Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: dzwignia zmiany biegów  (Przeczytany 3141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rogowski krzysztof

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 HDI
dzwignia zmiany biegów
« dnia: Czerwiec 09, 2013, 22:04:47 »
Witam .Posiadam xsare Picasso .0 HDI  z 2005 roku i ciężko wchodzą biegi.Zdiąłem miesze i nasmarowałem linki zmiany biegów smarem ale nic nie pomogło.Czytałem że można zmienić olej w skrzyni, ale różne są zdania na ten temat,jedni wręcz odradzają wymiane producent zresztą też nie zaleca. Jak ktoś miał podobny problem proszę o podpowiedz. Pozdrawiam

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: dzwignia zmiany biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2013, 22:22:53 »
Też miałem problem z linkami, początkowo tylko zimą, smarowanie pomagało, ale pewnego razu po drugiej zimie linki całkiem umarły. Nawet wiosną chodziły ciężko i żadne smarowanie już nie pomagało. Wymiana linek spowodowała, że mało nie urwałem dźwigni - nie mogłem uwierzyć, że biegi mogą wchodzić przy użyciu siły jednego palca. Jednej, starej linki po wyciągnięciu nie dało się wysunąć z pancerza nawet na mm tak się zatarła. Tak więc jak przy dodatnich temperaturach masz problem z biegami to raczej tylko wymiana linek, a nie olej w skrzyni. Spróbuj wcześniej wypiąć jedną z linek przy skrzyni (trochę ciężki dostęp) i zobaczysz czy ciężko pracuje linka, czy mechanizm wybierania biegów przy skrzyni. Olej też wcześniej wymieniałem, ale nic to nie dało.

Offline rogowski krzysztof

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 HDI
Re: dzwignia zmiany biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2013, 13:05:48 »
A możesz mi  Piotr napisać jak smarowałeś linki,jeszcze spróbuje bo może ja robie żle.Czy ewentualna wymiana na nowe jest trudna?

Gachu

  • Gość
Re: dzwignia zmiany biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2013, 17:34:59 »
może tak kolega poczyta najpierw forum

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: dzwignia zmiany biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 12, 2013, 20:45:48 »
Smarowanie linek to jak dla mnie była niezła mordęga. Są ciasno spasowane i słabo dostępne. Używałem jakiegoś smaru w płynie i strzykawką z igłą po kropelce od strony dźwigni biegów (po zdjęciu mieszka) nalewałem w miejscu wejścia linki w pancerz. Robota naprawdę dla cierpliwych, a efekt może być żaden, albo krótkotrwały. Zanim zamontowałem drugie, to w ten sam sposób prewencyjnie je smarowałem, ale jeszcze w domu i też się umęczyłem.
Jeżeli masz zacięcie do mechaniki to wymienisz je sam, ale potrzebny jest kanał i w sumie podstawowe narzędzia (bardzo wskazane jest jakieś połączenie giętkie do odkręcenia paru śrub od strony podwozia). Miałem zrobić mały faq, ale zapomniałem aparatu ;/ Robiąc to po raz pierwszy, na czuja zajęło mi to około 4 godzin. Drugim razem byłoby szybciej :) Nowe linki kosztują chyba ponad 500zł, ja kupiłem na allegro za 100zł w bardzo dobrym stanie. Muszą poprostu bez oporów przesuwać się w pancerzu.