Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Sposoby na gołoledź  (Przeczytany 6613 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Sposoby na gołoledź
« dnia: Styczeń 21, 2014, 21:34:11 »
W związku z tym że moje auto zamieniło się w bryłę lodu, a tak się składa że nie mam pod ręką garażu, chciałbym poznać Wasze sposoby na usunięcie tego dziadostwa z auta:D

Na razie obmyśliłem kilka sposobów:
Denaturat lub sól z letnią wodą do polewania
Ciepła woda w woreczkach
odmrażacz ze sklepu (działa średnio skutecznie)

tylko pytanie jak bardzo te sposoby szczególnie denaturat i sól wpłyną na lakier i uszczelki.

Wybaczacie jakość zdjęć :)

To zdjęcie za dnia to tylko połowa grubości lodu w obecnym momencie

Offline Andrzej Kurczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Posiadany samochód: Xsara 2 2002r. 1.6 16v
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2014, 11:51:10 »
ja używam tylko wewnętrznego ciepła generowanego z samego serca Xsary :D

a na poważnie:
- generalnie: grzanie na max, duży wentylator, często obieg sam wewnętrzny żeby było jeszcze cieplej
- szyby: zamiast odmrażacza ze sklepu używam koncentratu płynu do spryskiwaczy. czy pomaga? na szron, delikatny lód tak. na grubą skorupę niestety już nie i muszę czekać aż trochę zacznie grzać silnik i normalnie zeskrobuję.
- karoseria: nie skrobię, nie leję niczego. jak samochód zagrzeje mi się po jeździe to tyle wszystkiego

generalnie w tą "zimę" mam zamiar zacząć używać takich mat na przednią szybę (coś w stylu przeciwsłonecznych) ale zakładać to na wierzch i przytrzymywać to drzwiami. żeby śnieg i woda nie dostawały się na samą szybę. zobaczymy co z tego wyjdzie:P

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2014, 14:18:43 »
No jedno podejście (nieudane) mam za sobą. Szyb odmrozić się nie udało. Mimo podgrzanego odmrażacza. Ale za to otworzyłem drzwi kierowcy których później nie mogłem zamknąć... rygiel nie blokował się w pozycji "zamknięte". coś w samej kasecie zamka pozamarzało, na szczęście finalnie się udało drzwi zamknąć, z tym że tym razem nie da się ich otworzyć... ani od środka ani od zewnątrz. Już się szykuje na sobotę rano, żeby odpalić auto, posiedzieć w nim z godzinę, ogrzać od środka szyby i może ten lód odpadnie.. a jak już szyby odmarzną to mam zaklepany ciepły garaż u kolegi na dobę :)
Jeszcze co do grzania szyb to trzeba bardzo uważać bo mojemu sąsiadowi wczoraj pękła tylna szyba, i to tylko przez jej elektryczne ogrzewanie.


Edit: silnik chodzi odpalony wczoraj z 20 minut i ledwo co zaczął grzać, uroki diesela zimą i niestety ten lód jest twardy jak sk*****yn...  nawet najtwardsze skrobaczki wymiękają :D

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2014, 16:18:38 »
Ja osobiście już dwie skrobaczki załatwiłem na tym lodzie. A najlepiej jest wjechać gdzieś do garażu lub jakiś zamknięty parking podziemny.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

damian.z1

  • Gość
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 23, 2014, 19:16:05 »
na uszczelki na drzwiach lejesz odmrażacz w sporych ilościach lub denaturat
a na szyby dobra skrobaczka z takimi kolcami z tyłu powinna dać radę
kolcami rysujesz po lodzie i wtedy dużo łatwiej schodzi...

chociaż...
aż tak zalodzony jak twój to mój nigdy nie był

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2014, 19:48:59 »
zdjęcia tego nie oddają ale myślę że grubość lodu dochodzi do 5-7 mm. Na razie odpuszczam temat bo mało czasu, a auta nie potrzebuje, więc będę działał w weekend.

A co do odpowiedzi Bartka to żeby gdziekolwiek wjechać trzeba chociaż 3 szyby odlodzić, a bez godziny czasu, albo i więcej się tego nie wykona :D
Skrobaczka z zębami też niewiele daje bo lód jest gładki i twardy i zęby po prostu nie mają się jak w niego wbić.

