Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB  (Przeczytany 180108 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Offline Maciek Ryk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 HDI 140 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 12, 2015, 18:06:08 »
Jeszcze co do przyuczenia skrzyni lexia, jak to wygląda ? Trzeba jechać autem czy jest to tak jak w skrzyni MCP, wszystko robione na postoju ? Mam bardzo słabą baterie w laptopie (góra 15min) i nie wiem czy to wystarczy.

Offline Maciek Ryk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 HDI 140 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 12, 2015, 18:39:55 »
To nie była odpowiedź na moje pytanie :P

Offline Maciek Ryk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 HDI 140 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 12, 2015, 19:03:12 »
I o to mi chodziło, ładowarke kupię na dniach i spróbuje adaptacji, ale wydaje mi się że auto coraz lepiej zmienia biegi od tej wymiany, może samo sie przyucza jednak (dużo km nie zrobiłem, może ze 150). W czwartek jade w 300km mała trasę i po powrocie zobacze jak będzie.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 12, 2015, 22:00:27 »
Jeszcze jedno pytanie/upewnienie się - czy to znaczy, że jak jest wymiana dynamiczna to należy ten licznik wyzerować?

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 14, 2015, 08:18:52 »
Podjąłem salomonową decyzję i zmieniłem ten licznik na 200000 jednostek...
Od razu zrobiłem trasę Katowice-Wrocław i spowrotem.
Wg mnie skrzynia lepiej/płynniej przełącza biegi...

Nie wiem skąd było te 14mln. Ja na pewno nie zmieniałem, jeszcze pół roku temu nie wiedziałem, że to się zmienia...
Podejrzewam, że handlarz coś motał...

Odpowiadając też na pytanie - samochód miał 3 lata jak był kupiony, stan b. dobry.
Inne elementy nie wskazywały na jakiś kosmiczny przebieg...
A z akcji serwisowych - dało się wyczytać, że miał robione ok. 40...45 tys. km/rok.


Zastanawia mnie jedna sprawa - jak ustawiałem ten licznik na 200 tys. to DB wcześniej pokazuje komunikat,
że "stan licznika zmieniać TYLKO jak jest wymieniana skrzynia na inną..." Oraz jak jest wymieniany kalkulator - to wartość
ze starego przepisać do nowego kalkulatora...
O ile ten drugi jest zrozumiały - to ten pierwszy nie za bardzo wiem jak interpretować.







 

 

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 15, 2015, 08:12:28 »
No cóż - "no risk - no fun".

Wiem, w skrajnej sytuacji - jak coś było ze skrzynią nie tak - mogę ją zarżnąć...
Ale z drugiej strony - jak coś było nie tak - to i tak czeka mnie remont.

Poobserwuję przez jakiś czas stan tego licznika - zobaczę jak się zmienia...
Skoro te przyrosty były jakieś lawinowe; to teoretycznie powinny być dalej takie;
jak skrzynia ma jakąś wadę...

Niewykluczone, że właśnie dlatego ktoś sprzedał tą C5-ę, bo coś działo się ze skrzynią...


Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 15, 2015, 11:44:05 »
Dziękuję za porady... Wziąłem to wszystko pod uwagę. Wezmę także inne, które się pojawią.

Olej był wymieniany 1,5 r. temu w polecanym warsztacie "ASBpalka" Mysłowice.
Niestety nie pamiętam metodologii wymiany (wtedy tym się tak nie interesowałem) - ale olej był mój , kupione było 12 l, a zwrócili mi 1 butelkę... Bo ją jeszcze mam.
Pewnie, że mogli wlać tylko 3 l, a resztę "zachować"...

Muszę jakieś założenia zrobić.
Do ASO nie pojadę; jeżdżę tylko w ostateczności...

A stan oleju oczywiście sprawdzę sam; w weekend...




Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 16, 2015, 10:39:10 »
Olej to był Motul Multi ATF; wiem, wiem,... Niektórzy się na to krzywią.
Ale używam smarów i olejów tylko 2 firm (Motul i Mobil) od ok. 25 lat, a obecnie w 3 samochodach oraz w jednym służbowym i nigdy się nie zawiodłem... Motul - to chyba ze 150 lat na rynku jest, a Mobil to jeszcze pewnie dłużej...

Instrukcję znam od. sprawdzania/napełniania oleju skrzyń; nie pierwszy sam. z automatem.
Chociaż pierwszy, w którym z jakimś licznikiem się spotykam.

Wczoraj jednak chciałem sprawdzić stan oleju - no i d... blanca.
Śruba Torx objechana - nie da się odkręcić.
Kolega mówi, że w takich przypadkach przyspawać migo-matem jakąś nakrętkę...
Nie dysponuję; chyba nie obejdzie się i dla spokojności musze jednak jechać do warsztatu od skrzyń...

P.S. A ten in-bus to 6-kątny jaki rozmiar jest? Wygląda na 17...18mm, bo zapomniałem zmierzyć jak byłem pod wozem...


Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 17, 2015, 07:26:44 »
No cóż, najwyżej samochód nie spełni normy EURO5. Może nie będzie mnie nikt za to ścigał...
Jeszcze raz się upewniłem - na karcie produktu oleju jest: Aisin Warner JWS 3309, JWS 2312D, FF ATF, AW-F21, AW-1.
Także tragedii nie widzę...

P.S. Jak rozmawiał z szefem warsztatu od skrzyń (ASB-Palka) - mówił, że przy naprawie skrzyń wszystkie części są jednakowe - zarówno do EURO4 i 5; w ogóle nie ma żadnej różnicy w budowie skrzyni... A te EURO5 PSA wymyślił sobie poprzez lanie innych olejów... I bądź tu mądry.

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 18, 2015, 07:50:29 »
Biorę to wszystko pod uwagę... Na razie po paru dniach - licznik w ogóle się nie zmienił...
Z warsztatem od skrzyń jestem umówiony na pocz. miesiąca...

Nawiasem mówiąc to ten podany Total to też niezła ściema - bo akurat mam samochód,
gdzie wymagany jest olej o spec. MB 236.14...

A na stronie merca - w ogóle nie ma tego oleju.
Jest zupełnie inny olej Total-a - tutaj można sprawdzić:

https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.14_en.html

Jakim cudem ten Total spełnia 2 różne specyfikacje?


Ja akurat leję Mobila ATF 134.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 18, 2015, 16:42:11 »
Z warsztatem od skrzyń jestem umówiony na pocz. miesiąca...

No jeśli z tym samym co twierdzi że wszystkie skrzynie mają identyczne części (i który bezkrytycznie nalał Ci olej JWS3309 zamiast AW-1) to ja bym się zastanowił.

Nawiasem mówiąc to ten podany Total to też niezła ściema - bo akurat mam samochód,
gdzie wymagany jest olej o spec. MB 236.14...
A na stronie merca - w ogóle nie ma tego oleju.
Jest zupełnie inny olej Total-a - tutaj można sprawdzić:
https://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/236.14_en.html
Jakim cudem ten Total spełnia 2 różne specyfikacje?

Jeżeli te dwie specyfikacje są zgodne jeśli chodzi o parametry fizyczne (np. ich lepkości są w tym samym zakresie) to dlaczego niby miałby nie spełniać ich obu? Porównaj sobie FluidMatic 7S i FluidMatic MV LV i z łatwością zauważysz, że ich lepkości są niemal identyczne - 6.1 vs 6.5, co jest różnicą pomijalną.

Natomiast w przypadku specyfikacji JWS3309 i AW-1 jednoczesne spełnianie obu jest niemożliwe właśnie dlatego, że lepkości tych specyfikacji są diametralnie różne - 6 vs. 7-8, a więc różnica WIELOKROTNIE większa.

