Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa  (Przeczytany 17628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarosław Rostojek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 155
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: XP 1.6 8V 88KM(2000r)
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 20, 2010, 00:20:20 »
Cytuj

Grzegorz Paprok napisał:
Dokładnie tak.

...Acha.. nie trzeba demontować tej części gdzie wchodzą wtyczki. Wystarczy zdjąć tą "klapkę" z napisem producenta.


Dzięki wielkie Grzegorz ! - teraz spokojnie mogę zabrać się do "naprawy"
chociaż w "panice" zamówiłem już używkę za 45zł , (ale bydzie na zaś - jak to się u nas mówi) :)

Offline Andrzej Sieminski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Posiadany samochód: Xsara picasso
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 07, 2010, 20:41:25 »
Ja miałem taki problem- po włączeniu świateł postojowych włączały się światła mijania i nie działały już kierunki, po rozebraniu przełącznika tego na manetce od świateł okazało się że była przetarta taśma z ścieżkami po której chodziła taka miedziana podkładka co stykała te ścieżki udało sie to naprawić (nanieśc cyne na tą ścieżkę ) dodam ze xp jest z 2003 marzec

Offline łukasz frankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1,8 16V 2003r.
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 09, 2010, 10:43:52 »
Witam, u mnie powodem nie działania kierunkowskazów było wytarcie ścieżek na tej gałce od włączania migaczy/świateł..
zdjęcie dsc01422
naprawa była prosta, za pomocą taśmy miedzianej - samoprzylepnej..
zdjęcie dsc01423 i zdjęcie dsc01424
łatwo się to rozbiera, trzeba uważać przy ściąganiu tej nakładki, którą się przekręca i włącza światła - najlepiej objąć całość ręką bo jak się to ściągnie to wystrzelą 2 bolce na sprężynkach(z tych 2 bocznych otworów), mnie jeden poszybował na podłogę.. ale się odnalazł..
najtrudniej się to składa do kupy.. przyznam się że potrzeba przy tym więcej szczęścia niż umiejętności, mnie zajęło to z pół godzinki ale jak mówię..miałem szczęście :)

Offline Marcin Kwajzer

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDi 2002
  • Zainteresowania: Formula 1
  • Miejscowość: Toruń
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 10, 2010, 10:04:26 »
Witam,

Chyba mam rozwiązanie jak wyeliminować przypadek włączania się samoczynnie kierunkowskazów w moim przypadku "prawego". Panowie proszę o chwilę cierpliwości na opracowanie całej dokumentacji "zrób to sam" włącznie ze zdjęciami. Mogę śmiało powiedzieć, że od mojej naprawy minęło już kilkadziesiąt dni i kierunki same się nie włączają.
Proszę powiedzcie mi tylko jak skraca się linki i jak umieścić na tym forum dokument w pdf ?.

pozdrawiam
Picasianka 2.0 HDi, 2002

Offline Marcin Kwajzer

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDi 2002
  • Zainteresowania: Formula 1
  • Miejscowość: Toruń
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 10, 2010, 10:58:29 »
Drodzy forumowicze, instrukcja zrobiona i przesłana moderatorowi. Mam nadzieję, że zostanie szybko umieszczona w dziale "zrób to sam"

pozdrawiam
Picasianka 2.0 HDi, 2002

Offline Łukasz Tomczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso 2.0 HDi '03
  • Miejscowość: Gliwice
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 20, 2011, 19:27:03 »
Czy instrukcja jest już w dziale zrób to sam bo nie znalazłem jej tam?

