Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 599589 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marek Brzeziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5II, 2.0 Hdi, 2006, ASB, exclusive <=250 kkm
  • Zainteresowania: fotografia, wideo
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #950 dnia: Sierpień 31, 2017, 19:54:52 »
Ja po dynamicznej wymianie mam tylko plusy. Skrzynia zmienia biegi płynnie. Zauważyłem że przy bardzo delikatnej jeździe czuć jakby wysprzeglenie przy hamowaniu na np. światłach lekkie puknięcie. Dodatkowo jak delikatnie operuje gazem to czuć przyhamowania, ale nie wiem czy to skrzynia czy coś innego.
Przy dynamicznej jeździe nic złego nie czuć i auto ciągnie jak trzeba.

youtube.com/wedkarskiedylematy

Offline Marek Brzeziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5II, 2.0 Hdi, 2006, ASB, exclusive <=250 kkm
  • Zainteresowania: fotografia, wideo
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #951 dnia: Sierpień 31, 2017, 19:58:48 »
Witam serdecznie!
...W takim wypadku zwróciłem się do Panów (chyba z Ukrainy) z Maktrans (www.[/size][/font][/size]akpp.pl) ktoś już o nich pytał na forum, także mogę chyba polecić. Diagnoza po podpięciu kompa i jeździe próbnej: regeneracja sterownika hydraulicznego, koszt z wymianą oleju całkowity: 2300 zł. Czas naprawy 2 dni. Wczoraj odebrałem auto, zmiana jest kolosalna, żadnych skoków obrotów, wszystko działa nieźle, przejechałem jakieś 40 km i stwierdziłem, że auto jest bardziej dynamiczne, lepiej pracuje. Mam tylko odczucia, że czuję zmiany biegów, nie wszystkich, nie zawsze. Panowie stwierdzili, że sprzęgło jest w dobrym stanie. Dzisiaj umówiłem się na kontrolę licznika po lexią, zmienię jego wartość bo Panowie pewnie tego nie zrobili. C5 nie wibruje, nie szarpie jakoś znacząco, po prostu przy zmianie biegów (nie zawsze) czuję, że ona nastąpiła (tak jakby w manualnej skrzyni). Nie wiem, może jestem przewrażliwiony, może skrzynia potrzebuje czasu na adaptacje. Chętnie bym się spotkał i wymienił obserwacjami jeżeli ktoś ma podobne wrażenia w swojej C5.

Czyli jednak nie opłaca się robić np. dwóch wymian dynamicznych jak cała naprawa z nowymi elektrozworami to 2300 zł i to z olejem.
youtube.com/wedkarskiedylematy

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 886
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #952 dnia: Sierpień 31, 2017, 21:34:02 »
Za cenę jednej wymiany dynamicznej można sobie zrobić samemu z 6-7 wymian statycznych i na pewno olej będzie czyściejszy niż po dynamicznej i pewność, że ponad 95% oleju jest wymienione. Jedyny minus to, że 2 godziny trzeba na taką jedną wymianę poświęcić.

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #953 dnia: Wrzesień 01, 2017, 18:54:03 »
Hydraulika wymieniona. Pan jezdzil i testowal. Skrzynia podobno juz nie szarpie nie przeciaga nie glupieje. Jutro jde odebrac i zobaczymy co bedzie

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #954 dnia: Wrzesień 01, 2017, 21:02:23 »
Hydraulika wymieniona. Pan jezdzil i testowal. Skrzynia podobno juz nie szarpie nie przeciaga nie glupieje. Jutro jde odebrac i zobaczymy co bedzie
Nowy blok? Jakie koszty?

Wysłane z niewiadomo czego.