A odpowiedź na to dlaczego Mercedes na swojej stronie rekomenduje Fluidmatic 7S a nie Fluidmatic MV LV jest bardzo prosta i oczywista: bo 7S (jak można przeczytać w jego karcie produktu) jest olejem stworzonym SPECJALNIE i WYŁĄCZNIE dla specyfikacji MB 236.12/236.14 oraz dla skrzyń NAG2 i NAG1 Mercedesa, jest więc olejem DEDYKOWANYM tylko tej marce i skrzyni,  podczas gdy Fluidmatic MV LV jest olejem UNIWERSALNYM dla szeregu zgodnych specyfikacji i marek, w tym także MB 236.12/236.14.

Po co więc Mercedes miałby rekomendować olej uniwersalny, skoro ten sam producent oleju ma w ofercie olej dedykowany konkretnie i wyłącznie tej skrzyni?  Jak łatwo zauważysz, Mercedes na swojej stronie dla KAŻDEGO producenta oleju podaje tylko JEDEN olej, więc w przypadku Totala też podał jeden - ten dedykowany. Co nie oznacza, że drugi olej się nie nadaje, skoro spełnia tę specyfikację.

Żadna ściema.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2015, 23:50:28 wysłana przez Michał Jerz »

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 19, 2015, 21:59:04 »
Total Fluidmatic MV LV

Nie podważam żadnej z Twoich teorii, wyjaśnij mi tylko dlaczego Total w karcie tego produktu nie wymienił żadnego pojazdu z grupy PSA.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 19, 2015, 23:48:54 »
Nie podważam żadnej z Twoich teorii, wyjaśnij mi tylko dlaczego Total w karcie tego produktu nie wymienił żadnego pojazdu z grupy PSA.

Marku, nie mam pojęcia, bo nie pracuję w Totalu. Nie ma też w tej karcie np. żadnego Volvo ani Toyoty. Ale za to jest Opel/GM gdzie też są te same skrzynie TF8x-SC.  Więc po prostu jedne marki wymienili, a innych nie, choć skrzynie są te same.

O czym to może świadczyć? Może o jakichś relacjach między Totalem a danym producentem aut. Bo np. PSA ostatnio zmieniło oleje do AM6 (zmienił się nr ref., już nie jest napisane że Esso, cena jest podobno niższa) więc być może zmienił się dostawca, kto wie czy nie na Totala (który dostarcza PSA prawie wszystkie inne oleje). Jeśli tak, to może uzgodnili że skoro kupują od niego ten olej do ASO to żeby nie robił wewnętrznej konkurencji i nie oferował zgodnego oleju na wolnym rynku. Może także dlatego, że kiepsko by wyglądało gdyby Total oferował ten olej 6x taniej niż ASO Citroen. To tylko takie gdybanie, bo - jak pisałem - skąd mam wiedzieć. Zawsze możesz wysłać maila do Totala i zapytać.

Natomiast chciałbym zwrócić uwagę, że ja nigdzie nie pisałem, że polecam ten olej do AM6. Podałem go jedynie jako przykład oleju gdzie producent wymienia specyfikację AW-1 (i jest to zgodne z podanymi właściowościami fizycznymi tego oleju) i jednocześnie NIE wymienia JWS3309 (co byłoby niemożliwe, bo te specyfikacje mają zupełnie inne lepkości) - w odróżnieniu od np. Motula (i wielu innych), który w swojej karcie produktu podaje jednocześnie AW-1 i JWS3309 (i co tam tylko jeszcze się da), choć przecież olej o lepkości 7.6 (jak to jest jak wół napisane w karcie Motul Multi ATF) nie może mieć lepkości 6 (jak w AW-1), i odwrotnie.

