Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?  (Przeczytany 6505 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Piotr Myśliwy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: C5 MkIII, 2.0 HDi, Confort 2008
[MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« dnia: Maj 25, 2009, 23:09:10 »
Zaobserwowałem, że przy zwiększaniu obrotów (ruszając) w granicach ok. 1200 -1300 /min następuje przełączenie jakiegoś mechanizmu objawiające się stłumionym (?) "cyknięciem" w komorze silnika (jak jadę niestety nie włożę tam głowy aby dokładnie stwierdzić gdzie). Nie jest to sprzęgło od klimy - czy może być to np. sprzęgło na kole alternatora załączające go tylko przy wyższych obrotach?
Tak czy owak dźwięk jest dosyć irytujący w dość dobrze wyciszonym przecież aucie.
A może po prostu coś już się rozpada? Podpowiedzcie proszę, bo jak tak dalej pójdzie to pojadę do serwisu jako kolejny u..liwy klient, któremu coś się wydaje.

Offline Robert Pałys

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: C4 B7 1,4 VTI
  • Miejscowość: Elbląg
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2009, 07:57:32 »
Witam
Kolego myśleże czeka Cię wizyta w ASO, gdyz w swoim aucie nie zauważyłem takiego zachowania.
Pozdrawiam
Daj kolego znac co stwierdziło ASO
Były: Citroen Xsara 1.6 SX 99r, Citroen C5 1.8X 2003r, Citroen C5 [Mk II] 1,6 HDi Tendance 2005r., Citroen C5 [Mk III] 2,0 HDi 136kM Dynamic 2008r, Citroen C5 MkIII 2.0HDI 163kM Seduction Gris Haria 2010, Citroen C4 1.6HDI 2007, Citroen C3 1.4VTI 2011
Jest:  C4 B7 1,4 VTI+ .....

Offline Dariusz Snarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 89
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0 16v break - kombi
  • Zainteresowania: gram na saxie!!
  • Miejscowość: Białystok
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2009, 17:42:11 »
hej
przecież cytrynki lubią sobie cyknąć czasem :), od kiedy masz cytrynkę? w mojej staruszce poprzedniej (xantia mk1) to było na początku dziennym, czy występują jakieś skutki uboczne? Nie wydaje mi się aby to był straszny problem.
pozdrawiam
Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenie i nie ubierają tego faktu w słowa.

Offline Piotr Myśliwy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: C5 MkIII, 2.0 HDi, Confort 2008
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2009, 22:39:36 »
Żadnych efektów ubocznych (zauważalnych). A może ma to coś wspólnego z jednym z sąsiednich wątków - przepustnica SWIRL?
Z ASO jak z lekarzem - ostateczna ostateczność - dostaję wysypki na samą myśl - dla wymiany żarówki kazaliby zostawić autko na pół dnia a na koniec wręczyli dwustronicowa fakturę.
Z drugiej strony nie lubię nie wiedzieć co się dzieje pod maską - a stanąć w polu nie lubię jeszcze bardziej.
Auto jest "prawie nowe", raptem 11 kkm, chodzi jak zegarek (i jak zegarek "cyka").
Piszcie co wam przyjdzie w tym temacie na myśl - warto wiedzieć w w trawie piszczy ;-)

Offline Dariusz Snarski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 89
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: C5 2002 2.0 16v break - kombi
  • Zainteresowania: gram na saxie!!
  • Miejscowość: Białystok
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2009, 09:11:52 »
no z tego co widzę musisz na początek zlokalizować źródło tego odgłosu - przy użyciu drugiej osoby za kierownicą. Podnieś maskę i szukaj dźwięku proponuje po lewej stronie, najlepiej zrób zdjęcie telefonem i wtedy będziemy dumać :). Na razie niepotrzebnie się nie denerwuj:)
pozdrawiam
Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenie i nie ubierają tego faktu w słowa.

Offline Marek Trwoga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 2.0HDI Break 2003r.
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2009, 21:39:56 »
a ja mysle ze to sprzegiełko od spręzarki klimatyzacji:)
C5 2.0HDI Break 2003r. ..były XM 2.5 TD '96; XM 2.1 TD'91; BX 1.9 D'91 i '86; CX 2.5 D '89..pasja czy brak rozsądku? ;))

Offline Piotr Myśliwy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: C5 MkIII, 2.0 HDi, Confort 2008
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2009, 22:53:47 »
No więc na pewno nie klima.
A poza tym ni hu hu.... Dźwięk dochodzi jakby od spodu silnika, pomiędzy nim, a przegrodą z kabiną. Nie zaobserwowałem żadnych ruchomych elementów w tamtej okolicy. A w ogóle to od strony silnika jest mniej słyszalny niż w kabinie (może dlatego, że w kabinie jest generalnie cicho). Co może być w tamtej okolicy, mającego coś wspólnego z przekraczaniem obrotów rzędu 1200/min?. Zawór podciśnienia, zawór EGR (swoją drogą jak on działa?).
Teraz to już naprawdę przypomina trochę małe śledztwo - sam nie wiem czy z ciekawości czy jednak niepokoju.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Wynikami śledztwa też się podzielę.

