Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: który cylinder to czwarty- kolejność.  (Przeczytany 2077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 476
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
który cylinder to czwarty- kolejność.
« dnia: Kwiecień 05, 2024, 15:03:24 »
Witam! Podjechałem do mechanika bo jeden z cylindrów nie pracował mi na benzynie. Na LPG owszem. Po podłączeniu komputera okazało się że nr.4. Chcę wymienić wtryskiwacz tylko nie wiem który... Przy okazji- auto sygnalizuje jakiś błąd katalizatora, ponoć jest to związane z umieraniem sondy lambda (której ? przed czy za katalizatorem) Komputer podczas dodawania gazu pokazywał na obu sondach że wartości rosną i  spadają na niskich...
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 131
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: który cylinder to czwarty- kolejność.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2024, 15:06:55 »
Pierwszy od strony rozrządu to teoretycznie nr 4.
Sondy obserwujesz na wolnych obrotach. Pierwsza musi oscylować 0,2-0,8V a druga powinna mieć cały czas ok. 0,5V
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: który cylinder to czwarty- kolejność.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2024, 20:15:44 »
Pierwszy od strony rozrządu to teoretycznie nr 4.
Sondy obserwujesz na wolnych obrotach. Pierwsza musi oscylować 0,2-0,8V a druga powinna mieć cały czas ok. 0,5V
I tu jest psikus, bo zależy jakim programem diagnostycznym sprawdzisz.  :D Niektóre wskazują że pierwszy to od rozrządu, inne odwrotnie. Jedyna opcja odpiąć wtyczkę, odpalić i zobaczyć czy zmieni się praca silnika czy jednak nie.

 Jeśli obie sondy oscylują to raczej nie problem z sondą a z katalizatorem.  ;) Po tylu latach ma prawo się poddać. Błąd to pewnie P0420. Zawsze jest wynikiem pracy sondy za katalizatorem. Oczywiście jeśli nie znamy kodu błędu to można bawić się we wróżkę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2024, 20:27:18 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: który cylinder to czwarty- kolejność.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2024, 21:17:00 »
Francuzi liczą cylindry od strony skrzyni biegów, więc 4 jest od strony rozrządu. W sumie niezależnie od programu diagnostycznego dostajesz numer błędu - i tu Piotr ma rację, bo część błędów jest specyficzna dla producenta i komunikat może się znacząco mijać z "rzeczywistością", czyli tym co Citroen sobie wymyślił (jeśli program jest mocno uniwersalny i ma jedną bazę komunikatów błędów wspólną dla np. grupy VAG). Chociaż znam przypadki, że i numer błędu był źle odczytany (znaczy się DB/Lexia pokazała zupełnie inny błąd).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 476
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
Odp: który cylinder to czwarty- kolejność.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2024, 12:18:56 »
Proszę, Jeden silnik a dwie możliwości...
Teraz sobie przypominam- na ostatnim przeglądzie czepiali się że mam ponoć usunięty katalizator. Czy w takim razie podejrzewać sondę za, czy przed "katalizatorem"?
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: który cylinder to czwarty- kolejność.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2024, 12:26:05 »
Proszę, Jeden silnik a dwie możliwości...
Teraz sobie przypominam- na ostatnim przeglądzie czepiali się że mam ponoć usunięty katalizator. Czy w takim razie podejrzewać sondę za, czy przed "katalizatorem"?
Katalizator... Jeśli go nie ma. Zasadniczo po tylu latach to już mógł się skruszyć. Jeśli bardzo chcesz czepiać się sondy to zawsze ta za katalizatorem... Emulator można wkręcić na nią, tylko nie wiem czy tam jest tyle miejsca.