Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.  (Przeczytany 20655 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

  • Gość
Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« dnia: Marzec 07, 2010, 14:22:38 »
Projekt (mini)komputera pokładowego do zx'a zrobiłem jako swoją pracę inżynierską, którą obroniłem z powodzeniem (na pięć ;D) w lutym - chciałbym Wam trochę przybliżyć to cudeńko.

Jest to wersja prototypowa/rozwojowa jednak już w pełni działająca komputerka opartego o mikrokontroler Atmega64 z programowalną pamięcią. Program obsługujący został napisany w języku C. Istnieje możliwość ciągłej rozbudowy i dodawania kolejnych funkcji.

Tutaj poster streszczający - KLIK (jedna strona).


Obecne funkcje mini-komputerka:

- obsługa wyświetlacza graficznego 122x32pix
- odczyt temperatury wewnątrz pojazdu (czujnik cyfrowy 1m)
- odczyt temperatury na zewnątrz pojazdu (czujnik cyfrowy 3m)
- odczyt temperatury silnika (niebieski czujnik w bloku głowicy)
- zegar
- data
- informacja o aktualnym stanie pracy wentylatora chłodnicy (włączony/wyłączony)
- alert dźwiękowy ostrzegający o przekroczeniu niebezpiecznego progu temperatury silnika (105C - programowalne)
- 3 przyciski sterujące do ustawiania daty i godziny

Komputerków powstało 6 sztuk. Dwie dla mnie, jeden już sprzedany, zostały 3 sztuki, którę mogę odsprzedać po kosztach (200zł szt). Podłączenie nie jest trudne, praktycznie wszystko jest w zestawie z opisem jak podłączyć. Jeżeli tylko ktoś umię podłączyć radio i ewentualnie dysponuje lutownicą i chęciami - nie powinien mieć z tym problemu.

W zestawie daje (poniżej fotki)
- płytka bazowa z zaprogramowaną pamięcią,
- graficzny wyświetlacz lcd
- 2 cyfrowe czujniki temperatury (na przewodach 1metr i 3metry)
- płytkę z przyciskami (przewód 60cm)
- taśma do podłączenia wyświetlacza lcd (długość 50cm)
- złącze zasilania (stałe +12V z akumulatora)
- przewody na sygnały wejściowe (+12V po stacyjce oraz sygnał +12V sygnalizujący stan pracy wentylatora)
- dokumentacja (praca inżynierska w pdf)

W zestawie nie daje czujnika analogowego - niebieski (niepotrzebnie podwyższał by koszty a każdy może sobie go kupić chociażby w intercarsie).

Osobiście komputerek zamontowałem za radiem, wyświetlacz LCD w miejsce zegarka, czujnik temperatury wewnętrznej w okolicach schowka, temperatury zewnętrznej przy nadmuchu powietrza do silnika. Czujnik analogowy (niebieski) wkręciłem dodatkowy w blok głowicy zamiast fabrycznej zaślepki, jednak zamiast tego można odłączyć ten na deskę (wtedy nie trzeba kupować dodatkowego czujnika) i podłączyć go do kompa, zyskujemy wtedy dokładniejsze wskazania (już od 0C) no i alert dźwiękowy (buzzer). Płytka z przyciskami poszła tuż pod radio. Do montażu wyświetlacza i płytki z przyciskami polecam poxiline ;) Jeżeli chodzi o prowadzenie przewodów spod maski to nie ma problemu z wierceniem otworów w grodzi bo takie są już fabryczne (zaślepione) - wystarczy przez nie przewlec wiązkę.

Tutaj filmik demonstracyjny jak to działa w rzeczywistości: KLIK

No i poniżej kilka fotek. Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem pisać na PM'a.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2010, 17:52:14 »
Gratuluje pomyslu.
az by sie prosilo zeby zostawic jeszcze z jedno/dwa wejscia dodatkowe pod przyszle zastosowania (costam by sie wymyslilo).
Kwestie wiatrakow mozesz rowniez rozwinac - przy dwoch wiatrakach mogloby pokazywac 1-2 bieg.
Prawde mowiac to chcialbym zobaczyc to na zywo, na zblizeniu wyglada fajnie, natomiast w realu mam wrazenie ze napisy moga byc troche drobne, ten zegarek jest przeciez malutki...

