Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Centralny zamek - samodzielny montaż  (Przeczytany 4566 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Centralny zamek - samodzielny montaż
« dnia: Marzec 23, 2009, 20:43:27 »
Witam.
Chciałbym sobie zamontować centralny zamek. Wiem, że temat był już wałkowany ale żadnej konkretnej instrukcji jak to w ZX jest najlepiej zrobić nie znalazłem. Nie mam dużego doświadczeniach w tego typu rzeczach a mimo to chciałbym to zrobić sam (c. zamek ok 100 zł ale montaż w warsztacie ok 300 zł wiec może warto się trochę samemu namęczyć). TUTAJ znalazłem przykładowe miejsce na zamontowanie siłowników. TEN zestaw wydaję się dobry.
Moje pytania są takie:
-Gdzie zamontować sterownik elektroniczny? (może banalne ale nie wiem gdzie to najlepiej zrobić)
-Jak zamontować siłownik w zamku w bagażniku? (nigdzie nie znalazłem zdjęcia czy opisu)
-Czy ten zestaw jest dobry? (mi się tak zdaje i jeszcze ma jeszcze kable które zapewniają połączenie bez lutowania, ładna instrukcja, która jest dla mnie ważna)
-Na jakie kłopoty mogę się natknąć?

Jestem laikiem dlatego tak szczegółowo pytam... a zrobienie tego dobrze samemu to wielka radość :D

A może sobie darować i wywalić 300zł na specjalistów? :)

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2009, 21:19:35 »
montowałem u siebie ten sam centralny zamek 2 lata temu w peugeocie. proste jak budowa cepa. Ale klapa nie będzie na centralce.... Ja miałem 3d to mi jeden siłownik został na zapas. Cały montaż to góra 4godz. roboty. wszystko jest gotowe. montujesz centralkę gdzieś koło bezpieczników i podłączasz ją pod stały +. podłączasz przez bezpiecznik. Od centralki przeciagasz tylko kable do poszczególnych drzwi. Sa 2 siłowniki typu master (mają 5 lub 4 kabli i 2 typu slave (maja 2 kable). Master do przednich drzwi, slave do tylnych. Siłowniki przykręca sie na wkrety, a ich cięgna podłącza się do fabrycznych cięgieł zamykania zamków, wiec niema problemu.

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2009, 22:39:45 »
wielkie dzięki Michał :)
Napisałeś, że klapa nie będzie na centralce... a mimo tego został Ci jeden siłownik na zapas czyli do klapy też dałeś siłownik :D
A jak z kablami? Łatwo jest je "przepchać" ? Te łączenia bez potrzeby lutowania są dobre ale czy starczy mi na długość? I jeszcze jedna ważna rzecz... do tylnych drzwi CHYBA żadne kable standardowo nie idą, więc będzie trzeba coś wiercić więcej? Czy trzeba używać termokurczliwej izolacji? A siłowniki zamontowałeś jak na powyższym linku czy w innym miejscu?

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2009, 10:28:25 »
Cytuj

Tomasz Pietrzyk napisał:
wielkie dzięki Michał :)
Napisałeś, że klapa nie będzie na centralce... a mimo tego został Ci jeden siłownik na zapas czyli do klapy też dałeś siłownik :D
A jak z kablami? Łatwo jest je "przepchać" ? Te łączenia bez potrzeby lutowania są dobre ale czy starczy mi na długość? I jeszcze jedna ważna rzecz... do tylnych drzwi CHYBA żadne kable standardowo nie idą, więc będzie trzeba coś wiercić więcej? Czy trzeba używać termokurczliwej izolacji? A siłowniki zamontowałeś jak na powyższym linku czy w innym miejscu?


Tak jak napisałem ja montowałem w peugeocie, wiec tam jast trochę inaczej. został mi 1 siłownik bo tam miałem wersję 3d. Jak wszystko rozbierzesz to na pewno dasz rade. Kable do tylnych drzwi sa na tyle długie ze powinny wystarczyć. Co dołączeń kabli to już zależy od ciebie. Gdyby ci sie udało to możesz to zrobić bez łączeń bo fabrycznie zestaw nie jest pocięty

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2009, 17:04:11 »
no to chyba kupie taki zestaw, znajdę wolną sobotę i do dzieła :) Jak by ktoś miał jeszcze jakieś instrukcje, porady to chętnie poczytam :)

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2009, 20:50:40 »
Jeśli chodzi o bagażnik tak samo łatwo można założyć centralny jak i w drzwiach. W moim przypadku zajęło to jakieś 20 minut z przeciągnięciem przewodów. ;-)

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2009, 21:14:11 »
Czy łatwe to się okaże :D Pierwszy raz coś takiego będę robił ale myślę, że sobie poradzę...  w tym komplecie co podałem jest prosty schemat.

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2009, 19:09:40 »
Dzisiaj dostałem centralny zamek i już wiem dlaczego montaż tak dużo kosztuje... tu trzeba prawie wszystko rozbierać :D Oglądałem już na sucho w samochodzie jak gdzie powinno iść
Mam jednak jeszcze parę pytań:

- jak przyłączyć 5 sterownik? (na schemacie jego nie uwzględnili, niżej załączam schemat jak bym ja to podłączył ale nie wiem czy jest dobrze

-jak którędy poprowadzić kable do siłownika tylnej klapy? (widziałem, że z tylej klapy idą jakieś kable ale nie wiem gdzie idą dalej)

-w jakim miejscu najlepiej zamontować siłownik tylnej klapy? (może być jakieś zdjęcie bo wystarczy zdjąć plastik z klapy)

-jak znaleźć, albo gdzie one są: kable
  • do kierunkowskazów?