Offline Piotr Sidorowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: C5 2010 2.0HDI 163 BVA
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 28, 2015, 15:12:33 »
Witam wszystkich (pierwszy post;)
Zainspirowany wątkiem postanowiłem wymienić olej w ASB w mojej C5 (olej AW1, euro5)
Po wnikliwej lekturze mam kilka wątpliwości, właściwie rozważam tylko 2 oleje: GM 93165147 lub volvo 31256775.
Olej od GM'a jest znacznie tańszy (podobno mineralny) - ze względu na cenę skłaniam się ku GM, ale też nie
chcę zaoszczędzić na siłę i potem mieć jakieś problemy. Czy ktoś zalewał już tego GM'a?
Wspomniany wyżej Total Fluidmatic wygląda obiecująco, ale w PL chyba jest nie do kupienia...

Auto ma 170kkm i raczej nie miało wymienianego oleju, skrzynia pracuje bez zastrzeżeń. Planuję wymianę dynamiczną.
Dzwoniłem do kliku "renomowanych" serwisów ASB, ale mając już wiedzę z tego forum raczej nie chcę powierzyć im swojego auta...
("zalejemy panu Ravenol, wymiana dynamiczna - bez sensu, my lejemy tylko mobila" etc.)

Oczywiście oprócz samej wymiany interesuje mnie "ingerencja" w elektronikę i właściwe ustawienie licznika "zużycia oleju"
Niestety nie dysponuję Lexią/DB.

Ma ktoś sprawdzony zakład na terenie Mazowsza? Gdzie pojechać, żeby zrobili to właściwie?
No i jaki olej?

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 29, 2015, 03:52:40 »
Witaj na forum Piotrze.

Mogę tylko tyle powiedzieć, że olej Volvo już jest sprawdzony przez wiele osób, zaś o tego GMa ktoś ostatnio pytał i miał go zalać, ale już potem się nie odzywał, więc co do praktyki to wiadomo tylko tyle, czyli nic. 

Natomiast niezbitym faktem jest to, że jest to jak najbardziej olej AW-1 przeznaczony do tej konkretnie skrzyni (zwanej tam AF40), więc trudno sobie wyobrazić by mogły z nim być jakieś kłopoty (bo przecież setki tysięcy aut GM z tymi skrzyniami zapewne na nim jeżdżą), szczególnie jeśli będziesz robić wymianę dynamiczną, a więc NIE będziesz mieszał olejów, co w zasadzie mogłoby być jedynym potencjalnym źródłem jakichś problemów...

Jedyne czego bym się ewentualnie obawiał to to, że to rzeczywiście jest olej mineralny, a więc potencjalnie o nieco innej trwałości niż syntetyk.  Pytanie brzmi, czy nie starzeje się w innym tempie. Jeśli tak, to istnieje możliwość, że skrzynie w autach GM mogą mieć nieco inne oprogramowanie w tym zakresie (np. inny algorytm zwiększania licznika zużycia oleju) - w takim przypadku wlanie tego oleju do skrzyni w aucie PSA (gdzie standardowo stosowany jest syntetyk) mogłoby powodować rozjeżdżanie się licznika z faktycznym zużyciem oleju, bo olej mineralny zużywałby się szybciej niż naliczałby to licznik, a więc skrzynia by się do tego źle dostosowywała.   To tylko hipoteza, ale nie wykluczona.

Ponadto, też ze względu na to że to olej mineralny, być może należałoby go częściej zmieniać. Należy więc przekalkulować, czy lepiej nalać tańszy mineralny i częściej zmieniać, czy dołożyć do syntetyka (np. Volvo) i mieć spokój na dłużej.