Floating on ;)

Offline Marek Brzeziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5II, 2.0 Hdi, 2006, ASB, exclusive <=250 kkm
  • Zainteresowania: fotografia, wideo
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #955 dnia: Wrzesień 02, 2017, 17:42:04 »
Hydraulika wymieniona. Pan jezdzil i testowal. Skrzynia podobno juz nie szarpie nie przeciaga nie glupieje. Jutro jde odebrac i zobaczymy co bedzie
Gdzie robione i jaka cena?
youtube.com/wedkarskiedylematy

Offline Paweł Podolak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: LHR
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.7 HDI EXCLUSIVE
  • Miejscowość: LHR
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #956 dnia: Wrzesień 04, 2017, 09:14:32 »
pozwolę podpiąć się pod temat  :)  czy ktoś z szanownego grona stosował do ASB olej VALVOLINE ATF?
Den Haag  Lexia/Diagbox

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 184
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #957 dnia: Wrzesień 05, 2017, 14:35:57 »
Hydraulika wymieniona. Pan jezdzil i testowal. Skrzynia podobno juz nie szarpie nie przeciaga nie glupieje. Jutro jde odebrac i zobaczymy co bedzie

Marcin , niepokojąca cisza z Twojej strony!
Odebrałeś auto? jak pracuje skrzynia z nową hydrauliką?
Floating on ;)

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #958 dnia: Wrzesień 05, 2017, 15:00:33 »
No i czy zabrałeś stary blok ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #959 dnia: Wrzesień 08, 2017, 11:53:42 »
Witam wszystkich po dluzszej nieobecności.

Sprawa wygląda tak, że po wymianie karty szarpanie ustąpiło ale inne problemy zostały. Finalnie auto jedzie na rozebranie skrzyni i sprawdzenie co w trawie piszczy i może okazać się, że zostanie zrobiona przekładka z nowej skrzyni Saba.

Odpowiadając na pytania:
-stara karte hydrauliczna mam
-koszt 4tys :(

I szukam dobrego prawnika, który podejmie się tematu zwrotu poniesionych kosztów z tytułu zakupu auta z wadą ukrytą.

Pozdrawiam

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #960 dnia: Wrzesień 08, 2017, 11:55:27 »
Czyli co zostało  ?

Kupiłeś auto od prywatnego właściciela  ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #961 dnia: Wrzesień 08, 2017, 12:40:35 »
to, że pod koniec 3 biegu szarpie po zapięciu 4 biegu na zimnym szybko wrzuca 5 w trybie "s" gubi 5 bieg tzn zapina na 2 sekundy. Tak od prywatnego ale wiem, że prywatny nie jest bezkarny

Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #962 dnia: Wrzesień 08, 2017, 12:41:27 »
Za cenę jednej wymiany dynamicznej można sobie zrobić samemu z 6-7 wymian statycznych i na pewno olej będzie czyściejszy niż po dynamicznej i pewność, że ponad 95% oleju jest wymienione. Jedyny minus to, że 2 godziny trzeba na taką jedną wymianę poświęcić.

Przepraszam, ale trochę dziwna ta matematyka... Przy dynamicznej nowy olej krąży po całym układzie tak długo aż wypłucze i przepłucze stary olej. Przy statycznej ciągle niejako "rozcieńczamy" nowy olej w starym. To tak jakby kubek z zabarwioną wodą atramentem co rusz lekko opróżniać i dolewać nową wodę - woda i tak nie będzie czysta. A wymienić całą wodę w kubku... Dla mnie przewaga dynamicznej wymiany... Do tego zabawa z odejmowaniem licznika o jakąś wartość, która tak naprawdę nigdzie nie jest dobrze udokumentowana...

