Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 597769 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1650 dnia: Maj 09, 2018, 13:43:49 »
Czyli dodając gaz stopniowo tak żeby ruszyć szybko, ale płynnie tego nie ma?
Z grubsza tak. Chwila zastanowienia jest przy depnięciu do końca. Przy wciskaniu nie do podłogi, przyspiesza płynnie.
No i nie ciągnie na siłę na wysokich obrotach - ale to już chyba oddzielna materia, wynikająca chyba z wartości momentu, krzywa w wysokich partiach obrotów jest najniższa - przy lżejszym wciśnięciu przełącza po prostu wcześniej.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Online Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1651 dnia: Maj 09, 2018, 17:19:10 »
Ja dzisiaj byłem ze swoim citronem na wymianie oleju (motul xcess efe 5w30) i filtrów i jak wracałem do domu, to to się lekko przestraszyłem, że mój citron też się zaraził tym muleniem :) Niby wszystko było w porządku, ale zrobił się taki trochę jakby mniej żwawy i redukcje były z lekkim opóźnieniem. Akurat zaczęło lać jak z cebra, więc dopiero po przyjeździe do garażu zajrzałem pod maskę z ciekawości czy wszystko w porządku. Okazało się, że mechanik nie założył wtyczki na tylną przepływkę :) Trochę mi ulżyło, że to jednak nie jest zaraźliwe :) Po odpaleniu silniczek bardzo ładnie chodzi, chyba ciszej niż na ECS 5w30, ale to może efekt placebo. Jestem ciekaw dlaczego nie wyskoczył mi żaden błąd na desce. Czyżby 1 przepływka wystarczyła sterownikowi silnika?

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1652 dnia: Maj 09, 2018, 18:15:54 »
Przy pełnym bucie zamyka się egr całkowicie,  może to jest jego sprawka. Ciekawe jakby go wypiąć
Michał ma egr wycięty
Michał ma silnik w którym to nie występuje, przynajmniej w gronie toczącej się dyskusji.
Jestem ciekaw dlaczego nie wyskoczył mi żaden błąd na desce. Czyżby 1 przepływka wystarczyła sterownikowi silnika?
A ile przejechałeś? Na deskę nie wszystko wyrzuca od razu, wiele błędów musi wystąpić kilka razy w określonym czasie. Kalkulator pewnie nie "widzi" stricte przepływki, a jedynie jej wyniki.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Online Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1653 dnia: Maj 09, 2018, 18:48:37 »
No fakt, przejechałem ze 3,5km, więc nie za wiele i raczej nie za szybko, bo warunki nie były sprzyjające. Być może jakbym dał  dobrze w palnik to coś by się zaświeciło. Niestety to już kolejny raz nauczka, że po fachowcach trzeba wszystko jeszcze samemu sprawdzić, bo potem są różne takie niespodzianki.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1654 dnia: Maj 09, 2018, 21:30:12 »


Ja tam nie wiem o jakich opóźnieniach mowa. Ja tego nie odczuwam.
No i właśnie myślę że tu jest problem - nie w sofcie, sterowniku czy oleju.
Odczucia które opisujecie są subiektywne, każdy inaczej odczuwa. Mnie czasami jak szarpnie z 2 na 3 a jedzie ktoś ze mną pytam czy poczuł szarpnięcie - ale nikt z moich znajomych nic nie czuje.
To samo może być z opisywaną szeroko zwłoką. Może po prostu jedno to czują inni nie.

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1655 dnia: Maj 09, 2018, 22:36:52 »
Przy pełnym bucie zamyka się egr całkowicie,  może to jest jego sprawka. Ciekawe jakby go wypiąć
Michał ma egr wycięty
Michał ma silnik w którym to nie występuje, przynajmniej w gronie toczącej się dyskusji.
Jestem ciekaw dlaczego nie wyskoczył mi żaden błąd na desce. Czyżby 1 przepływka wystarczyła sterownikowi silnika?
A ile przejechałeś? Na deskę nie wszystko wyrzuca od razu, wiele błędów musi wystąpić kilka razy w określonym czasie. Kalkulator pewnie nie "widzi" stricte przepływki, a jedynie jej wyniki.
Właśnie o tym mówię,  skoro nie ma egr to nie ma opóźnienia. Chyba że w starszych tego nie było
Teraz nie ma egr ale wcześniej miał i też nie było laga.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1656 dnia: Maj 12, 2018, 18:41:17 »
U mnie to wygląda tak:
- ze startu ok po naciśnięciu gazu startuje i zmienia leniwie biegi
- jadę i muszę przyhamować i noga na gaz , chwila ciszy silnik na wolnych i w zależności od ile gazu mam wciśniętego to on rura albo leń, tak jakby przez chwile zastanawiał się nad tym co ma zrobić silnik i ile mocy ma podać możliwe ze to jest związane z dopasowaniem silnik skrzynia ale to jest softowe .