Offline Piotr Sidorowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: C5 2010 2.0HDI 163 BVA
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #90 dnia: Wrzesień 29, 2015, 10:18:39 »
A czy ten olej GM to na 100% mineralny? Ktoś widział specyfikację albo jakiś wiarygodny opis? Nie mogę nigdzie znaleźć.
Inni użytkownicy C5 deklarują wymianę co ok. 50 kkm w przypadku oleju volvo, czy w oplach w ogóle jest przewidziana wymiana oleju zgodnie z zaleceniami producenta, czy tak jak u nas - nie wymieniaj i jeździj aż ci się skrzynia rozsypie, a my (PSA) wtedy sprzedamy ci nową  ;D

@Michał - co ile sugerowałbyś wymiany w przypadku oleju GM?

Nikt nie ma żadnego zaufanego serwisu? Może być daleko, byle solidny.

Offline Tomasz Oli

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 hdi 163 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #91 dnia: Wrzesień 29, 2015, 19:21:17 »
To ja pytałem o możliwość wymiany na olej GM, ale wymiany jeszcze nie zrobiłem.Do GMa również żadnej specyfikacji znaleźć nie mogłem. Waham się między olejem GM a Amsoil : http://www.zmienolej.pl/oferta/oleje-przekadniowe/amsoil-signature-synthetic-automatic-transmission-0-946l-detail
Cena podobna, a jednak amsoil to syntetyk.
Na wymianę dynamiczną z moim olejem jestem wstępnie ugadany na przyszły tydzień, gość powiedział żebym przygotował 10-12L. Kasowanie licznika będę robił diagboxem we własnym zakresie, bo żaden warsztat do którego dzwoniłem nie był w stanie tego zrobić.
Został mi wybór oleju i tu rozterka.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 29, 2015, 21:29:37 »
A czy ten olej GM to na 100% mineralny? Ktoś widział specyfikację albo jakiś wiarygodny opis? Nie mogę nigdzie znaleźć.

Niestety, tak to już jest z tymi olejami firmowanymi przez producentów aut, że specyfikacji nie znajdziesz. Oni to traktują jako swoją "część zamienną" a nie produkt w wolnej sprzedaży, więc nie muszą podawać specyfikacji - i nie podają....  Więc obawiam się, że specyfikacji tego oleju nie znajdziesz.

To że jest to olej na bazie mineralnej jest podobno napisane np. w instrukcjach serwisowych Saaba (Workshop Instruction Manual) - wszyscy użytkownicy Saabów się na to powołują.  Ale osobiście nie sprawdzałem - nie chciało mi się tych gigabajtów ściągać skoro i tak nie używam tego oleju...

@Michał - co ile sugerowałbyś wymiany w przypadku oleju GM?

Naprawdę nie wiem, nie mam żadnego doświadczenia z tym olejem i nie mam pojęcia czy on będzie się zużywał tak samo czy szybciej jak typowy syntetyk...

To ja pytałem o możliwość wymiany na olej GM, ale wymiany jeszcze nie zrobiłem.Do GMa również żadnej specyfikacji znaleźć nie mogłem. Waham się między olejem GM a Amsoil. Cena podobna, a jednak amsoil to syntetyk.

Specyfikacja tego Amsoila też wygląda dobrze. Oprócz tego, że ma podaną specyfikację AW-1, to i parametry (w odróżnieniu od takiego np. Motula Multi AFT) też ma z nią zgodne - lepkość przy 100'C 5.9, viscosity index 159.

http://www.amsoil.com/shop/by-product/transmission-fluid/automatic/signature-series-fuel-efficient-synthetic-automatic-transmission-fluid/?code=ATLQT-EA

Więc ten olej sprawia bardzo dobre wrażenie.

Offline Piotr Sidorowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: C5 2010 2.0HDI 163 BVA
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 30, 2015, 14:15:01 »
Na wymianę dynamiczną z moim olejem jestem wstępnie ugadany na przyszły tydzień, gość powiedział żebym przygotował 10-12L. Kasowanie licznika będę robił diagboxem we własnym zakresie, bo żaden warsztat do którego dzwoniłem nie był w stanie tego zrobić.
Został mi wybór oleju i tu rozterka.

