Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich  (Przeczytany 4645 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Kubik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Skąd: Ziębice
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM exclusive limited edition/Rover 75 2.0 CDT
  • Miejscowość: Ziębice
Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« dnia: Styczeń 08, 2019, 21:50:00 »
Witam. Czy w diagboxie jest możliwość zmiany częstotliwości spryskiwania lamp przednich? Chodzi o to, że za każdym razem jak spryskam szybę to spryskuję również lampy. Strasznie dużo płynu na to idzie. W 500km zużyłem 4l. W Roverze co piąty strzał szedł na reflektory.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2019, 22:16:57 »
Też się nad tym zastanawiałem - ale nie znalazłem takiej opcji...
Z drugiej strony to logiczne przy Xenonach, aby je przemyć,
bo jak nie widzisz przez szybę, to światło reflektorów też inaczej się rozprasza - co pewnie może oślepiać innych...

Offline Adam Kubik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Skąd: Ziębice
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM exclusive limited edition/Rover 75 2.0 CDT
  • Miejscowość: Ziębice
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2019, 22:45:35 »
Wszystko się zgadza, tylko spryskuje bardzo dużo na raz, aż się zdziwiłem. Jechałem do Pragi nalałem cztery litry. Pogoda była niezbyt ładna, ale wcale tak sporo nie spryskiwałem tak mi się wydaje. Wróciłem i zapalił się brak płynu. Dzisiaj dolałem piątkę. Wiem, że biksenon ma być czysty, ale wydaje mi się że leje za dużo.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 594
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2019, 23:29:27 »
Można by, obejść pryskanie na lampy odcinając zasilanie pompki... potrzebny przycisk (z diodą, żeby wiedzieć, czy leci na szybę i lampy czy tylko na szybę) przekaźnik bistabilny sterowany masą (na przykład taki - ważne aby miał styk NO i NC jeden na pompkę drugi do diody w przycisku). Tylko jest jedno zasadnicze ale - lampy brudzą się tak samo jak szyba (a często nawet i bardziej) więc jeśli jedziesz po zmierzchu to brud na kloszu będzie rozpraszał światło i powodował oślepianie jadących z na przeciwka... będzie to rzeźba ale nie jest to ciężkie do zrobienia.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Kamil Halinowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 II 2011r 1,6 HDI 92KM, Citroen C4 Grand Picasso I 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive
  • Miejscowość: Świdnik
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2019, 23:42:36 »
Wydaje mi się że takie rozwiązanie jak opisuje Błażej było chociażby w Maździe 6 I generacji. A przynajmniej tak mi się wydaje, że widziałem w egzemplarzach ze spryskiwaczami reflektorów osobny przycisk (oczywiście wszystko fabryka) po lewej stronie od kierownicy do ich włączenia. Nie wiem tylko czy spryskiwacze włączały się również ze spryskiwaczami szyb, a przycisk był tylko jako opcja osobnego przemycia reflektorów bez szyby, czy działały w pełni niezależnie. Ale wydaje mi się że niezależnie, bo inaczej byłoby bez sensu. W zasadzie jak tak teraz kojarzę, to w wielu japońskich markach widziałem taki osobny przycisk do spryskiwaczy reflektorów. Także chyba najważniejsze to żeby one były i działały. A to czy się włączają ze spryskiwaczem szyb i za każdym, czy za 5 czy 100 razem, czy włączają manualnie osobnym przyciskiem nie ma znaczenia.

A to że działają ze spryskiwaczami szyb to chyba producenci tworzą dlatego, żeby kierowca nie musiał o tym myśleć. Bo jednak człowiek jest najsłabszym ogniwem w ich działaniu. Mają oczyszczać reflektor. Ze spryskiwaczami szyby działają niezależnie od nas i wiadomo że jak nie widzimy przez szybę to użyjemy spryskiwacza, a wtedy i reflektory są brudne i za jednym zamachem i one się umyją. W działaniu na przycisk jest ten minus, że ktoś może mieć reflektor brudny na maxa, a reflektorów nie przeczyści bo albo zapomni nacisnąć, albo nie będzie chciał płynu marnować na głupoty. A wtedy po co są spryski jeśli ktoś ich nie użyje. Dlatego nie dziwię się że każdy robi teraz żeby włączały się razem z szybą. Bez sensu tylko, że za każdym razem, a nie co któryś raz, jak było tutaj wspominane.
@edit Sprawdziłem i mała pomyłka. Takie rozwiązanie widziałem w Toyocie Avensis II (od 2003), a nie w Maździe.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2019, 00:16:57 wysłana przez Kamil Halinowski »
Jest:
-Citroen C4 II (B7) 2011r 1,6 HDI 92KM
-Citroen C4 Grand Picasso I (UA) 2008r 2.0 HDI 138KM MCP Exclusive