Offline Andrzej Linda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 2003 1.6 16V VTR Exclusive
  • Zainteresowania: tenis
  • Miejscowość: Toruń
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2014, 20:31:02 »
nawiązując do tematu polecam te maty zakładane od zewnątrz na szybę czołową oraz boczne z przodu. U góry przytrzaskuje się to drzwiami (co ma też i taką zaletę, że nie przymarzają uszczelki i oszczędza się klamki oraz pazury, wbijane niekiedy od góry w uszczelkę), na dole na takich linach - w koła przód i tył. Mój problem jest inny - jak sobie radzicie z zamarzniętymi szybami od środka? Co zrobić, by ograniczyć zamarzanie szyb od wewnątrz?

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2014, 20:46:04 »
A co komu to przeszkadza? Ja mam na dachu kombiaka bryłe lodu grubości centymetra. Ja nie radze kombinować z odmrażaniem. Byłem wczoraj naocznym świadkiem jak jeden mądry pan zdecydował się na odmrażanie przedniej szyby wrzątkiem z czajnika. Ku mojej przestrodze (bo go upomniałem żeby lepiej tego nie robił) stwierdził że się nie znam i żebym się nie odzywał. Widok jego twarzy jak mu pękła przednia szyba - bezcenny.

Co do specyfików, popsikaj szyby jakimś odmrażaczem i niech auto troche popracuje żeby nagrzało się w środku i samo puści z szyb bez skrobania.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2014, 21:39:03 »
Cytuj


Co do specyfików, popsikaj szyby jakimś odmrażaczem i niech auto troche popracuje żeby nagrzało się w środku i samo puści z szyb bez skrobania.


Właśnie tak mam zamiar zrobić;)

Problem zamarzających szyb w środku też mnie dotyka. między innymi dlatego że auto teraz tylko w weekendy (i to nie każdy) stoi w ogrzewanym garażu. Najpierw wymień, albo jak wymieniałeś niedawno to wysusz filtr przeciwpyłkowy. Jeżeli masz dostęp do ciepłego garażu to postaw auto z uchylonymi szybami i będzie dobrze. Przyda się też odkurzenie wykładzin, przetarcie deski rozdzielczej z kurzu i dokładne umycie szyb od środka. Niestety kurz absorbuje wilgoć tzn jest higroskopijny.
Znam jeszcze jeden dość partyzancki sposób na wyciągnięcie wilgoci:D mianowicie, wkładanie gazety pod wycieraczki/dywaniki, chodzi o zwykłą szarą gazetę np Wyborczą. Sam nie testowałem ale słyszałem że to działa. Można w sumie też spróbować na jakiejś tacce nasypać trochę sody oczyszczonej, ona też pochłania wilgoć;)

A co do mat na szyby to od dzisiaj mam na wypasie samochodu ;D

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2014, 22:05:22 »
Cytuj

Mateusz Zamojski napisał:
A co komu to przeszkadza? Ja mam na dachu kombiaka bryłe lodu grubości centymetra. Ja nie radze kombinować z odmrażaniem. Byłem wczoraj naocznym świadkiem jak jeden mądry pan zdecydował się na odmrażanie przedniej szyby wrzątkiem z czajnika. Ku mojej przestrodze (bo go upomniałem żeby lepiej tego nie robił) stwierdził że się nie znam i żebym się nie odzywał. Widok jego twarzy jak mu pękła przednia szyba - bezcenny.

Co do specyfików, popsikaj szyby jakimś odmrażaczem i niech auto troche popracuje żeby nagrzało się w środku i samo puści z szyb bez skrobania.


Wszystko fajnie... do momentu jak podczas jazdy ta bryła się oderwie...



Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 23, 2014, 22:12:22 »
Fakt faktem za nieodśnieżone/oblodzone auto zdaje się można dostać mandat, tak samo jak za stanie z odpalonym silnikiem dłużej niż minute pod blokiem :D

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 23, 2014, 23:51:02 »
Ja dziś zmagałam się z identycznym problemem tyle ,że w c5.Zebrałam wszystkie możliwe przedłużacze w domu,1 pożyczyłam i elektryczną "farelką"odmroziłam klamkę i  uszczelkę.Póżniej farelka do środka i po 1,5 godz grznia szyby suche a pozostałe drzwi sie otwarły.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 25, 2014, 19:12:32 »
Udało się wsiąść do auta i odstawić je do ogrzewanego garażu, operacja od dostania się do auta do ruszenia z miejsca parkingowego trwała ok 1h 40 min i pewno ze 2 litry spalonego paliwa.

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2014, 17:22:25 »
Cytuj

Karol Kozłowski napisał:

Wszystko fajnie... do momentu jak podczas jazdy ta bryła się oderwie...


Jeżdżę tak już parę dni i nic nie odpadło, tyle że zmniejszyła się grubość lodu.
Poza tym nie da się szybko jeździć bo u mnie oszczędzają na odśnieżaniu i strach przekraczać 60 km poza terenem zabudowanym.

Cytuj

Bartek Konopka napisał:

Najpierw wymień, albo jak wymieniałeś niedawno to wysusz filtr przeciwpyłkowy. Jeżeli masz dostęp do ciepłego garażu to postaw auto z uchylonymi szybami i będzie dobrze.


No ostatnio wyciągnąłem filtr z ciekawości bo od kupna auta tam nie zaglądałem (ponad rok) bo nie wiedziałem że coś takiego u mnie jest :P I jak go wyjąłem to moim oczom ukazał się niemalże czarny filtr, zabrudzony dosyć mocno. A z racji że to była niedziela, to jedynie wytrzepałem pobieżnie filtr z syfu i wsadziłem z powrotem. Dużo czasu to nie zajmuje ale nawet nie mam czasu podjechać do sklepu motoryzacyjnego i kupić filtra. Może po wypłacie mi się uda haha Na dodatek takie [color=ff0000]****[/color] kosztuje ponad 50zł, ale jak mus to mus.

Offline Kajetan Czyż

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 481
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Peugeot 2.0 SW BP+LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2014, 18:08:28 »
Cytuj

Bartek Konopka napisał:

Edit: silnik chodzi odpalony wczoraj z 20 minut i ledwo co zaczął grzać, uroki diesela zimą i niestety ten lód jest twardy jak sk*****yn...  nawet najtwardsze skrobaczki wymiękają :D


ale 20min odpaliłeś i auto stało , czy 20min jazdy?

a postoju hdi się nie zagrzeje samo z siebie,

może masz taki elektryczny 'podgrzewacz' zbudowany ze świec i może są przepalone,

u mnie po 20min jest sauna - taki urok hdi z eberem :)

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 30, 2014, 18:46:14 »
Chodziło oczywiście o grzanie na postoju:) po 20 min zaczął dmuchać ciepłym, przy temperaturze około -8 stopni C.
A całkowite odmrożenie szyb zajęło niecałe 2h (przy temp -12, pomocy skrobaczką i odmrażaczem) o czym już pisałem w temacie;) Podgrzewacz pewnie mam, bo niby wszystkie xsary HDI mają. Na dłuższym postoju przy ujemnych temp. dmuchawą na "2" i ogrzewaniem na max temperatura spada dużo poniżej pierwszej kreski na wskaźniku. Przynajmniej u mnie.

Offline Kajetan Czyż

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 481
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Peugeot 2.0 SW BP+LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 30, 2014, 22:02:38 »
Cytuj

Bartek Konopka napisał:
Podgrzewacz pewnie mam, bo niby wszystkie xsary HDI mają.


sprawdź te świece - 2h żeby odmrażać szyby to jest niemożliwe jakieś, nawe z niesprawnym eberem wskakujesz na trasę (np. we Wrocławiu mamy obwodnicę) w jedną i drugą stronę i wracam z autem bardzo nagrzanym.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 30, 2014, 23:06:27 »
no, co innego jak auto jedzie, a jak auto stoi i sobie pyrka, mnie ciepłe powietrze z nawiewów przy obecnej temperaturze zaczyna lecieć po jakiś 5-7 kilometrach jazdy po mieście, więc uważam że wszystko jest sprawne jak należy. Poza tym te szyby to nie były tak sobie oszronione tylko pokryte kilkumilimetrową warstwą lodu, a temperatura jaka wtedy panowała to minus 12 stopni (wiem pisze to po raz setny) więc uważam to za normalny wynik czasowy jak na takie warunki, ale jak już o tym rozmawiamy to da się w jakiś łatwy sposób sprawdzić sprawność tych świec?

Aha, jeszcze jedna rzecz, nie waliłem maxymalnie gorącym powietrzem na szyby gdyż bałem się ewentualnego ich pęknięcia.

Offline Kamil Zientek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: OPO
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003
  • Miejscowość: OPO
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 13, 2014, 16:56:19 »
Ja bardzo łatwo i szybko poradziłem sobie z grubą pokrywa lodowa na szybie - 1.5L gorącej wody w butelce polać na szybę, poczekać minutę i można jechać :D

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 13, 2014, 18:41:55 »
gorzej jak szyba pęknie :D

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 13, 2014, 21:05:23 »
Cytuj

Bartek Konopka napisał:
gorzej jak szyba pęknie :D

Przynajmniej już drugi raz nie zamarznie  :evil:



Offline Kamil Zientek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Skąd: OPO
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003
  • Miejscowość: OPO
Re: Sposoby na gołoledź
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2014, 22:11:47 »
I tak jest porysowana, wiec nie żałowałbym :D