Czy planujesz jakies kolejne wydania czy tez jest to jednorazowa produkcja? Jakies wieksze ilosci?

Swoja droga to pamietam jak kiedys z kolega Arturem (no , raczej glownie on), rozwijalismy pomysly typu wszczepienie potrojnego wskaznika z CXa. Tyle ze to wymagalo juz mechanicznego przerabiania deski, wiec ostatecznie nikt sie nie odwazyl ;-)

pozdr
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2010, 18:21:55 »
płytka jest rozwojowa i są już na niej dodatkowe niewykorzystane wyprowadzenia.. wystarczy coś podłączyć (czujnik, moduł itp), zmodyfikować program i już działa :)

Napisy są bardziej czytelne niż na foto bym powiedział.

Będę rozwijał jak czas będzie pozwalał.. w najbliższym czasie mam zamiar dorzucić AFR'a (informacja z sondy o składzie mieszanki) oraz akcelerometr albo czujnik kinematyczny - ale to już trochę droga zabawa. Właściwie co się tylko nie wymyśli to można na tym zrobić.

Offline Tomasz Wroniszewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 067
  • Skąd: Turzany
  • Posiadany samochód: 406 2.0 HDI, C5 '04 2.0 HDi, PF 126p
  • Miejscowość: Rudawa
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2010, 00:01:25 »
Niezła robota. Już dawno sam myślałem o czymś takim ale kupić na alledrogo, alle się rozmyśliłem.

Będzie wskazanie średniego oraz chwilowego spalania?

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2010, 08:17:42 »
czas pozwoli to będzie ;)

Offline Przemek Muszyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 74
  • Skąd: Otwock
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D Avantage
  • Miejscowość: Otwock
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2010, 22:21:48 »
Bardzo fajna sprawa, szacunek ;]. Gdyby tak jeszcze odpalało silnik na dotyk czytnika linii papilarnych i mówiło "witaj Przemek"..

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2010, 18:30:08 »
Artur pracuje właśnie nad głosową obsługą samochodu z automatyczną lodociągarką
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Artur Heise

  • MacGyver 24/7
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 7 214
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
  • Zainteresowania: Citroeny, Peugeoty i wszystko co ciekawe.
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2010, 04:35:30 »
Cytuj

Marcin Ilcewicz napisał:
Artur pracuje właśnie nad głosową obsługą samochodu z automatyczną lodociągarką


Nie. Artur chwilowo ma niewiele wolnego czasu, ale zapasowa deska ZXa i obudowa wyświetlaczy od CXa nadal leżą i czekają w kolejce. :P
Pozdrowienia,
Artur Heise
Jest: Citroen C5 (X3) 2.0i 16V '07
Były: Peugeot 406 SW 1.8i 16V '02, Saxo 1.1i '02, Xantia 1.6i LPG '95, Twingo '97, AX 1.0 '91, ZX 1.4 '96, Xantia 1.8i 16V RHD '99, Oltcit 1.1 '91

Offline Dariusz Stryjski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Krzyż
  • Posiadany samochód: Citroen ZX
  • Miejscowość: Krzyż
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 01, 2010, 11:32:47 »
He he mistrzu:)masz jeszcze te komputerki-bo strasznie mnie to zainteresowało o odp proszę na gg:2557354 pozdrawiam:)

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 02, 2010, 21:02:59 »
Mam tego trochę dorobiłem jeszcze kilka płytek, więc jak jesteś zainteresowany pisz na pma.

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2011, 12:52:47 »
Czas zaktualizować temat, od wersji 1.0 minęło mnóstwo czasu, wersje 1.2 prezentowałem w temacie mój zx, tutaj zaprezentuje najnowszą wersje prototypową 1.3.

Komputer staje się coraz bardziej uniwersalny, aktualnie jest przeznaczony do KAŻDEGO auta zasilanego wtryskiem (benzyna i/lub LPG)

Co nowego w wersji 1.3?

- pomiar prędkości,
- dystans,
- chwilowe spalanie,
- średnie spalanie,
- pozostały dystans do tankowania,
- ilość litrów jaka pozostała w zbiorniku,
- pomiary przyspieszeń,
- dodatkowy licznik dzienny TRIP z pomiarami czasu podróży, średniej prędkości, prędkości maksymalnej itd.,
- wizualna informacja ile zostało paliwa w zbiornikach,
- wszystkie ważne parametry konfigurowalne z poziomu użytkownika (pojemność baków, stała wtrysku itd.)