Było:
-Citroën C5 I 2002r liftback 2.0 16v LPG   
-Mazda MPV 2004r 2.0 CiTD

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2019, 01:03:45 »
Np. w ciężarówkach marki DAF jest to tak rozwiązane, że spryskiwacze lamp działają wtedy, jeśli pryskasz na szybę powyżej 2 sekund. Krótkie pryśnięcie nie powoduje moczenia reflektorów.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2019, 04:45:16 »
Np. w ciężarówkach marki DAF jest to tak rozwiązane, że spryskiwacze lamp działają wtedy, jeśli pryskasz na szybę powyżej 2 sekund. Krótkie pryśnięcie nie powoduje moczenia reflektorów.
W poprzednim samochodzie też tak miałem, szybkie, krótkie psiknięcia nie powodowały uruchomienia spryskiwaczy reflektorów, dopiero po dłuższym przytrzymiu spryskiwaczy się wysuwały.

Offline Robert Makowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 r.
  • Zainteresowania: motocykle
  • Miejscowość: Żory
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2019, 05:52:37 »


A to że działają ze spryskiwaczami szyb to chyba producenci tworzą dlatego, żeby kierowca nie musiał o tym myśleć. Bo jednak człowiek jest najsłabszym ogniwem w ich działaniu. Mają oczyszczać reflektor. Ze spryskiwaczami szyby działają niezależnie od nas i wiadomo że jak nie widzimy przez szybę to użyjemy spryskiwacza, a wtedy i reflektory są brudne i za jednym zamachem i one się umyją.
@edit Sprawdziłem i mała pomyłka. Takie rozwiązanie widziałem w Toyocie Avensis II (od 2003), a nie w Maździe.
Wszystko fajnie, tylko jaki jest sens spryskiwania reflektorów przy np. 130km/h, gdzie wszystko leci po bokach a na pewno już nie na lampy. Ostatnio podłączyłem diagboxa i jest możliwość wyłączenia sprysków lamp, nie da się niczego innego zmienić (na zasadzie częstotliwości spryskiwania, czy braku spryskiwania przy określonej prędkości).

gienas

  • Gość
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2019, 10:14:42 »
Robert ale wiesz że auta są testowane w tunelach aerodynamicznych? I tam również spryskiwacze przy większych prędkościach?
 
 A do założyciela tematu:
  Wiosna i jesień to pora chlapania brudem z jezdni, Ty chciałbyś widzieć coś przez szyby i mają być czyste ale już Twoje światła nie muszą być czyste bo po co skoro ich nie widzisz.
 Już taka bieda że i płyn trzeba oszczędzać? To mam poradę - wróć do Rovera.

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2019, 11:07:26 »
Eugeniusz - sorry ale bredzisz. Wcześniej jeździłem Superb II gen na biksenonie + długie normalne żarówki (bardzo fajnie to świeciło) spryski na reflektor było co ileś spryskow na szybę i można to było ustawić. Nigdy nie odczułem pogorszenia święcenia lamp.
Pozdrawiam

Offline Michał Budzisz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: BMW 120D e87 LCI, C5 X7 2011 Exclusive Tourer 2.0 HDI 163KM AM6
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2019, 14:32:20 »
U mnie jest chyba coś nie tak. Przy odpalonych bi ksenonach i pojedynczym spryskaniu szyby nie leją na reflektory. Dopiero po dłuższym przytrzymaniu manetki spryskują reflektory.

Online Paweł Lessnau

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: C5 Tourer Exclusive 2011, 1.6 THP BVA 6
  • Zainteresowania: Muzyka
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2019, 15:27:38 »
A zmieniał ktoś diagboxem opcję "oszczędnego spryskiwacza"? Bo kilka razy mi się to gdzieś w BSI przewinęło. Wg opisu mniej płynu leje na szybę i mniej razy wycieraczki chodzą. Teoretycznie jeżeli daje mniej płynu, to na krócej uruchamia pompkę. Jak pompkę uruchomi na krócej, to albo na światła poleci mniej płynu, albo przez ten czas nie wytworzy takiego ciśnienia, żeby otworzyć dysze lamp.