Offline Piotr Bejger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI elegance
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 29, 2011, 13:32:19 »
Witam
Pytanie do Łukasza,
czy manetka, którą rozłożyłeś jest w Pikusiu w wersji z "przełącznikiem zespolonym" czy każdy przełącznik jest osobno.
Czy komuś udało się naprawić skutecznie przerywanie pracy kierunkowskazów w wersji zespolonej?
pozdrawiam

Offline Jarosław Grzelak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8, 2003
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 29, 2011, 13:56:12 »
Posiadam przełącznik zespolony i niestety bez rozebrania i zdjęcia całego przełącznika trudno jest go naprawić.
Podjąłem się tego zadania bez zdejmowania go z kierownicy lecz niestety po kilku próbach i szukaniu jednej ze sprężynek po całym samochodzie, zrezygnowałem.
Kupiłem więc używany przełącznik i zleciłem wymianę w warsztacie.
Koszt ok. 350 zł za całość.
Pobierz darmowy poradnik o zarządzaniu czasem
http://biznesodpodstaw.pl/czas/

Offline Marcin Kwajzer

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDi 2002
  • Zainteresowania: Formula 1
  • Miejscowość: Toruń
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 29, 2011, 14:16:55 »
Witajcie,

chętnych po instrukcje dla modelu z 2002 roku zapraszam na Priva. Moderatorzy nie mają czasu na umieszczenie mojej instrukcji.

pozdrawiam
Picasianka 2.0 HDi, 2002

Offline Tomasz Korcewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Skąd: Dąbrówka k/Poznania
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI `03
  • Miejscowość: Dąbrówka k/Poznania
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 29, 2011, 21:01:13 »
a ja mam XP z maja 2003. przy włączaniu lewego kierunku on sie jakby zawiesza. musze go docisnąć. dziwna sprawa. nie wiem jaka jes z grubsza różnica miedzy przełącznikiem do 2002r i nowszym. na oko widze jedynie, ze ten sarszy ma klakson z boku manetki. czy ktos wie skąd ta różnica w cenie? bodobno z resztą bardzo duża? pytam, bo czuje ze mnie czeka niedługo wymiana tego elementu

Offline Piotr Bejger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI elegance
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 07, 2011, 21:16:20 »
Witam
Cena bierze się z większej ilości elektroniki w środku.
Mam wrażenie, że jak się temperatura powietrza podniosła to przełącznik działa lepiej i mniej przerywa. Czy u kogoś jest podobnie?

Offline Łukasz Tomczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso 2.0 HDi '03
  • Miejscowość: Gliwice
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 07, 2011, 23:35:55 »
U mnie jest również problem z lewym, trzeba go dociskać, mimo iż dzisiaj czyściłem przełącznik, doginałem styki, smarowałem, problem nie został wyeliminowany. Przy okazji naprawiłem przycisk komputera. Co ciekawe zauważyłem że przy wyłączonych światłach (opcja auto) kierunki w ogóle nie działają, dopiero jak się przekręci manetkę na światła mijania kierunki zaczynają działać. W najbliższym czasie rozbiorę włącznik świateł mijania spróbuję wyczyścić, może tu leży problem? W serwisie nowy przełącznik 1150 zł !!

Mechanik z Citroena twierdzi że jeżeli wariują kierunki w przełączniku COM (>=2003) to jest to usterka nienaprawialna.

Znalazłem stronkę na której gość sprzedaje oryginały nowe za połowę ceny jaką żąda Citroen z gwarancją 1 rok, w przyszłym tygodniu zamówię i dam znać jak to wygląda.

Offline Piotr Bejger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI elegance
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 10, 2011, 21:14:50 »
Witam,
już napisałem przy okazji tematu o poduszce, że dzisiaj próbowałem reanimować kierunki. Po testach ok.
Czyściłem i styki na płytce w manetce i na płytce w kierownicy. Dodatkowo zamieniłem miejscami "blaszki stykowe" od świateł i od wycieraczek.
Najwięcej problemów miałem ze ściągnięciem kierownicy. W moim przypadku nie było żadnych śrub trzymających poduszkę. W trzy prostokątne otwory z tyłu kierownicy musiałem wkładać krótki szeroki płaski wkrętak i podważać w kierunku środka kierownicy drut podtrzymujący poduszkę.
pozdrawiam

