Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5  (Przeczytany 2137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 476
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
[Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« dnia: Luty 18, 2015, 11:54:32 »
Witam! prośba o poradę do kolegów.
Planuję dokupić kolejne c5 z drugiej serii marzy mi się benzynowy 3.0. na zdjęciach niestety nie widać ile biegów mają te zestawy. Przy silnikach 2.0 benz. widzę że automaty mają po cztery przełożenia? Czy to nie wpływa gorzej na spalanie kiedy manualne skrzynie mają pięć przełożęń? czy manualne 3.0 mają po sześć biegów? może można dostać c5z silnikiem benz.  2.0 i skrzynią 6 biegową.
 Chodzi mi o to że jeżdżąc 50.000 rocznie większość robię po ekspresówkach i autostradzie. mógłby lecieć i 140 ale spalanie w c5 2.0 benz. break powyżej 120 jest już poważne (8 l.- naprawdę brakuje tego 6 biegu), a nie chcę przerabiać auta na gaz, disla nienawidzę... szukam więc wyjścia na zminimalizowanie spalania, zwłaszcza że turlam się raczej spokojnie.
Może ktoś co doradzi...
jakie opinie mają automaty citroena. jak znoszą gaz silniki 2.0. czy masens połączenie automat+gaz? czy przy automatycznych skrzyniach wymienia się sprzęgło jak w manualach?
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2015, 12:36:03 »
1. 2.0 + gaz = pasują do siebie.
2. 3.0 + gaz = pasują do siebie.
3. Automat i wymiana sprzęgła? Są 2, ale nie wymieniasz ich ot tak : AL4
4. MkII V6 to tylko automat i to pewnie 6-biegowy AM6
5. Automat w 2.0 to pewnie AL4 i mimo, że są 4 biegi, to i tak lepiej wychodzi niż 5-biegowy manual. Przy 170 km/h masz ok 3700 rpm.
6. Jak szukasz V6 MkII, to przygotuj się na wydatek 18-24 tysięcy za dobry egzemplarz. Ideały za 15 tysięcy z zagranicy sobie od razu daruj.

Marek_S

  • Gość
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2015, 12:42:40 »
Automat to inna bajka niż manual , masz lockup itp ... moze ilość biegów ma znaczenie ale jakąś moj 3V6 potrafi jezdzić po miescie na 1500 obrotów a na trasie przy 160 chyba 3600 . Nie jestem fanem jeżdzenia na kropelce . 2L to troche mało a dobry LPG prawidłowo załozony i zestrojony dyma jak rakieta .
Ja mojego mam 6 lat i nadal nie wiem na co go zamienić . Moze C6 ale nie wiem nie mam parcia na zamiane samochodu .

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2015, 13:06:59 »
Cytuj

Piotr Gacki napisał:
Może ktoś co doradzi...
jakie opinie mają automaty citroena. jak znoszą gaz silniki 2.0. czy masens połączenie automat+gaz? czy przy automatycznych skrzyniach wymienia się sprzęgło jak w manualach?


Po pierwsze, to Citroen nie robi swoich automatów.
W MkII w benzyniakach masz właściwie do wyboru dwie skrzynie.
1. W 2,0 masz AL4, czyli czterobiegową, o różnej opinii, za to zakładaną przez wiele lat i w miarę dopracowaną. Osobiście uważam, że 2,0 to za mało do C5, szczególnie na trasę i tu przechodzimy do opcji
2. W 3,0, a właściwie 2,9 masz skrzynię AM6, czyli japońskiego Aisina TF-80SC. Skrzynia bardzo szybka, o wysokiej kulturze pracy. Koniecznie trzeba zwracać uwagę czy był zmieniany w niej olej, który też jest specyficzny. Piętą achillesową tych skrzyń były układy sterowania. Lubiły padać przy ok. 150-200.000km, ale nie jest to żadna reguła.

Jak miałbym wybierać, to brałbym V6, co widać w moim podpisie.

Nie wiem dlaczego nie chcesz gazu. Gaz to już nie to co było kilkanaście lat temu. Dobrze założona instalacja jest właściwie bezobsługowa. Warunki są 2: dobre komponenty i kumaty monter, który to dobrze wystroi. I jeszcze trzeci warunek: na gazie oszczędza się PO montażu, nigdy NA.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Marek_S

  • Gość
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2015, 15:00:58 »
I tu się zgodzę z Grzegorzem w całej rozciągłości , oszczędza się Po a nie Na , jakiest wtryski typu waltek czy baniaty parownik to pomyłka , Sterownik w zasadzie tez ma znaczenie ja tu chwale AGISA i raz do roku wymiana filtrów i mozena zerknac na LTFT .

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2015, 23:09:09 »
Przy takich przebiegach to w ogóle bym się nie zastanawiał... 3.0 V6 + LPG, którego wcale nie trzeba się obawiać. Warunek jest jeden dobry gazownik który dobrze dobierze komponenty, umiejętnie je zamontuje i całość wystroi.