Ponadto komputerek robi sobie kopię zapasową w zewnętrznej pamięci, a więc np. odłączenie akumulatora nie powoduje zresetowanie wszystkich wartości.

1. Prędkość
   
   Pomiar prędkości z dowolną dokładnością - w zależności jak się przyłożymy do skalowania. Skalujemy dobierając stałą VSS (vehicle speed sensor - czujnik umieszczony w skrzyni biegów) - najlepiej skalować z gps (jakaś nawigacja), wtedy mamy wskazania prędkości według gps (w całym zakresie).

   Pomiar prędkości z maksymalną dokładnością 0.2s, odświeżanie na ekranie ok 1Hz (co 1 sekunde)

2.  Parametry od ostatniego tankowania

   Po zatankowaniu (do pełna) możemy zresetować bieżące parametry od ostatniego tankowania, takie jak przejechany dystans i średnie spalanie. Ponadto komputerek będzie nam pokazywał ile nam zostało jeszcze paliwa w zbiorniku i ile na tym zajedziemy (w oparciu o aktualne średnie spalanie). Ponadto mamy osobny ekran z wizualizacją stanu paliwa w zbiorniku lub w zbiornikach (jak ktoś ma LPG), właśnie...

3. Benzyna i/lub GAZ

   Jeżeli ktoś ma auto z instalacją gazową to komputerek osobno zlicza parametry bieżące (dystans/chwilowe spalanie/średnie spalanie, ile litrów zostało w zbiorniku itd.) - także wiemy jakie mamy średnie spalanie na gazie a jakie na benzynie, ile jeszcze litrów zostało w zbiornikach, ile jeszcze na tym przejedziemy itd.

4. Licznik dzienny TRIP

   Niezależnie od powyższych mamy do dyspozycji dodatkowy licznik dzienny TRIP, który przechowuje takie parametry (od ostatniego resetowania) jak: czas podróży, przejechany dystans, średnia prędkość, prędkość maksymalna, średnie spalanie.

5. Pomiary przyspieszeń

   Pomiary przyspieszeń w najpopularniejszych zakresach 0-100kmh, 60-100kmh, 60-120kmh z dokładnością (w najgorszym przypadku) 0.2s. Pomiar jest oczywiście automatyczny, tzn. założmy że chcemy zmierzyć sprint 0-100kmh. Zatrzymujemy auto, resetujemy stary pomiar i reszta odbywa się automatycznie, tzn. wraz z ruszeniem auta następuje start zliczania i wraz z przekroczeniem 100kmh następuje zatrzymanie pomiaru.

6. Parametry konfiguracyjne

   Założenie było, aby komputerek był uniwersalny do każdego samochodu, zatem takie parametry jak stała wtrysku, stała VSS, pojemność zbiorników itd. są konfigurowalne z poziomu użytkownika. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie skalibrować wskazania prędkości i średnie spalania (które po dobrym skalibrowaniu pokazuje z maksymalnym błędem na poziomie mniejszym niż 1%).

7. Opcje z poprzednich wersji

   Oczywiście wszystkie opcje z poprzednich wersji komputerka zostały zachowane, tj. pomiar temperatury wewnątrz i na zewnątrz pojazdu, pomiar temperatury silnika, ostrzeganie dźwiękowe gdy temp. silnika osiągnie niebezpiecznie wysoką wartość (ustawialna), zegarek, data, informacje o stanie wentylatora chłodnicy (wł/wył) itd.


A się rozpisałem.. nie wiem czy komuś będzie się chciało to czytać, ale! [color=990000]Potrzebuje pomysłów - co jeszcze można dodać ciekawego?[/color] Będą jeszcze wskazania z sondy lambda, a może macie fajne pomysły na kolejne opcje?

Z wersją produkcyjną zamierzam ruszyć za kilka miesięcy. Będzie uniwersalne do każdego auta. Montaż nie będzie trudniejszy od założenia alarmu..

Poniżej zdjęcia z wybranych wyżej opisanych menu/funkcji.