Offline Adam Jacek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 EXLUSIVE 2.0 HDI RHR 2008r. AM6
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2019, 16:25:48 »
Pompki są dwie osobno do szyb, osobno do świateł, więc długość pracy jednej nic raczej nie zmieni. Poza tym minimalny czas jest ustalony i nawet krótkie pociągnięcie dźwigni uruchomienia sekwencje - kilku sekundowy strzał na szybę i dwa strzały na lampy.

dziara

  • Gość
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2019, 17:22:36 »
Panowie jest sposób aby płyn leciał tylko na szybę.....
Przed naciśnięcie na spryskiwanie trzeba....wyłączyć światła ksenonowe. Tylko w nocy nie polecam tego robić...... ;)Ale np. w :) korku czy toczeniu się w sznurze samochodów już można. ;D

Offline Adam Jacek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 EXLUSIVE 2.0 HDI RHR 2008r. AM6
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2019, 17:38:46 »
Można tylko czy to nie jest przesada?

Offline Adam Jacek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 EXLUSIVE 2.0 HDI RHR 2008r. AM6
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2019, 17:50:40 »
Dobra puenta do tego tematu. Brawo.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:07:13 »
Paweł, tego patentu nie znałem. :))
Wyłączanie ksenonów na czas spryskania to już przegięcie lekkie. Już wolę dolewać płynu 2x częściej, niż zarżnąć palniki.

Ale też zastanawiam się, czy jest jakakolwiek opcja zmiany tego spryskiwania, bo leje to to niemiłosiernie dużo.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Offline Robert Zglinicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 837
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Kombi EXCLUSIVE+LPG 2008r
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2019, 21:34:34 »
Zbiornik ma niecałe  5 l.
Pozdrawiam

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 10, 2019, 04:43:11 »
Zbiornik ma niecałe  5 l.
Dokładnie, 5 litrów nie zawsze całe wchodzi - zależy od tego ile zostało w zbiorniku. Ostatnio byłem zmuszony kupić na stacji bańkę 4 l i weszła cała bez problemu.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 10, 2019, 15:59:49 »
Takk, 4L bańka do pustego zbiornika wchodzi w całości, przy 5L czasem zostaje trochę w bańce.
Co do spryskiwania na lampy to .. nie dajmy się zwariować to tylko płyn do spryskiwaczy, nie kosztuje majątku. Letniego nawet nie liczę a zima trwa tylko .. zimą :)
Floating on ;)

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 10, 2019, 16:02:44 »
Dlatego nie będę ksenonów męczył dla oszczędzenia płynu. Natomiast druga sprawa jest taka, że w zależności od prędkości ciśnie mi przy "doczyszczaniu" reflektorów aż na szybę.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Adam Kubik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Skąd: Ziębice
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM exclusive limited edition/Rover 75 2.0 CDT
  • Miejscowość: Ziębice
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 10, 2019, 17:49:53 »
Dlatego nie będę ksenonów męczył dla oszczędzenia płynu. Natomiast druga sprawa jest taka, że w zależności od prędkości ciśnie mi przy "doczyszczaniu" reflektorów aż na szybę.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
Nie chodzi o męczenie ksenonów, tylko w trasie przy kijowej pogodzie to co 400/500km trzeba nalać bańkę płynu bo leje tego okrutnie dużo. 

Offline Robert Makowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 r.
  • Zainteresowania: motocykle
  • Miejscowość: Żory
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 10, 2019, 18:43:07 »
Da się wyłaczyć diagboxem spryskiwanie lamp...Wtedy leje tylko na szybę.

Offline Adam Kubik

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 315
  • Skąd: Ziębice
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM exclusive limited edition/Rover 75 2.0 CDT
  • Miejscowość: Ziębice
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 10, 2019, 18:57:23 »
Tyle, że ja nie chcę wyłączać tylko zmniejszyć częstotliwość spryskiwania lamp, ale jak widać nie ma takiej możliwości.


Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Częstotliwość spryskiwania lamp przednich
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 10, 2019, 19:36:50 »
A nie ma możliwości wpiąć w instalację jakiegoś cuda które by zliczało ilość impulsów np.5 i dopiero wtedy by uruchamiało spryski?Mam na myśli że każde włączenie wycieraczek dawało by jeden impuls do tego cuda i po 5 czy tam ilu kto chce wycieraczki uruchomiły by spryski.Myślę że w dobie zwijanych jak dywan telewizorów  jest to do rozwiązania.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2019, 18:41:46 wysłana przez Henryk Guzicki »