Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 597769 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1575 dnia: Marzec 16, 2018, 15:48:09 »
Marek,  tak jak ktoś już wcześniej pisał. wyzeruj i pojeździj.  jak będzie źle to dodawaj sukcesywnie . Nie ma innego,  złotego,  sposobu.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1576 dnia: Marzec 17, 2018, 18:30:22 »
Co rozumieć przez pojęcie "szarpania" skrzyni?
U mnie czasem występuje taki jakby "strzał ze sprzęgła" pomiędzy 2-3 lub 3-4 ale zdarza się rzadko i tylko na zimnym oleju przy ujemnych temperaturach, właściwie przy pierwszym rozbiegu- na ciepłym zjawisko nie występuje. Czy to o to chodzi w tym szarpaniu?
Z innych objawów: przy dynamicznym rozpędzaniu się, (pedał w podłogę) biegi zmienia gładko i bez przeciągania czy szarpania ale gdy odpuszczę pedał przyspieszenia (ładnie to ująłem) załóżmy na 4 biegu i przy dużej prędkości obrotowej to skrzynia jakby się zawiesi na 2-3 sekundy zanim przerzuci na wyższy bieg.
Czy powyższe objawy są groźne, czy nie ma co się nimi przejmować, jak się ociepli to planuję wymianę statyczną zrobić.
Dla zobrazowanie: stan licznika 19x000kkm/ licznik oleju wskazuje 4600000 (słownie: cztery miliony sześćset tysięcy)

  "za to lockup chodzi idealni"  nie za bardzo zrozumiałem jak ma chodzić, czy jeśli odpuścimy gaz obroty mają opadać czy utrzymać się jak przy wciśniętym pedale. U mnie spadają ok 200obr/min 
pozdrawiam

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1577 dnia: Marzec 17, 2018, 19:17:27 »
Już zaczynają się kłopoty ze skrzynia  czyli masz jakby luz i nagle skrzynia włącza bieg ?
lockup to sprzęgło w konwerterze jak załączony to obrotomierz sztywny a jak rozłączony to wskazówka obrotomierza przy dodaniu lub puszczeniu gazu zmienia się
To prawda wszystko zależy od czasu zmian biegów i za to odpowiada sterownik hydrauliki i sterownik elektroniki , po wielkosci licznika oleju sadze ze trochę już przepracowała. Jak lockup ni trzyma to wzrasta zużycie paliwa i wzrasta temp oleju

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1578 dnia: Marzec 18, 2018, 08:38:10 »
Już zaczynają się kłopoty ze skrzynia  czyli masz jakby luz i nagle skrzynia włącza bieg ?
 , po wielkosci licznika oleju sadze ze trochę już przepracowała. Jak lockup ni trzyma to wzrasta zużycie paliwa i wzrasta temp oleju
Nie ten luz jest nie wyczuwalny, przeciwnie wręcz- bieg jest włączany bardzo szybko, szybciej niż zwykle. Ale dzieje się to tylko przy temperaturze poniżej zera i tylko na pierwszych kilkuset metrach, też nie zawsze. Czy problem będzie się stopniowo pogarszał czy może "zepsuć" się coś nagle, w sensie unieruchomić auto.
Autko moje pochodzi z włoch, podobno podwyższone temperatury mają wpływ na szybszy wzrost licznika (czyt. przyspieszone zużywanie się oleju)
Czyli jeśli lockup pracuje poprawnie to obroty przy wciśniętym pedale gazu czy odpuszczonym nie powinny być inne? U mnie niestety obroty spadają i to dość wyraźnie, spróbuję później nagrać filmik.
Swoją drogą jaki może mieć to wpływ na zużycie paliwa?

Offline Marek Obal

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Skierniewice
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0 HDI 163KM Excusive
  • Miejscowość: Skierniewice
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1579 dnia: Marzec 18, 2018, 09:21:24 »
Panowie


Prośna o pomoc jak dla laika..


Potrzebuję wykasować licznik na skrzyni biegów.. mam DIAGBOXa


Niestety mało jestem obcykany w tym programie (dopiero się go uczę).


Mógłby ktoś napisać krok po kroku gdzie znajdę w/w opcję?


Zapewne muszę zrobić pełną diagnostykę, odczekać chwilkę jak DIAGBOx przeanalizuje wszystkie moduły (kalkulatory).
Następnie wybrać kalkulator (moduł) skrzynia biegów i teraz co dalej..
Nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać ,a nie chciałbym czegoś popsuć..


Z góry dziękuje za pomoc.


Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1580 dnia: Marzec 18, 2018, 09:36:22 »
Czyli jeśli lockup pracuje poprawnie to obroty przy wciśniętym pedale gazu czy odpuszczonym nie powinny być inne? U mnie niestety obroty spadają i to dość wyraźnie, spróbuję później nagrać filmik.
Swoją drogą jaki może mieć to wpływ na zużycie paliwa?
Proste silnik dodatkowo miele olejem podobnie jest jak jedziesz na częściowo rozsprzęglonym manualu

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1581 dnia: Marzec 18, 2018, 11:02:04 »
ale po odpuszczeniu gazu chwilowe spalanie mam 0/100km, chyba że przekłamuje bądź przechodzi w tryb litr/godzine którego nie wyświetla... z resztą nieważne
 
Marek Obalhttps://www.youtube.com/channel/UCHn-DaDxBR5dsvAv2UgL-gA

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1582 dnia: Marzec 18, 2018, 11:15:31 »
ale po odpuszczeniu gazu chwilowe spalanie mam 0/100km, chyba że przekłamuje bądź przechodzi w tryb litr/godzine którego nie wyświetla... z resztą nieważne
 
Marek Obalhttps://www.youtube.com/channel/UCHn-DaDxBR5dsvAv2UgL-gA
Ale co to ma do rzeczy ?

cefek

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1583 dnia: Marzec 22, 2018, 21:42:36 »
No ma, tyle, że lockup jest załączony bo hamuje silnikiem.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1584 dnia: Marzec 23, 2018, 17:05:06 »
Trochę poobserwowałem i nie wiem o co chodzi. Czasem obroty spadają a czasem nie, nie znalazłem zależności. W jakich sytuacjach czy okolicznościach lockup się załącza?

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1585 dnia: Marzec 23, 2018, 19:14:03 »
jak jedziesz ze stalą prędkością ja to czuje

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1586 dnia: Marzec 23, 2018, 21:12:15 »
jak jedziesz ze stalą prędkością ja to czuje
no tak, rozumiem... czasem występuje zjawisko opadania obrotów a czasem nie, generalnie nie powinno? Albo inaczej, kiedy powinien się załączać lockup i po co- na co właściwie to jest?

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1587 dnia: Marzec 23, 2018, 22:21:10 »
Panowie taka ciekawostka odnośnie skrzyni AM6.

Robiłem dynamiczną, wyzerowałem licznik, ale póki co po przejechaniu stu kilkunastu km nie drgnął. Jest zero.  Czy to normalne?

Druga sprawa - grzebałem w diagboxie w parametrach skrzyni i znalazłam coś takiego. Czyli on będzie że tak powiem chciał wymiany oleju jeśli licznik jego zużycia osiągnie wartość....... Uwaga ponad 2,7 miliarda jednostek. O co chodzi. Wszyscy jak mają z milion to już tragedia, jak kilka baniek zawał, ja przed zmianą 38 mln czyli kosmos i unreal, no ale 2,7 mld???

Jakiś pomysł?

Acha, w kalkulatorze jest też pomiar rzeczywistego  momentu obrotowego silnika. Ktoś wie jak to się ma do pomiarów z hamowni?

Pozdrawiam
Paweł


Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1588 dnia: Marzec 24, 2018, 00:06:28 »
Normalne. Mój przykład - miałem 80kkm i raptem 26400 na tym "liczniku ". Myślę, że szkoda czasu na próby ogarnięcia jak to działa. Wiadomo że jest, i że jest ważny, bo od jego stanu może zależeć praca skrzyni. I proponuję to tak zostawić.

Mój pomysł z tym 2.7 mld jest taki, że PSA ustanowiła najwyższy możliwy wskaźnik, bo głupio by wyglądało że w skrzyni w której nie trzeba przecież wymieniać oleju, pojawi się info że trzeba go wymienić np. po 100kkm. Stawiałoby ich to w niezbyt dobrym świetle, więc to wyeliminowali.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Karol Lisowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2011, Peugeot 404
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1589 dnia: Marzec 28, 2018, 13:54:45 »
Witam was serdecznie.


Wiem, że temat rzeka, chyba większość postów przeczytałem z tego wątku, ale mam pytanie do osób które to lepiej kumają odemnie - czyli do was :P


Kiedy robić adaptację/przyuczenie/inicjalizację skrzyni (nie bardzo jest taka opcja - więc chyba po prostu wymiana skrzyni w DiagBox) a kiedy na pewno tego nie robić ?


Wymieniłem dynamicznie olej, ale jako, że jeszcze zauważyłem kilka innych tematów to auto jeszcze z podnośnika nie zjechało, podtuninguję sobie licznik oleju, ale myślę, czy robić co kolwiek więcej czy nie.


Pacjent to C5 X7 2.0HDI 163 kucyki. Przy zakupie auta zdecydowałem się na wymianę oleju statyczną. - Nie wiem czy ktoś wcześniej wymieniał, robił to "chyba" kumaty w Cytrynach zakład, więc problemów nie było, albo jakoś je jeszcze byłem w stanie przeoczyć.