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 360
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2011, 10:19:43 »
Mi tu brakuje tylko jednej funkcji, pomiar paliwa w zbiorniku. Aktualizowanie ilości paliwa za każdym tankowaniem jest mało wygodne. Wiem że w tym przypadku jest to ciężkie do realizacji bo pomiar w każdym samochodzie jest zrobiony inaczej.
Druga sprawa, nie umieszczaj jednocześnie zbyt dużo informacji na wyświetlaczu, bo przez to stanie się nieczytelny dla kierowcy.
Tak jak teraz jest ok :)
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2011, 10:52:50 »
Masz racje,

będzie opcja przy resetowaniu "Czy zatankowałeś do pełna? Tak/Nie", jeżeli nie, to "Wprowadź ile litrów zatankowałeś.."


Z czujnika w zbiorniku nie ma co brać informacji, zbyt mało dokładnie pokazują ... a jak ktoś się przyłoży do dobrego wyskalowania średniego spalania, to i pomiar w zbiorniku będzie miał bardzo dokładny. No chyba że na stacji pokaże że zatankowało się 40 litrów, a w rzeczywistości wlali nam 38 litrów, wtedy [color=ff0000]piii[/color] ;D

Dzięki za sugestie.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2011, 23:17:54 »
minus z plusem daj na odwrót
dodaj informacje, na której długości pracuje dolot acav
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 17, 2011, 23:23:22 »
I jak sie zalacza ACAV to sygnal dzwiekowy:)

Offline Mariusz Ilicki

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 1 942
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0 BlueHDi 14r., Pug 306 1.6 8v 00r., Xsara Picasso 1.8 16v 04r.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2011, 23:05:12 »
Ta i dla Krzysia "Wskaźnik stanu panewek" :P

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2011, 23:26:53 »
Cytuj

Mariusz Ilicki napisał:
Ta i dla Krzysia "Wskaźnik stanu panewek" :P


Nie raczej wskaźnik stanu paska rozrządu:).:)

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 360
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 02, 2011, 10:09:36 »
Jak tam idą prace?
Jakby co to mogę zostać beta testerem ;)
Kiedyś wykonałem coś takiego:



Niestety nie znam się na programowaniu mikroprocesorów więc komputerek był wierną kopią urządzenia opublikowanego parę lat temu na łamach Elektroniki Praktycznej. Informacji na wyświetlaczu od groma, ale gorzej z czytelnością (trzeba się nauczyć co od czego).
Jedyny plus tego rozwiązania to niewielki rozmiar wyświetlacza który doskonale komponował się z zegarami w XM-e (był zamontowany w tarczy z temperaturą i poziomem paliwa)
Ten projekt to przeciwieństwo tamtego, wszystko czytelnie poukładane. Jeden rzut oka i wiadomo co do czego :).
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 11, 2011, 22:03:47 »
a dzięki za zainteresowanie, jestem w fazie odpalania produkcji.. modyfikuje jeszcze oprogramowanie.. chce jeszcze kilka rzeczy usprawnić i dodać komunikacje z kompem (PC) przez usb.. między innymi wprowadzić możliwość aktualizacji softu

będę się starał żeby do wyboru były na początku conajmniej dwa różne kolory wyświetlaczy a w przyszłości dwie różne wielkości

prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia komputerki będą w sprzedaży



a co do tego projektu wygląda ładnie kolorowo ale faktycznie nieczytelne,

co to za wyświetlacz ?

Offline Andrzej Barzał

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 360
  • Skąd: Ostrów Mazowiecka
  • Posiadany samochód: CX, C4GP, C5
  • Zainteresowania: Cytrynki, elektronika samochodowa
  • Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 18, 2011, 23:45:04 »
Wyświetlacz był zaadaptowany z telefonu Siemens c65.
Moja stajnia:
C4GP 2.0HDi, C5 V6FL, CX do zabawy
 Wcześniej kilka różnych Cytryn. W klubie od ponad 23 lat.
Na co dzień elektronika samochodowa, klucze i kluczyki.

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 29, 2011, 23:54:39 »
komputerek będzie w sprzedaży za ok. 1-2 tygodnie. Przechodzi ostatnie testy i pracuję nad instrukcją montażu i obsługi.