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1657 dnia: Maj 12, 2018, 18:45:43 »
A na trybie manualnym tak samo masz ?



Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1658 dnia: Maj 12, 2018, 19:03:51 »
nie, na tiptroniku jest OK

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1659 dnia: Maj 12, 2018, 23:52:48 »
Zrobię pełna adaptacje i może aktualizacje zobaczymy co z tego wyjdzie

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1660 dnia: Maj 13, 2018, 21:13:15 »
Zrobię pełna adaptacje i może aktualizacje zobaczymy co z tego wyjdzie
W jaki sposób ?

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1661 dnia: Maj 13, 2018, 21:58:31 »
adaptacja i parametry silnika i to samo ze skrzynią i zobaczymy

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1662 dnia: Maj 14, 2018, 04:49:58 »
adaptacja i parametry silnika i to samo ze skrzynią i zobaczymy
Ale to za pomocą DB ?
Jest jakaś procedura adaptacji/aktualizacji skrzyni ?

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1663 dnia: Maj 14, 2018, 09:20:55 »
Oczywiście ze jest a i silnika powinna być tez

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1664 dnia: Maj 14, 2018, 10:47:25 »
Oczywiście ze jest a i silnika powinna być tez
A możesz uchylić rąbek tajemnicy, bo szczerze mówiąc szukałem na wielu forach procedury i nigdzie nie znalazłem. Nawet u nas piszą że nie ma -> http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=96679.0

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1665 dnia: Maj 14, 2018, 11:36:50 »
Ów procedura to u mnie było naciśnięcie "adaptacja", nic się po tym nie działo, poza tym że się licznik w skrzyni skasował.
Może to zależeć od wersji softu oczywiście.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1666 dnia: Maj 14, 2018, 14:58:42 »
Michał podobno w 2010 roku skrzynia przeszła zmiany
zmienił się tylko sterownik - ale wiele aut z 2011 roku ma jeszcze po staremu

Offline Tomek Lorek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: C5 X7
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1667 dnia: Maj 14, 2018, 17:08:45 »
Niestety wczoraj wrócił problem, który pojawił się rok temu i skończył się wymianą sterownika na nowy: samochód na D1 po puszczeniu hamulca czasem nie pełza, za to po 2-3 sekundach dostaje kopa, jakby ktoś wjechał w tył (+ mam jeszcze parę innych objawów, które opisywałem wcześniej, np. mocne zrzucanie z 5->4 i 3 ->2, wycie na 6).

Problemy mojej skrzyni prawdopodobnie znajdą swój finał w ASB Długołęka. Nie mam już do tego siły, auto które kupuiłem na długie trasy jest praktycznie uziemione, bo boję się jechać rodziną za granicę.

Co do miejsca remontu: nie ufam AXOD, którzy obiecywali "drugie życie skrzyni po wymianie sterownika" i nie dotrzymywali terminów, ani innym krakowskim zakładom, które "nie dają gwarancji, że skrzynia będzie dobrze jeździła" (choć może mnie jeszcze przekonacie), o Długołęce czytałem pozytywne opinie, przez telefon również wydają się kompetentni. Logistycznie będzie to wyzwanie, bo muszę tam jakoś podrzucić auto z Krakowa i później po nie jechać.

Teraz tak: to, że wymieniłem sterownik na nowy 5000-10000 km temu nic nie znaczy, bo "jeśli jest jakiś opiłkujący element w skrzyni to mógł już uszkodzić sterownik". Orientacyjny koszt całego remontu skrzyni TF-80SC to 7500zł, plus minus, nie wiadomo co wyjdzie, ale przynajmniej dają 12 mc gwarancji (przy założeniu, że montują nowy sterownik).

Moja rada: jeśli macie do wymiany sterownik za 3500zł a podejrzewacie, że do roboty jest też sprzęgło (a da się zrobić test) to jedźcie na pełny remont, który kosztuje 7500zł, bo przynajmniej dostaniecie gwarancję, a gwarancji na sterownik założony na starą skrzynię pewnie nikt nie da. Jeśli będę musiał wymienić sterownik to suma kosztów napraw przekroczy 11 tys zł, jeszcze nie oswoiłem się z tą kwotą :(

Może Wy będziecie mieć więcej szczęścia z Waszymi skrzyniami.