Offline Łukasz Tomczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso 2.0 HDi '03
  • Miejscowość: Gliwice
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 11, 2011, 20:44:32 »
Niezły pomysł z tą podmianą ślizgów, może gdybym się nie pospieszył z zamówieniem nowego przełącznika COM to spróbował bym rozebrać to raz jeszcze. Tak czy siak uważam że odświeżenie nie podziała zbyt długo, na pewno odwlecze wymianę ;)

Offline Marcin Ochojski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2004
  • Miejscowość: Rybnik
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:33:51 »
Witam.
Mam trochę inny problem niż pozostali użytkownicy. Otóż w dniu dzisiejszym odmówił współpracy przycisk do sterowania komunikatami jakie się pojawiają  na wyświetlaczu (data godzina, stacja radiowa, bieżące zużycie paliwa, itp). Przycisk ten znajduje się na manetce od sterowania spryskiwaczem i wycieraczką tylnej szyby.
Czy ktoś miał podobny problem i czy jest szansa na naprawę czy czeka mnie kupno zestawu manetek.
Pozdrawiam.

Gachu

  • Gość
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:39:44 »
Cytuj

Marcin Ochojski napisał:
Witam.
Mam trochę inny problem niż pozostali użytkownicy. Otóż w dniu dzisiejszym odmówił współpracy przycisk do sterowania komunikatami jakie się pojawiają  na wyświetlaczu (data godzina, stacja radiowa, bieżące zużycie paliwa, itp). Przycisk ten znajduje się na manetce od sterowania spryskiwaczem i wycieraczką tylnej szyby.
Czy ktoś miał podobny problem i czy jest szansa na naprawę czy czeka mnie kupno zestawu manetek.
Pozdrawiam.


poszukaj na forum była opisana naprawa

Offline Łukasz Tomczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen Xara Picasso 2.0 HDi '03
  • Miejscowość: Gliwice
Re: Przełącznik kierunkowskazów - przerywa
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 13, 2011, 10:17:39 »
Cytuj

Marcin Ochojski napisał:
....odmówił współpracy przycisk do sterowania komunikatami jakie się pojawiają  na wyświetlaczu ....


Tak jest szansa, ja u siebie naprawiłem, można zdemontować cały przełącznik, bądź zrobić to w aucie:
1. wyciągamy przycisk od komputera małym śrubokrętem (zamocowany jest na dwóch "haczykach" - trzeba delikatnie podważyć w miejscu zaczepienia) - uwaga na sprężynkę która wyskoczy
2. po zdjęciu przycisku ściągamy obrotową część manetki (trzeba ścisnąć zaczepy szczypcami) - tutaj uwaga na dwie sprężynki z kołkami
3. dochodzimy do taśmy ze ścieżkami, może być albo wytarta ścieżka albo pęknięty miedziany ślizg, jak ścieżki to naprawiamy cyną, a jak ślizg pęknięty to lutujemy do ścieżek przewody wyprowadzamy je pod przycisk a tam możemy zamontować mikroprzełącznik (chwilowy)
Może się to wydawać trudne ale jak zaczniesz rozbierać kolejno elementy to będziesz wiedział o co chodzi.

Wracając do tematu kierunkowskazów, wczoraj dostałem nowy przełącznik zespolony jak już wspominałem za połowę ceny oryginału z 12 miesięczną gwarancją, dobrany po VIN marki DAV, wygląda tandetniej od starego (DELPHI) ale wszystkie funkcje działają, no poza automatycznym włączaniem świateł.

Sprzedawca trochę ściemniał pisząc że "oryginalny w pudełku Valeo" no ale zielone pudło Valeo jest...
W środku przełącznika elektronika Magneti Marelli.

Uważam że jest to dobra alternatywa dla używek z allegro - gdzie tak naprawdę nie ma gwarancji że będzie pasował oraz że nie zepsuje się w przeciągu 2 tygodni.