Główne funkcje komputerka:

- prędkość pojazdu
- chwilowe spalanie,
- średnie spalanie,
- dystans,
- ilość paliwa w zbiorniku,
- szacunkowy dystans do tankowania,
- niezależny licznik dzienny (czas podróży, prędkość średnia, prędkość maksymalna, dystans, średnie spalanie)
- obsługa aut również z instalacją gazową LPG (sygnalizacja kiedy auto pracuje na benzynie, a kiedy na gazie, ponadto niezależne pomiary spalania, dystansu itd.)
- data i czas,
- temperatura wewnątrz i na zewnątrz pojazdu,
- temperatura użytkownika (możliwość podłączenia analogowego czujnika temperatury /typowy motoryzacyjny/ wkręcany w blok silnika, głowicę lub miskę olejową),
- pomiary przyspieszeń (automatyczne) z możliwością ustawienia trzech własnych przedziałów (np. 0-100kmh, 60-120, 100-160 itd.) – dokładność 0.1s
- możliwość podłączenia sondy lambda i rysowania jej przebiegu na wyświetlaczu (obsługa sond 0-1V oraz 0-5V), co się bezpośrednio przekłada na odczytanie składu mieszanki w danej chwili (uboga/bogata),
- sygnalizacja stanu pracy wentylatora chłodnicy,
- ostrzeganie dźwiękowe po przekroczeniu zadanej temperatury użytkownika (np. temperatury silnika), możliwość ustawiania własnego progu,
- możliwość ustawienia indywidualnego powitania,
- komunikacja z komputerem PC przy pomocy USB (możliwość ustawiania parametrów komputerka z poziomu komputera PC, jak również możliwość odczytu bieżących parametrów)
- i wiele więcej.


Ogólne wymagania:

   Wszystkie pojazdy z elektronicznym wtryskiem paliwa (większość aut po ’92 roku). Czujnik prędkości VSS (Vehicle Speed Sensor) – posiada go niemal każde auto z wtryskiem – szczegóły w instrukcji montażu i obsługi (za niedługo udostępnie)
   Oprogramowanie sterujące pracuje pod systemem Windows XP, Vista, 7.

Oprogramowanie służy do ustawiania ważniejszych parametrów komputerka w wygodny sposób oraz posiada możliwość odczytu niektórych parametrów i wyświetlania na laptopie. Tak to mniejwięcej będzie wyglądało jak na załączonym foto. Komunikacja przez usb.

Później założe osobny temat ze zdjęciami, filmami itd.

Koszt zestawu (komputerek, lcd, 2 czujniki temperatury, 3 przyciskowa klawiatura, złącze, taśma do lcd, oprogramowanie) to pewnie 250zł - kto chce może już odkładać, komputerek będzie dostępny (za 1-2tyg.) w sklepie www.telwis.pl

Bedą dostępne dwa wyświetlacze (z podświetleniem zielono-żółtym albo białym)

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 02, 2011, 21:30:35 »
testów ciąg dalszy, dziś na warsztat poszła vectra b 1.8 16v, wszystko pięknie działa

jutro Mariusza 16v.. za kilka dni coś ze stajni VW/Audi i jak wszystko będzie ok to rusza sprzedaż

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 03, 2011, 10:40:55 »
niezle to jest, zaluje, ze u mnie nie ma zbytniej mozliwosci podlaczenia tego, najbardziej zalezy mi na spalaniu
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Artur Paul

  • Moderator
  • **
  • Wiadomości: 771
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Citroën C5 3.0i V6 24v EXCLUSIVE
  • Zainteresowania: motoryzacja :D
  • Miejscowość: Kutno
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 03, 2011, 13:51:28 »
Ja czekam :) ciekawy pomysł i powiem że daje dużo informacji :)

  • Gość
Re: Komputer pokładowy w ZX z wyświetlaczem LCD.
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 03, 2011, 21:06:44 »
Cytuj

Artur Bryński napisał:
niezle to jest, zaluje, ze u mnie nie ma zbytniej mozliwosci podlaczenia tego, najbardziej zalezy mi na spalaniu


wziąłem na warsztat 1.9 tdi jeszcze na pompie i będe rozkminiał, może się coś mniej lub bardziej dokładnego wymyśli

dziś w 16v Mariusza zamontowaliśmy , wszystko śmiga.. jeszcze tylko szmelcwagen