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1668 dnia: Maj 14, 2018, 17:37:00 »
No to rzeźnia... Boli od tych kosztów na sam widok...
O ASB Długołęka nieciekawie też było w tym temacie, ale myślę że zawsze można coś złego powiedzieć o każdym warsztacie.
Jak kilka miesięcy temu szukałem kompetentnej firmy do wymiany oleju, o Długołęce było niezbyt pozytywnie.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Offline Michał Nowakowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 444
  • Skąd: Tarnów
  • Posiadany samochód: Kiedyś C5 (X7) Tourer 2.0 hdi AM6, teraz Mondek Mk5 Titanium PowerShift 2.0 tdci 180PS
  • Zainteresowania: podróże, dobra kuchnia, dobre wina...
  • Miejscowość: Tarnów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1669 dnia: Maj 14, 2018, 22:49:14 »



Moja rada: jeśli macie do wymiany sterownik za 3500zł a podejrzewacie, że do roboty jest też sprzęgło (a da się zrobić test) to jedźcie na pełny remont, który kosztuje 7500zł, bo przynajmniej dostaniecie gwarancję, a gwarancji na sterownik założony na starą skrzynię pewnie nikt nie da.

Amen

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

FAP out, EGR off, POWER up :)

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1670 dnia: Maj 15, 2018, 10:25:36 »
Niestety wczoraj wrócił problem, który pojawił się rok temu i skończył się wymianą sterownika na nowy: samochód na D1 po puszczeniu hamulca czasem nie pełza, za to po 2-3 sekundach dostaje kopa, jakby ktoś wjechał w tył (+ mam jeszcze parę innych objawów, które opisywałem wcześniej, np. mocne zrzucanie z 5->4 i 3 ->2, wycie na 6).

Problemy mojej skrzyni prawdopodobnie znajdą swój finał w ASB Długołęka. Nie mam już do tego siły, auto które kupuiłem na długie trasy jest praktycznie uziemione, bo boję się jechać rodziną za granicę.

Co do miejsca remontu: nie ufam AXOD, którzy obiecywali "drugie życie skrzyni po wymianie sterownika" i nie dotrzymywali terminów, ani innym krakowskim zakładom, które "nie dają gwarancji, że skrzynia będzie dobrze jeździła" (choć może mnie jeszcze przekonacie), o Długołęce czytałem pozytywne opinie, przez telefon również wydają się kompetentni. Logistycznie będzie to wyzwanie, bo muszę tam jakoś podrzucić auto z Krakowa i później po nie jechać.

Teraz tak: to, że wymieniłem sterownik na nowy 5000-10000 km temu nic nie znaczy, bo "jeśli jest jakiś opiłkujący element w skrzyni to mógł już uszkodzić sterownik". Orientacyjny koszt całego remontu skrzyni TF-80SC to 7500zł, plus minus, nie wiadomo co wyjdzie, ale przynajmniej dają 12 mc gwarancji (przy założeniu, że montują nowy sterownik).

Moja rada: jeśli macie do wymiany sterownik za 3500zł a podejrzewacie, że do roboty jest też sprzęgło (a da się zrobić test) to jedźcie na pełny remont, który kosztuje 7500zł, bo przynajmniej dostaniecie gwarancję, a gwarancji na sterownik założony na starą skrzynię pewnie nikt nie da. Jeśli będę musiał wymienić sterownik to suma kosztów napraw przekroczy 11 tys zł, jeszcze nie oswoiłem się z tą kwotą :(

Może Wy będziecie mieć więcej szczęścia z Waszymi skrzyniami.

Tomek, te 11k liczysz z wcześniej wymienionym sterownikiem jak rozumiem. Gdybyś od razu zrobił kompleksowy remont zamknął byś się w 7500zł z nowym konwerterem, sterownikiem i bebechami, tak?
Floating on ;)

Offline Marcin Bąkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 481
  • Posiadany samochód: Citroen C5 TOURER EXCLUSIVE 2.0 HDI 163km automat
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1671 dnia: Maj 15, 2018, 22:39:07 »
ASB Dlugoleka nie polevam !!! Nie potrafia oleju w skrzyni na wlasciwy wymienic. Polecam gostka z Lesnicy

Offline Paweł Glibowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 MK III 2009 R 2.0 HDI 163KM KOMBI
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1672 dnia: Maj 15, 2018, 23:59:57 »
ASB Dlugoleka nie polevam !!! Nie potrafia oleju w skrzyni na wlasciwy wymienic. Polecam gostka z Lesnicy
Hej, podaj namiar na gostka z Leśnicy. Co on robi? Tylko skrzynie?

Offline Marcin Kaszka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 684
  • Skąd: Chojnów/Legnica
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 '14r. MK3 2.2HDi CHIP 225KM/551Nm AM6 sedan
  • Miejscowość: Chojnów/Legnica
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1673 dnia: Maj 16, 2018, 05:36:48 »
Olej wymienia tylko statycznie, bo chciałem, to mnie odesłał właßnie do Długołęki.
Pozdrawiam,
Marcin

C5 X7 MK3 '14r. 2.2HDi AM6 sedan
C4 Picasso II MK2 '16r. 2.0HDi EAT6
C4 Picasso II MK2 '14r. 1.6HDi MCP

Marek_S

  • Gość
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1674 dnia: Maj 16, 2018, 09:54:16 »
statycznie to każdemu wymienię żadna filozofia