Dzięki za link do amsoil'a - faktycznie to rozsądna alternatywa i tańsza o ok. 350 zł od volvo (przy 10 litrach)
Jeśli miałbym wybierać to na tym etapie GM'a bym odpuścił - amsoil albo volvo.
Gdzie robisz wymianę i za ile (jeśli to nie tajemnica  ;) )?

Offline Tomasz Oli

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 hdi 163 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 30, 2015, 15:33:22 »




Jestem ugadany w http://www.zapala-automatic.pl/strona/skrzynie_bieg%C3%B3w.html
Cena za robotę trzysta z haczykiem. Olej mój.
Mam tam 200 km w jedną stronę, ale w Warszawie brak sensownych warsztatów, które robią na oleju klienta.

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 30, 2015, 16:17:56 »
Dzięki za link do amsoil'a - faktycznie to rozsądna alternatywa i tańsza o ok. 350 zł od volvo (przy 10 litrach)

Zgadza się. Wydaje się, że tego Amsoila można z czystym sumieniem polecić.

Jest wiele olejów które mają wpisaną w karcie zgodność z AW-1, ale większość z nich (np. właśnie Motul Multi ATF) tylko na papierze, bo ich lepkości podane w specyfikacji są typowe dla JWS3309, a więc do specyfikacji AW-1 mają się NIJAK...   Natomiast w przypadku tego Amsoila, lepkości są rzeczywiście z zakresu "low viscosity" i w pełni odpowiadają specyfikacji AW-1.

Pozostaje tylko kwestia zgodności chemicznej, tj. mieszalności tego oleju z tym co jest w skrzyni - ale to jest problemem tylko przy wymianie statycznej (częściowej).  Przy wymianie dynamicznej wymienia się całość oleju, więc problem mieszalności też odpada.

Przy zakupie tego Amsoila, zwróćcie tylko uwagę żeby kupić dobry rodzaj. One nie mają jakichś specyficznych nazw więc można pomylić, a pozostałe mają już wyższe lepkości z zakresu JWS3309.

Znalazłem na ich stronie DWA oleje zgodne z AW-1, ten drugi ma jeszcze odrobinę niższą lepkość.

http://www.amsoil.com/shop/by-product/transmission-fluid/automatic/signature-series-fuel-efficient-synthetic-automatic-transmission-fluid/?code=ATLQT-EA

http://www.amsoil.com/shop/by-product/transmission-fluid/automatic/oe-fuel-efficient-synthetic-automatic-transmission-fluid/?code=OTLQT-EA


Offline Piotr Sidorowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: C5 2010 2.0HDI 163 BVA
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 01, 2015, 10:42:25 »
Znalazłem na ich stronie DWA oleje zgodne z AW-1, ten drugi ma jeszcze odrobinę niższą lepkość.
http://www.amsoil.com/shop/by-product/transmission-fluid/automatic/signature-series-fuel-efficient-synthetic-automatic-transmission-fluid/?code=ATLQT-EA
http://www.amsoil.com/shop/by-product/transmission-fluid/automatic/oe-fuel-efficient-synthetic-automatic-transmission-fluid/?code=OTLQT-EA

Dzięki Michał za link, ten drugi ma oznaczenie OE więc sugeruje że zalewają go fabrycznie (?)
W każdym razie u nas jest chyba nie do kupienia (dzwoniłem do jednej firmy i powiedzieli że nie opłaca sie sprowadzać. bo jest tańszy niż ATL i ma gorsze specyfikacje (?).
Chyba zostanę przy "niebieskim" ATL Amsoila z pierwszego linku.