Później dostałem nowy soft silnika w ASO i nowy soft skrzyni i zaczęły sie problemy. Oczywiście stanu oleju nikt nie zapamiętał, i go wykasowali. Tak sądzę, bo od tamtej pory zrobiłem 40-50tyś i stan oleju pokazuje ok 1,6MLN jednostek, a powinien dużo więcej pokazywać - tak mi się zdaje wnioskując z poprzednich wiadomości w tym wątku.


Dlatego stwierdziłem, że zrobię dynamiczną, i wyzeruję licznik (no dobra - pomniejszę, myślę, żeby ustawić jakieś 160 tyś jednostek (takie 10% tego co jest obecnie)


Zobaczymy co będzie dalej, ale podejrzewam, że szarpania specjalnie nie naprawi - może trochę by poprawiło, bo problem raczej niewielki jest. Zaworów jakoś nie uśmiecha mi się tykać.
Posiadane:
C5 x7 2011 2.0HDI 163KM
Peugeot 404 1970 1.9D

Wcześniej
VW Jetta 2006
Nissan Primera P10

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1590 dnia: Marzec 28, 2018, 17:53:14 »
Lockup to jest stałe połączenie masz dwa tryby pracy konwektora  jako ślizgające się sprzęgło i 1:1 jak jest 1:1 czyli na stałem zasprzeglone to lockup jest włączony
co do licznika to jak pisałem podejrzewam ze to zmienna korekt pracy sterownika jak widzę  silniki o większej mocy mają większe liczby

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1591 dnia: Marzec 28, 2018, 18:05:03 »
Dlatego stwierdziłem, że zrobię dynamiczną, i wyzeruję licznik (no dobra - pomniejszę, myślę, żeby ustawić jakieś 160 tyś jednostek (takie 10% tego co jest obecnie)

Zobaczymy co będzie dalej, ale podejrzewam, że szarpania specjalnie nie naprawi - może trochę by poprawiło, bo problem raczej niewielki jest. Zaworów jakoś nie uśmiecha mi się tykać.
Jak wymieniasz dynamicznie i coś się dzieje ze skrzynią to kasuj do zera i nie baw się w szacunki. Jak będzie lipa to zawsze możesz wpisać coś później.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1592 dnia: Kwiecień 18, 2018, 20:34:07 »
Cześć

Aktualizacja. Niedługo stuknie mi 1000km po wymianie oleju dynamicznie i zerowaniu licznika diagboxem.
Nadal mam zero.

Czy mam się martwić ?

Pozdrawiam
Paweł

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1593 dnia: Kwiecień 18, 2018, 20:55:30 »
Jezdzi ? To sie nie martw :)

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1594 dnia: Kwiecień 18, 2018, 21:14:35 »
Jezdzi ? To sie nie martw :)
Normalnie złota myśl, nic dodać, nic ująć :) . Zamiast rozmyślać o liczniku, sugeruję wychylić browara ;)
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1595 dnia: Kwiecień 18, 2018, 21:18:20 »
Browary mam już dwa za sobą więc jest luz.

Skrzynia chodzi dobrze, sporo lepiej niż przed wymianą.

No, ale kiedyś licznik musi drgnąć. Ten tysiąc po mieście zrobiony. Wcześniej na liczniku uwaga.... 38mln  :-)

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1596 dnia: Kwiecień 18, 2018, 21:46:08 »
Zrobiłem jakieś 10k od wymiany,  podłączę się może jutro to zerknę z ciekawości na ten licznik, choć prawdę mówiąc "mam na niego wywalone" bo wszystko jest ok :)
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1597 dnia: Kwiecień 19, 2018, 01:39:44 »
aż z ciekawości sam zerknę u siebie (żony) jaki jest obecnie stan licznika.
Już ktoś wcześniej się pytał, gdzie to sprawdzić. Podajcie drogę (opcje) wchodzenia w funkcje, bo czasem naprawdę można się kręcić w koło :) .
Może zrobić osobny post i niech każdy wpisuje jaki przebieg/silnik i licznik. Wtedy może coś się da wyliczyć ich sposób lichenia.
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r

Offline krzysztof noga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: nowy sacz
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDi 163KM Automat, Focus MK2 1,6tdci
  • Miejscowość: nowy sacz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1598 dnia: Kwiecień 23, 2018, 12:38:22 »
Witam, mam inne pytanie,
czy kasowanie licznika zużycia oleju w skrzyni można przeprowadzić innym programem niż lexia/diagbox?
pytam dlatego, że planuję umówić się na wymianę dynamiczną, pytałem czy mają powyższe programy, odpowiedziano mi że nie, ale mają nowoczesny komputer BOSCH więc nie będzie problemu.
Prawda?

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1599 dnia: Kwiecień 23, 2018, 12:45:47 »
Zrobiłem jakieś 10k od wymiany,  podłączę się może jutro to zerknę z ciekawości na ten licznik, choć prawdę mówiąc "mam na niego wywalone" bo wszystko jest ok :)
No i  ???