Offline Piotr Myśliwy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: C5 MkIII, 2.0 HDi, Confort 2008
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 29, 2009, 22:47:18 »
Nowa obserwacja : dźwięk nie jest zależny od wysokości obrotów. Powstaje zawsze przy energicznym zwiększaniu lub zmniejszaniu obrotów (dynamicznym wciśnięciu lub odpuszczeniu pedału przyspieszenia). Coraz bardziej mi się wydaje, że ma to coś wspólnego z układem zasilania powietrzem.
Ewidentnie w kabinie słyszalny lepiej.

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 29, 2009, 22:58:45 »
Cytuj

Piotr Myśliwy napisał:
No więc na pewno nie klima.
A poza tym ni hu hu.... Dźwięk dochodzi jakby od spodu silnika, pomiędzy nim, a przegrodą z kabiną.


A ja bym tak do końca nie był pewny. Kiedyś stukało mi w tylnym zawieszeniu. I też bym powiedział, że mi hu hu ... Byłem na podnośniku, łożyska chciałem wymieniać. Wszystko przeglądnięte, postukane i nic. A dałbym sobie rękę uciąć, że z prawej strony przy kole gdzieś tłucze. Jakież było moje zdziwienie jak przypadkiem odkryłem, że to bagażnik rowerowy na dachu bije blacha o blachę  :D Zastosowałem gumową podkładkę i tłuczenie w tylnym kole ustąpiło :evil:

Offline Piotr Myśliwy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: C5 MkIII, 2.0 HDi, Confort 2008
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 30, 2009, 21:37:30 »
Coś mi się wydaje, że pozostają mi dwa wyjścia : przyzwyczaić się lub użyć gałki potencjometru w radio. I czekać na rozwój wypadków ...(jakie niedobre słowo) ... sytuacji.
No chyba, że doznam olśnienia lub ktoś coś podpowie.

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 31, 2009, 01:08:41 »
Ja Ci podpowiem: jedz do serwisu.
I uzupelnij swoj profil.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Robert Skowronek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 MkI, 2.0 HDi Kombi
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 01, 2009, 15:53:24 »
Może to dźwięk załączanej turbiny??!

Offline Mateusz Ryżanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mkI 2002r. 2.2 HDI
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 01, 2009, 20:45:25 »
Witam
Zaobserwowałem podobny objaw u siebie, ale nie występuje on zawsze (właściwie to nie znalazłem uchwytnej przyczyny)
Jest jeszcze taka różnica, że dźwięk ten pochodzi z okolic schowka na drobiazgi koło lewego kolana kierowcy.
Jak ją otworzyć to są tam bezpieczniki i jeden przekaźnik (prawdopodobnie od skrzyni biegów automatycznej - bo przy przełączaniu biegów również występuje charakterystyczne kliknięcie)
Zrobiłem nawet jego zdjęcia, ale wrzucę je później lub jutro.
W najbliższym czasie wybiorę się do serwisu oraz do sklepu elektronicznego aby porównać ceny i ewentualną dostępność.
Jak się czegoś dowiem to dam znać..
Pozdrawiam
Ryzo :-)

Offline Mateusz Ryżanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mkI 2002r. 2.2 HDI
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 01, 2009, 21:12:43 »
Dodaje zdjęcia tego przekaźnika
Ryzo :-)

Offline Mateusz Ryżanowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mkI 2002r. 2.2 HDI
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkIII] 2,0 HDi- coś się załącza - wyłącza?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 15, 2009, 17:36:33 »
Witam
Odwiedziłem dzisiaj szanowny serwis i...
-po pierwsze nikt nie potrafił odpowiedzieć do czego służy ten przekaźnik (lub nie chciał???)
-po drugie cena którą usłyszałem jest wielce niezadowalająca (220 złotych) :(
Znalazłem dzisiaj identyczne na allegro po 25 zł ale niestety używane. Niemniej jednak chyba się zdecyduję i zamówię.
Muszę jeszcze pojechac do sklepu motoryzacyjnego-może znajdą coś tańszego...
Ryzo :-)