Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wentylator chłodnicy  (Przeczytany 1332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Kądzielski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Tarnowskie Góry
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2002r.
  • Miejscowość: Tarnowskie Góry
Wentylator chłodnicy
« dnia: Grudzień 14, 2010, 09:57:10 »
Witam serdecznie.Przeszukalem forum oraz podwieszony temat i nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie.Być może to banalne pytanie ale prosze o proste(wręcz łopatologiczne  ;)  ) wytłumaczenie.Czy to normalne iz przy obecnych temperaturach (0 do -15) przy włączonej klimatyzacji  nie kręci sie wentylator chlodnicy?Podobno ma sie kręcić cały czas na pierwszym biegu,ale powinien sie chyba zagrzać.. Dodam iż temperatura utrzymuje się na poziomie dwóch , trzech kresek.Z góry dziękuje za odpowiedz.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2010, 11:12:53 »
Cytuj

Mateusz Kądzielski napisał:
Witam serdecznie.Przeszukalem forum oraz podwieszony temat i nie znalazlem odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie.Być może to banalne pytanie ale prosze o proste(wręcz łopatologiczne  ;)  ) wytłumaczenie.Czy to normalne iz przy obecnych temperaturach (0 do -15) przy włączonej klimatyzacji  nie kręci sie wentylator chlodnicy?Podobno ma sie kręcić cały czas na pierwszym biegu,ale powinien sie chyba zagrzać.. Dodam iż temperatura utrzymuje się na poziomie dwóch , trzech kresek.Z góry dziękuje za odpowiedz.

Łopatologicznie wygląda to tak;
Poniżej zera pomimo włączenia klimatyzacji na panelu sterującym - klimatyzacja się nie właczy tzn. nie właczy sie sprężarka. A jeżeli sprężarka się nie właczy to także i wentylator.
Jest jeszcze jeden niuans. Wentylator chłodnicy (skraplacza) załączany jest niebezpośrednio z panelu sterującego, a przez czujnik ciśnienia czynnika w układzie klimatyzacji.
Gdy będą temperatury nieco powyżej zera może zaistnieć taka sytuacja że sprężarka się załączy a wentylator nie, bo w niskich temparaturach czynnik może być za mało sprężony. Dzieje się tak jesli jest za mało czynnika w układzie.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Mateusz Kądzielski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Tarnowskie Góry
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2002r.
  • Miejscowość: Tarnowskie Góry
Re: Wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 14, 2010, 11:28:54 »
Czyli jesli dobrze zrozumiałem ;-)  póki co nie mam sie czym przejmować,a na wiosne ewentualne dobicie klimy ?

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2010, 13:44:52 »
Cytuj

Mateusz Kądzielski napisał:
Czyli jesli dobrze zrozumiałem ;-)  póki co nie mam sie czym przejmować,a na wiosne ewentualne dobicie klimy ?

Generalnie "instrukcje" mówią o przeglądzie układu klimatyzacji raz w roku. Dobrze jest ją zrobić na wiosnę.
Podczas takiego przeglądu jest kontrolowana ilość czynnika. Jezeli wszystko działa, jest dobre chłodzenie to według mnie nie potrzeba uzupelniać czynnika, ale większość serwisantów będzie chciała uzupełnić bo z tego jest kasiora.
Obowiązkowo natomiast trzeba odgrzybić klimatyzację - można to zrobić samemu bądź w serwisie.
W cieplejsze dni w zimie dobrze jest uruchomić sprężarkę w celu jej przesmarowania - jest to zresztą napisane w instrukcji obsługi.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Mateusz Kądzielski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Tarnowskie Góry
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2002r.
  • Miejscowość: Tarnowskie Góry
Re: Wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2010, 23:53:48 »
Serdeczne dzięki za sensowna odpowiedz.