Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] Prawidłowa ilość oleju w skrzyni ML5C  (Przeczytany 1270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Walczak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.0 HDI
[Mk1] Prawidłowa ilość oleju w skrzyni ML5C
« dnia: Październik 28, 2011, 00:42:53 »
Witajcie. Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem C5. Dziś wymieniałem olej w skrzyni biegów i nie jestem pewien ile fabrycznie powinno się lać. Nie mogłem zlokalizować korka przelewowego na skrzyni od tyłu od strony kierowcy (podobno nie ma go już tak jak było w skrzyni ML5t).

W instrukcji .PDF car 000017 c5 c8 2004 wyczytałem, że do skrzyni ML5c wchodzi 1,8 litra tak jak w skrzyni BE4/5.

Ponieważ nie mam korka przelewowego postanowiłem dolewać lejkiem przez odpowietrznik na górze skrzyni. Przy operacji zlewania starego (wręcz brunatnego) oleju strasznie się zdziwiłem gdyż wylałem ze skrzyni korkiem spustowym 2,7 litra oleju. Myślę sobie co jest grane??? Czyżby jakiś super spec przelał stan wcześniej? I to prawie o 1 litr!! ????

Dobra sprawdzam dalej w tej książeczce skrzynie teraz 6 biegową dla porównania ML/6C:

Pojemność oleju:
2,1 litra (minimalna).
2,4 litra ± 0,3 (maksymalna). Silnik EW
2,6 litra ± 0,3 (maksymalna). Silnik DW
Kontrola poziomu oleju: Brak kontroli poziomu (*)

Ja mam skrzynie 5 biegową ML5C a nie 6 biegową.
Obejrzałem ja dokładnie i dodatkowo sprawdziłem po VINie.
Jest jak byk ML5c.

Otwieram teraz instrukcje serwisową do C5 haynesa a tam piszę, że dla BE4/5 1,8 litra, dla ML5t i ML5c 2,1 litra a dla ML6c 1,9 litra, a dla ml6c z jakimiś żeberkami chłodzącymi 2,6 litra.
Czyli sugeruję się, że haynessy radzą 2,1 litra dla tej skrzyni.

osobiście byłem przygotowany na 1,8 litra, te zlane 2,7 litra było sporym zaskoczeniem i do tego jeszcze hayness sugeruje 2,1 litra. dodam, że skrzynia z tym stanem sporo chyba przelatała i nie ma wycieków.  

Na koniec napiszę, że postanowiłem zalać 2,1 litra i nie wiem teraz czy jest to za duzo, za mało czy może jest to bezpieczne minimum??? Dlaczego są takie rozbieżności w katalogach instrukcjach? Na czym się opierać w przypadku tej skrzyni?

Zrobiłem kilka kilometrów testowo, biegi wchodzą znakomicie troszkę lepiej niz wcześniej ale za to skrzynia pracuje teraz o niebo ciszej, nie poznaje samochodu. Na pewno tego potrzebowała, tylko nie chciałbym jej zaszkodzić nieprawidłowym stanem.  Doradzi ktoś? dzięki :-)

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 278
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MkI, 2.0 hdi 2004] Prawidłowa ilość oleju w skrzyni ML5C
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2011, 07:43:36 »
1.8l strona 260

Manual

Wlewałeś przez włącznik wstecznego?

Offline Grzegorz Walczak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.0 HDI
Re: [MkI, 2.0 hdi 2004] Prawidłowa ilość oleju w skrzyni ML5C
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2011, 10:02:10 »
Nie, nie odkręcałem żadnego czujnika, po prostu zdjąłem taki plastikowy czarny kapturek z odpowietrznika na górze skrzyni. Widzę, że odpowietrznik, że taki odpowietrznik jest także w skrzyni 6 biegowej.

Dzięki za link z instrukcją, tą też sprawdzałem. Tylko nie jestem pewien czy 1,8 dotyczy mojej skrzyni ML5C bez korka przelewowego. Było w skrzyni prawie 2,7 litra (nie wiem czy ktoś go wymieniał czy to był fabryczny stan). W innych instrukcjach (Hayness) pisze , że 2,1 litra do tej skrzyni. Były tez wersje z jakimiś żeberkami chłodzącymi skrzyni 6, co wchodziło 2,6 litra. Teraz nie wiem, może mam jakąś hybrydę co wchodzi tyle oleju?
Proszę o radę jeśli ktoś się z tym spotkał. Podobno w Peugeotach, gdzie taka skrzynia też występuje z HDI leją więcej niż 1,8 litra.
Może na koniec produkcji MK1 w 2004 przed liftem francuzy coś znowu pozmieniali. Ja już zgłupiałem od tego, wszędzie inne ilości.