komputer
  • Miejscowość: Dunstable
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2098 dnia: Wrzesień 08, 2019, 18:16:48 »
Wiesz co, na butelce ravenol pisze 31256774 i 31256775, czyli to co na butelce volvo, zrobiłem trochę błąd z ravenol ale robiąc wymiane statyczna oleju ktory byl czarny jak olej silnikowy z diesla 2 razy ravenolem nie chcialem mieszac i kupować nawet org oleju aw1, bo mieszanka starego czarnego z ravenol plus org aw1 moglo byc różnie... Lepkość wg cyferek ravenol spełnia aw1 ale rzeczywiście to on gęsty sie wydaje

Offline Dawid Hoffman

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Mazda 3 2.0 Skyactive X
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2099 dnia: Wrzesień 08, 2019, 19:30:24 »
Jak już wlałeś Ravenol, to się trzymaj. Niekoniecznie błąd.  Fakt jest taki, że lepkościowo jest nieco inny aniżeli 31256774, ale producent twierdzi, że się sprawdzi w tym zastosowaniu i jest jego odpowiednikiem z oferty produktów firmy Ravenol .