Marek_S

  • Gość
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2015, 10:34:22 »
Tych dobrych jest naprawdę mało . Reszta to paproki nie mające pojęcia o co w tym biega . A też klient wymusza cenę bo kombinuje na zasadzie po taniości a nie z głową . Niestety dobrze zrobić wloty do 3V6 to jest pol dnia zabawy a to polowa sukcesu , następna to parownik stabilnie trzymający ciśnienie a potem to już pikuś

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2015, 16:02:47 »
Cytuj

Marek Spychalski napisał:
Tych dobrych jest naprawdę mało . Reszta to paproki nie mające pojęcia o co w tym biega . A też klient wymusza cenę bo kombinuje na zasadzie po taniości a nie z głową . Niestety dobrze zrobić wloty do 3V6 to jest pol dnia zabawy a to polowa sukcesu , następna to parownik stabilnie trzymający ciśnienie a potem to już pikuś


I się ludzie potem łapią za głowę jak wyskakuje cena rządu 4-5 tys. zł za instalację do C5 V6.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2015, 19:38:20 »
I szybkie wtryski tez przydatne, bo czasy wtrysku są dość krótkie :)

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2015, 19:48:37 »
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
I szybkie wtryski tez przydatne, bo czasy wtrysku są dość krótkie :)


W C5 V6 krotkie czasy? Pierwsze slysze. W ES9J4S I ES9A jest pelna sekwencja i na wolnych obrotach czasy rzadko schodza ponizej 4ms. A to obrobi kazda hana, barracuda, med czy inne. Najwieksza sztuka jest sie wwiercic w ten kolektor i zapewnic mu stabilny reduktor.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2015, 20:04:04 »
A to sory mój błąd, myślałem że tam jest tak samo jak w pierwszej generacji tej V6 - ES9J4- u mnie czasy schodzą czasem do 1.9ms , a na wolnych jest 2,5ms i nie wszystkie wtryski jak zimno potrafią precyzyjnie dawkować. Co do reduktora to u siebie też długo walczyłem, aż został przerobiony IG1 i spadek nigdy nie przekroczył mi 0,1bar. Odradzam zdecydowanie skorpiony. Ciśnieniowo dawały rade ale wahania ciśnień na pustej, a pełnej butli, zimno lub gorąco potrafiły doprowadzić do szału :)

Offline Piotr Gacki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 476
  • Skąd: Stare Babice
  • Posiadany samochód: C5 2002r. 2.0i 16v break, klima i automat, C4 2011r. 1.6 VTi
  • Zainteresowania: fotografia zawodowo
  • Miejscowość: Stare Babice
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2015, 19:19:23 »
Wielkie dzięki za wyczerpujące info...
zastanawia mnie tylko komentarz że egzemplarze poniżej 15tyś zł. nie są warte uwagi. Dlaczego?
Jak strzeliłem byka to przepraszam, ale jestem dyslektykiem.

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 21, 2015, 22:39:08 »
Cytuj

Piotr Gacki napisał:
Wielkie dzięki za wyczerpujące info...
zastanawia mnie tylko komentarz że egzemplarze poniżej 15tyś zł. nie są warte uwagi. Dlaczego?

Obejrzyj kilka i sam sobie odpowiesz...



Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 22, 2015, 07:52:46 »
Potwierdzam to, co napisał Karol. Swoją drogą, do prawie każdego auta trzeba na dzień dobry dołożyć 2-3 tysiące, żeby mieć auto dobrze przygotowane.
Na pewno nie radziłbym Ci szukać auta poniżej 15 tysięcy sprowadzonego z zagranicy. W tej granicy możesz ewentualnie szukać "raczej pewnego" z polskiego salonu. Ja za swoje auto dałem 18 tys. i w sumie ok 3 000 włożę w niego, żeby było idealnie.

Marek_S

  • Gość
Re: [Mk2] ile biegów mają autom. skrz. w c5
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 22, 2015, 11:35:21 »
Zakładanie ze auto poniżej 15 tysi będzie gorsze to znowu totalna bzdura , trzeba patrzeć co ma , książka z ostatnim wpisem serwisu i ewentualnymi dalszymi wpisami , 2x kluczyki oryginalne i code kart , ocena wizualna kierownicy , fotelu pasażera  ect to da nam pogląd czy licznik był kręcony ,
Kolor oleju w silniku czy bywał zmieniany. na kanał i ogólny przegląd co jak wygląda . Przy automacie płynność zmiany biegów ,  czy działa lockup itp trochę trzeba ja podręczyć .
Czasy wtrysków u mnie sa około 3,24 względnie krótkie i są jeszcze małe szpileczki dotrysków . Mam też po przerobieniu IG1 i faro 8 wtryski dałem hana bo do nich miałem dostęp .