-jak rozebrać pokrętła od ogrzewania? (bo chyba najlepsze miejsce zasilania to kabelki od zapalniczki)

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 26, 2009, 20:04:38 »
1. Piąty siłownik jak na rysunku podłączony będzie dobrze inaczej się nie da. :-)
2. Ja kabel wrzuciłem po prawym progu do bagaznika pod boczny plastik i w górę po tylnym słupku i obok oryginalnych przewodów co wchodzą do klapy.
3. Postaram się jutro zrobić zdjęcie jak to mam u siebie
4. Przewody do kierunkowskazów najlepiej znaleźć pod kierownicą przy manetce. (nie pamiętam kolorów niestety) Tylko nie widzę w tym schemacie, żeby była możliwość podpięcia kierunkowskazów. :-)
5. Nie rozbierać pokręteł od ogrzewania. Milion przewodów z zasilaniem czyli plus i minus masz przy bezpiecznikach pod kierownicą. Tam się trzeba wpiąć.

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 26, 2009, 20:43:10 »
z góry dziękuję Mariusz za pomoc :) W sobotę będę się za to zabierał, a migacze są bo w instrukcji jest jeszcze jeden schemat w którym napisano, że "2 brązowe kabelki do
  • kierunkowskazów" a poza tym zdjęcie sterownika...

Offline Krzysztof Gomoła

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Kielcza
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 TD wersja Furio (składak wczesniej 1,9 130KM) VW POLO 6N2 1,4 TDI
  • Miejscowość: Kielcza
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 27, 2009, 22:51:27 »
Jesli moge cos dodac do tego wszytskiego to dwie rzeczy: daj sterownik tam gdzie napewno jest sucho bo one sa z reguły bardzo czułe na wilgoc, miejsce przy bezpiecznikach wydaje mi sie dobre:) i co do zasilania to ja polecam podpiac sie bezpośrednio pod akumulator:) na kablu zasilającym centralkę i tak jest bezpiecznik więc nie ma strachu a to połaczenie bedzie najpewniejsze:) u mnie to rozwiazanie działa bez zarzutu:) pozdro:)
Gaz i do przodu>>>

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 27, 2009, 23:14:31 »
tak, sterownik przy bezpiecznikach będzie... a co do podłączenia bezpośrednio pod akumulator to się zobaczy jutro będzie trochę zabawy z miernikiem :D

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 28, 2009, 00:18:18 »
Podłączaj się z centralką pod bezpiecznikami, przecież ciągnięcie następnego przewodu od akumulatora jest bez sensu (powielanie tego co już jest). Pod bezpiecznikami jest dużo grubych i 100% pewnych przewodów, które wytrzymają pobór centralnego zamka.

Na zdjęciach tak wygląda mocowanie siłownika w moim wykonaniu. Końcówkę plastikową siłownika z oczkiem musiałem rozwiercić delikatnie, chyba na 8mm (nie pamiętam sprawdź to) tak, aby pasowało na czpień, który się przesuwa w zależności czy jest otwarty bagażnik czy zamknięty. Pomachaj kluczykiem i zobaczysz co się przekręca i jak to działa to będziesz wiedział o co chodzi. Na zdjęciach jest akurat pod blaszką, którą on popycha jak się naciska przycisk otwierania bagażnika.
Jak coś to postaram się pomóc w miarę moich możliwości. ;-)

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 28, 2009, 10:39:44 »
Jeszcze raz dziękuje Mariusz za pomoc. Już wcześniej patrzyłem jak lata ten "dzyndzel" przy ruchach kluczyka i myślę że Twoje rozwiązanie powinno działać dobrze. W razie jakiś pytań to będę pisał. I podczas montażu postaram się zrobić parę zdjęć, bo już dużo informacji na ten temat zgromadziłem. Zrobi się ładną i bardzo prosta instrukcje do ZX-a dla takich ciemnych mas jak ja ;)

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 28, 2009, 16:01:50 »
Moje rozwiązanie musi działać dobrze, bo już działa bezproblemowo 2 lata. :-)

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 28, 2009, 22:21:11 »
no niestety poległem ;( W moich drzwiach jest inny układ zamków i trochę musiałbym kombinować z tym śmiesznym przejściem kabli między deską a drzwiami (nie wiem jak to się nazywa dokładnie a co dopiero to ogarnąć ;)). Rozgrzebałem wszystko i oddałem do specjalisty aby dokończył... weźmie za to ok 130zł to jeszcze nie jest tak dużo i przy okazji mi zamontuje dodatkowe 13 do tylnych drzwi z balupunkta. No trudno jeszcze trochę nauki przede mną... ale i tak dziękuję za pomoc :D

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 29, 2009, 13:36:03 »
Szkoda, że nie walczyłeś do końca, czyli do pełnego sukcesu nawet jakby to miało długo trwać, wtedy byś się na pewno nauczył. :-)

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Centralny zamek - samodzielny montaż
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 29, 2009, 18:14:15 »
może i tak ale potrzebny był samochód więc długo nie mogłem się bawić ;) Ale celem był centralny zamek i taki będzie :D I to zrobiony dobrze więc nie będzie trzeba za miesiąc znowu rozkręcać wszystkiego itd.

PS: Macie gdzieś instrukcje do przelotki między drzwiami a deską? Jak przepuścić przez nią kable? Na początku myślałem, że przez tą gumka z harmonijki przeciąga się po postu kable a tu wałek...