Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zimne powietrze z nawiewu  (Przeczytany 3939 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Lema

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Marciszów
  • Posiadany samochód: xsara 1.8i 1998/99
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: Marciszów
Zimne powietrze z nawiewu
« dnia: Luty 02, 2012, 19:20:26 »
Witam wszystkich.
Mam problem z moją xsarą 1.8i (90KM) z 1998r - nie dmucha ciepłym powietrzem.
Wymieniłem termostat, ponieważ stary puszczał ciepłą wodę na chłodnicę zanim się płyn zagrzał do 90 st. Odpowietrzyłem cały układ. Wydaje mi się że dobrze. Wąż wchodzący do nagrzewnicy ten z odpowietrznikiem robi się bardzo ciepły, a drugi (powrót) trochę mniej.
Rozkręciłem sterowanie nawiewami (pokrętła w kabinie) myślałem że problem jest w tym, że linka spadła z pokrętła lub coś pękło. Ale linka jest ok od strony pokręteł - naciąga linkę do samego końca. Nie wiem jak jest z drugiej strony od klapek.
Zauważyłem że jak porządnie zagrzeje auto (tak że wiatrak się włącza z przegrzania) to letnie powietrze leci tylko z nawiewów które są skierowane na kierowcę, nawiew na przednią szybę dmucha zimnym powietrzem!
Filtr kabinowy reanimowałem, tz był słaby nawiew więc wziąłem zerwałem jedną warstwę filtru. Nawiew teraz mocno dmucha.

Zastanawiam się czy czasem mój problem nie będzie w tym że nie zamyka się dopływ zimnego powietrza. Czyli tak jakby pokrętło sterowania temperaturą było ustawione w pozycję pól na pół (ciepłezimne) powietrze. Nie wiem gdzie szukać klapek odpowiedzialnych za zamykanie zimnego powietrza aby tylko szło ciepłe.

Macie może jakieś pomysły gdzie szukać przyczyny? Gdzie mniej więcej są w/w klapki i jak się do nich dostać?
Auto kupiłem pod koniec 2011r (kolo września) nie sprawdzałem wtedy grzania nawiewu :(

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2012, 23:10:35 »
Moim zdaniem masz zle odpowietrzona nagrzewnice pewnie. Odpowietrz dobrze uklad i bedzie gorace powietrze.Waz wychodzacy z nagrzewnicy powinien byc prawie tak samo goracy co wchodzacy a z tego co piszesz to tam jest plyn z powietrzem i dlatego jest chlodniejszy.

Offline Artur Lema

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Marciszów
  • Posiadany samochód: xsara 1.8i 1998/99
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: Marciszów
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2012, 11:11:00 »
Dziekuje za odpowiedź.
Mógłbyś mi napisać jak prawidłowo odpowietrzyć układ.
Ja zrobiłem tak: Na zagrzanym silniku do 90st włączyłem nawiew na full. Pokrętlo ustawiłem na maxa na ciepłe powietrze. Następnie przez odpowietrznik spuściłem ok 1l płynu. Na początku nie chciał lecieć. Gdy dodalem gazu zaczęło.
Zastanawia mnie fakt że przez przednie klatki nawiewu leci minimalnie letnie powietrze a na przednią szybę tylko zimne:(

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2012, 11:52:47 »
A linki w jaki sposób chodzą? Może jest tylko linka zerwana? Sprawdź ręką dokładnie tam z tylu przy samej nagrzewnicy - jak linką przesuwasz to tam czuć przesuwaną taką dźwignię z plastiku - to jest głęboko w nogach od strony pasażera.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Artur Lema

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Marciszów
  • Posiadany samochód: xsara 1.8i 1998/99
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: Marciszów
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2012, 15:56:21 »
Cytuj

Bartek Jaszkul napisał:
A linki w jaki sposób chodzą? Może jest tylko linka zerwana? Sprawdź ręką dokładnie tam z tylu przy samej nagrzewnicy - jak linką przesuwasz to tam czuć przesuwaną taką dźwignię z plastiku - to jest głęboko w nogach od strony pasażera.


Zerwana chyba nie jest bo działa regulacja "ciepłe"/zimne powietrze. Linki chodzą płynnie. Na samym końcu "ciepłego powietrza" czuć jakby mały luz. Na mniej więcej 3 mm przed końcem. Za kilka minut dokładnie sprawdzę tą linkę od strony pasarzera..

Właśnie odpowietrzałem xsarkę.  3 razy przelałem płyn z bańki 4l. Dalej bez pozytywnego skutku. Tylko sobie palucha poparzyłem ;)
Mam pytanie czy odpowietrznik powinien się znajdować na wężu które doprowadza ciepły płyn (wąż łączący termostat z nagrzewnicą) czy powinien być podłączony pod drugi który idzie za silnik?

Auto kupiłem od handlarza więc przypuszczam że mógł tam grzebać.

U mnie odpowietrznik jest na wężu łączącym termostat z nagrzewnicą.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2012, 09:54:59 »
Czy masz w aucie klimatyzację?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2012, 11:33:42 »
Bardzo podobne objawy miałem przy nagrzewnicy zapchanej uszczelniaczem do układu chłodzenia. Rozwiązaniem była wymiana nagrzewnicy.
 
Xsara
 

Offline Artur Lema

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Marciszów
  • Posiadany samochód: xsara 1.8i 1998/99
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: Marciszów
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2012, 12:43:42 »
Auto jest bez klimy.
Węże mam dobrze podłączone? Bo tu może jest problem?
Przez te mrozy ciężko cokolwiek robić:( pocieszam się tym że mam jeszcze na stanie audi 80 1.9 tdi więc mam czym jeździć:)
Mam nadzieje że nie będę musiał nagrzewnicy wymieniać...

Offline Mateusz Orynicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara ph1 18.8V
  • Miejscowość: Police
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2012, 19:14:31 »
W tej Xsarze masz 2 odpowietrzniki .Zrób tak
1.Zalej płyn pod sam korek
2.Odpal silnik i rozgrzej
3. Odkręć odpowietrznik przy chłodnicy
4.Poczekaj az termostat Puści i poleci płyn
5. Odkrec odpowietrzik przy nagrzewnicy
6 Uzupełnij płyn i zakręc korek od chłodnicy
7 Zakreć obydwa odpwietrzniki zaczynając od tego przy chłodnicy

Ale przed odpowietrzeniem sprawdź czy obydwa węze od nagrzewnicy są gorące jesli tak to wina lezy po stronie klapek od mieszalnika.
Pozdrawiam.
____________________________
Życze niskich kosztów naprawy...:evil:

Offline Artur Lema

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Marciszów
  • Posiadany samochód: xsara 1.8i 1998/99
  • Zainteresowania: akwarystyka
  • Miejscowość: Marciszów
Re: Zimne powietrze z nawiewu
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2012, 16:29:12 »
Pojawił się nowy problem. Coś się popieprzyło i nawiewy działają tylko na 4 biegu (obieg otwarty i zamknięty). Nic nie było odłączane itp. Nagle przestało dmuchać. Tz dziś chciałem użyć nawiewu po odpaleniu auta i nie działa.

Jak troszkę mrozy puszczą to biorę się za porządne odpowietrzania xsary według instrukcji Mateusza O.

Co mogło się stać z nawiewami?

------------------------------------------
EDIT
znalazłem odpowiedź. wkleje linka może komuś się przyda --> http://www.kraczkowa.pl/xsara/

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r