W temacie wymiany: jest cień nadziei że znalazłem białego kruka: ASO Citroena które samo z siebie proponuje dynamiczną wymianę oleju w ASB (!!!!)
http://www.zachorscy.com.pl/bosch/wymiana_oleju
Rozmawiałem z nimi przez tel. - wymiana dynamiczna 450pln, można mieć swój olej, bo jak sprawdzili ile kosztuje oryginał PSA to sami to zaproponowali  ;D .
W cenie zaprogramowanie komputera - opis procedury jest na stronie.
Brzmi trochę nieprawdopodobnie, szczególnie że firmują sie że są ASO... Od razu zastrzegam, że nigdy tam nie byłem i nie znam tej firmy.
Do Kutna z Wawy bliżej niż do Kielc.. Ktoś może już miał do czynienia z tym serwisem?

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 02, 2015, 16:44:53 »
W każdym razie u nas jest chyba nie do kupienia (dzwoniłem do jednej firmy i powiedzieli że nie opłaca sie sprowadzać. bo jest tańszy niż ATL i ma gorsze specyfikacje (?).
Chyba zostanę przy "niebieskim" ATL Amsoila z pierwszego linku.

W sumie oba prawie identyczne, więc wszystko jedno... Przez "gorszą specyfikację" facet rozumiał chyba to że jest jeszcze mniej lepki. To prawda, że im mniej lepki olej tym gorzej smaruje (więc w tym sensie jest gorszy), sęk w tym, że takiego właśnie oleju te skrzynie wymagają (bo z kolei im mniej lepki z tym większą sprawnością przenosi napęd).

W temacie wymiany: jest cień nadziei że znalazłem białego kruka: ASO Citroena które samo z siebie proponuje dynamiczną wymianę oleju w ASB (!!!!)
http://www.zachorscy.com.pl/bosch/wymiana_oleju
Rozmawiałem z nimi przez tel. - wymiana dynamiczna 450pln, można mieć swój olej, bo jak sprawdzili ile kosztuje oryginał PSA to sami to zaproponowali  ;D .
W cenie zaprogramowanie komputera - opis procedury jest na stronie.
Brzmi trochę nieprawdopodobnie, szczególnie że firmują sie że są ASO... Od razu zastrzegam, że nigdy tam nie byłem i nie znam tej firmy.

Mają tam na stronie dwa loga: Citroena oraz Bosch service, więc pewnie wymiana dynamiczna świadczona jest w ramach Bosch service.  W każdym razie cena przyzwoita, a z opisu procedury wynika że wiedzą co robią, więc wygląda jak najbardziej OK...

Offline Oskar Kurzeja

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 172
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2.0HDi 138
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 04, 2015, 23:08:22 »
Mam pytanie do osób które są już po wymianie dynamicznej oleju w skrzyni? Jak powinno to prawidło przebiegać w naszych hydrowozach, skoro podczas wymiany samochód musi być podniesiony a skrzynia ma zmieniać wszystkie biegi? Przecież wtedy auto będzie chciało się opuścić na dół i będą wyskakiwać błędy tkj podczas mojej ostatniej wymiany statycznej gdy mechanik też na podnośniku zmieniał biegi żeby oleje dobrze się wymieszały. Od tego momentu mam problem z zawieszeniem i będę musiał przejechać się do częstochowy na jego ogarnięcie? Dodatkowo macie kogoś w okolicy 150km od wrocławia kto dobrze wymienia olej dynamicznie w naszych skrzyniach?

mjerz

  • Gość
Odp: [MkIII 2.0HDI 163KM] jaki najlepszy olej do ASB
« Odpowiedź #99 dnia: Październik 05, 2015, 01:02:31 »
Ja bym podszedł do tematu tak: po uniesieniu na najwyższą pozycję wyjąć bezpiecznik pompy (jest od spodu BSM). Jakiś tam błąd (pewnie przemijający, później sam zniknie) pewnie też się pojawi, ale fizycznie nic się nie stanie jeśli pompa nie będzie chodzić - samo otwarcie zaworów powrotnych z wiszącymi kołami nic nie zrobi.  Daje to przynajmniej 100% gwarancję, że nigdzie nam się nie zrobią żadne nad- czy podciśnienia.