Offline Roman Piotrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0 HDi 136KM Exclusive
  • Zainteresowania: wszystko co francuskie...
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #963 dnia: Wrzesień 08, 2017, 13:16:16 »
Tak od prywatnego ale wiem, że prywatny nie jest bezkarny

Z tego co kojarzę to prywatny na podstawie KC odpowiada do 7 dni, ponadto weź mu udowodnij winę ;)
Walka na lata i pełno siwych włosów  :P

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #964 dnia: Wrzesień 08, 2017, 13:40:01 »
Tak od prywatnego ale wiem, że prywatny nie jest bezkarny

Z tego co kojarzę to prywatny na podstawie KC odpowiada do 7 dni, ponadto weź mu udowodnij winę ;)
Walka na lata i pełno siwych włosów 
A druga sprawa to prywatny się może nie znać. Z drugiej strony zesrało się po wymianie oleju

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Roman Piotrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0 HDi 136KM Exclusive
  • Zainteresowania: wszystko co francuskie...
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #965 dnia: Wrzesień 08, 2017, 14:08:56 »
No dokładnie, trzeba to niestety przyjąć na klatę. Zawsze jest ryzyko przy używanych autach... ;)

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 886
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #966 dnia: Wrzesień 08, 2017, 14:30:37 »
Za cenę jednej wymiany dynamicznej można sobie zrobić samemu z 6-7 wymian statycznych i na pewno olej będzie czyściejszy niż po dynamicznej i pewność, że ponad 95% oleju jest wymienione. Jedyny minus to, że 2 godziny trzeba na taką jedną wymianę poświęcić.



Przepraszam, ale trochę dziwna ta matematyka... Przy dynamicznej nowy olej krąży po całym układzie tak długo aż wypłucze i przepłucze stary olej. Przy statycznej ciągle niejako "rozcieńczamy" nowy olej w starym. To tak jakby kubek z zabarwioną wodą atramentem co rusz lekko opróżniać i dolewać nową wodę - woda i tak nie będzie czysta. A wymienić całą wodę w kubku... Dla mnie przewaga dynamicznej wymiany... Do tego zabawa z odejmowaniem licznika o jakąś wartość, która tak naprawdę nigdzie nie jest dobrze udokumentowana...


to dlaczego w takim razie olej po wymianie dynamicznej i przelaniu 15L po przejechaniu paru km olej jest tak brudny jak stary? Zaraz po wymianie w urządzeniu niby wyglądał na czysty. Wystarczyło jednak zrobić kilka km i nie było już widać różnicy pomiędzy starym i każdy kto sobie sprawdzał stan oleju po takiej wymianie chyba może to potwierdzić.
Po 2 wymianach statycznych dopiero zaczęło być widać różnicę. Pewnie jeszcze ze 2 i byłby czysty, ale już mi się nie chciało bawić dalej z tym bo trochę czasu taka wymiana zajmuje. Wg mnie 6 wymian statycznych wykonanych w ciągu kilku dni na pewno lepiej oczyści skrzynię niż 1 dynamiczna bo na 100% po dynamicznej spora część oleju zostaje w skrzyni plus nowy olej wypłukuje stare zanieczyszczenia, które upodabniają go w krótkim czasie do starego.

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #967 dnia: Wrzesień 08, 2017, 14:41:12 »
I zgadzam się z kolegą

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Krzysztof Kaźmierczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: Brzeg
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 RXH 2.0 BlueHDI 180 KM EAT6
  • Miejscowość: Brzeg
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #968 dnia: Wrzesień 08, 2017, 16:19:17 »
Chwila... Przy wymianie dynamicznej olej wypłukuje zanieczyszczenia, a przy statycznej nie? No to po kilku latach przy statycznej mamy w skrzyni olej + tonę niewypłukanego syfu, a przy dynamicznej tylko olej... Pytanie jest inne: jak wygląda olej po przejechaniu takiego samego dystansu od wymiany dynamicznej i statycznej? Czy faktycznie będzie różnica w kolorze? Przecież tam jest temperatura i ciśnienie, więc warunki podobne jak w silniku. A olej w silniku diesla po przejechaniu 1000 km też jest już czarny... Czy to coś zmienia? Przecież każdy zmienia prawie 99% oleju w silniku jednorazowo... Nie dość, że czekają aż skapnie ostatnia kropka to jeszcze wysysają resztki.

Może jest po prostu inaczej? Może poprzedni właściciel jeździł jak emeryt i problemu nie było. My kupujemy samochód i zaczynamy jeździć po swojemu - dynamiczniej. No i zaczynają wychodzić kwiatki. Albo jeszcze inaczej: w skrzyni przy przebiegu 185 000 km (jak tutaj napisał jeden kolega) olej powinien być już zmieniony kilkukrotnie! Dlaczego wszyscy dziwią się, że zaczyna być coś nie tak, skoro producent skrzyni podaje kiedy wymieniać olej w swoim produkcie?

Ja najpierw też wymieniałem olej statycznie. Oczywiście licznika nikt nie korygował bo kto o tym w tych warsztacikach wie. Skrzynia pracowała tak sobie - miałem spore zastrzeżenia. Wymieniłem dynamicznie, licznik wyzerowałem - nie ta skrzynia. Powiem jeszcze więcej: narzekacie na jej pracę? A macie wszystko w porządku z dolotem, EGRem, układem paliwowym? Bo mało kto zdaje sobie sprawę jak te elementy wpływają na jakość pracy skrzyni. Ja to wiem - właśnie na dniach wyczyściłem EGR i wymieniłem wszystkie opaski zaciskowe na rurach powietrznych (także od odmy). Przy mocnym przyspieszaniu skrzynia ładnie wrzuca biegi po kolei, a do tej pory ciągnęła na jednym do samego końca... i dopiero wtedy wbijała wyższy jak silnik już wył. Jest różnica? Jest. A ja przy skrzyni nic nie robiłem...

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #969 dnia: Wrzesień 08, 2017, 16:29:36 »
Jak wygląda olej po 1500km wkleiłem i również osad jaki w nim był. Druga sprawa to zasadniczą winę za większość problemów ponosi samo PSA bo twierdzą że się oleju nie wymienia vs tego co zaleca aisin warner.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #970 dnia: Wrzesień 08, 2017, 17:58:15 »
to, że pod koniec 3 biegu szarpie po zapięciu 4 biegu na zimnym szybko wrzuca 5 w trybie "s" gubi 5 bieg tzn zapina na 2 sekundy. Tak od prywatnego ale wiem, że prywatny nie jest bezkarny
Marcin a robili adaptację  ?

Wcześniej ktoś pisał że po kapitalce miał podobne zachowanie z tą czwórką tylko chyba się nie pochwalił czy problem rozwiązał.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #971 dnia: Wrzesień 08, 2017, 22:13:40 »
Z tego co pamietam to robili. A czy mozna samemu z poziomu DB zrobic ?

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #972 dnia: Wrzesień 08, 2017, 22:20:40 »
No można co prawda trochę "inaczej" bo takiej opcji nie ma. Trzeba wklikać wymianę kalkulatora skrzyni i wtedy skrzynka myśli że musi przyuczyć nowy sterownik. Gdzieś na forum forda czytałem jak jechać przy adaptacji. Generalnie chodziło o to aby na każdym biegu w trybie manualnym jechać do 1800 obr/min i poźniej odpuszczać tal do 1200 obr aby skrzynia nie zredukowała biegu. Czynność powtarzać około 5 razy na każdym biegu. Później minuta na biegu jałowym aby sterownik zapisał ustawienia.

Poszukaj w googlu bo mogłem coś pomylić

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #973 dnia: Wrzesień 10, 2017, 11:08:27 »
Hej Panie i Panowie.

Może to Ja jestem już hmmm dziwny ? :) Przejechałem się dzisiaj na zimnym silniku i praca skrzyni i zakres jej obrotow wyglada tak - dodam, że rozpedzałem się bardzo powoli. Czy taka praca jest ok czy nie ?

https://www.youtube.com/watch?v=tfOR3b6_zh4

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #974 dnia: Wrzesień 10, 2017, 19:53:49 »
Ale to chodzi o ten 4ty bieg, że taki krótki   ?
Na ciepło tak samo ?

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka